Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Видове разходки, според степента на трудност!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Видове разходки, според степента на трудност!

    Предлагам освен разделението Софт и Хард на разходките до сега, да се определи още поне една категория. Например Медиум. Като ясно се определят критерийте за отделните категории.
    Ето как са разделени пътищата според трудността в Офроуд картата на Събин:
    • F - (Fast) Бърз път (вероятно макадам)
    • M - (Medium) Средна трудност за преминаване, не се препоръчва за неподготвени автомобили/мотори/пилоти.
    • H - (Hard) Труден за преминаване. Препоръчителен само за професионалисти.
    • X - (Xtrem) по-добре не минавайте от тук!!! Това е изключително труден трак. Възможна е повреда на МПС-то.


    Според тази легенда последната Хард разходка, всъщност е Екстрем, защото всички коли се понамачкаха, и доста стъклария се разпиля в гората.
    Разсъждавам така, защото доста хора не са на ясно, като тръгнат с групата, какво ги очаква. Добре е предварително (още на ОМВ-то) групата да се раздели, според възможностите и желанията си, и евентуално впоследствие да се събере отново някъде на кръчма или местност.
    Това при положение, че водача на групата познава пътя и е наясно с трудността му. Естествено ще има и разходки с неочакван край, с изследователска цел, но това също трябва да се знае предварително, и да има някакви граници. Едно е да се открие нов път, по който не е минавано от участниците в разходката, друго е да се прави чисто нов път през гората, и да се стига до рязане на живи дървета.

  • #2
    От: Видове разходки, според степента на трудност!

    Идеята е страхотна !

    ще е супер и ако имаме място на което да се събират траковете ни и там те да са описани с тези характеристики, за да е по лесно при избора на следващи разходки и ...
    www.4x4Trips.bg

    Коментар


    • #3
      От: Видове разходки, според степента на трудност!

      Първоначално публикуван от Цанко Преглед на мнение
      ...Добре е предварително (още на ОМВ-то) групата да се раздели, според възможностите и желанията си, и евентуално впоследствие да се събере отново някъде на кръчма или местност.
      Цанко или ще стане така или винаги ще има недоволни.

      И по други въпрос групата е време да се разберем:
      1.Ще се спазват ли някакви правила на предвижване когато сме в група или това че сме заедно не ангажира никой?
      2.Когато се отива някъде, трябва ли да си подготвен 100% , или може да се счита, че подготвените са длъжни да помагат?
      3.На едно мнение ли сме по въпроса за отношението към природата-когато някой извади резачка длъжен ли съм да съм съгласен с него?

      Знам , че сега ще стане страшно, но май дойде времето да си изясним някои неща.За да ни е приятно когато сме заедно в гората.
      Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

      Коментар


      • #4
        От: Видове разходки, според степента на трудност!

        Идеята ми се струва страхотна утопия
        Кой ще седне да ги нарисува и класифицира
        До сега само един го е правил и то без да ги минава и със строго комерсиална цел
        Кой ще ти гарантира, че няма да си надраскаш боята, няма да си дебортираш гумата и няма да си смачкаш прага
        Кой ще ти гарантира при различни атмосферни условия и сезони кой път какъв е
        Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
        Най-добрите ми спомени са предстоящите!

        Коментар


        • #5
          От: Видове разходки, според степента на трудност!

          Аз не виждам какъв е проблема в досегашния вид на разходките...

          Среща в 10, кафе,лаф и каквото дойде. Досега не е имало недоволни, или ако имало то са били единични случаи.

          Кой ще определя,кой за каква разходка е подготвен??,ми нали така ще има доста дразги.

          Нещо не ми звучи добре тази тема с предложението в пост 1.

          Идеята е да сме заедно в гората, а не кой на където хване...групата ще се разцепи скоро от такива идеи.

          Коментар


          • #6
            От: Видове разходки, според степента на трудност!

            Идеята да сме заедно е ясна,но не е редно например: Валю да тегли три часа цялата група!Такива случки също са предпоставка за разцепване!

            Проблемите които поставят Цанко и Руси,според мен са решими само със т.нар. организирана дейност!
            JEEP Grand Cherokee ZJ 4.0,Toyota LC90 1KZ-TE
            BMW X5 E70 4.8is

            "Да бъдеш втори означава да си пръв сред загубилите" Аертон Сена

            Коментар


            • #7
              От: Видове разходки, според степента на трудност!

              Говоря за целенасочени разходки, естествено, че с времето и атмосферните условия пътищата се променят. Всеки опитен може да прецени, че има ли стръмни изкачвания, спускания и странични наклони трасето може да превърне от Медиум в Хард, или от Хард в Екстрем, ако е кално, или снежно.
              Също така, има значение, кой как е оборудван. Не може само с едни гуми да се хвърлиш в екстрема. Все едно да вземеш една сопа и да идеш да въдворяваш ред в Афганистан. Няма човек, който да тегли на лебедка една камара джипки, ей така за кеф. Може нищо да не каже човека, ама едва ли ще се кефи. Освен, ако не го прави с някаква комерсиална цел.

              Руси, относно природата сме на едно мнение. Смятам, че не е редно да се режат дървета ей така, за да не си одраскаш боята. Не говоря за клончета. Ако дърво е паднало на пътя от буря или друго бетствие съм съгласен да нареже, за да се премести по лесно. Макар, че ако питаш горския, май и така не може. Не съм сигурен.

              Лесов, това с траковете е страхотна идея, но не знам дали е възможно. То верно, че няма невъзможни неща, ама не знам дали е в нашите възможности. Траковете трябва да се обработват доста, ще се намери ли такъв спец.

              Тедо, всеки ще си определя за себе си. Въпроса е, ако някой не е наясно, за какво става въпрос, да му се разясни, а не да му се каже: "...абе идвай пък ние няма да те изоставим...". Защото има хора, които нямат опит, а има и такива, които са опитни, но не са наясно с трасето по, което ще се кара. Човек, като не е наясно, ще - не ще, ще трябва да се довери на някой. И тоя някой трябва да е леко отговорен.
              Идеята ми е да не се подвеждат хората, и насред нищото да се чудят дали да продължават макар да не желаят, или с риск да се загубят, да тръгнат на обратно сами.
              Подобни случаи не са рядкост. Някой разбра ли къде изчезна зелената 90-ка на последната разходка, която караше последна.

              Редно е да се знае, колко МПС-та са тръгнали, да има затваряща кола от старо куче с радиостанция. Да се изчакваме, не да слиза някой да гледа следите, насред някой кръстопът.
              Някой, като изчезне изневиделица , чакаме ли го, търсим ли го, или да се оправя. Трябва да има някакви правила. Да може всеки да си прави сметката, и да си преценява дали да поема риска.

              С тези работи трябва да са наясно всички, включително и новите.

              Пък, ако така си ви кефи, карайте си я така. Аз никого не ангажирам, просто давам предложение.
              Не смятам, че по тази причина групата ще се разцепи. Може да се раздели според желанията на отделните членове, но защо това да е лошо. Има желаещи и за софт, и за хард, а има такива, и за нещо средно между двете. И без туй, няма как цялата група да кара заедно. Обикновено оптималния вариант (особено за хард) е група от 4 до 6 джипки. Крайната цел в повечето случаи не пречи да е една и съща за всички.

              Коментар


              • #8
                От: Видове разходки, според степента на трудност!

                Много добре описан проблем ... за съжаление доста засегнал групата в последните месеци !

                Твърдо съм ЗА създаването и спазването на няколко елемнтарни, но задължителни правила в гората !!!

                Не бива да чакаме да стане някоя беля за да спрем да правим така !
                www.4x4Trips.bg

                Коментар


                • #9
                  От: Видове разходки, според степента на трудност!

                  Цанко, Руси, напълно съм съгласен с мнението ви за начина на провеждане на така наречената "разходка".Аз само веднъж съм излизал с вас, но подкрепям решението ви, трябва който е тръгнал да знае къде отива, с каква трудност е терена, преминавано ли е през него скоро, защото съм виждал някои много изненадани като видят от къде трябва да минат, а от там придобиват страх, който води до грешки.
                  ТЛК 80 4,2ТД-95г

                  Коментар


                  • #10
                    От: Видове разходки, според степента на трудност!

                    Всички изброени неща до тук си ги има и си работят в групата! Изключение прави разделянето на разходките на четири вида вместо на два и случаите, когато някой скъсва сенджира и заминава на някъде. Винаги до сега в първа и последна кола е имало станция, освен когато Лесов не реши, че той ще е отпред и не драсне без път и посока на някаде. Вальо също е драсвал на страни, но поне има 5-6 станции.
                    Като цяло разходката беше доста тежичка и някои са се впечатлили повечко и още не ги е пуснал адреналина и дет се вика - не стъпват по земята. Доста неща по колите изпотрошихме и сега ще ближем рани, но да не се заблужддаваме, всички знаеха къде са тръгнали и какво ще се случи. Разходката беше карана преди две седмици и всички бяха силно ентосиазирани да се кара пак. Който си имаше лебедче се извади сам, другите ни извади Вальо. Това далеч не се случва за първи път, за което много съм му благодарен. Ясно е, че така не може да продължава вечно, но и няма как всички да тръгнат с автомобили от по няколко десетки хиляди лева. Ясно е, че винаги ще има нови хора, надъхани за здрав хард дори без гуми и няма да се вястнат повече след първата разходка, но пак трябва да бъдат извадени, не може да останат там. Такива бяха и за мен предвижданията на г-н Калашников .
                    В общи линии искам да кажа, че правила си има и за карането и за изчакването и за подреждането на колите и за помагането и за избирането на маршрут дори, просто има нужда от повече дисциплина. Примерно всички са нарушавали правилото за изчакване по кръстовищата, но едни системно, а други по веднъж.

                    Малко преливам от тема в тема. Кво съм се заобяснявал в пет сабахлян................. ами да, несвързано е
                    Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                    Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Видове разходки, според степента на трудност!

                      Първоначално публикуван от Цанко Преглед на мнение
                      Някой разбра ли къде изчезна зелената 90-ка на последната разходка, която караше последна.
                      С Руси и два Нисана се върнахме и минахме по обиколен път, с идеята да ви чакаме в началото на улея. По някое време реших, че моята кола вече не е за това трасе обадих им се и върнах.В началото имаше и паджеро след мен,което се отказа още в лозята.
                      По темата-за организирана разходка последния (метлата) трябва да има радио.
                      0+

                      Коментар


                      • #12
                        От: Видове разходки, според степента на трудност!

                        Подкрепям обсъждане на повдигнатите проблеми. Има какво да се оптимизира по подготовката и провеждането на мероприятия за да участват повече хора и да изпитат удоволствие. Относно последната разходка я определям като някакъв хард с елементи на глупост. Ако например се беше прецакала лебедката на Вальо и така подредени, сигурно още щяха да висят коли по дърветата. Не слагам щетите в сметката.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Видове разходки, според степента на трудност!

                          Аз също съм ЗА. Все пак всички караме за да си направим кефа, да стигнем някъде, където можем да хапнем, да си кажем по някоя дума. На последната разходка тръгнах по заобиколния маршрут по простата причина, че съм супер неподготвен и трябваше да разчитам на всички други да ме вадят от батака. Просто щях да съм в тежест на всички. Затова не е лошо да се знае предварително маршрута по който ще се кара, има достатъчно хора които могат да преценят кой откъде може да мине, да не мине или да мине но с помощ. Никой не е казал че не трябва да си помагаме, нали затова сме група, но пък не става един да вади всички, зщото както каза Цанко някои не знаеха накъде са тръгнали и тези с които говорих казаха че ако има възможност биха се върнали!
                          Пък и въпроса " Прежалил ли си си колата?", трябва хубаво да се обмисли. Вички щом сме тръгнали в балкана сме си прежалили колите, но трябва ли нарочно да ги чупим?
                          Con musica el mundo esta mejor, vamos a tocar juntos!
                          0879076007 Жельо

                          Коментар


                          • #14
                            От: Видове разходки, според степента на трудност!

                            Много интересна тема се заформи

                            Почти съм сигурен,че на следващото събиране на ОМВ нещата ще са си по старо му. Също както за деня и мястото на сбирките, а и също като организацията на събора,който мина.

                            Не ме разбирайте погрешно,но доста се пише ,а малко се прави.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Видове разходки, според степента на трудност!

                              Основните въпроси според мен са два:

                              1. Всеки участник в колоната ТРЯБВА да има станция.
                              2. При всяка разходка да има ЕДИН водач, иначе губим време в разправии откъде ще минем и колоната се разбива и разделя.

                              Специално при последната разходка хубавото беше, че имаше обиколен трак и Руси прекара хората по него. Така ефективно имахме обща разходка с две степени на трудност в някои етапи.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X