Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Галопер: Проблем с охлаждането

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Галопер: Проблем с охлаждането

    Привет, колеги и честита Нова година!

    Вчера направих първата разходка за 2011-а и с учудване установих, че като го изчанча по баир /каране на бавни/ и тръгва да загрява.....стрелката, която съм свикнал да гледам винаги в средата, този път започна да се катери към червеното.

    Забелязах, че перката не се включи сама...освен това радиаторът беше наполовина затлачен с кал, листа, треви и др.
    Дори да приемем, че половината радиатор не е смогвал да се охлажда, остава отворен въпроса защо не се включи перката?

    Има ли как да се диагностицира дали си бачка или нещо е сдало багажа?
    Може ли да се изведе няк'во ключе на таблото и да си я пускам по желание?
    Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

  • #2
    От: Галопер: Проблем с охлаждането

    Към тази перка, ако не е с виско, трябва да има реле, бушон и датчик.
    Ключе е краен вариант и то ако мотора на вентилатора е здрав.

    Коментар


    • #3
      От: Галопер: Проблем с охлаждането

      Говорим за перката на радиатора, нали?

      Не знам дали е с виско или е механична....май е виско...и к'во? - ако е виско, може ли да се задейства с ключ?
      Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

      Коментар


      • #4
        От: Галопер: Проблем с охлаждането

        Не, не може.

        Коментар


        • #5
          Re: Галопер: Проблем с охлаждането

          Ако е с виско и не ти се дават пари единствения вариант е да го зацепиш постоянно .
          Има описано във форума как става .
          ВНЕДОРОЖНИК УАЗ - БОГ РАЗБИТЫХ ДОРОГ

          Коментар


          • #6
            От: Re: Галопер: Проблем с охлаждането

            Първоначално публикуван от koko_s Преглед на мнение
            Ако е с виско и не ти се дават пари единствения вариант е да го зацепиш постоянно .
            Има описано във форума как става .
            Дабе,да. И после ще пита защо няма парно и харчи повече?
            Тожа за лятото е временен вариант.
            Другото е ел. матор.

            Коментар


            • #7
              От: Галопер: Проблем с охлаждането

              Пари за какво? Нова перка ли?......Пичове, абсолютен лаик съм.....давайте с думи прости - може ли да се разбере дали си бачка перката или просто тогава не се е вдигнала достатъчно температурата (малко преди червеното)?
              Ако се окаже, че нещо не иска да включва - тогава к'во? Нещо се сменя или?
              А варианта с ключето и принудителното включване не става ли?
              Ами ако се включи перката на климатика, няма ли да охлажда?
              Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

              Коментар


              • #8
                От: Галопер: Проблем с охлаждането

                Първо разбери какво върти перката. Ако е двигателят с ремъка - ще се бориш с виско-муфа (купува се нова и се сменя). Ако е електромоторче, ще се търси електрически проблем. Перката на климатика, обикновено си я включва климатикът. При някои коли се включва и при общо загряване, но няма никакви гаранции, че ще смогва да охлажда целия двигател.

                Коментар


                • #9
                  От: Галопер: Проблем с охлаждането

                  Първоначално публикуван от GODzillata Преглед на мнение
                  Пари за какво? Нова перка ли?......Пичове, абсолютен лаик съм.....давайте с думи прости - може ли да се разбере дали си бачка перката или просто тогава не се е вдигнала достатъчно температурата (малко преди червеното)?
                  Ако се окаже, че нещо не иска да включва - тогава к'во? Нещо се сменя или?
                  А варианта с ключето и принудителното включване не става ли?
                  Ами ако се включи перката на климатика, няма ли да охлажда?
                  Перката ти е с вискомуфа (известна още като силиконов съединител). Няма ключета, няма дявол. Задейства се сама от температурата на радиатора. Ако не зацепва като хората - смяна. Последно беше около 300 лв от Индкомерс и около 160 от Колос-МС (първата се води оригинална).
                  Само че дори да не работи като хората, пак трябва да се върти. Коя перка си гледал, дето не се е включила? Климатик имаш ли? Да не си гледал неговата перка, която е пред радиатора? Ако имаш, електрическият вентилатор е само за климатика. На времето ми се въртеше идея да го направя да може да се включва и принудително с копче, но така и не се реализира.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Галопер: Проблем с охлаждането

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Коя перка си гледал, дето не се е включила? Климатик имаш ли? Да не си гледал неговата перка, която е пред радиатора? Ако имаш, електрическият вентилатор е само за климатика. На времето ми се въртеше идея да го направя да може да се включва и принудително с копче, но така и не се реализира.
                    Гледал съм голямата перка. Въртеше си се бавно. Дори при загрял и бълбукащ двигател, не си увеличи оборотите.
                    Един ми каза, че нямало проблем на виско муфата да се сложи жица, която да я включва.
                    Ако вентилатора на климатика би охлаждал допълнително, то бих му сложил копче...?
                    Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                    Коментар


                    • #11
                      От: Галопер: Проблем с охлаждането

                      На вискомуфата каквото и да сложиш, я включва завинаги. Двигателят ще загрява баааавничко.

                      Вентилаторът на климатика определено помага, но не очаквай чудеса. За зимата сигурно ще стига, ако си назад с парите и муфата не ти е приоритет. Даже можеш да му сложиш не копче, а термодатчик и да си се включва сам.

                      Имай предвид, че климатиковия вентилатор е отпред и шансът да е заледен в някой момент на включване, не е малък. Ще изгори бушонче, но да не вземе друго да изгори.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Галопер: Проблем с охлаждането

                        Първоначално публикуван от GODzillata Преглед на мнение
                        Гледал съм голямата перка. Въртеше си се бавно. Дори при загрял и бълбукащ двигател, не си увеличи оборотите.
                        Един ми каза, че нямало проблем на виско муфата да се сложи жица, която да я включва.
                        Ако вентилатора на климатика би охлаждал допълнително, то бих му сложил копче...?
                        Оборотите на перката зависят от оборотите на двигателя. Не знам кой ти е казал за слагане на жица на виското, ама дано да не е някой, дето взима пари за да ремонтира коли ...

                        Вентилаторът на климатика може и да помага малко, ама не мисля, че ще може да компенсира умряло виско.
                        По принцип дали зацепва виското можеш да провериш като се опиташ да спреш перката с навит на руло вестник. Ако при яко загрял двигател успееш, значи е за смяна.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Галопер: Проблем с охлаждането

                          Първоначално публикуван от GODzillata Преглед на мнение

                          ..................освен това радиаторът беше наполовина затлачен с кал, листа, треви и др.................
                          така описано 99% виското е за смяна..........сигурно и лятото, при включен климатик е загрявала........... погрижи се на първо време да почистиш радиатора и наблюдавай стрелката, да не пускаш тема "търся глава за 2,5 дизел"
                          ________________________________________________
                          Subaru OUTBACK 2,5
                          Hyundai TUCSON 2.0

                          Коментар


                          • #14
                            От: Галопер: Проблем с охлаждането

                            Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                            така описано 99% виското е за смяна..........сигурно и лятото, при включен климатик е загрявала........... погрижи се на първо време да почистиш радиатора и наблюдавай стрелката, да не пускаш тема "търся глава за 2,5 дизел"
                            То зависи и колко е бил задръстен радиаторът. Ако е качествено замазан с кал, може да кипне и при напълно изправно виско. Така че и аз гласувам на първо място да се измие добре радиатора.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Галопер: Проблем с охлаждането

                              След вчерашната разходка /минутка за реклама /, днес джипката беше щателно измита, особено радиатора.

                              И сега какво? Утре да го запаля и да пробвам с парче вестник? Или това става само при силно загрял двигател?

                              Този, който ми каза, че на неговото виско били сложили копче....хм, той и добър ден като каже, човек трябва да си погледне часовника.

                              При силно загрял двигател, работещ на празни обороти, голямата перка пред радиатора, би трябвало да се върти яко като вентилатор, ако работи, нали? ....и като поохлади - да започне да се врътка бавно?
                              Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X