Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хранене на малко куче-съвети!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хранене на малко куче-съвети!

    Честита Нова Година!
    Дядо мраз ми донесе малко кученце на име Мечо, на 10 седмици е.
    Породата е БОК, бяло с черни петна.
    Въпроса сега е как правилно да го храня, гранулките сухи ли да му ги давам или разтворени в бульон?
    КОкали може ли да му давам, и ако да, какви?
    Има две ваксинки според паспорта, кога е време за нова ваксинка?
    Калци как и колко да му давам?
    Приемам всякакви съвети, понеже несъм гледал скоро малко кученце.
    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

  • #2
    От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

    Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
    Честита Нова Година!
    Дядо мраз ми донесе малко кученце на име Мечо, на 10 седмици е.
    Породата е БОК, бяло с черни петна.
    Въпроса сега е как правилно да го храня, гранулките сухи ли да му ги давам или разтворени в бульон?
    КОкали може ли да му давам, и ако да, какви?
    Има две ваксинки според паспорта, кога е време за нова ваксинка?
    Калци как и колко да му давам?
    Приемам всякакви съвети, понеже несъм гледал скоро малко кученце.
    1. Само сухи гранули, никакъв бульон!! Акото трябва да е твърдо ...това съвсем сериозно. Ще ти напиша утре една марка гранули ако намериш от тях. Ако не ще вземеш Джуниър от по-скъпите докато стане на 8 месеца и започнеш да го храниш два пъти дневно.
    2. Кокали никакви, от време на време му купувай такива от пресована кожа.
    3. Ваксини и калций ....първо го заведи на ветеринар на който имаш доверие за обстоен преглед, той ще ти даде насоки за калция и схема на ваксините.
    Внимавайте с храненето.....точни дажби и часове на хранене!!! За да няма главоболия после.
    Ако искаш на лични ще коментираме в детайли ) и пусни снимки на тоз бандит

    Честито и много да се слушате и обичате!
    --------------------------------------------------
    [FONT=Courier New]понякога седя и си мисля, а понякога само си седя......

    Toyota Yaris 1.0 VVTI :)
    [/FONT]

    Коментар


    • #3
      От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

      Ето го мъничето.
      Прикачени файлове
      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

      Коментар


      • #4
        От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

        Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
        Ето го мъничето.
        Красавец . Да ти е честит !
        Макар много хора да отричат кокалите ти не забравяй, че кучетата обичат кокали. Само не пилешки - защото са тръбни и са ОПАСНИ.
        Кокали от ребра са играчка за малкото кученце. Така си чеше зъбките и си играе без да ти яде чехли,обувки и възглавниците.
        НО - кокалите не са храна, а забавление. И тогава калции не е нужно допълнително.

        Коментар


        • #5
          От: Хранене на малко куче-съвети!

          Кокали - след приблизително седмия месец, когато смени зъбите.Шансът докато гризе с млечните да си увреди корените и постоянните да порастнат разкривени и захапката да прилича на нищо, е доста голям.Не говоря за изложбена захапка, а че при качествено покривени постоянни зъби ще му е трудно да се храни и може да си наранява бузите дори или за да не го боли да гълта като патка и да си повреди стомаха.
          Освен калций му давай АD3E и рибено масло/топчетата/.2-7 месец ориентировъчно, когато е най-интензивен растежа и вероятност за рахит.Не прекалявай с калция, може да го прекалцираш и да му объркаш/спреш израстването.Те тези работи ще ги чуеш и от ветеринарния лекар, аз ти ги нахвърлях като кучкар отгледал едри кучета.

          п.п.малкия е готин.

          Коментар


          • #6
            От: Хранене на малко куче-съвети!

            Задължително яйца и кайма.
            И винаги прясна вода около него, особено ако е на гранули /храната, не водата/. А ако дзвера е навън в тези дни внимавай да не му замръзва водата. Иначе за тая порода студа не е страшен.
            И му осигурявай колкото се може повече компания, един ден той ще ти се отблагодари за всичко.
            Тази земя, по която тъпча сега,
            тази земя, която пролетен вятър пробужда,
            тази земя – не е моя земя,
            тази земя, простете, е чужда.

            Коментар


            • #7
              От: Хранене на малко куче-съвети!

              Ха да ти е честит Мечо! Да е жив и здрав и много да ви радва цялото семейство!
              Да си кажа и аз моето мнение.
              1. Храна. Най-добре би било суха храна за бебета от едри породи висок клас - Хилс, Роял Канин и т.п. Трябва да се спазват точно дозите; с тези храни НЕ се дава допълнително калций и витамини, в тях си има всичко. Ако не можеш да насмогнеш финансово - по-обикновена храна, готвено месо (без подправки), понякога може ориз (но от него може да се позапече). Без хляб - кучетата не го преработват и хранителна полза от него няма. В този случай обаче трябва да се дават калций и витамини допълнително. Задължително да има вода непрекъснато, да си пие колкото и когато поиска.
              2. Кокали - в никой случай! Нито за храна, нито за игра. Нито сега, нито когато порасне. Писано е много от ветеринарите по въпроса. Известно ми е, че все още има и ветеринари, които казват "Нищо няма да му стане от кокалите", но то хора, които не се осведомяват за равитието в собствената си област за последните 20+ години има навсякъде. Кожени кокали за игра - естествено, че може, но това вече е в графа "играчки".
              3. Третата ваксина се прави около 2-4 седмици след втората. Важно е след нея още десетина дни да няма контакти с други кучета и да не се разходжа извън вашия си двор/апартамент (забравих къде щеше да го гледаш в началото, извинявай).
              За многото внимание - спор няма, това е сигурно най-важното!
              Но иначе за всички грижи - намери си читав ветеринар отсега. Най-добре е за всички дреболии да си ходиш при сериозен втеринар, който да ти дава добри съвети, за да не стават проблеми от нещо уж малко, а и ако не дай си Боже, стане беля, да не се разкарваш между петнайсет кабинета, докато попаднеш в правилния. От горчив личен опит говоря. Не знам как са ветовете в Монтана, за София вече съм ги разучила до немай къде, ако някой ден ти потрябва тук, свиркай. И изобщо, ако има по-сериозен проблем с кучо (дано никога не се налага!), по-добре го вози насам в сериозна клиника.
              Още веднъж - живи и здрави и много да се забавлявате заедно!

              Коментар


              • #8
                От: Хранене на малко куче-съвети!

                Като гледам съветите се чудя - как ли са гледали кучетата си хората преди "съвременните" храни - гранули и преди "съвременните"доктори със своите съвети - кокали в никакъв случай.
                Хора опомнете се , живота и кучетата не са от вчера или оня ден. Стига с тая мода и връзване по скъпи реклами и клиники.
                За да ме разберете ще обясня: Имах курцхаар на 6-7 години уникален, като човек чистокръвен . След някакво заболяване започна да отслабва и ... а бе да не описвам...но ясно че става зле. Отивам при най-най...... доктора в Пловдив в неговата клиника - пренебрегвам моя доктор който си е нормален и добър специалист. Но нали търся най-прехваления, с най-голямата реклама и репутация доктор. Е - намерих го. За пари няма да говоря ......влизам в клиниката и се започва от вратата :
                - С какво го храните? - аз - с гранули ..
                - Кокали давате ли му ? - аз - естествено, давам му и олеле майко .........започна се 30 мин, лекция-упреци колко съм глупав,недобросъвестен стопанин,лекомислен, нямам ли мозък и т.н.
                А кучето зле и не ми е до приказки (30 мин). Още преди ренгеновата снимка ми е ясно - тук НЯМА да стъпя втори път.
                Доктора с голяма репутация отсече - ОТ КОКАЛИТЕ Е (преди снимката още - ,а бе екстрасенс,специалист с психо. отклонение ). След снимката - започна да ме убеждава , че това петно (което не виждам) е "събрани кокали, запушили червото и .... "
                Излизам и с наведена глава - при моя скромен доктор. Човека каза- кучето е зле, трябва да се оперира. Повика екип и 3-4 часа на масата . Ние със жената гледаме по наше желание. Червата - вънка в тавата и проверка - кокали НЯМА, и така всеки орган беше проверен (всичко ни се показва и обяснява какво е и какво трябва да бъде ) и когато се стигна до бъбреците - се оказа:
                променен цвят, блокирали и ...... няма лекуване вече..... предложиха ни избор - да поддържане още няколко дни кучето или да го приспим.
                Избора е ясен - приспахме го и го погребахме както му е реда.
                Извода : Оказа се диагнозата, която ни постави нашия си доктор - отравяне (вероятно с антифриз) още при първия преглед.
                Диагнозата на прехваления доктор се оказа абсолютно невярна , ренгеновата снимка се оказа също невярна . Кучето не се е изхождало през това време за да има промяна на ренгоновата снимка.
                Та така - научих се на мноого прехвалени доктори, които са против кокалите да не вярвам . И си храня моите кучета (5 кутрета и майката) с гранули и чат-пат кокали за кеф.(но не пилешки).
                Просто когато нещо се забранява - трябва да помислим защо ли ? Как е било преди забраната и колко е вредата ?
                И между другото - на една марка храна (гранули) слагат в гранулите "нещо" с кето животното привиква и после отказва друга храна, марка. НО това е друга тема .
                Поувлякох се, но преживях отново загубата на един верен приятел и колега (кучето ми, колега защото заедно търсим трюфели) и не го пожелавам на никой от вас.
                Когато ви съветват - оставяйте 1% съмнение за съветите. Използвайте този процент за размисъл....
                Последно редактирано от bgbul; 04-01-11, 12:40.

                Коментар


                • #9
                  От: Хранене на малко куче-съвети!

                  Колега, нещо в поста ти не ми допада, а именно:
                  Човека иска да си отгледа кутрето по възможно най-правилния начин през 21 век.Ако вземем твоето становище като постулат за минало и настояще, хвърли си микровелето през терасата, не забравяй и пералнята.
                  За кокалите конкретно и младежката възраст при едрите породи/твоето, лека му пръст не е било от тях/ - мускулите на ченето се развиват доста бързо, малкия все още е простичък и като му дадеш кокали гризе с настървение, слабата връзка се явява именно зъбния корен/все нещо трябва да е демпфер/.Ако кучето е с вече смемени зъби, проблема е за кокала, отделно животното е порастнало и се е научило да го предъвква и лигави, омекотявайки го по този начин, както и да гризе по малко от него.
                  Не познавам и двамата доктори, но след 7/8 години и слабеене на кучето, първото изследване е за нивото на креатинина, освен рентгена.
                  Рязането после, ако има смисъл и животното е в състояние да издържи пълна упойка.
                  Тия не ти ги пиша от катедрата в Стара Загора, погребах превъзходен източно-европеец на 8 години от рак на бъбреците.Моите обиколки по светила и мъждукащи доктори беше преди 12 години.
                  Остави човека, ако има финансови възможности и желание да си отгледа превъзходно куче - като гледам снимката, има потенция бебето.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Хранене на малко куче-съвети!

                    Мисля, че трябва да се виждат и двете страни на един спор.
                    Успех на малкия Мечо !

                    Коментар


                    • #11
                      От: Хранене на малко куче-съвети!

                      Съжалявам за домашният ти любимец, но за съжаление медицината не е точна наука, затова е много трудно да се поставят точни диагнози, а дори да се постави винаги има риск от влошаване в следствие на скрит проблем. Относно ваксинацията винаги е задължително консултация с ветеринарен лекар и то в района на отглеждане на кучето, да има схеми за ваксиниране, но те са само ориентировъчни. Определяне на точната ваксинационна схема зависи от много фактори-ваксиниране на майката, брой на кучетата в кучилото, контакт с безстопанствени кучета и други животни, епизоотична обстановка в района на отглеждане, че дори храненето и времето могат да окажат влияние. Най-добре да се обсъди със специалист, ваксинацията не е еднократен акт на инжектиране на ваксината, ако беше така всеки втори щеше да бъде ветеринар(то не че не се получава така в България де)
                      Българското овчарско куче е уникална порода по отношение на яденето, страшно непретенциозна, практически може да яде всичко което може да бъде смляно, е все пак сме в 21 век, а и доколкото разбирам кучето ще се гледа като домашен любимец, а не като пастирско такова. От такава гледна точка с храненето и отглеждането се цели максимално удължаване на живота и минимилизиране на проблемите от неправилно и непълноценно хранене. Най-добре да се храни с висок клас храни, тя не случайно е с такава цена, или да се храни пълноценно поне в периода на израстване, доброто хранене докато е малко ще се отплати със спестени посещения при ветеринаря след като порасне . Докато е малко храненето е препоръчително да бъде 3 пъти, а след като порасне да става сутрин и вечер-дневната дажба разделена на две- така усвояването на храната е по-пълноценно, стомахът не се разширява, особенно при едрите кучета, които се хранят доста лакоми и гълтат доста въздух докато се тъпчат, височината на паничката да бъде съобразена с височината на кучето-намалява се поеманият с храната въздух.
                      Въпросът за кокалите е стар почти колкото кое е първо-яйцето или кокошката, в интерес на истината доводите на защитниците относно даването на кокали са морално остарели, че дори и банални, но те продължават да си го защитават. Сигурен съм че всички сте гледали анимал планет, от къде започват да се хранят хищниците след като си хванат плячката? Отговорът е от корема-вътрешни органи, след което минават на основните мускули-в областта на задните крайници(кожата е вече разкъсана), евентуално плешките, от хищниците има две животни които чупят и изяждат част от кокалите-хиената и тазманинският дявол, ако не сте обърнете внимание на това. Другият довод за изтискване на жлезите-напълно отхвърлен от години в чужбина, но застъпен в България поради други причини, сега не ми се коментира, прекалено е обширно. Всички са запомнили, че на кучето не се дават тръбести кости и то пилешки, а ребра може? Е хванете едно свинско ребро с двете си ръце, счупете го посредата, какви са ръбовете на счупването? Нетръбести и относително безопасни са костите на черепа, таза, плешките...ако сте яли агнешка главичка знаете колко лесно става отварянето на костите, буквално може с нож да се срежат.
                      Оф стига толкова стана толкова дълго, че се съмнявам някой да стигне докрай.
                      Честито за кучето, красавец!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Хранене на малко куче-съвети!

                        Колеги,дали преди 20 години наште дядовци са давали гранули,рибено масло,калцй...на кучетата си?Аз имам 6 кучета Кангали и овчарки,иадат всичко,а кокалите ги галтат цели-пилешки.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Хранене на малко куче-съвети!

                          Първоначално публикуван от mxmanol Преглед на мнение
                          Колеги,дали преди 20 години наште дядовци са давали гранули,рибено масло,калцй...на кучетата си?Аз имам 6 кучета Кангали и овчарки,иадат всичко,а кокалите ги галтат цели-пилешки.
                          Кажи и по колко са живели, отчети факта, че както ние гълтаме отрови от въздуха, така и любимците ни.
                          Прасе можеш да отгледаш с булашик, може и с фураж - ти избираш за колко време ще порастне и колко ще е сланината и месото след заколването.Качественото хранене касае всичко, включая хората - колкото по-скъпо и качествено го гледаш до годината, толкова по-дълго ще живее и ще имаш по-малки грижи по лечение на всякакви болежки при вече възрастно куче.
                          На моя няколко пъти както е голям му дадох кокали на гладно - колит, повръщане, Алмагел да го вкарам в релси - сега яде кости, но след като подложи гранули или нещо попарено/сухар, месо и бульон/.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Хранене на малко куче-съвети!

                            Мойто куче се спомина от кокали.... Ядеше по нялоко килограма рагу на седмица. Накрая непроходимост на червата..... Неуспешни 2 операци....
                            Да ти е живо и здраво кученцето и го ограничавай от кокали. Според мен както е казал Марк Твен - "нищо дадено ни от господ и природата не е вредно,но в подходящи количества.... Сега например пилешките дробчета са на много добра цена и можеш да му готвиш с тях. Не вярвам и наще баби и дядовци да са имали всеки ден и хранели кучетата си с кокали... Според мен и като при хората - всичко омръзва. Трябва разнообразна храна. Сега храним едно старо куче на бензиностанцията срещу нас няколко години. Яде всичко - сърми, чушки, картофи.... Никой не знае възрастта му вече а е яко и пъргавао. Отписваха го няколко пъти - блъска го кола и издържа без ветеринарни доктори. Та разнообразието според мен си има значение. Да ти е живо и здраво и много усмивки да ви дава. И вие му отвръщайте с любов .
                            висете отпуснато

                            Коментар


                            • #15
                              От: Хранене на малко куче-съвети!

                              Хора научете се да мислите сега, стига с тези баналности:"баба ти само мръвка е яла" "дядо ми цял живот кучета е гледал", както съм написал, акоедно време основното предназначение на кучето е било да бъде пазач и пастирско куче, без значение колко ще живее, то сега основният приоритет е кучето да радва стопанина си максимално дълго време. Дядо ми е ветеринарен доктор, за кучетата е учил как да ги убива, защото са били основните преносители на кучешка тения и бяс. Сега се учи основно за домашни любимци-кучета, котки, хамстери §со, включително хранене и диететика, нещо което дори не е споменавано едно време, за сметка на това са учили постулатите на комунизма, а сега не времената се менят трябва да се променяме и ние.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X