Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За изключване на автоматични хъбове

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За изключване на автоматични хъбове

    От пет-шест месеца имам Фронтера А, къса база 2 000 кубика, 96-та. Мисля да я използвам за работа, което означава - отвреме на време на черни пътища и "без пътища" (геолог съм). Засега обаче ходя с нея до вилата и отстранявам спонтанни дребни проблеми по ел. инсталацията и купето.
    Наясно съм че на сух асфалт се кара само на задно предаване, включването и изключването става само на място и за да изключат автоматичните хъбове, след като се изключи 4х4, трябва да се "даде" два -три метра назад. Но не съм наясно с устройството на хъбовете.
    Имам един познат дето изключва 4-то подкарва я напред, подава газ, после отнема газта и казва , че хъбовете се изключват - кзва че ги чувал да изключват, ама аз нищо не чувам. Освен това казва, че били в добро състояние.
    От как падна снега търся отговор на един въпрос - как да разбера, докато се движа, че хъбовете са изключени или се изключват. Не изкам да разбирам след като се скъса полуоска или се строши нещо по кутиите.
    Щото с тоя сняг по улиците е много сложно карането на фронтера "по правилата" с изключване на 4х4 и автоматични хъбове. Централните и "главните" улици са почистени "до сухо" и там карам на заден мост само. Ама като кривна в някоя пресечка, тя е заладена (вече се позъвъртях) или направо неутъпкана. Там включвам 4-те. До тук добреее. Ама като изляза обратно на "главната" - асвалта е сух. На първия светофар изключвам 4-те, ама не върви и да връщам 3 метра назад за да изключат и хъбовете (не е приятно за този дето е зад мене). Въобще, какви проблеми (по колата) възникват ако се кара с изключено 4х4 но с неизключени хъбове.
    Моя "съветник" кара такава фронтера вече 5 - 6 години ама е с "ръчни" хъбове. На първия сняг ги включва и ги изключва напролет, като където потрябва - включва 4Х4. Неговата фронтера няма поражения при този режим. Ама какво ще стане с моята ако не изключат хъбовете.
    ОФБ ДБ X22SE
    Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

  • #2
    От: За изключване на автоматични хъбове

    Ей сега ще ти обясня!
    Първо достатъчен е и един метър назад за да изключат автоматите.
    Второ изключват само при смяна на движението, тоест със подаване и отнемане на газта напред няма да изключат.
    Трето нямаш грижи след като си включил един път двойното да го изключиш по всяко едно време. Ако не даваш назад хъбовете си остават заключени и въртят дифа. Нищо лошо, а когато си поискаш пак да включиш двойното просто натискаш съединителя и си буташ лоста напред, хоп отново си с двойно. И така до безкрай или докато не дадеш назад при изключен лост на двойното. Тогава ще изключат.
    Аз така си карам вече втора зима и не си и помислям за ръчни хъбове, по ми е гот да си включвам двойното на топличко отвътре а не да газя из локвите или преспите да въртя ръчните врътки.
    Въпрос на вкус!!!
    Хайде весела Нова Година!!!
    Последно редактирано от EXALIBUR; 29-12-10, 17:43. Причина: изядени букви
    Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

    А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

    Коментар


    • #3
      От: За изключване на автоматични хъбове

      Ще ти отговоря,макар че има писано много и ей сега ще те метнат колегите.При изключено 4x4 някой кара бавно джипа напред,а ти гледаш под него дали се въртят полуоските.Ако "да"-имаш неотключен хъб,ако "не"-всичко е ОК.А иначе нямаш проблем да включваш и изключваш 4x4 в движение,когато преминаваш от заледено на сухо,само дето ще ти се въртят всички железарии отпред.

      Коментар


      • #4
        От: За изключване на автоматични хъбове

        Може да се изключат и с подаване на газ при изключена раздатка. Включваш на 2Н, ускоряваш и рязко натискаш съединителя. От инерцията на дифа и кардана хъбовете се отключват. Обаче не те съветвам да го правиш, понеже често единият хъб остава заключен. Не е проблем да си караш със заключени хъбове, но трябва да се внимава, понеже ако колата тръгне малко назад (на светофар, например) някой хъб може да тръгне да се отключва и при следващото включване на раздатката на 4Н ще зацепи с удар и може да стане беля. Щом ще караш по горите, вземи си ръчни. Обади се на Лозан. Мисля, че все още има един чифт останал.
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • #5
          От: За изключване на автоматични хъбове

          Колеги, ако фронтерата е "Б" и е автомат ... как стои въпроса тогава !?

          Коментар


          • #6
            От: За изключване на автоматични хъбове

            По-друг начин. Ти нямаш хъбове ...
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #7
              От: За изключване на автоматични хъбове

              Благодаря ви за отговорите и за съветите. От доста време чета в този форум и една от причините да избера фронтера, освен, че е евтина втора ръка (май не по евтина от паджерото в момента) е информацията, която намерих при вас. Значи - единствения проблем при каране с изключено 4Х4 и евентуално включени хъбове е малко завишения пазход на гориво заради въртенето на включените полуоски. Това не е проблем, при такива условия и по това време разхода се увеличава по много други причини. На светофар не допускам потегляне назад, спирачката ми е натисната през цялото "червено" - преди много години имах лек инцидент и от тогава не го повтарям.
              Следващата ми стъпка по фронтерата е да и сложа метанов инжекцион. Имам 4 г стаж на метан ама с карбуратор (голф 2, с електронен карбуратор). За инжеция двигател трябва инжекция уредба. Това ми е заключението след 4 г играчки с уредбата на карбуратора. Искат ми 2 400 за всичко по инжекцията (метановатауредба) а към момента поприключих с парите - но януари идва и тогава ще реша проблема. Намислил съм - 80 и повече литра бутилка. предполагам че ще ми стига за минимум 240 км. Все още не ми е ясно колко ми гори фронтерата - изгорил съм само 3 резервоара но нямах възможност да засека. Режима на каране беше твърде смесен - отначало дълти преходи по 50 - 60 км на шосе примесени с по наколко километра на втора че и на бавни. Там ми излезе около 10 - може и да греша. После повече градско и ходене до вилата, което е почти градско - тук там на трета и накрая 50 м на бавни. В тоя случай надвиши 10 - те но не мога да кажа колко. Според "специалистите" двигателят е добър, ходовата част - също. Според мене - десния преден амортисьор "хлопа" (усеща се добре в дупка). А на двигателя му е правен "генерален ремонт", щото на блока пише 20NE, но пък запалването е не е с традиционното делко и бобина а с комбинирания блок (с две бубини) и всичко останало като на двигател след 94-та. Според "книжката" е произведена през 96-та.
              Харесва ми. Доста често се возя в едно паджеро къса база - май 2.8 дизел (не знам дали е 2.8, щото притежателката му не дава да отворя капака, така и казали нейните сервизни специалисти). Но фронтерата ми харесва повече от паджерото. По широка е, и според мене по-устойчива. Вътре е по-спартанска, но пък по-широка от паджерото.
              Засега мисля да оставя автоматичните хъбове, ама ще трябва повече да почна да им "разбирам". От дългия ми опит с най-различни техники знам, че едно устройство се държи добре и служи вярно, ако знаеш как работи, какво може и не го караш да върши невъзможни неща.
              Благодаря ви още веднъж - и весело посрещане на новата година - това пожелание напоследък изпълва душата ми с тъга щото посрещанията ми станаха много а най-хубавите - някъде далеч назад в миналото.
              ОФБ ДБ X22SE
              Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

              Коментар


              • #8
                От: За изключване на автоматични хъбове

                Да ти кажа и нещо много важно да се предпазиш от счупване на хъб. Когато заключиш хъбовете вървейки напред и ти се наложи, без да изключваш 4х4 да дадеш назад, хъбовете се отключват и се заключват за назад съответно после същото и за напред. И това трябва да става "по-нежно" като потеглянето да става по-плавно. А пък ако изпаднеш в ситуация да трябва да се измъкваш от засядане като се опитваш да "лашкаш" фронтерата напред-назад, тогава хъбовете се отключват и заключват за противоположната посока и става мазало заради ударите от рязкото потегляне. А и се получава така, че в даден момент предния мост не работи за крадко. Така, че имай едно наум. Ако ги ползваш разумно няма да имаш проблем.
                За жалост само заради тези не добре измислени автоматични хъбове фронтера А има толкова лоша слава сред претежателите на другите марки и измислени ловджий.
                Все по-доволен ще оставаш от колицата. Весел празник.

                Коментар


                • #9
                  От: За изключване на автоматични хъбове

                  Здравей, честито за новото возило за хъбовете доста хора обясниха, а и ако се хванеш можеш страшно много да прочетеш из форума, съветвам те да го направиш за да си спестиш много главоболия и $$ от неправилна експлоатация. 10/100 ми се струва много оптимистичен разход, аз успях да го постигна при каране 80-90 и почти без изпреварване по подбалканския. За метановата уредба...никога не съм имал метан, но на моята Фронтера съм с газов инжекцион разхода ми е 13-15/100 като няма разлика във вървенето и разхода при газ/бензин, излязла ми е към 1700лв газовата и може би едва тази гдина успя да ми се изплати от разликата в цената(колата я имам от 2 години и малко и откакто см я взел си записвам разход и изминати километри, ей така за статистиката) Тези 2400лв ми се струват страшно много освен ако не минаваш по 20-30к на година не знам как ще избиеш разликата, освен това 80литра бутилка в багажника, ами багаж? Познати с ОФА с 2.0 двигателя и обикновенна газова цитират разходи от порядъка на 17-18/100 сега в студовете, предполагам че могат да се навъртят врътките за да харчи по-малко, но пък и ще върви много по-малко...
                  Ако колата ти е 96-а трябва да е на пружини отзад и с новото табло(като на ОФБ) с големия волан, ако не е значи са те излъгали за годината.

                  Коментар


                  • #10
                    От: За изключване на автоматични хъбове

                    Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                    Ако колата ти е 96-а трябва да е на пружини отзад и с новото табло(като на ОФБ) с големия волан, ако не е значи са те излъгали за годината.
                    Това за таблото е вярно, но от 97 г. нагоре. Аз съм с 96 г. със старото табло. И мене не са ме излъгали с една година назад

                    Коментар


                    • #11
                      От: За изключване на автоматични хъбове

                      Хмм аз преди да купя моята гледах две 96-а и двете бяха с новото табло...знам ли?

                      Коментар


                      • #12
                        От: За изключване на автоматични хъбове

                        '96 е вододела, по спомен след лятото/или юли/ излизат от Лутън с новото табло.

                        Коментар


                        • #13
                          От: За изключване на автоматични хъбове

                          Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                          '96 е вододела, по спомен след лятото/или юли/ излизат от Лутън с новото табло.
                          Всъщност напълно е възможно. Не съм се сетил да проверя мойта кой месец е.
                          Как да разбера точно кой месец е произведена? По вина не ми казава месеца. В кой сайт мога да проверя до такава точност, че да има и месеца. Не намирам нищо.
                          Съжалявам за отклонението от основната тема.
                          Последно редактирано от sony bono; 10-01-11, 23:02.

                          Коментар


                          • #14
                            От: За изключване на автоматични хъбове

                            Първоначално публикуван от sony bono Преглед на мнение
                            ... Когато заключиш хъбовете вървейки напред и ти се наложи, без да изключваш 4х4 да дадеш назад, хъбовете се отключват и се заключват за назад съответно после същото и за напред....
                            Това съвсем сигурно ли е? Не съм в час с Фронтерските автомати, затова питам.
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #15
                              От: За изключване на автоматични хъбове

                              На автоматичния хъб "винта" е 1-1,5 оборота максимум, кофтито е че при тръгване назад нищо не го задържа да не се развие.
                              За вина някъде бях попадал в нета на сайт по който се разчита целия номер, ще го потърся. В номера има информация за година, месец, не съм сигурен дали нямаше и ден на производство, допълнително оборудване...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X