Резултати 1 до 17 от 17

Тема: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

Goblin е офлайн Администратор | ОС || ТП |
    | Модератор |
    Публикации
    13,952
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране Въпросче: X-Drive (BMW X5)

И тази година зимата по моите ширини не ни изненада, но уви, и тази година изненада другите

В неделя вечер времето се смили и натрупа една огромна камара сняг за малката. Наигра се тя из квартала с нейните играчки, после се наиграх и аз с моята. За разлика от предишните години обаче, когато кварталът беше приятно свободен за осморки и гевречета, тази година закъсалите бяха повече, и картинки от рода "пет джипа запушени зад безнадежно окопана тойота корола модел 1986та с гуми огледалки" бяха доста типични. Съответно направих една две обиколки и хрисимо прибрах субаруто в гаража.

Това което ме озадачи беше гледката как две чисто нови Х-5ци безнадежно свистят в 20см сняг. Направо покъртителна гледка. Кибици бол, избутахме ги, и повече не се сетих за тях.

Всъщност - ето го единия калпазанин, секунди след като го избутаха и закачи твърд сняг. Това в което го виждате е горе-долу това в което закъса (е, да речем че беше малко по-натрупано, на кръстовище с коловози).

Та както и да е. Вечерта точно пред блока гледам съседката от 23я етаж, пак на едно никакво, ама никакво снежно наносче (все едно Х5цата на снимката да мръдне метър в дясно), безнадеждно заседнала. Пак с Х5ца. Спомагаща активно за запушването на улицата заедно с безнадеждно заседнала линейка. Линейката я избутаха, съседката остана. Качих се, огледах се да видя дали нещо е пропуснала, дали няма някъде някое екзотично бутонче - ниц. Пробвах да я изкарам - бзззттт...бзззттт...бзззттт... Все едно на мост съм я качил.

Успях да надуша един бутон DTC, преположих че е за антибуксуващата система, оказа се че е именно това: при включен бутон (изключен DTC) колата вече се режеше повече, та от бзззттт минахме на бзззииииииииииииииииииттт, но ефект - подобен. Нула.

Както и да е. Откопахме я с лопата за 45 секунди, измъкна се, прибра се. Четирите котки в четирите клетки в багажника са живи и здрави. Та. Въпрос:

- X-Drive препраща ли "умно" мощност на колелото което се нуждае от нея, има ли някакво подобие на блокаж, и въобще - има ли някакви известни/доказани недостатъци на сняг ? Накратко - сериозна 4х4 система ли е за зимни ПЪТИЩА ?

- Пропуснал ли съм нещо по електрониките ? Навредил ли съм с нещо ? Има ли специална процедура / режим на кутията / бутон който да е полезен в конкретния случай ? Признавам че БМВ-тата са ми чужди, а нямахме време да четем упътването (но дамата обеща да го изгризе от кора до кора като се прибере). Скоростният лост си имаше PRND и ръчен режим -+, не видях екзотични бутони в основата му, но де да знае човек. Любознателен съм, не че ще се засиля да си взимам БМВ.

В интерес на истината - 99.999% сигурен съм че и в трите случая вчера беше въпрос на гуми. На съседката гумите бяха повече от читави, но си бяха летни. На другите двама - гумите са били 100% същите като нейните, и трите коли бяха достатъчно нови за да са още с оригиналните гуми, и предполагам са били като нейните едно към едно.

Допълнителна причина да мисля че системата не е лоша - като се откопа, с крясъци и дюдюкания я накарах да продължи на мръсна газ (без поощрение не смееше). Съответно жената опули очите на панички и заби газта в ламарината. Трасето до входа на гаража беше 10 метра права > обратен завой > 50 метра права. В обратния завой се метна на мръсна газ, и го взе в невероятно елегантен дрифт, за който мисля нямаше грам принос. Просто си личеше как колата си я води.
    Издъних се на Тюринг теста

Място
    Пловдив
    Публикации
    2,722
    Точки (при гласуване)
    24

По подразбиране От: Въпросче: X-Drive (BMW X5)

Другия път задръж бутона DSC 10 секунди, докато светне една голяма удивителна на малкия дисплей и тогава подавай, но внимателно за да не излетиш на съседната улица .

| Модератор |
    Публикации
    13,952
    Точки (при гласуване)
    60

Благодаря

Това го открих в чичко Гугъл вечерта на топло. Но с какво щеше да помогне ? Нали просто изключва dsc системата, която е против занасяне, демек - когато колата вече е в движение ? Щеше ли да помогне при окопана кола ?

Място
    Бургас
    Публикации
    487
    Точки (при гласуване)
    11

100% е въпрос на гуми - понеже се води performance кола, им слагат едни летни високоскоростни, дето са гладки като бебешко дупе. За по-добро сцепление на магистралата. Иначе е с електронна 4х4 система, каквато имат доста от модерните автомобили, и освен ако не е окаляна до калниците(да задръсти датчиците на гумите), не би трябва да има проблем с подобни лесни препятствия.

П.С. На видеото се вижда, че и двете гуми въртят, но няма ефект, заради гладките гуми.

П.П.С.
    Още едно видео с летни гуми, но се вижда, че поне доста се въртят:
    Последно редактиран от Tihomir(imageo) ; 28-12-10 в 22:16
    Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

Място
    Пловдив
    Публикации
    2,722
    Точки (при гласуване)
    24

Изключва 80% стабилизиращата програма и може сериозно да развърти гумите.Колкото и да са износени помага.DSC е доста повече от стабилизираща програма!При Х5 работи невероятно добре,
    Ако не умееш да шофираш добре категорично не препоръчвам да се изключва , освен като затъне колата в кал или сняг.
    С еднократно натискане се активира "гъзарската" част от DSC системата, която прави колата сама прави дрифтове за да се кефят същите тия дето се присмиват като някоя кака закъса в 2см сняг.И да си мисли карача че е карач...

Това важи за всички БМВ.Изключането на DSC при 3та или 5та серия с як мотор направо си е опасно, защото остава 20% да действа, с което мен поне сериозно ми пречи и обърква.

Старите баварци нямат такива гъдели и затова ме кефят!!!

Място
    Благоевград
    Публикации
    475
    Точки (при гласуване)
    10

Колегата Русев е напълно прав. Ако задържиш бутона става хала. Аз съм със старото Х5 и със зимни Пирели Скорпион. Карал съм на около 20 см. сняг и никакви проблеми. Явно си е до гумите. На пресечен терен обаче честно казано не смея да го пусна. Не знам как ще реагира. В кал съм го вкарвал и достажалка картинка се оказа. Бучеше ужасно и вървеше малко. Само за сравнение на другия ден минах през същата кал с Тераното и без включено предно предаване даже не разбрах че съм минал през калта.
    Системата Х-драйв е прекрасна обаче за магистрала и с гуми естествено. Без гуми и 6 колела да има няма как да стане.
    Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

| Модератор |
    Публикации
    13,952
    Точки (при гласуване)
    60

Благодаря на всички за информацията

При така наученото, отдавам проблемите сто процента на гумите в конретния случай. А за изключването на dsc-то, - ех, само да затъне пак съседката

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |
    Място
    с. Стража до гр. Търговище
    Публикации
    7,577
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на Goblin Преглед на публикациите
    Благодаря на всички за информацията

При така наученото, отдавам проблемите сто процента на гумите в конретния случай. А за изключването на dsc-то, - ех, само да затъне пак съседката
    Защо не и предложите да се понаучи да кара СУВ-а на някой "полигон" в хълмисто-гориста местност. С "интелигентните" МПС-та трябва да се мине през курс на опознаване, защото в някои случаи не реагират адекватно в критична ситуация.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Място
    София кв Орландовци
    Публикации
    112
    Точки (при гласуване)
    9

Със летни гуми няма как да стане номера...зимната гума работи на температура......В България хората който имат някакви познания зимата слагат съответните гуми.....Вече дванадесет години се занимавам с марката БМВ,ходя на обучения с появата на всеки нов модел,и никаде не пише че зимата се кара с летни гуми!!!!!!!! БМВ Х5 не е кола за офф........
    [FONT=Garamond][/FONT][FONT=Arial Narrow][/FONT]Когато съдбата ти обърне гръб,просто я изчакай да се наведе.............

Място
    Пловдив
    Публикации
    2,722
    Точки (при гласуване)
    24

Какъв оффроуд бе колега?
    Те на улицата закъсват щото БМВто им криво.
    Иначе твойто БМВ става за офроуд.Мойто не!!!

jaxan е офлайн
    Живко Желязков
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    Ямбол
    Публикации
    1,766
    Точки (при гласуване)
    12

Наскоро и аз станах свидетел на нещо подобно.Две госпожи с Х5 словашка регестрация /не ги знам точно колко вида са тези Х5/видимо новичко с чисто нови зимни гуми как го оставиха в снега и си поръчаха такси.
    не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

Място
    София
    Публикации
    3,185
    Точки (при гласуване)
    21

Цитат Мнение на jaxan Преглед на публикациите
    Наскоро и аз станах свидетел на нещо подобно.Две госпожи с Х5 словашка регестрация /не ги знам точно колко вида са тези Х5/видимо новичко с чисто нови зимни гуми как го оставиха в снега и си поръчаха такси.
    А, Х5 със зимни гуми може много. Карал съм курсове при баварците за 4х4 машините и там казваха задължително зимата да сме с подходящите гуми и още по-задължително да изключваме стабилизиращата програма щото души колата на сняг. Излита на ракета и няма проблем. Карал съм х5 в половин метър сняг, на лед като от пързалка, въпрос на плавно каране без нерви за да мине на много места...

jaxan е офлайн
    Живко Желязков
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    Ямбол
    Публикации
    1,766
    Точки (при гласуване)
    12

И аз предположих че няма да е от машината.Бяха го завъртели до една ограда и целите трепереха от страх.Даже един колега им го извади и паркира до тротоара а те заявиха, че продължават с такси.
    не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

Място
    Trun
    Публикации
    218
    Точки (при гласуване)
    10

И аз мисля че е от гумите,ако отдолу под купето не е имало сняг и джипа да е полегнал няма от какво да е. Имахме едно БМВ 330 ХД добре си вървеше по сняг.

ОФФ - Какво ли ще правиме когато тия Х5 станат по 10 000 - 15 000лв и започнеме да ги взимаме за Оффроуд!
    Mitsubishi Pajero 2.5 TDI 96г.
    ТРЪНСКА OFFROAD ГРУПА !

Място
    Благоевград
    Публикации
    475
    Точки (при гласуване)
    10

Ами мотора има достатъчо ресурс, слага се на една тойота с цели мостове и ..... глей к`во става.
    Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

Място
    Земя
    Публикации
    5,939
    Точки (при гласуване)
    0

Първата Х5-ца /е53/ става и за черно, но си трябват гуми за кал ако ще се ходи в кал, това и при диското съм го установил на практика. Инак за зимата с летните гуми, какво значение има колата изобщо? Аз такива с летни не ги вадя, че само могат нещо по-сериозно от затъване да предизвикат и да има жертви.

Място
    София, Слатина
    Публикации
    186
    Точки (при гласуване)
    12

Цитат Мнение на svetlio_cbr600 Преглед на публикациите
    И аз мисля че е от гумите,ако отдолу под купето не е имало сняг и джипа да е полегнал няма от какво да е. Имахме едно БМВ 330 ХД добре си вървеше по сняг.

ОФФ - Какво ли ще правиме когато тия Х5 станат по 10 000 - 15 000лв и започнеме да ги взимаме за Оффроуд!
    Вече са по толкова

http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi...s&slink=3r8o1p
    Honda Africa Twin RD07 '95

Сходни теми

1. BMW 320i 1996 или BMW 318ti 1998 върви повече
    От dilqn във форум Сравнения и тестове между марки, модели и функционалност
    Отговори: 44
    Последно мнение: 09-11-11, 03:56
  2. quadra drive
    От borislav82 във форум JEEP
    Отговори: 8
    Последно мнение: 19-09-10, 17:23