Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подмяна на вентилатор на охлаждането

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Подмяна на вентилатор на охлаждането

    Колеги, искам да си сменя вентилатора за охлаждането на радиатора с електрически. В момента съм с постоянно зацепена перка задвижвана механично. Във форума има доста изписано на тази тема, но повечето от дискусиите се отнасят за по-новите модели Нива. Моята е 1.6 от най-старите, с меден радиатор (от по-тесните). Трябва да отбележа че до сега не съм имал абсолютно никакви проблеми с охлаждането. В много редки случаи стрелката ми е минавала над 90+ и то само лятото, на бавни при продължително изкачване или при яко боксуване в кал. Причините поради които искам да направя тази подмяна са:
    1. Възможност за изключване на перката при нагазване в по-дълбока вода.
    2. При по-студено време - трудно загрява.
    3. Облекчаване на ДВГ и водната помпа.
    Имам в наличност ел. вентилатор от лада 1500. Интересува ме дали е подходящ. Притеснява ме това че е с четири лопатки, а моя стария е със шест. Другото което ме интересува е как да го вържа? В смисъл желателно е да се задейства автоматично при достигане на необходимите градуси, но и да може да се изключва принудително. Какво ще ми е необходимо да си набавя за целта, и какъв е най-удачния начин на изпълнение. Тоците не са ми силата и затова моля колегите които са по-запознати или са правили подобно нещо за малко разяснение. Благодаря предварително.

  • #2
    От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

    За пореден път ще отбележа, че преглеждането на Форума е полезно в някои случаи. Писано е и за Нива, и за други машини. А по същество, това което не съм го виждал писано:

    - 4/6 лопатки на перката не определят колко въздух прекарва тя. Изобщо казано, вентилаторът от Лада 1500 трябва да е достатъчен, докато не набиеш радиатора с кал. Със сигурност охлажда по-добре от перката на водната помпа.
    - Не помня, дали радиаторът за Нива 1.6 и за Лада 1500 са еднакви и дали има място за закрепване на кожуха на перката. Имай предвид, че без кожуха няма да стане.
    - Това, което Нивовския радиатор със сигурност няма, е дупка за датчик за перката в долното казанче. Имаш два варианта.
    -- Можеш на въпросното долно казанче да запоиш гайка М22 (ще трябва да я срежеш - не ти трябва дебелина на гайката повече от 7-8мм, а М22 ще намериш за някакви главини, май Шкода - те са доста дебели и имат пластмаса против развиване, която също не ти трябва).
    -- Друг вариант е да си купиш/направиш тръба с дупка за датчик, да срежеш долния маркуч (не горния!) и да наставиш тръбата с датчика там. Малко е тясно, но става. Такава тръба има фабрично във Газела, продава се и по туних-магазините (аз поне от такъв я купих).
    - Правилният датчик за включване на перка е 75/70 градуса. Оригиналният 82/68 градуса от Лада също става, но според мен сработва малко късно, а после работи излишно дълго. Лесно ще намериш и двата.
    - Трябва ти още реленце 30А заедно с гнездото му, малко диодче (обикновено върви с гнездото за релето) и бушон 25А заедно с гнездото му.
    - Трябва ти и копче с три позиции, като на парното или на газова уредба. Три позиции, за да можеш освен да го изключваш принудително, и да го включваш принудително, както и да го оставиш автоматично.

    Ей това е правилния вид бушониера, работи с плоски бушончета.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:21122010.jpg
Прегледи:1
Размер:25.4 КБ
ID:5237253

    Ако не ти идва на ум как ще станат нещата, по-късно ще ти надраскам схема.

    Коментар


    • #3
      От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      За пореден път ще отбележа, че преглеждането на Форума е полезно в някои случаи. Писано е и за Нива, и за други машини. А по същество, това което не съм го виждал писано:

      - 4/6 лопатки на перката не определят колко въздух прекарва тя. Изобщо казано, вентилаторът от Лада 1500 трябва да е достатъчен, докато не набиеш радиатора с кал. Със сигурност охлажда по-добре от перката на водната помпа.
      - Не помня, дали радиаторът за Нива 1.6 и за Лада 1500 са еднакви и дали има място за закрепване на кожуха на перката. Имай предвид, че без кожуха няма да стане.
      - Това, което Нивовския радиатор със сигурност няма, е дупка за датчик за перката в долното казанче. Имаш два варианта.
      -- Можеш на въпросното долно казанче да запоиш гайка М22 (ще трябва да я срежеш - не ти трябва дебелина на гайката повече от 7-8мм, а М22 ще намериш за някакви главини, май Шкода - те са доста дебели и имат пластмаса против развиване, която също не ти трябва).
      -- Друг вариант е да си купиш/направиш тръба с дупка за датчик, да срежеш долния маркуч (не горния!) и да наставиш тръбата с датчика там. Малко е тясно, но става. Такава тръба има фабрично във Газела, продава се и по туних-магазините (аз поне от такъв я купих).
      - Правилният датчик за включване на перка е 75/70 градуса. Оригиналният 82/68 градуса от Лада също става, но според мен сработва малко късно, а после работи излишно дълго. Лесно ще намериш и двата.
      - Трябва ти още реленце 30А заедно с гнездото му, малко диодче (обикновено върви с гнездото за релето) и бушон 25А заедно с гнездото му.
      - Трябва ти и копче с три позиции, като на парното или на газова уредба. Три позиции, за да можеш освен да го изключваш принудително, и да го включваш принудително, както и да го оставиш автоматично.

      Ей това е правилния вид бушониера, работи с плоски бушончета.
      [ATTACH=CONFIG]281313[/ATTACH]

      Ако не ти идва на ум как ще станат нещата, по-късно ще ти надраскам схема.
      Мерси колега! Радиатора на Нивата не е като на Лада1500. Проблема със закрепването го реших вече като в левия край на радиатора (погледнато откъм шофьора) заварих две болтчета 6мм. за самата ламарина на радиатора. На тях направо "нанизвам" кожуха на вентилатора в оригиналните му отвори. От дясната страна си огънах планка от по-дебела ламарина и си я препаснах. Мога да снимам как е станало ако се интересува някой. Ключ с от парно с три позиции имам излишен. Относно мястото на датчика смятам да го направя с тръба в долното съединение. Знам го че е малко кофти мястото, но пълно щастие няма. За самото свързване ще те помоля да драснеш някоя опростена схема защото по тоците изобщо ме няма и наистина не ми е ясно как трябва да стане. Ако не те затруднява разбира се. Благодаря

      Коментар


      • #4
        От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

        Относно бушона на ел.вентилатора - може да ползваш някое празно място на таблото с бушоните - на моите Ниви има няколко. Така ще можеш да си избереш дали вентилаторът да спира, когато угасиш мотора, или да се гаси само от термо-релето.
        пп. Преди операцията си купи съответния по-къс ремък.
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #5
          От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
          Относно бушона на ел.вентилатора - може да ползваш някое празно място на таблото с бушоните - на моите Ниви има няколко. Така ще можеш да си избереш дали вентилаторът да спира, когато угасиш мотора, или да се гаси само от термо-релето.
          пп. Преди операцията си купи съответния по-къс ремък.
          А защо по-къс ремък?Нали шайбата,задвижваща водната помпа си остава същата-само перката се сваля?Нещо не разбирам...

          Коментар


          • #6
            От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

            До колкото помня, ремъкът, който върти и вентилатора на старите Лади, е по-дълъг от този, който върти само помпата.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #7
              От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
              До колкото помня, ремъкът, който върти и вентилатора на старите Лади, е по-дълъг от този, който върти само помпата.
              Може би са други шайбите на по-новите, но в моя случай перката се сваля само от трите болта и шайбата на ремъка си остава само че без перка. Единственото което трябва да се подмени са гореспоменатите три болта с по-къси такива защото след махането на перката старите идват малко дълги и опират в корпуса на водната помпа. Що се отнася за бушончето - идеята ми харесва. Даже в момента вентилатора съм го вързал без датчик (временно) с цк ключе и съм го прекарал точно през един от свободните бушони. Това е само докато разбера как да си го направя по начина описан от Ясен.
              Последно редактирано от gsp; 21-12-10, 12:52.

              Коментар


              • #8
                От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

                Бушончето си е добре да е отделно. Работният ток на перката е голям - 15 ампера и няма никакъв смисъл да го разхождаме покрай целия кош на двигателя и в доказано калпавото бушонно табло, след като ток за перката можем (и трябва) да вземем от + на алтернатора. Схема - по-късно.

                Коментар


                • #9
                  От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Бушончето си е добре да е отделно. Работният ток на перката е голям - 15 ампера и няма никакъв смисъл да го разхождаме покрай целия кош на двигателя и в доказано калпавото бушонно табло, след като ток за перката можем (и трябва) да вземем от + на алтернатора. Схема - по-късно.
                  О.К ще го направя както ти казваш, щом е по-добре. Както казах по тоците съм "гола вода" и затова се допитвам до компетентни хора. Сега съм го вързал само временно така докато го направя като хората. Не че в това време ми се е налагало да го включвам, ама за всеки случай.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

                    Ето я и схемата - извинявайте за бавенето.

                    Ето и обясненията, понеже чертането не ми е сила, а се опитвам да се науча.

                    +12V Alternator е болтът с дебелия кабел на алтернатора.
                    F 25A е бушонче 25 ампера.
                    +12V Ignition е напрежението, което се подава с контактния ключ (захранването на бобината). Взема се от контактния ключ или някъде от бушонното табло.
                    F 1A е бушонче 1-2 ампера.
                    S е ключето - в едната позиция е автоматичен режим, в другата е нарочно включена перка, а по средата - изключено.
                    Temp 75-70 е датчикът за включване на перката
                    M е самата перка
                    D е какъвто и да е диод, обикновено го има вграден в куплунга за релето. В краен случай, може и без него, но това ще се отрази на живота на датчика. Ако много се чудите - 1N4001, 1N4002, ... 1N4007 - става.
                    Релето е обикновено реле, каквото ползват алармаджиите. Може да няма извод 88 - такива са повечето по колите.
                    Знакът най долу вдясно е знак за маса - за тези, които не са го виждали.

                    Лявата половина на схемата е в купето, ключето - на удобно за шофьора място, изпълнява се с 0.75 или 1 кв. мм проводници, включително двата към дясната половина до датчика и от него до релето и диода.
                    Дясната половина (от алтернатора, през бушона, извод 30 и 87 на релето и към перката са кабел 2.5 кв. мм., задължително - всичко да е запоено, защото минават големи токове. Към алтернатора и към маса - кабелни обувки за 6мм болт. Масата да се затегне добре към предварително зачистено място на купето. Най-добре - на болт, от който се взема маса за фаровете.
                    Прикачени файлове
                    Последно редактирано от Ясен; 24-12-10, 21:42.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Ето я и схемата - извинявайте за бавенето.

                      Ето и обясненията, понеже чертането не ми е сила, а се опитвам да се науча.

                      +12V Alternator е болтът с дебелия кабел на алтернатора.
                      F 25A е бушонче 25 ампера.
                      +12V Ignition е напрежението, което се подава с контактния ключ (захранването на бобината). Взема се от контактния ключ или някъде от бушонното табло.
                      F 1A е бушонче 1-2 ампера.
                      S е ключето - в едната позиция е автоматичен режим, в другата е нарочно включена перка, а по средата - изключено.
                      Temp 75-70 е датчикът за включване на перката
                      M е самата перка
                      D е какъвто и да е диод, обикновено го има вграден в куплунга за релето. В краен случай, може и без него, но това ще се отрази на живота на датчика. Ако много се чудите - 1N4001, 1N4002, ... 1N4007 - става.
                      Релето е обикновено реле, каквото ползват алармаджиите. Може да няма извод 88 - такива са повечето по колите.
                      Знакът най долу вдясно е знак за маса - за тези, които не са го виждали.

                      Лявата половина на схемата е в купето, ключето - на удобно за шофьора място, изпълнява се с 0.75 или 1 кв. мм проводници, включително двата към дясната половина до датчика и от него до релето и диода.
                      Дясната половина (от алтернатора, през бушона, извод 30 и 87 на релето и към перката са кабел 2.5 кв. мм., задължително - всичко да е запоено, защото минават големи токове. Към алтернатора и към маса - кабелни обувки за 6мм болт. Масата да се затегне добре към предварително зачистено място на купето. Най-добре - на болт, от който се взема маса за фаровете.
                      Благодаря много колега! Весели празници!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

                        Моля. Пиши, ако срещнеш някакви пречки.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

                          Благодаря и аз за схемата. Набавил съм части, сега остава да си набавя и време. Аз обаче мисля да опростя нещата. Смятам да остава зацепената перка да си върти, а тази да монтирам отляво, до нея. Как ще стане закрепването още не съм измислил съвсем. Взех си перка от Лада заедно с кожуха, утре може да я снимам ако остане време. Датчик няма да слагам изобщо - перката ще се включва и изключва от купето, като за целта съм си купих ключе от ладово табло с картинка на вентилатор. Хубавото е, че ако някой ден реша, мога да направя и това с датчика - ключето има три степени. Може ли само да ми поясниш откъде е най-добре да се пусне кабела от ключето към бушонното табло - към някой предпазител, но кой точно? При всички положения - благодаря за схемата, поясненията и снимките.
                          Александър

                          Коментар


                          • #14
                            От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

                            Няма къде да събереш двете перки, а и да го постигнеш (с доста рязане и лепене), ще получиш недостатъците и на двете системи -
                            хем ще вдига шум и ще харчи допълнително, хем бавно ще загрява, хем ще получиш още чифт кабели, които ще разнасят голям ток през целия двигателен отсек.

                            Няма къде да го вържеш на таблото, аз затова съм нарисувал допълнителен бушон към болта на алтернатора. Нямаш и такова яко копче - това с нарисувания вентилатор не е достатъчно, трябва пак през реле.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Подмяна на вентилатор на охлаждането

                              Ами аз пак ще мина през реле. Всъщност от твоята схема махам само датчика и диода.
                              А къде предлагаш да го сложа - пред радиатора ли? Там няма ли да набива калта в питата на радиатора.
                              Както казах - този електрическия ще го оставя само когато е нужно да го пускам от копчето, а иначе ще си оставя постоянно зацепения. Защо смятате, че колата загрява по-бавно него, при положение, че охл. течност се движи само в малкия кръг при студен мотор?

                              На схемата има една въпросителна - този кръг необходим ли е, при условие че нямаме диод?
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от axlastro; 14-01-11, 19:00.
                              Александър

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X