Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

    Искам да си взема Каракачанска овчарка, доскоро имах немска овчарка която почина на 12 години, но имам някой притеснения за породата.
    Кучето ще се гледа на двора, ще е проблем ли ако си взема сега зимата малко куче?
    Кучето ще се гледа предимно от родителите ми, гледа се вързано на тел около 10 метра, ще е достатъчно ли това растояние за разходки, защото през седмицата нямам възможност да го развеждам?
    Кучето ще трябва да живее с други домашни животни, това ще е проблем ли?
    Каракачанката става ли за куче пазач?
    Притеснява ме и дългата козина на Каракачанката, необходимо ли е по-специални грижи за нея?
    Ще съм благодарен за всеки съвет и мнение.
    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

  • #2
    От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

    Братче, всички овчарски породи са добри пазачи по принцип. Е, вярно е и друго, че от всяко дърво свирка не става. Но не очаквай, че кучето ще стане добър пазач само, защото е от овчарска порода.
    - 10 метрова тел за разходки? - ЗабравИ! По този начин и без множеството всекидневни малки ''куший'' за развиване на злоба, послушание и игри, опасявам се, че ще се превърне в обикновено, дворно куче .
    - Няма проблем /по принцип/, че ще е с други дом. животни.
    - За козината на кучето и изобщо за кучето трябват всекидневни грижи.
    - Вързаното куче става лесна жертва на крадци и разбойници, то просто неможе да реагира адекватно и в повечето случаи свършва много лошо, да не кажа най-лошо .
    - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО го научи да не взима храна от други хора, лесно е, работата е за няколко минути и като се повтори 5-6 пъти никога няма да вземе от друг човек.
    Успех!
    Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
    Само DIESEL !!!

    Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

    Коментар


    • #3
      От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

      +1 за всичко, казано от Мишоци.
      Страхотни кучета са, нищо няма да му стане, че ще е бебе през зимата на двора, но вързано и без разходки цяла седмица - това ще го съсипе.

      Коментар


      • #4
        От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

        Взимането на куче е голяма отговорност, затова искам да съм наясно.
        Немската овчарка се чустваше много конфортно при тези условия. Преди всичко ще бъде дворно куче на кайшка. Относно козината, на немската овчарка несъм полагал почти никакви грижи освен редовните третирания против паразити.
        "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

        Коментар


        • #5
          От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

          Когато купих базата си/тя е с двор 20 декара/ си взех каракачанци-5 бр. бяха вързани на "тел" ,но по 50-60 метра и две бяха свободни...за около 3 месеца си реших проблема с мургавелковците. За да ти охраняват дома , кучето трябва да е свободно/ след малко обучение / си върши работата .За козината не се претеснявай,стандартните грижи..Няма куче което да се чуства добре на кайшка .а и така не може да охранява,ще джавка и ще всява респект,друго не.

          Коментар


          • #6
            От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

            Колеги, каракачанската овчарка е отличен пазач!
            Вързана обаче, не може да се защитава и да пази както трябва. Имахме на вилата до вчера вързан мъжкар, супер злобен. Никой освен баща ми не признаваше. Майка ми я хапа три пъти, от които два лежа в болницата.
            Старо, тормозено куче го взехме и така и не свикна докрай с никой от нас дотолкова, че да му има човек доверие.
            Преди седмица, другото овчарко куче го сдави и вчера умря с полуразпрано гърло.
            Въпреки че беше злобар, ми е мъчно за него, защото години наред пазеше верно.
            Моля, ако някой има малко кутре овчарка, което става голямо куче, да пише.
            Предпочитам да е мъжко.
            Ще ми се да зарадвам татко за коледа
            Всички у дома обичаме животните. Имаме два котарака и довчера три кучета.
            Грижим се и си ги обичаме.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #7
              От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

              Напиши в Гугъл, Средноазиатска овчарка и помисли за тази порода.Няма да згрешиш,аз имам такова.Голям дзвер.Ако имаш въпроси,питай.

              Коментар


              • #8
                От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

                Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                Моля, ако някой има малко кутре овчарка, което става голямо куче, да пише.
                Предпочитам да е мъжко.
                Ще ми се да зарадвам татко за коледа
                Всички у дома обичаме животните. Имаме два котарака и довчера три кучета.
                Грижим се и си ги обичаме.
                Извън темата, но да отговоря на този въпрос: гледай bezdom.bg и подфорум "Без дом" на dog.bg. Непрекъснато има кученца с такова описание, които да си търсят дом. Така и някое кутре ще бъде зарадвано за Коледа
                В изолатора в Сеславци и в приют "Богров" пък има и много пораснали, но можеш да се запознаеш с тях и да прецениш характера.

                Коментар


                • #9
                  От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

                  Благодаря!
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

                    Колега,българското овчарско куче е създадено за пазач,няма по-добра порода за това от него.Аз съм имал немски овчарки но след тях гледам в къщи на село само ,каракачански кучета.Здраво куче не влиза в колибата,спи на снега,не е придирчиво на храна и е много устойчиво на болести.Всяко нещо в двора го приема като собственост.Вече три поредни кучета,даже не закачат нашите котки,за всички останали територията е силно опасна.Рядко вкарвам джипа в гаража и той седи в двора до кучето,преди време се набих в гората едно дере и извадих една полуоска,кучето беше с мен.Стъмваше се и реших да го оставя и утре с приятели да дойда да го взема.На другия ден на обяд отидох ме с един трактор да го извадим,кучето лежеше под джипа и никой не може да закачи въже за него,освен мен.Давам този пример да подчертая,че тая порода може да не става за нищо друго но за пазач е безгрешна.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

                      Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                      ...Давам този пример да подчертая,че тая порода може да не става за нищо друго но за пазач е безгрешна.

                      Да, това е точно така! При това е толкова ефективно като пазач, че чак отива към опасно и затова много трябва да се внимава при дресировката и отглеждането. Лично съм бил свидетел (преди около трийсетина години) как каракачанка уби кон...
                      Въпросната случка. В Стара Планина, над Козница "лежаха" овцете на едни каракачани, млякото го сваляха на коне със самари. Ние бяхме с дядо за гъби и станахме свидетели. Един коч нещо се "заигра" с един от конете и конят го ритна. Кучето веднага скочи на коня, конят ритна и него, посрещна го още "в полет" и го прати на няколко метра назад. Падайки, кучето, без никаква засилка, или крачки, направо скочи отново. Скочи на гърба на коня и на момента го захапа през врата, паднаха заедно на земята, конят вече беше мъртъв... Хората само побързаха да му срежат кръвоносните съдове по врата, за да се източи кръвта и да не се похаби месото.
                      Последно редактирано от davc; 20-12-10, 11:36.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

                        Ясно, значи за пазач е супер, но кажете нещо за интелигентноста на кучето, подлежи ли лесно на дресировка?
                        Как е в сравнение с немската овчарка?
                        Малко ме наплашихте с този злобен характер, понеже съм имал досега немска овчарка моля сравнете двете породи, плюсове и минуси?
                        "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                        Коментар


                        • #13
                          От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

                          Следих темата до сега но и аз да се включа!Имам два мъжки каракачана на моята работилница,имат силно развито чувство за собственност,изключителни пазачи както е описано по горе и почти никаккъв шанс да ги дресираш!!!Това е куче с уникален характер и никакъв интерес към дресировки!Изпитват ,,хроничен,,глад!Ако някой е успял да дресира такъв звяр--евала,никога не сравнявай характера на Немската овчарка и свободолюбивото Българско овчарско куче!Виждал съм немец да се командва с пръстови сигнали даже и без нито един звук-това е почти абсурд да се случи на каракачана с неговия нрав!
                          Наскоро едвам утървах един човек който премина в територията охранявана от Белчо/около70 кг.изключително агресивен и опасен/аз съм 100 кила и щеше да ми извади ръцете докато го дърпах за синджира!Ако ти трябва куче робот това не е породата!
                          driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                          Коментар


                          • #14
                            От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

                            Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                            Ясно, значи за пазач е супер, но кажете нещо за интелигентноста на кучето, подлежи ли лесно на дресировка?
                            Как е в сравнение с немската овчарка?
                            Малко ме наплашихте с този злобен характер, понеже съм имал досега немска овчарка моля сравнете двете породи, плюсове и минуси?
                            Жалко, че някой може да се разочарова....
                            Разликате между дресирана( по-правилно е ОБУЧЕНА) немска овчарка и каракачанка е следната - според мен:
                            Немеца- дори да правиш някакви номера, жестове, примамки и т.н. - нямаш шанс да я излъжеш или изплашиш. Скача на смърт и захапва . Не можеш да определиш някаква дистанция и да я поддържаш .
                            Да дистанцираш куче е все едно си го подчинил. Въпрос на умения.
                            Каракачанката - лае много силно и злобно. Винаги! Със своя вид - направо вцепенява .
                            Обаче - който не се вцепени може да определи дистанция. Опитайте примерно със навеждане и взимане на камък, тояга. Каракачанката запазва дистанция и започва да гледа подозрително, да лае през интервали и да те заобикаля в гръб. Ако се застоиш на място и тя спира на дистанция. Продължава да лае, но не напада. Това и е в породата .
                            Та според мен това е разликата между двете породи.
                            Естествено , ако немеца не е обучен и живее с плахи стопани - може да придобие плах нрав. Зависи от стопанина.
                            Моето мнение си е мое. Едва ли е най-правилното, но такива наблюдения имам от двете породи .
                            Разлика в поведението има винаги когато кучетата са две и повече, но отново едното доминира и определя поведението на отбора.
                            Злобата на едно куче винаги е по-силна , ако е вързано . Това е другото условие за пазач. И ако го поощряваш при пазенето.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Подходяща ли е Каракачанска овчарка?

                              Първоначално публикуван от Гробаря Преглед на мнение
                              Следих темата до сега но и аз да се включа!Имам два мъжки каракачана на моята работилница,имат силно развито чувство за собственност,изключителни пазачи както е описано по горе и почти никаккъв шанс да ги дресираш!!!Това е куче с уникален характер и никакъв интерес към дресировки!Изпитват ,,хроничен,,глад!Ако някой е успял да дресира такъв звяр--евала,никога не сравнявай характера на Немската овчарка и свободолюбивото Българско овчарско куче!Виждал съм немец да се командва с пръстови сигнали даже и без нито един звук-това е почти абсурд да се случи на каракачана с неговия нрав!
                              Наскоро едвам утървах един човек който премина в територията охранявана от Белчо/около70 кг.изключително агресивен и опасен/аз съм 100 кила и щеше да ми извади ръцете докато го дърпах за синджира!Ако ти трябва куче робот това не е породата!
                              Това мнение доста ме обезкуражи, все пак искам куче за домашен любимец, да се играе с деца, да пази двора /да лае когато влезе непознат човек, основно/ да се научи на седни, легни и най простите команди.
                              Нещо почнах да се двоумя, и отново да се заглеждам по немската овчарка.
                              Предстой ми труден избор.
                              "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X