Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бърза помощ - каква е сега и каква би следвало да бъде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бърза помощ - каква е сега и каква би следвало да бъде?

    Лично мнение: Бърза помощ е най-некомпетентната служба в България. За голямо съжаление, въпреки че конкуренцията е голяма, полицията, гражданска защита и пожарната с всичките си недостатъци остават назад в класацията за престъпно нехайство. По необясними причини, пожарникарите, въпреки че претърпяха сериозни организационни сътресения и дори бяха девоенизирани, продължават да са най бързо и компетеннтно реагиращите екипи. А това което скандализира медиите в последно време с безпрецедентните гафове на Бърза помощ е само върха на един дълбок айсберг. Като се започне с управлението, което всички видяха какво е последните няколко седмици, но то си е такова от много години, мине се през лекарите и се завърши с шофьорите - цялата тази структура е един безпрецедентен и престъпен фарс. С това изказване, особено по адрес на лекарите, сигурно ще си навлека много "положителни" оценки, но това е истината. За съжаление съм присъствал и съм виждал с очите си не един случай в който некомпетентните действия и нехайството на ЛЕКАРИ от линейките, пряко е водило до смъртта на пострадал (или по точно до отнемане на шансовете му да бъде спасен). Давам конкретни примери. Моторист в безсъзнание с черепна грактура и вероятни травми на гръбначни и шийни прешлени се натоварва на ТРАНСПОРТНАТА носилка като чувал с картофи, а на стената в линейката виси СПЕЦИАЛНА СПИНАЛНА ДЪСКА ЗА ПОВДИГАНЕ точно на такива пострадали. Лекар се "бори" абсолютно некомпетентно с дефибрилатор в продължение на 15!!! минути докато го използва пред пострадал с инфаркт и без дишане и сърдечна дейност. В това състояние мозъкът живее както всички знаете 4-6 мин., след 15 няма смисъл....опитът го доказа!
    Тези примери са безбройни, но от разказваенто им няма смисъл. Ако се направи разследване обаче, съм убеден че некомпетентните действия на бърза помощ са предизвикали смъртта на много поевче хора отколкото всички пияни шофьори взети заедно (това да не се тълкува като защита на последните!).
    Цялата организация и структура на Бърза помощ е сбъркана в основата си. Виждал съм отвътре как се рботи например в такава служба в Австрия. В повечето развити държави е същото. В линейките НЯМА лекари. Има обучени парамедици, вклщчително и шофьорите, които имат набор средства и маерки които целят само едно: Да закатрат пострадалия жив и без допълнителни травми в болница, възможно най бързо. а тук най-нископлатените лекари в страната могат да убият пациент, щото ги мързи да си изнесат носилката, но поставят диагнози и взимат решения за лечението на пострадали и тежко болни!
    Има и добра новина и тя е, че стойността на тази служба (не само материалната база, но и целия кадрови потенциал) е едно голямо нищо. В буквалния смисъл на думата, измерено в пари в този си вид тази служба струва няколко милиона, без недвижимото имущество. По тази причина има решение. Създава се изцяло нова служба и след като тя започне да функционира старата се разпуска изцяло....
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

  • #2
    Re: Бърза помощ идва с “Порше”

    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
    Лично мнение: Бърза помощ е най-некомпетентната служба в България.
    Една служба не може да бъде некомпетентна. Такива могат да бъдат някои нейни членове.

    Първоначално публикуван от icerunner
    ...Като се започне с управлението, което всички видяха какво е последните няколко седмици, но то си е такова от много години, мине се през лекарите и се завърши с шофьорите - цялата тази структура е един безпрецедентен и престъпен фарс.
    ???

    Първоначално публикуван от icerunner
    ...С това изказване, особено по адрес на лекарите, сигурно ще си навлека много "положителни" оценки, но това е истината. За съжаление съм присъствал и съм виждал с очите си не един случай в който некомпетентните действия и нехайството на ЛЕКАРИ от линейките, пряко е водило до смъртта на пострадал (или по точно до отнемане на шансовете му да бъде спасен). Давам конкретни примери. Моторист в безсъзнание с черепна грактура и вероятни травми на гръбначни и шийни прешлени се натоварва на ТРАНСПОРТНАТА носилка като чувал с картофи, а на стената в линейката виси СПЕЦИАЛНА СПИНАЛНА ДЪСКА ЗА ПОВДИГАНЕ точно на такива пострадали. Лекар се "бори" абсолютно некомпетентно с дефибрилатор в продължение на 15!!! минути докато го използва пред пострадал с инфаркт и без дишане и сърдечна дейност. В това състояние мозъкът живее както всички знаете 4-6 мин., след 15 няма смисъл....опитът го доказа!
    Тези примери са безбройни, но от разказваенто им няма смисъл. Ако се направи разследване обаче, съм убеден че некомпетентните действия на бърза помощ са предизвикали смъртта на много поевче хора отколкото всички пияни шофьори взети заедно (това да не се тълкува като защита на последните!).
    Цялата организация и структура на Бърза помощ е сбъркана в основата си. Виждал съм отвътре как се рботи например в такава служба в Австрия. В повечето развити държави е същото. В линейките НЯМА лекари. Има обучени парамедици, вклщчително и шофьорите, които имат набор средства и маерки които целят само едно: Да закатрат пострадалия жив и без допълнителни травми в болница, възможно най бързо. а тук най-нископлатените лекари в страната могат да убият пациент, щото ги мързи да си изнесат носилката, но поставят диагнози и взимат решения за лечението на пострадали и тежко болни!
    Това, че са нископлатени едва ли ги задължава да изнасят носилки. Да те открехна - задачата на лекаря е точно да поставя диагнози и да взема решения. За съжаление обаче често се налага да мъкне и носилки, или да бута закъсали линейки, или да "спасява" лигльовци и наркоманчета, или да работи с неработещ дефибрилатор и т.н. Когато един лекар завърши медицина, единственият шанс за работа е именно Бърза помощ. Защо ли?

    Първоначално публикуван от icerunner
    ...Създава се изцяло нова служба и след като тя започне да функционира старата се разпуска изцяло....
    Добре си го измислил!
    Но ако ти се наложи, на кой ще се обадиш, все пак?
    Последно редактирано от Yaro; 19-01-08, 10:36.

    Коментар


    • #3
      Re: Бърза помощ идва с “Порше”

      Тръгнах да отговарям, но ти така си намешал отговори с цитати на моето мнение, че нищо не разбрах. Поясни, моля, за какво става дума.
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #4
        Re: Бърза помощ идва с “Порше”

        Цитатите и моето мнение са разделени с интервали.
        Исках да кажа, че е грозна работа да плюеш тези няколко хиляди медици, които утре, не дай Боже може да ти спасяват "задника" - извинявай за последния израз.

        Коментар


        • #5
          Re: Бърза помощ идва с “Порше”

          Това, че имаш достойна, хуманна и изключително отговорна работа не ти дава право да я вършиш некачествено. За съжаление нещата които са изградили мнението ми не съм ги видял по телевизията а на живо. Далеч съм от мисълта да слагам под общ знаменател всички, сигурен съм, че и там има отговорни хора които дават всичко от себе си за да спасят живот. За мен е очевидно, обаче, че те са малцинство. А че е сбъркана организацията не знам как може да има друго мнение. Вероятно знаеш, че шофьорите не преминават АБСОЛЮТНО НИКАКВО обучене по първа помощ. Е, ако на лекарите не им е работа да носят носилки, а шофьорите не могат, кой остава да свърши работата?
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • #6
            Re: Бърза помощ идва с “Порше”

            По времето, когато работех на БМП /1996-1998г/ шофьорите бяха с длъжностна характеристика "Шофьор-санитар".

            Коментар


            • #7
              Re: Бърза помощ идва с “Порше”

              И какви обучения преминаваха? Аз съм водил обучение на шофьор на линейка с над 10 годишен стаж в СМП, преминал в полицията. И мога да кажа със сигурност, че представа си нямаше от нищо свързано с медицина или първа помощ.
              Много се надявам да не приеме някой лично мнението ми, особено Доктор, знам много добре, че не всички са некадърни и нехайни. Службата, обаче не работи. Това е факт и не може всичко да се оправдава с липсата на средства. Щом си работил там, ако не е било за кратко, сигурно знаеш как работят в цивилизования свят.
              Още веднъж, се извинявам ако съм обидил някой, не ми е това целта.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #8
                Re: Бърза помощ идва с “Порше”

                Шофьорите не преминават никакво обучение, естествено. Това е относително скатана службица, ниска заплата, но доста свободно време, кражба на бензин и части. Всеки път, когато отивах на работа се молех само да не се случа на смяна с много пиян шофьор, защото беше редовна практика. И не мога да направя нищо - те не са ми лично подчинени. Рапорт до висшестоящия и т.н. - дрън дрън - не помага. За системата си прав, до някъде. По тези причини се махнах.

                Коментар


                • #9
                  Re: Бърза помощ идва с “Порше”

                  Не развирам много от материята (да не кажем изобщо) ,
                  но явно дори в ТВ сериал като "Спешно отделение"
                  Парамедиците като докарат някой само казват състоянието и не
                  поставят диагнози.

                  Дано на никой не му се налага да ползва услугите на СМП.

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Бърза помощ идва с “Порше”

                    Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                    Шофьорите не преминават никакво обучение, естествено. Това е относително скатана службица, ниска заплата, но доста свободно време, кражба на бензин и части. Всеки път, когато отивах на работа се молех само да не се случа на смяна с много пиян шофьор, защото беше редовна практика. И не мога да направя нищо - те не са ми лично подчинени. Рапорт до висшестоящия и т.н. - дрън дрън - не помага. За системата си прав, до някъде. По тези причини се махнах.
                    Сам си го написал. При това явно си по навътре от мен. Това да се молиш да не си на смяна с много пиян шофьор не е дребна неприятност. Тове е НЕФУНКЦИОНИРАЩА СИСТЕМА. А като става дума за спасяване на живот НЕФУНКЦИОНИРАЩА СИСТЕМА = смърт, за съжаление. Няма оправдание за това.
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Бърза помощ идва с “Порше”

                      Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                      Дано на никой не му се налага да ползва услугите на СМП.
                      Всички така казваме и чукаме на дърво, но всички знаем, че не е въпрос дали ще се наложи, а кога и на кой.
                      Technical Rescue Direct - life lies in courage
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Бърза помощ идва с “Порше”

                        Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                        Шофьорите не преминават никакво обучение, естествено. Това е относително скатана службица, ниска заплата, но доста свободно време, кражба на бензин и части. Всеки път, когато отивах на работа се молех само да не се случа на смяна с много пиян шофьор, защото беше редовна практика. И не мога да направя нищо - те не са ми лично подчинени. Рапорт до висшестоящия и т.н. - дрън дрън - не помага. За системата си прав, до някъде. По тези причини се махнах.
                        Шофьор съм на линейка от 1990г. В момента заплатата ми е 190лв. Бензин и части не могат да се крадът щото няма и за самите линейки Ремонтите по УАЗката си ги правя сам щото монтьор нямаме от 8 години Колкото до ходенето на работа в нетрезво състояние при нас такива няма За свободното време е така има колкото искаш 7 дни в месеца си зает през деня
                        ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
                        Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Бърза помощ идва с “Порше”

                          Първоначално публикуван от dragomir_68 Преглед на мнение
                          ....В момента заплатата ми е 190лв. Бензин и части не могат да се крадът щото няма и за самите линейки ...
                          Още едно мнение "от вътре", което тълкувам изцяло в подкрепа на това което съм написал.....
                          Technical Rescue Direct - life lies in courage
                          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Бърза помощ - каква е сега и каква би следвало да бъде?

                            Факт е че в нашата Бърза помощ работят лекари което е нещо непознато в повечето други страни. Няма и причина защото действията на служителите на Бърза помощ не изискват нито широката база нито компетенцията на един лекар. Затова по цял свят в тези служби работят парамедици. Това са специално обучени хора чиято задача е да осигурят пристигането на пациента жив до болнично заведение когато това е възможно като за целта изпълняват ясни и точни процедури които са усвоили до максимален автоматизъм...

                            В нашата Бърза помощ обаче работят лекари и ще продължават да го правят поне още известно време поради простата причина че иначе болшинството от тях не могат да си намерят работа... Куриозно но факт. Когато някой завърши медицина общо взето единствената му придобивка е че може да си пише на табелката на жилището пред името д-р... и нищо повече. За да стане реално практикуващ лекар трябва да придобие специалност, за да придобие специалност първо трябва да има конкурс. Кога ще има конкурс обаче обикновено никой не знае. Има периоди от по три години в които няма обявени конкурси... И тогава ново завършилите лекари могат или по-точно не могат да правят почти нищо... Е могат да идат в Бърза помощ... А след като има конкурс и някой го спечели това просто означава още обикновено 4 години, стаж, практика и отново изпити и едва след успешното им вземане следва придобиването на специалност... А след придобиването на специалност трябва вече съответния доктор да си намери и къде да работи...

                            И аз бях много учуден когато ми разправяха за тези подробности но те са факт...

                            А колкото до качеството на Бърза помощ мога само да кажа че по мои наблюдения без значение за каква сфера става въпрос всички работещи в нея се разпределят грубо на 70% тотално некадърни и нямащи никакъв интерес към предмета си на дейност, 15% средно кадърни с някакъв интерес за развитие, 10% с добра подготовка и 5% такива които освен че са прекрасни специалисти но и обичат това което правят, развиват се и са открити към новото...

                            Проблемът е разбира се когато някой попадне на тези от 70%... И ако става дума за Бърза помощ или друг медицински проблем лошо...

                            Не забравяйте че некадърността е повсеместна и света за съжаление е профанизиран до много голяма степен...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Бърза помощ - каква е сега и каква би следвало да бъде?

                              А колкото до качеството на Бърза помощ мога само да кажа че по мои наблюдения без значение за каква сфера става въпрос всички работещи в нея се разпределят грубо на 70% тотално некадърни и нямащи никакъв интерес към предмета си на дейност, 15% средно кадърни с някакъв интерес за развитие, 10% с добра подготовка и 5% такива които освен че са прекрасни специалисти но и обичат това което правят, развиват се и са открити към новото..
                              Проблемът е разбира се когато някой попадне на тези от 70%... И ако става дума за Бърза помощ или друг медицински проблем лошо...


                              Не забравяйте че некадърността е повсеместна и света за съжаление е профанизиран до много голяма степен...
                              В общи линии си прав. Процентите обаче не са точно така. Основно работят три типа лекари:
                              - новозавършели, амбициозни и неопитни;/някога бях от тези/
                              - такива, които не стават за нищо друго;
                              - малка група ентусиасти със специалност "Спешна медицина", които са си посветили живота на тръпката от работата на Бърза помощ.
                              Но при положение, че средната заплата е около 350 лв. за каква медицина въобще говорим? Истинската медицина е едно мноого скъпо начинание. Българинът е щастливец, че не знае какво предлага съвременната медицина. Ако знаеше, жив политик нямаше да остане. Времето на Д-р Куин лечителката е минало отдавна, вероятно е останало само в главите на тези, които определят здравната стратегия на РБ.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X