Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

    Здравейте колеги,трябва ми камион за в гората и се колебая между Зил 131 и Прага М2.Ако някои може да ми помогне в взимането на решение кои да взема ще съм много благодарен....Камиона ми трябва за подвоз в гората,само на дърва за огрев...

  • #2
    От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

    Зависи от конкретните пътни условия - Прага има по-голяма товароподемност, сравнително икономичен дизел и блокажи но е с двойни гуми с високо налягане и без възможност за неговото регулиране и на силно разкаляни участъци боксува сериозно и по-лесно затъва. ЗИЛ е ламя с бензинов двигател, по-малка товароподемност но е по-стабилен на силно разкаляни места - гумите са единични с по-ниско налягане и възможност за неговото регулиране.

    Коментар


    • #3
      От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

      Моят опит показва че прагата има повече тяга,но в сериозни условия каквито са гората зила няма втори по дъбрътр от него е само Урал дизел ,но между двата зимаи зила сложи се една 100 литра газова и няма да имаш проблеми ,освен това да не забравяме че ако вямаш възможност да си купуваш нафта по втория начин излиза доста дебело , и има по малко части за прага от колкото за Зил. Както колегата каза ,това с помпането на гумите също си е голям плюс за Зила . Ако бях на твое място щях да взема зила и като цена са горе долу еднакви .На зиловете им слагат дизелови двигатели от Ифа ,но не си прави ненужни разходи 8семцилиндровия двигател е супер ,като изключим разхода ,но няма идеални неща....

      Коментар


      • #4
        От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

        Карал съм и едното и другото. Прагата е за предпочитане . ................................и...........нали не си собственник на петролен кладенец ???

        Коментар


        • #5
          От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

          + прага...!
          HUSGVARNA 630 SMR
          PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

          Коментар


          • #6
            От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

            Първоначално публикуван от G_P_S Преглед на мнение
            Карал съм и едното и другото. Прагата е за предпочитане . ................................и...........нали не си собственник на петролен кладенец ???
            Защо трябва да е собственик на петролен кладенец, като може на зиларката да му сложи една газова уредба, до сега един зил не съм видял да секара на бензин.. Колкото до прага, имахме прага..3-осо същество, но нашата имаше и 4-ти кардан, който въртеше и генератор 16киловата..Но е от старите, още с въздушно охлаждане и трябват бая почивки, пък и ние мъкнехме цял фургон пълен с инструменти, стуг, настолни бормашини и още куп неща..Под тази ПРАГА М2-->имаш предвид ПРАГА В3С нали??Според мен вземи зила + една бая голяма газова уредба..Ще ти върши същата работа, прагата, че не е зле, не е Но с това въздушно охлаждане е голям "-", ако беше с водно, щеше да е супер.. Тук вече опира въпроса и до, дали ще имаш време да почиваш, за да истива, всеки пък когато загрее, иначе имало е и случай когато и на 1-ва няма мошност.. Но пък е проходима..
            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
            Honda Dominator 650
            088ЧЧ93979-->Борис
            0878956Ч38-->Борис

            Коментар


            • #7
              От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

              Моето мнение е за зила.Петролен кладенец ще ти трябва,но за прагата отдолу под двигателя да го сгрееш та да пали зимата.
              0877 877 297

              Коментар


              • #8
                От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

                Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                Защо трябва да е собственик на петролен кладенец, като може на зиларката да му сложи една газова уредба, до сега един зил не съм видял да секара на бензин.. Колкото до прага, имахме прага..3-осо същество, но нашата имаше и 4-ти кардан, който въртеше и генератор 16киловата..Но е от старите, още с въздушно охлаждане и трябват бая почивки, пък и ние мъкнехме цял фургон пълен с инструменти, стуг, настолни бормашини и още куп неща..Под тази ПРАГА М2-->имаш предвид ПРАГА В3С нали??Според мен вземи зила + една бая голяма газова уредба..Ще ти върши същата работа, прагата, че не е зле, не е Но с това въздушно охлаждане е голям "-", ако беше с водно, щеше да е супер.. Тук вече опира въпроса и до, дали ще имаш време да почиваш, за да истива, всеки пък когато загрее, иначе имало е и случай когато и на 1-ва няма мошност.. Но пък е проходима..
                Боре, какво трябва да прекарва тоя ЗИЛ, че да си избие дори и газта ?

                Коментар


                • #9
                  От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

                  Първоначално публикуван от G_P_S Преглед на мнение
                  Боре, какво трябва да прекарва тоя ЗИЛ, че да си избие дори и газта ?
                  Голега Г_P_S(понеже не ти знам името, за съжаление)Визирам един зил 157, който гори повече от една 131ца..По цял ден кара 1-ровки, от сечището, направо в Тира, от там направо за гърция..Познавам собственика..Карат с 50литрова бутилка, изкарана горе, над кабината..По негови думи с газ излиза 2но по евтино, дори и да гори повече Все пак говорим, за по новата и модернизирана версия на "Джугана", която се очаква да гори по малко от него..Джугана има един "-"нос само, че като се налумка с дръвца(матерял) до горе и кляка много...Следователно, след като клекне задните 2-оси стават стабилни, но те ако нагазят в калта и тогава идва ред, на предния мост, след като той е стъпил нестабилно, забуксувва от всякъде, а ако е 131 ще си поеме от предните.Но пък 157-цата е по удобен за товаряне на дърва, по нисък е от 131-цата..Зависи колегата за какво ще го ползва, за возене на дървен матерял(визирам, дървета с по 40-45-50 "санти" диаметър, все пак гледаме да избием курса с повече кубатура, а тя се вдига с дебелината на матеряла) или за дръвца(1ровки)..
                  Последно редактирано от Борис Хаджиценев (bob4oo); 29-11-10, 18:47.
                  За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                  Honda Dominator 650
                  088ЧЧ93979-->Борис
                  0878956Ч38-->Борис

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

                    Бобчо , първо говорим за Зил 131 , а не за Джуган . Второ : не говорим за сравнение на камиони по проходимост , а за професионална работа . Така че :
                    По-горе някой спомена , че Прагата през зимата пали с бензиновата лапма . Еми да - ама пали ! А Зила ако рече - няма да запали и през юли ! Както и ред руги магарешки съветски бензинови ината всъщност . Говоря от собствен опит . ..
                    ..когато стане въпрос пък за това да легнеш отдолу ( демек : "ремонтопригодност") - 131 е машината , която е получавала най-много пожелания за майка му от всички съветски екземпляри . Освен ако си нямаш собствен автомонтьор , който ти работи за без пари. Щото иначе оставаш без ръце и кръст , с издрана кожа и ред други .
                    Лично аз определено съм за Прагата .
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

                      И единият и другият ще са пенсионери. Този с по-малкото болежки избери. Но гледай да е Прагата.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

                        И аз съм за прагата нищо че е дизел пали доста лесно,а е доста по-икономична от зила.
                        0885719173-Красимир

                        Коментар


                        • #13
                          От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

                          Камиона ще се използва за подвоз в гората на дърва за огрев,и ще ги вози най-много 8-10км до някое здраво място и от там следва претоварване на друг камион.До колкото знам няма Праги с водно охлаждане,ама аз не съм много запознат с тях,макар че тази за която говоря модел М2 е произведена 1990г.А някои има ли наблюдение върху лебедките им,дали вършат работа?А имам и вариант да се товари и БОР на 2 метра,но за това трябва друг камион,така че няма да го ибсъждаме него.Абе чувал съм,че на Праговите джанти се монтирали/заваряли/обръчи от Зил 157 и стават 18 цолови гуми с което проходимостта се увеличава значително с единична гума.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

                            Абе и двете са дараци ама така поставен въпроса 300% Прагата.
                            "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
                            Mark Twain
                            СтоЕнчA

                            Коментар


                            • #15
                              От: Зил 131 или Прага М2,посъветвайте ме какво да си купя....

                              А между другото забравих да спомена,че Прагата е на 1000км,1990г и с лебедка.......Май и аз клоня към Прага....дано да не взема грешно решение...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X