Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

    Здравейте колеги,
    трябва ми компетентно мнение за Wi Fi рутери.
    Смених 2-3 и с изключение на един Asus, който изгоря заради токов удар вероятно, другите не струват. Т-Link е в момента, евтин и с прекалено малък обхват. Трябва ми машинка, която да покрива 2-3 етажа, вкл. и кафенето на двора.
    Моля за Вашите мнения, препоръки, съвети.
    Не искам непременно евтин - важното е оптималното съотношение цена-качество.
    Да ги разделим на 3 класа - условно, по ценово съотношение, може би така:
    1. До 100 лв.
    2. До 200 лв.
    3. Над 200 лв.
    И с какво, примерно модел от клас 3 е за препоръчване пред модели от клас 1 и 2. (Обхват, скорост, надежност и др. параметри)
    Благодаря ви предварително!

  • #2
    От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

    Аз ползвам Linksys WRT54GS, на 6 години е, но и като обхват, и като стабилност е железен. Само че сега си мисля да си пусна малко по-бърз интернет, и се оглеждам за 802.11N рутер, но мненията за 160N(L) на Линксис са доста негативни. Ако 10-15Мбита ефективна скорост е достатъчна, то WRT-54G(L/S) е перфектното решение.
    Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

    Коментар


    • #3
      От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

      А защо не няколко?
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

        Аз съм с NetGear и вкъщи, и в офиса. Нямам проблеми, но и не са ми големи изискванията. Живея на 3-и етаж и на улицата, в колата, имам пълно покритие.
        edoors.bg- Джаджи за врати и врати

        Коментар


        • #5
          От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          А защо не няколко?
          Може и да си прав. Монтаж по етажите ли, и свързването, инсталацията от розетка с кабелен и-нет ли да стане- значи в стая да се сложат? Не съм много наясно... Обхвата на Asus-а стигаше почти до 3-я етаж и спокойно до терасата с масите навън... Ама какъв модел точно беше не помня. И едновременно да могат да работят 3-4-5 Wi Fi лаптопи + Non Stop и-нет радио... Сложно ли е? Скороста на и-нет връзката ми според www.speedtest.net е Download: 11.08 Mb/s, Upload: 10.52 Mb/s. Т.е филм от 800 Mb се сваля за 10 мин. Това добра/бърза връзка ли е според вас? За провинцията говорим. И как и с кое устройство да се съчетае оптимално?
          Последно редактирано от ivied; 25-11-10, 10:18.

          Коментар


          • #6
            От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

            Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
            Може и да си прав. Монтаж по етажите ли, и свързването, инсталацията от розетка с кабелен и-нет ли да стане- значи в стая да се сложат? Не съм много наясно... Обхвата на Asus-а стигаше почти до 3-я етаж и спокойно до терасата с масите навън... Ама какъв модел точно беше не помня. И едновременно да могат да работят 3-4-5 Wi Fi лаптопи + Non Stop и-нет радио... Сложно ли е?
            Не знам конкретната конфигурация при теб, но например за средно малък семеен хотел (примерно с по 3-6 стаи на етаж), съм установил че един рутер стига (с някои уговорки) за 2 етажа, като на "далечния" етаж трябва да си търсиш място, на което сигнала го има. Масово сигнала от съседния хотел ми е бил по-добър от уж хотела с WiFi зона, в който съм отседнал. Пресен пример - лятото на морето. Един рутер на първия етаж, и един в двора. Интернет на 3-я етаж практически нямаше - нямах изглед към двора, а точно към другата страна. Според мен - по рутер на етаж, сложени така че да "облъчват" и прилежащите площи е най-добрия вариант. Реално при пряка видимост един единствен рутер може да обслужи доста голяма площ, но при тия честоти всяко нещо на пътя му, еле пък бетонови стени/плочи, метални парапети и прочие, че дори и алуминиева дограма с не дай боже тонирани и/или с понижена IR пропускливост стъкла пречи неимоверно много.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

              ASUS-a, който е вършил работа изобщо ли не пали, или му е изгорял само WAN порта?

              Коментар


              • #8
                От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Не знам конкретната конфигурация при теб, но например за средно малък семеен хотел (примерно с по 3-6 стаи на етаж), съм установил че един рутер стига (с някои уговорки) за 2 етажа, като на "далечния" етаж трябва да си търсиш място, на което сигнала го има. Масово сигнала от съседния хотел ми е бил по-добър от уж хотела с WiFi зона, в който съм отседнал. Пресен пример - лятото на морето. Един рутер на първия етаж, и един в двора. Интернет на 3-я етаж практически нямаше - нямах изглед към двора, а точно към другата страна. Според мен - по рутер на етаж, сложени така че да "облъчват" и прилежащите площи е най-добрия вариант. Реално при пряка видимост един единствен рутер може да обслужи доста голяма площ, но при тия честоти всяко нещо на пътя му, еле пък бетонови стени/плочи, метални парапети и прочие, че дори и алуминиева дограма с не дай боже тонирани и/или с понижена IR пропускливост стъкла пречи неимоверно много.
                ok, ама така или иначе в стаите има розетки с кабелен и-нет (6 стаи на етаж)... И как би станало незабележимо окабеляването по рутер на етаж (т.е. поне 3 - захранване, кабели и т.н.) 1 или 2 добри рутера ми решават проблема с Wi Fi зоната, ако се разположат правилно в барчето, фоаето и кафето навън. Приемам и оферти, ако някой предложи оферта за доставка, инсталация и сервиз, но без дупчене и кабели по коридорите, моля

                Коментар


                • #9
                  От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

                  Има начин да стане - използваш две от жилата на utp cat5 кабела. Кабела има осем жила, от които реално използваш само четири.
                  EDIT: понеже бързах - значи рутера се слага където трябва да е. Кабела по който върви нета се цепи на две на около пет-шест сантиметра преди рутера. Шестте жила отиват добре опаковани с изолирбанд към порта за upload, а двете се наставят с накрайника на AC адаптера, който предвидливо си отрязал по-надълго, за да можеш да поправяш "сглобката" ако се наложи. Самият адаптер може да се тупне на другия край на кабела за интернет - например в сървърното.
                  Последно редактирано от господин никой; 25-11-10, 10:33. Причина: Смислова добавка...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

                    Вземаш си първо един Linksys WRT-54GL / WRT-320N (ако искаш wireless n), слагаш му DD-WRT firmware и го разполагаш на втория етаж по средата на етажа и започваш да гледаш къде имаш обхват и къде не. Ако някъде нямаш обхват го засилваш на 84mW и пак пробваш (максимума е 251mW, но не ти препоръчвам). Ако си намериш по-читави антенки от оригиналните с кръгова диаграма още по-добре - на WRT-320N не можеш да му сменяш антените - те са три вътрешни по супер "модерна" технология - забравих и името сега. Ако само на определено място нямаш обхват (например кафето) го местиш в негова посока и пак пробваш. Ако резултатите са незадоволителни - купуваш още един - първия го слагаш на третия етаж по средата, а втория на първия от страната на кафето, макар, че по мое мнение само 1 ще ти свърши работа. Никой не може да ти каже без проба какво ще е покритието, тъй като зависи от много фактори.
                    WRT-54GL струва около 120-125лв, а WRT-320N - 200+ лв мисля. Ако ти трябват два - плюс един суич - ~20лв и кабелите рабира се.
                    господин никой ти е обяснил окабеляването.

                    ПС - вместо WRT-320N може и WRT-160N - би трябвало да е по-евтин и е без гигабитов суич, което на теб сигурно не ти трябва.

                    Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
                    Приемам и оферти, ако някой предложи оферта за доставка, инсталация и сервиз, но без дупчене и кабели по коридорите, моля
                    Аз ще ти го направя без пари, ама си ми доста далеко.
                    Последно редактирано от silverfox; 25-11-10, 10:44.
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

                      Лично аз бих сложил два buffalo WHR-HP-G54 в WDS режим примерно в кафенето и на втория етаж

                      това ако не дъжшиш на N стандарта.
                      When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

                        Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение

                        Аз ще ти го направя без пари, ама си ми доста далеко.
                        Айде сега, Велинград бил далече... Няма безплатен обяд. Ок, взимам, 2 рутера, идваш-идвате за 2 дена поне, почивате си, преди или след басейна го правим единия ден, после караме по баирите...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

                          Струва ми се, че има някакво объркване на понятията. Рутера служи за "рутиране" на трафика, според зададените в него правила. Това, че в рутерите тип "кутийка" има и уайрелз, не значи, че рутерът е "нещото" осигуряващо Wi-Fi покритие.
                          Правилната топология според мен би била - рутер "кутийка" и необходимия брой аксес пойнтове (wireless access point), които да осигурят покритие по етажите.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            Струва ми се, че има някакво объркване на понятията. Рутера служи за "рутиране" на трафика, според зададените в него правила. Това, че в рутерите тип "кутийка" има и уайрелз, не значи, че рутерът е "нещото" осигуряващо Wi-Fi покритие.
                            Правилната топология според мен би била - рутер "кутийка" и необходимия брой аксес пойнтове (wireless access point), които да осигурят покритие по етажите.
                            Сигурно си прав! За това се и допитвам до вас. Предложения за конфигурация, така да се каже, марка, модели, доставчик...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Wi Fi рутери - добър, по-добър, най-добър

                              Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
                              Айде сега, Велинград бил далече... Няма безплатен обяд. Ок, взимам, 2 рутера, идваш-идвате за 2 дена поне, почивате си, преди или след басейна го правим единия ден, после караме по баирите...
                              То да беше само пътя, ама де да се намерят 2 дни свободни. Сигурно след нова година, ама дотогава ще си се оправил.

                              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                              Правилната топология според мен би била - рутер "кутийка" и необходимия брой аксес пойнтове (wireless access point), които да осигурят покритие по етажите.
                              Така е, но един WRT-54GL струва колкото WAP-54G, а WRT-54GL съсвсем спокойно си работи в режим access point, а в по-късен етап върши повече работа. То може и repeater да си вземе, но WRT-54GL може да се превърне и в repeater с въпросния firmware (задава му се Wireless Bridge mode) на почти същата цена.

                              ПС - освен това в неговия случай ще се инвестират пари във втори рутер само при необходимост (недостатъчно покритие от един рутер), което аз си мисля, че няма да се наложи.
                              Последно редактирано от silverfox; 25-11-10, 11:38.
                              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X