Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сложихте ли зелето?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сложихте ли зелето?

    Началото на октомври е тъкмо времето да закиснем бурето и сложим зелето.

    Тази година по настояване на жената избрах двебни зелчета като топка за хандбал. Цепнах накръст кочанчето за добро проникване на солта, потопих маркуча за преточване (барботаж) и го затиснах с венец от лозови пръчки и камък он неваровита, недай боже - мраморна скала. Ще се стопи.

    Всичко това жена ми го одобри. Но тя не знае за тайните добавки: две големи дюли, 200 грама корен от хрян, нарязан на тънки ивички, кочан зряла царевица.

    И още. Саламурата от 5 литров буркан с купешка царска туршия за по-бърза ферментация. Зелките, макар и дребни ми служат да крия от жената парчетата солена сланина. (Тя не обича да повдига капака на бидона...)

    Животът е чудесен, както твърди Кустурица в едноименния филм.

    Някой знае ли кои зелки са КЬОСЕ?

  • #2
    От: Сложихте ли зелето?

    Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение

    Някой знае ли кои зелки са КЬОСЕ?
    Кьосе зеле е това което листата на зелката са плътно завити но е крехко и сочно ,няма го характерното "разрошване " отпадъчни листа ...не го бъркай обаче с вносното -то стои твърдо като камък и е много жилаво
    VEREYA MOTORSPORT TEAM

    Коментар


    • #3
      От: Сложихте ли зелето?

      Колко сол слагате бе пичове? Аз слагам 4% върху водата, но нещо ми се вижда малко!
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #4
        От: Сложихте ли зелето?

        Я да питам и аз нещо. Зелето го сложих вчера.
        Ама преди 25 дена сложих в едно малко бидонче 15 л. Онзи ден го отварям /готово беше/. Обаче една от зелките частично изплувала отгоре и хванала мухъл. Изрязахме го и извадих най-отдолу. Оказа се, че всичкото мирише на мухъл. Ако измия зелките и пак ги накисна със сол, дали ще се оправи.
        Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
        -----------------------------------------------
        Питието определя съзнанието....
        -----------------------------------------------
        0887770735

        Коментар


        • #5
          От: Сложихте ли зелето?

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Колко сол слагате бе пичове? Аз слагам 4% върху водата, но нещо ми се вижда малко!
          На 100 литра бидон пълен догоре със зеле се слага 2 кг морска сол като се разтваря предварителна .За по малки количества спазвай съотношението вода сол и всичко ще е ОК.
          VEREYA MOTORSPORT TEAM

          Коментар


          • #6
            От: Сложихте ли зелето?

            Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
            Я да питам и аз нещо. Зелето го сложих вчера.
            Ама преди 25 дена сложих в едно малко бидонче 15 л. Онзи ден го отварям /готово беше/. Обаче една от зелките частично изплувала отгоре и хванала мухъл. Изрязахме го и извадих най-отдолу. Оказа се, че всичкото мирише на мухъл. Ако измия зелките и пак ги накисна със сол, дали ще се оправи.
            Хванала е мухъл защото е имала досег със въздуха -зелето както всичко друго което е в саламура трябва да е потопено в нея.Не си прави труда ,изхвърли старото зеле измий добре съда и сложи ново като спазваш съотношението което дадох.
            VEREYA MOTORSPORT TEAM

            Коментар


            • #7
              От: Сложихте ли зелето?

              Изпитана рецепта - 10 литра вода, 400 г. едра сол. Задължително претакане или...продухване през 2 дни.

              Коментар


              • #8
                От: Сложихте ли зелето?

                Първоначално публикуван от Бакалов Преглед на мнение
                Хванала е мухъл защото е имала досег със въздуха.
                Тва е ясно. Ама за 10 кв.см. мухлясало трябва да изхвърля всичкото ли, егати..
                Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                -----------------------------------------------
                Питието определя съзнанието....
                -----------------------------------------------
                0887770735

                Коментар


                • #9
                  От: Сложихте ли зелето?

                  Аз турих днеска два бидона специално купено от Петърч зеле

                  Там приятелчета си вадят тяхно семе и си садят старовремски сорт Балкан

                  От това плътното крехко с нежни листа нямащо нищо общо с това генномодифицираното грубо където го продават за зеле
                  К мирной жизни не пригоден.
                  Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                  ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                  Коментар


                  • #10
                    От: Сложихте ли зелето?

                    Първоначално публикуван от Dan7 Преглед на мнение
                    Изпитана рецепта - 10 литра вода, 400 г. едра сол. Задължително претакане или...продухване през 2 дни.

                    Ми то това си е точно 4-те% върху водата. Само че взех та го близнах и ми се стори напълно безсолно.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Сложихте ли зелето?

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Ми то това си е точно 4-те% върху водата. Само че взех та го близнах и ми се стори напълно безсолно.
                      Една година и на мен така ми се стори! Викам си,това направо е без сол,и "добавих" на вкус! Е,после като втаса,не се близваше!
                      088пет722пет99
                      http://www.hydropompi.com/

                      Коментар


                      • #12
                        От: Сложихте ли зелето?

                        Според последните нововъведения в производството на кисело зеле, досадното претакане можело да се спести,като се включи компресорче за аквариум,маркуча се потопи в зелето и работи 2-3 часа на ден.Инвестицията била от порядъка на 8-9 лв.Мисля да пробвам.
                        Прости мя Господи,че чух вся премудрости твои,но бидох простак и невозползвaхся.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Сложихте ли зелето?

                          В последните няколко години по рецепта на тъщата на 100 л бидон слагам 2 кг морска сол и 2 кг захар. Зелето става перфектно и най-важното почти докрая е такова. Не прокисва и не се нуждае от "пресичане".
                          А идеята за аквариумна помпа е добра, може и с компресора от жипа да се замени, но на мен си ми харесва класическия метод, имаш време докато претакаш и я ракийката да пробваш, я нещо друго.......
                          Тази земя, по която тъпча сега,
                          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                          тази земя – не е моя земя,
                          тази земя, простете, е чужда.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Сложихте ли зелето?

                            Първоначално публикуван от Константин Преглед на мнение
                            Според последните нововъведения в производството на кисело зеле, досадното претакане можело да се спести,като се включи компресорче за аквариум,маркуча се потопи в зелето и работи 2-3 часа на ден.Инвестицията била от порядъка на 8-9 лв.Мисля да пробвам.
                            На същия принцип ще стане и в джакузито. Хем ще си регулирам температурата.
                            Благодаря за идеята..
                            Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                            -----------------------------------------------
                            Питието определя съзнанието....
                            -----------------------------------------------
                            0887770735

                            Коментар


                            • #15
                              От: Сложихте ли зелето?

                              Сложете в бидона със зелето 5-6 малки глави червено цвекло-дава страхотен цвят и аромат.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X