Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Армейски противогаз ПДЕ 1

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Армейски противогаз ПДЕ 1

    Балончето е колкото малките евтини саламчета. Тъпчат го повече, за да има повече кислород. Морската вода не ще да работи със сухите кислородни генератори. После периодично прекарват издишаното в торбичката, през регенеративен патрон. На ръка, има едно лостче с помпичка. Използват го докато гасят задимените херметизирани отсеци, и докато чакат да се наводнят до изравняване на налягането. Като в танка, за да отворят люковете. Само че те през торпедните апарати, и после нагоре - по правилото на мехурчетата.

    А аз какво, пак ли съм объркал КИП и ИП? Ако е така - тогава верно не съм прав, и в горните постове трябва да се чете обратното.
    Последно редактирано от Стефан; 25-11-10, 20:48.

    Коментар


    • #17
      От: Армейски противогаз ПДЕ 1

      Ааа , така съм съгласен - сега изяснихме нещата
      А то иначе темата по начало си е за приложението на простия кашишки капут . Между другото , на мен още ми се подмята някъде един ПМГ . Според доктрината на БНА от времето , когато тази техника наистина би имала приложение - за мен лично това е най-практичния противогаз - вземайки предвид всички компромиси на водене на бойни действия в условията на използване на ОМП. .. иначе като командир на взвод за химическа защита ( той и началник химическа служба) носех един съветски "Антигона-2" . Водеше се командирски и наподобяваше в най-голяама степен това , което притежаваха генералите от НАТО
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #18
        От: Армейски противогаз ПДЕ 1

        Антигоната не я знам. ПМГ е хубав само с това, че като паднеш, стъклата ще се счупят трудно. Иначе е пълно лайно. Оставя те без всякакво периферно зрение, и може да се пребиеш и на плаца. Казвахме му Орангутан. И хобота му тесен, та от ампулите ходиш като алкохолик с тротоарни екземи.
        "Ооо, куче, тва от иприта ли ти е, или некой те коширА да се бръснеш с гетите? Да не са те дигнАли за бройка нещо бе, бомбе?"

        Коментар


        • #19
          От: Армейски противогаз ПДЕ 1

          Като танкист ни даваша едни черни противогази, с два филтъра отстрани. Без марку, само с филтрите на бузите. Като ги сложешме приличахме на попчета.
          Та веднъж знаехме, че ще се ходи на химическия полигон в Чубра. Моят екипаж се водеше "химизиран"-т.е. отговаряхме за химическото разузнаване в ротата. Мъкнехме разните там индикаторни тръбички и РР-51 за откриване на радиация. Та ротния каза-може да ви вкарат вашия екипаж в газовата камера, нали сте химиците на ротата. Затова си получихме чисто ново противогази, какво търкане беше докато свалим талка... С нови изправни клапи, с нови филтри.
          На полигона в газовата камера вкараха цялата рота. Всички се шашкат, че повечето бяха с извадени клапи(много ни юркаха да бягаме с противогазите...), а ние бяхме смели-нали сме с нови гуми, прогонени по всички правила, не влиза отникъде въздух освен през филтрите.
          Като влязохме в камерата другите веднага започнах ада кашлят и подсмърчат, лютене в очите, изобщо ужас. На нас тримата тези ефекти дойдоха след 3-5 секунди по-късно. Значи има филтри и филтри. За конкретните вечества в камерата явно не действаха.
          За всяко определено вещество си има съответното противодействие. И ако филтъра не е предназначен за него-съжалявам, дотук...
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #20
            От: Армейски противогаз ПДЕ 1

            Периферното зрение е равнозначно на това , което предлага класическия ОП с гофриран маркуч . Само дето с последния не можеш да си завъртиш главата на 45 градуса и току-виж врагът те е треснал с приклада по главата без да подозираш че е зад теб . Отделно дето с този последния да се прицелиш с калашника и де стреляш точно си е живо приключение .

            По отношение на основното свойство на дихателя : вярно че на ПМГ-то е с по-малък , но дали ще изтъприш 45 мин. или час и нещо под действието на нервнопаралитична или кожнообривна поливка е все тая - имайки предвид задачите , които са ти възложени в такива условия ( така или иначе си мъртъв) ... да не говорим , че и в двата лагера има разработени БОВ , които директно си проникват през противогаза .

            ПС . Стефане , не знам на кое казваш "хобот" в ПМГ . Да не говорим за различни капути ?! Дихателя на ПМГ се монтира странично ... а иначе Антигона беше съветската "гъзария" ... не за всеки , дет се вика
            Последно редактирано от Vlado_Ts; 25-11-10, 21:48.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #21
              От: Армейски противогаз ПДЕ 1

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              .......
              В територията на химическите полигони заразената атмосфера се създаваше от такива като мен . Демек : химици . В зависимост от целите на занятията се създаваха ( реално) и се симулираха най-разнообразни комбинации. Например : за обикновения кашик - едно , за бронетанкови подразделения - второ , а за самите химически воиски - трето .
              Общото обаче е , че противогазите се изпитваха по единна процедура - в "камбани" със създадена атмосфера от сълзотворни бойно отровни вещества . Обикновено на базата на хлор-пикрин . Нахлузваш капута , влизаш в палатката и стоиш там като пингвин примерно 3 мин. Ако в това време не почнеш да кихаш и пърдиш , значи капута си е наред . Ако не - излиташ от офицерската палатка като коркова тапа .
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • #22
                От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                В конкретната камера имаше кофа(поцинкована) с парцали напоени с каквито там говна трябва. Със замазани в стените стъкла вместо прозорци, и железни врати без дръжки за отваряне отвътре.. Представяш ли си какво думкане по вратите беше като ни затвориха вътре?
                Оттогва на противогаз вяра нямам!
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #23
                  От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                  Не, изобщо не знам какво е Антигона.
                  За противогаз с филтър на бузата, аз лично бих превърнал в разжлямбен по пляскане при ходене педераст, всеки конструктор на такива неща. Какво правим с тия, които стрелят от ляво? Какво правим с група, попаднала в засада, ако леваците в нея не могат да стрелят? Те затова са с групата - да я спасяват с обратния си гард.
                  Хобота пречи. Колкото големите цици на неопитния еб...ч.

                  А, значи муцуната. Между собствените джуки и клапанната кугия. Дето се мушкат ампулките с марличките. Ако се допрат до кожата, стават отвратни рани, и дълго не зарастват.
                  Нищо не се вижда през тия маймунски очи, вервай ми. Ти си стоиш с приборите, и в машината. Кашиците виждат е оная нива отсреща, и края на горичката, на друг телевизор. И се молят на друг господ.

                  А па вие, другари танкисти, как се наплачете и накашляте - така по три непоряда по кухня!
                  *обръща се съкрушено, тъжно си тръгва. Танкисти, чугунени глави, кофи железни, един път да си бяха прогонили противогазите ... Малки им били, въздух нямало ... Главите им са големи, никой не им е давал криви противогази! Кемафи! Е кашиците са по-читави ... Край! Ше се махам при шефиорите. Народ културен - нафта не пие, как се избръсне - веднага се маже с бензин ... Хигиена!
                  прегърбения силует потъва в оня край на плаца*
                  Последно редактирано от Стефан; 25-11-10, 22:42.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    В конкретната камера имаше кофа(поцинкована) с парцали напоени с каквито там говна трябва. Със замазани в стените стъкла вместо прозорци, и железни врати без дръжки за отваряне отвътре.. Представяш ли си какво думкане по вратите беше като ни затвориха вътре?
                    Оттогва на противогаз вяра нямам!
                    Дали си представям ли ?!
                    Като се видим , ще ти разкажа неща от подобни тестове , дето ше кажеш , че са фантастика !
                    Впрочем , случи се веднъж в подобна атмосфера единствено ИПП-то ( индивидуален противохимически пакет ) да ми спаси живота ... ама се отклонихме от темата ....
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                      Не лъжи публиката! ИПП НЕ СЪЩЕСТВУВА!
                      Ако твърдиш обратното - кажи къде има в срока на годност. Или с какво да презаредя които имам. И ВПХР-а също.
                      В замяна мога да ти калибрирам дозиметрите. Или нещо друго извратено.
                      Противогазите и дихателите, вече няма да раздавам за сувенири. Само срещу подпис, и по работа.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                        Стефанее...
                        Противогазите ги взехме чисто нови, и си бяха прогонени и в пълна изправност. Като запушиш с длани входящите отвори отстрани на бузите(филтрите са два-по един от всяка страна), не можеш да си поемеш въздух. Уплътняваха си идеално. Явно филтрите не са били читави, или не са били предназначени да спират точно тези говна.
                        Това за нашия екипаж-3 човека. Другите от ротата повечето бяха с извадени клапи, и все едно нямат противогаз. Разликата беше никаква да ли си противогаз или без.
                        Ей за този модел става въпрос:

                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                          Как казваш, му било името? на министерчето, или там главнокомандващото, по онова време?
                          Това е очевидно безумие. Или нарочно убиване на екипажите.
                          Годината кажи.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                            Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение


                            ... а иначе Антигона беше съветската "гъзария" ... не за всеки , дет се вика
                            Разкажи малко повече за това "съветско чудо-дето е за отбрани........Ти май си от малцината докосвали се до този модел противогаз.Интересно...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                              ......Не лъжи публиката! ИПП НЕ СЪЩЕСТВУВА!
                              .....
                              Е то и комунизма не съществува . А аз говоря за времето , когато съществуваха и двете . Нямам спомен дали даваха срок на годност на ИПП , но лично аз не виждам причина примерно противодимните ампули да са годни и след 10 години , а защо не и до наши дни . Само дето в наши дни няма ни нещо подобно , ни армия , но това е друга тема.

                              Ситиус , сега ми минава през акъла че съветските другари може да са му викали нещо друго на това чудо , та да не излиза в гугъла в момента . Може и да са били експериментални ,но поне така го бяха кръстили моите началници. Във всеки случай като се събирахме по полигоните всичките химици от първа армия , шапкарите учудено се пулеха в мен .
                              Говоря за края на `70-те . Тогава служех в батальона за осигуряване на КСВ, та в химическо управление имаше неща , които не можеха да се видят на всеки плац в казармите . Дори в химическия полк в Г. Оряховица , или батальона в Станкето . Между другото , точно по мое време "превъоръжихме" целия команден състав ( от полковник нагоре) на Сухопътни войски с ПМГ.
                              Иначе въпросния противогаз не е някакво чудо на техниката . Прилича и на ПДЕ , с два странични филтъра ( имам смътен спомен , че по данни не издържаха много на атмосфера , заразена с основните типове БОВ , май около половин час) и мембрана за разговор , захващането и там е с ластици , но стъклата са определено по-големи и видимостта в сравнение с класическия ОП е рахат . Силно наподобяваха едни натовски , които съм виждал на снимки да ги носят генералите пак по онова време . Макар че тези последните имаха и едни с панорамно стъкло с видимост почти 100% , та преглъщахме по снимките като пред списание на Плейбой
                              Последно редактирано от Vlado_Ts; 26-11-10, 07:33.
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Армейски противогаз ПДЕ 1

                                Благодаря за отговора.Просто ми стана интересно-затова попитах.По мое време тъкмо навлизаха т.нар."маймунки"...незнам,но мисля,че бяха Чехословашки ако не се лъжа.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X