Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пресечен антифриз

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пресечен антифриз

    Поради смяна на питата на радиатора, днес се наложи да се долива антифриз.
    В радиатора първо бяха долети 2 л. Приста Longlife + 2 л. вода. Тъй като това се оказа недостатъчно, от същата бензиностанция беше закупен допълнително от същия антифриз.

    При сипването му в радиатора обаче имаше сериозна изненада. Още в гърловината антифризът започна бързо да се обезцветява и от червено-жълтеникав се превърна в нещо като айрян с някакви белезникави парцали в него.

    Смятам вариантът за пресичане поради някаква несъвместимост със стария антифриз за изключен, защото колата не беше палена. Т.е. новоналетият антифриз може да се е смесил само със сипания вчера, който е от същата марка.
    Не ми се вижда вероятно и да е някаква реакция с водата, защото при антифриз от същото шише, сипан в чаша и смесен с вода, не се наблюдаваше същата реакция.

    Единственото, което ми идва на ума, е реакция с някакви остатъци от химикали, използвани при смяната на питата.
    Някакви предположения?
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    От: Пресечен антифриз

    Най-вероятно остатъци в питата. Ако използват някаква химия за проба на радиатора,е напълно възможно!За друг вариант не се сещам! Аз досега не съм видял антифриз да се пресече от друг такъв или от вода!
    088пет722пет99
    http://www.hydropompi.com/

    Коментар


    • #3
      От: Пресечен антифриз

      Червен Long Life (не помня марката) налят в система с не добре източен син антифриз (някакъв немски) направи неистова пяна.

      Коментар


      • #4
        От: Пресечен антифриз

        Имало е нещо чуждо в охладителната система. Или си попаднал на много свирепо менте - нещо на основа масло, а не вода. Но ако и на Приста вече правят ментета, загазили сме. Други възможни виновници са добавки за "спиране на теч" или за "промиване", използвани по-рано.

        Във всички случаи, ще промиваш.

        Коментар


        • #5
          От: Пресечен антифриз

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Имало е нещо чуждо в охладителната система. Или си попаднал на много свирепо менте - нещо на основа масло, а не вода. Но ако и на Приста вече правят ментета, загазили сме. Други възможни виновници са добавки за "спиране на теч" или за "промиване", използвани по-рано.

          Във всички случаи, ще промиваш.
          То за промиване - промихме и радиатора и двигателя. Вътре няма как е имало каквито и да било добавки, защото радиаторът беше със сменена (изработена наново) пита. По-скоро не са го промили от киселината, която са използвали при запояването, макар че днес по телефона ми твърдяха обратното.

          Както и да е. Изхвърленият антифриз обаче май се оказва по-малкия проблем. Щото нещо изпълнението на питата се оказва зле работещо. Ще видим как ще отработят рекламацията.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: Пресечен антифриз

            А! Спиртен разтвор на колофон (използва се при запояване)! Точно този ефект ще даде.

            А какво друго е зле? Капе? Загрява?

            Коментар


            • #7
              От: Пресечен антифриз

              А защо първият антифриз не го е дал?
              "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
              Неизвестен мъдрец

              Коментар


              • #8
                От: Пресечен антифриз

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                ... А какво друго е зле? Капе? Загрява?
                Как натовариш мотора малко повече (100-110 на под 3000 оборота в началото на изкачването към Вакарел или кратко изкачване по черно) и стрелката заминава горе-долу в положение 2/3. И това - при температура на въздуха под 10* и девствено чист радиатор. Дотам с щатния (на 17 години, с 2-3 заварки и много изпомачкани ламели) стрелката е отивала само в редки случаи при по-яко буксуване или при качване на газопровода.
                В един момент се усъмних във виското, но се оказа, че си зацепва, ама като да е бая по-късно от обичайното.

                Днес взех един мултицет с възможност да мери температура и констатирах следното: t* на повърхността на казанчето при входа - около 66*, казанчето на отсрещния край - около 64*. Разликата ми се струва прекалено малка. В същото това време ламелите на питата в по-голямата част на радиатора - хладни (в центъра отчете около 25-28*), а в долната част - направо студенеят.

                Тръгнах за проба нагоре по Витоша. Стрелката на температурата се качи към 2/3, спирам, пробвам с вестника - перката спира. Като го изрязах 1-2 пъти на място - зацепи.
                От тестове и чесане по главите засега стигаме до извода, че антифризът твърде бързо минава през радиатора, а последният не отнема достатъчно топлина. А тъй като не отнема достатъчно, той и не излъчва достатъчно топлина, така че виското няма как да се задейства.
                Главен заподозрян засега е конструкцията на питата: кръгли тръби с по-голям диаметър + ламели, които контактуват с тях на много по-малка площ, отколкото в стандартен автомобилен радиатор.

                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  От: Пресечен антифриз

                  Мен ме озадачава факта със студените ламели, и топлите казанчета. Тая пресечена гнус да не е скапала термостата?

                  Има нещо гнило. Какъвто ще да е радиатора (освен запушен), няма как на ламелите да е хладен, а на казанчетата - горещ.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пресечен антифриз

                    Имал съм два такива случай със български радиатори. И в двата колите се държаха по подобен начин. Отогава съм разбрал за себе си, че българските радиатори стават само за трактори. Нещо не могат да им сметнат циркулацията и не работят ефективно.
                    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пресечен антифриз

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Мен ме озадачава факта със студените ламели, и топлите казанчета. Тая пресечена гнус да не е скапала термостата?

                      Има нещо гнило. Какъвто ще да е радиатора (освен запушен), няма как на ламелите да е хладен, а на казанчетата - горещ.
                      Пресечения антифриз го източихме веднага и промихме. Няма как да е причинил някакви поражения. Другият, който наляхме след това, вчера, като свалихме отново радиатора, изглеждаше съвсем добре.
                      Защо да няма как ламелите да са хладни? На стандартен автомобилен радиатор ламелите вървят между тръбичките подобно на синусоида и контактуват с тях със широката си част. Тези се опират до тръбите само с площта на напречното си сечение, а и не е ясно колко добре контактуват.
                      Освен това, тръбите са с по-голям диаметър и (поне както аз си го представям) по-малка част от течността има контакт със стените им и отдава топлината си. Някаква част от нея изглежда минава и заминава транзит, без да се "разтовари". Т.е. тръбите отнемат по-малко топлина, от която още по-малко се предава на ламелите.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пресечен антифриз

                        Автомобилните радиатори са станали такива, каквито са (със голям брой ситни тръбички, накъдрени ламели) не от хубаво. Определено е по-скъпо да се направят, отколкото с дебели тръби и прави ламели. Все пак, виждал съм радиатори с прави ламели (в частност на двете ми руски кошници). А колко са дебели тръбите? Те са по-важни в картинката.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пресечен антифриз

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          ... А колко са дебели тръбите? Те са по-важни в картинката.

                          Сета отивам да го карам обратно радиатора. Ще ги замеря.
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пресечен антифриз

                            Изглежда тръбичките между казанчетата са твърде широки, малко на брой и не осигуряват необходимия топлообмен. Намери си оригинален или близък до оригинала радиатор. По-добре радиатор, отколкото глава.
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пресечен антифриз

                              Все пак не каза никакви числа. Стрелката на 1/2, на 2/3 - а меродавна е температурата в градуси. Даже не точната и стойност, а конкретния факт, дали при максимално натоварване и максимално лоши условия, минава примерно 120 градуса или колкото там са проблемните на този мотор. Иначе е нормално, за радиатор с различна конструкция, съпротивление за въздух и вода, коефициенти на топлообмен и тн - режимът на термостата и на виското да се измести. Това не е непременно проблем.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X