Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Халдекс или виско муфа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Халдекс или виско муфа

    Простете за лаишкия въпрос, но колкото повече чета в нета толкова повече се обърквам. От месец и половина имам CRV 1999 /147кс/. Естествено открих "задължителното" свирене на задния диференциал след покупката /преди това колата се кара внимателно под зоркия поглед на представителя на автокъщата/. Свиренето е при пълен ляв и пълен десен завой-кога с повече, кога с по-малко газ. По форумите веднага стана ясно, че проблемът е веднага решим със смяна на маслото на задния диф /масло от Хонда/. Изтече старото масло-бистро като сълза, сложих новото-греда, свиренето продължава. Един колега /също със CRV/ ме посъветва да покарам докато новото масло поизмие елементите на виско муфата и пак да го сменя /маслото/, като ако ми разрешат в Хонда да взема масло с по-нисък вискозитет, което по-добре би смазвало чарковете на виското. Друг колега /механик на състезателни джипове/ след справка каза, че CRV-то няма виско муфа, а халдекс съединител и едното няма нищо общо с другото ... Четох, четох и съвсем се обърках-на кого да вярвам? Предварително благодаря!

  • #2
    От: Халдекс или виско муфа

    Не е типично виско не е и хелдекс. Системата е на нещо разработено от хонда. Има я описана добре в раководствата. Подобно е на виско. До сега само съм чувал за повредена такава система но не съм виждал. Маслото е много важно да е правелното, не знам какво са забъркали в хонда но едно време като не се знаеше какво се слага сме пробвали с какво ли не и все си свири. Мисля че беше като маслото за автоматична кутия на модела но не му помня точно сигнатурата, като ми потрябва проверявам. Спомням си, че е червено като кръв. Ако си от София защо не пробваш да се свържеш с Омбре.
    Последно редактирано от Deian_g; 21-10-10, 19:46.

    Коментар


    • #3
      От: Халдекс или виско муфа

      Използвайте търсачката. Нарича се многодисков съединител. Не свири само при навит волан. Маслото е Honda DPF и не е като за скоростна кутия!
      "До сега не само съм чувал за повредена такава система но не съм виждал" - това как да се тълкува?
      "Един колега /също със CRV/ ме посъветва да покарам докато новото масло поизмие елементите на виско муфата и пак да го сменя /" - тоя колегя яко се опитва да те набута с още пари.
      "ако ми разрешат в Хонда да взема масло с по-нисък вискозитет" - Какво значи "ако ми разрешат"? Никой няма да те спре, но е тъпо.
      "Друг колега /механик на състезателни джипове/ след справка каза, че CRV-то няма виско муфа, а халдекс съединител и едното няма нищо общо с другото ..." прав е, но само, че нямат нищо общо, а и той няма нищо общо с механик!
      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

      Коментар


      • #4
        От: Халдекс или виско муфа

        Не знам що си мисля, че беше ATF-Z1 за моделите около 99 ама неисе. Търсачката преди да наливаш.

        Коментар


        • #5
          От: Халдекс или виско муфа

          ATF - Automatic Transmission Fluid
          MTF - Manual Transmission Fluid
          DPF - Differential xxxxxx Fluid (за това последното не съм сигурен, но е диференциално масло. Такова ми наляха в Бултрако).
          /edit
          Принципно трябва да е Rear differential fluid.
          и PSF - Power steeering fluid
          Последно редактирано от silverfox; 21-10-10, 20:20.
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • #6
            От: Халдекс или виско муфа

            Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
            Използвайте търсачката. Нарича се многодисков съединител. Не свири само при навит волан. Маслото е Honda DPF и не е като за скоростна кутия!
            "До сега не само съм чувал за повредена такава система но не съм виждал" - това как да се тълкува?
            "Един колега /също със CRV/ ме посъветва да покарам докато новото масло поизмие елементите на виско муфата и пак да го сменя /" - тоя колегя яко се опитва да те набута с още пари.
            "ако ми разрешат в Хонда да взема масло с по-нисък вискозитет" - Какво значи "ако ми разрешат"? Никой няма да те спре, но е тъпо.
            "Друг колега /механик на състезателни джипове/ след справка каза, че CRV-то няма виско муфа, а халдекс съединител и едното няма нищо общо с другото ..." прав е, но само, че нямат нищо общо, а и той няма нищо общо с механик!
            Благодаря за хубавите думи, но не ми помогна особено. Аз от тая търсачка вече алергия хванах. Да,знам, че се нарича многодисков съединител и после какво? Моля, дай съвет ако можеш ! Сложил съм каталожно масло, после какво следва-смяна на халдекса?п.с. изненадан съм, че за първи път аз повдигам темата за казуса /щото така и не разбрах има ли виско муфа CRV-то и ако няма що 50 човека тук писаха, че има?/. Пак се извинявам за некомпетентността си-все пак съм моторист и съвсем отскоро имам джип. Поздрави!

            Коментар


            • #7
              От: Халдекс или виско муфа

              Осем поста под твоя - http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=50023 (само дето на задните колела се предават до 40%, а не 5-10 при превъртане. ~5% се предават постоянно и не се нарича виско съединител)
              Ако знаех какъв точно е проблема щях да ти отговоря веднага дори 1000 човека да са го написали преди това!
              Знам от какво не е - не е от маслото ако си го сменил с правилното, т.е. Honda DPF или Honda DPF II. Още 5 пъти да го смениш все тая. Това имах предвид.

              http://en.wikipedia.org/wiki/Four-wheel_drive
              Последно редактирано от silverfox; 21-10-10, 20:42.
              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

              Коментар


              • #8
                От: Халдекс или виско муфа

                Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                Осем поста под твоя - http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=50023 (само дето на задните колела се предават до 40%, а не 5-10 при превъртане. ~5% се предават постоянно и не се нарича виско съединител)
                Ако знаех какъв точно е проблема щях да ти отговоря веднага дори 1000 човека да са го написали преди това!
                Знам от какво не е - не е от маслото ако си го сменил с правилното, т.е. Honda DPF или Honda DPF II. Още 5 пъти да го смениш все тая. Това имах предвид.

                http://en.wikipedia.org/wiki/Four-wheel_drive
                Благодаря! Нещата почнаха да се изясняват. Темата която цитираш я четох много пъти /още преди да купя колата/. Въпросът е как да се реши проблема и опасен ли е. Получих мнения и за смяна на маслото в халдекса-възможно ли е и има ли смисъл?

                Коментар


                • #9
                  От: Халдекс или виско муфа

                  Само за протокола-Халдекс е фирма за производство на хидравлични съединители.Хонда не ползват Халдекс.Системата им дори не е подобна.Тяхна си разработка е и общото с Халдекс е до толкова,доколкото фрикционите в системата са в маслена баня.
                  П.П. По прицип ,японските фирми ползват сухи съединители,в повечето случаи на Борг Уорнър,изключение правят май само Хонда.Това при положение че няма междуосев диф,разбира се...
                  0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Халдекс или виско муфа

                    Първоначално публикуван от deian Преглед на мнение
                    Получих мнения и за смяна на маслото в халдекса-възможно ли е и има ли смисъл?
                    Пак казвам - ако си сменил маслото в задния диференциал с Honda DPF - няма смисъл да го сменяш повече (ninja_1 е обяснил за Халдекс). Ако не си го сменял или си го сменил с друго - сменяш веднага.
                    Дали е опасно така - съмнявам се. По принцип е доста дуракоустойчиво.
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Халдекс или виско муфа

                      Благодаря за мненията! Хора, смених маслото и сложих каквото трябва. Но продължава да вие при крайно положение на волана. Не знам кой какво е разработил , не съм теоретик, нито практик в трансмисиите. И не разбрах кое е дуракоустойчиво-виенето/ще видим докога!/или маслото /сложих DPF от сервиза на Honda на Ботевградско шосе/.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Халдекс или виско муфа

                        Само виж дали вие от задния диф. Аз моя като го обслужих целия и мина съответните регулировки, като спра на кръстовище се чудех дали не е угаснал двигателя. Като не чувах двигателя пък почнах да чувам всякакви шумове - от гумите, от дифа на заден ход ... и всякакви такива, които нормално се заглушават от двигателя на повечето 'жипки.

                        ПС - системата 4WD на Honda е дуракоустойчива - за маслото не знам
                        Последно редактирано от silverfox; 22-10-10, 00:01.
                        Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Халдекс или виско муфа

                          Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                          Само виж дали вие от задния диф. Аз моя като го обслужих целия и мина съответните регулировки, като спра на кръстовище се чудех дали не е угаснал двигателя. Като не чувах двигателя пък почнах да чувам всякакви шумове - от гумите, от дифа на заден ход ... и всякакви такива, които нормално се заглушават от двигателя на повечето 'жипки.

                          ПС - системата 4WD на Honda е дуракоустойчива - за маслото не знам
                          Да оттам вие! Как се обслужва и къде се минават съответните регулировки, та да спре да вие при завой? Поне разбрахме, че CRV-то няма нито вискомуфа, нито Халдекс! Поздрави!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Халдекс или виско муфа

                            Ако се оправяш с английския, чети тук.

                            А ето и превода, съкратен:

                            СИМПТОМИ: Виещ звук от задната част на колата когато предните гуми буксуват или когато автомобилът завива.

                            ВЕРОЯТНИ ПРИЧИНИ: Проникване на вода през отдушника, от което е замърсена диференциалната течност.

                            ОТСТРАНЯВАНЕ: Промийте диференциала с нова течност и/или сменете дисковете на диференциала като комплект.

                            ЧАСТИ:

                            Breather Tube Assembly: P/N 41130-P6R-020
                            Differential Clutch Set: P/N 48010-P6R-305
                            Rear Differential Mounting Bracket:
                            P/N 50710-S10-A01
                            Honda Dual Pump Fluid: P/N 08200-9002

                            ДИАГНОСТИКА:

                            1. Изпробвайте автомобила на кален или чакълест път. Накарайте предните колела да пробуксуват.

                            - Ако задният диференциал вие, прескочете до точка ПОПРАВКА.

                            - Ако задният диференциал не вие - покарайте колата на място с добра настилка при навит до край волан.


                            - Ако задният диференциал вие, прескочете до точка ПОПРАВКА.

                            ПОПРАВКА:

                            1. Запалете двигателя. Дръжте го на 3000об/мин докато не включи вентилатора (абе остави го да работи докато включи вентилатора, тия 3000 оборота са си измислена работа за да не замърсяваш въздуха два часа докато загрее.

                            2. Вдигнете автомобила на мост (четирите колела да са във въздуха)

                            3. Раздвижете / циркулирайте течността (Dual Pump Fluid) през съединителя по следния начин:

                            - Автоматична скоростна кутия: Дръпнете ръчната, включете трансмисията на D4, оставете автомобила да поработи на обороти за 5 минути.

                            - Ръчни скорости: Включете на първа и отпуснете съединителя. Издърпайте постепенно ръчната спирачка докато оборотите на двигателя паднат толкова че а-ха да изгасне. Оставете двигателя да работи в това положение за 5 минути.

                            4. Включете и двете диференциални помпи. За целта:

                            - На автоматична скоростна кутия: Отпуснете ръчната, и оставете двигателя да поработи на обороти за пет минути, при скорости включени на позиция D4

                            - При ръчни скорости: Отпуснете ръчната спирачка. Оставете автомобилът да поработи на обороти на 3та или 4та предавка за 5 минути.



                            Ако не помогне - за повече информация - търси в гугъл с burnish the rear differential clutches. Така наричат процедурата - burnish the rear differential clutches, буквално - да полираш съединителите на задния диференциал. Там май описват същата процедура, но говорят и за оставяне да поработи на обороти и при включена задна предавка.

                            Успех. Ще ти трябва, понеже онова невинно "и/или сменете дисковете на диференциала като комплект" също е вариант.

                            PS: Тук изрично пише че течността в задния диференциал (honda dual pump fluid) НЕ Е масло за автоматични скоростни кутии.
                            Последно редактирано от Goblin; 22-10-10, 05:31.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #15
                              От: Халдекс или виско муфа

                              А! Ето какво е DPF - Dual Pump Fluid. Браво на Goblin за доброто описание за справяне с проблема! Даже моя профилактично ще го вдигна да поработят помпите.
                              Последно редактирано от silverfox; 22-10-10, 09:42.
                              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X