Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Популярно за болтовете и гайките

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Популярно за болтовете и гайките

    Тръгна!Супер е сайта!Благодаря на Румбата!
    TLC 120 Prado
    Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

    Коментар


    • #17
      От: Популярно за болтовете и гайките

      Една таблица и от мен.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tablitza_rezbi.jpg
Прегледи:3
Размер:200.1 КБ
ID:5220316

      Коментар


      • #18
        От: Популярно за болтовете и гайките

        Първоначално публикуван от TONI 1977 Преглед на мнение
        Една таблица и от мен.[ATTACH=CONFIG]260449[/ATTACH]
        Тая таблица за пореден път се появява във форума и за пореден път ще напиша, че има грешки. Поне една със сигурност. М1.2 не може да е със стъпка 0.85! Възможно е да има и други грешки. Най-добре да се намери някоя проверена таблица и да се публикува.
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #19
          От: Популярно за болтовете и гайките

          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
          Тая таблица за пореден път се появява във форума и за пореден път ще напиша, че има грешки. Поне една със сигурност. М1.2 не може да е със стъпка 0.85! Възможно е да има и други грешки. Най-добре да се намери някоя проверена таблица и да се публикува.
          Сега и аз забелязах грешката най-вероятно е печатна, а вярното е 0.25/предполагам/.

          Коментар


          • #20
            От: Популярно за болтовете и гайките

            Наистина много полезна тема, благодарности и поздравления на всички допринесли за развитието и.
            Това което аз мога да посъветвам е:
            1- винаги болтовете и гайките да се завиват на ръка (до колкото е възможно) и след това ключ или гайковерт
            2- стягане на гуми само с ключ и е препоръчително да се дозатягат от собственика на автомобила защото при авария на пътя ще има да споменавате родата на гумаджията или майстора.
            Много хора допускат грешката директно с гайковерта да навиват и не усещат как са скапали някоя резба.
            пп. Ако поста ми се сметне като неполезен моля да бъде изтрит, не искам да унищожавам иначе добрата тема.
            I'm not Lost, I'm Discovering !

            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

            Коментар


            • #21
              От: Популярно за болтовете и гайките

              Без малко да забравя нещо много важно: НЕ губете болтовете на коланите! Не се опитвайте да ги сменяте със стандартни!
              На повечето съвременни автомобили, болтовете на коланите са с някаква изчекната резба с диаметър 11мм. Това е направено съвсем умишлено - болтовете са от материал, който има повишена якост на срязване. Ако все пак затриете някой болт, не си правете експерименти - просто отидете в най-близката морга и си изберете подходящ по дължина болт, обикновено са взаимозаменяеми.
              Отнася се и за монтаж на детска седалка. Обикновено на японските коли болтовете за коланите са малко по-дълги и са по-подходящи за целта, но все пак според ситуацията.

              Не знам как стои въпроса на по-новите руски коли, някой от колегите с Нива или УАЗ да каже.

              На по-старите руски (това го казвам най-вече за ретро-любителите), ако изобщо има колани, мисля, че бяха с М12х1.25 но вече не помня със сигурност.

              Пак ще помоля, ако някой знае какво точно означават буквените маркировки по болтовете (освен А2), да сподели.


              П.П. @mmtrance: Много си е полезен даже поста. Специално за тия неща, колкото и да се повтарят, все е добре.
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #22
                От: Популярно за болтовете и гайките

                Адмирации за автора на темата.
                Много, много полезна информация, малка част от нея запомних, но ако ми потрябва за в бъдеще-знам къде да я търся.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #23
                  От: Популярно за болтовете и гайките

                  А защо темата още няма лепенка?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Популярно за болтовете и гайките

                    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                    Обобщението наистина е грубичко, както и още няколко други, но за това си има причина. Придържал съм се основно към размери и стъпки, които са най-често срещани по колите и се късат/губят най-често, а това прави М5-М12. По същата причина не съм споменавал за разни по-"интересни" размери от сорта на М7 или М9, специални резби (както правилно казваш - има ги всякакви), начини за изчисляване на болтови съединения и т.н. Затова съм прескочил и инчовите резби - има ги, но са наистина рядкост тук.
                    Иначе от дядо ми бяха останали комплекти метчици и плашки, които са правени в ковачницата в началото на миналия век и си пасват само едно с друго и като диаметър и като стъпка. Жална му майка на някой, ако попадне на такова чудо...

                    Спарки и Пенчо ме подсетиха за още нещо: рядко, но на някои автомобили левите (дано не бъркам) гуми се хващат с гайки с лява резба. Виждал съм как човек на пъта 2 часа, буквално, се опитва безуспешно да свали спукана гума, борейки се с все по-голям ключ.

                    П.П. Я, колко се изписало
                    Имам една молба, ако някой знае другите обозначение по болтовете (едноцифрени, с геометрични фигури и т.н), да сподели.
                    Колега от къде гледано гумите са хванати с болтове с лява резба в смисъл отпред или отзад гледано и още един въпрос.
                    Как да познаем болта или гайката с лява резба ,че мъчихме болта на вратата на един пасат първо с кръстата отвертка (болтчето си беше с такава глава) после пръскахме с проникваща смазка и най - накрая пробвахме с ударна отвертка пукна ама не се разви.Обърнахме движението и и болта се разви като по книга.Сори за глупавия въпрос ама викам си и аз да науча някоя хитринка.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Популярно за болтовете и гайките

                      Лявата резба, откъдето и да я гледаш, все е лява. А за конкретната машина - ако не се вижда резбата, трябва да го знаеш.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Популярно за болтовете и гайките

                        За съжаление Ясен е прав - ако самата резба не се вижда - няма как да отгатнеш.
                        Относно гумите и каквото и да било по колата: винаги се гледа от позицията на шофьора.
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Популярно за болтовете и гайките

                          Чудесна тема,благодаря!
                          Искам да споделя един вид "разглобяемо" винтово съединение в малко по-тежкото машиностроене.Шпилка от М50 нагоре и дължина от 3м нагоре се стяга,като с 3-4 оксижена се нагрява по цялата си дължина до около 150-200 градуса С и гайките се притягат с ключ колкото да оберат луфта.След като изстине шпилката,съединението става като неразглобяемо
                          И един съвет от мен-никога не се престаравайте и не смазвайте болтове или гайки за джанти!
                          ЩЕ ГИ ЗАГУБИТЕ.

                          Стоил L200

                          Коментар


                          • #28
                            От: Популярно за болтовете и гайките

                            На ЗиЛ 157 на левите гуми гайките са лява резба. По ръбовете на гайката има фаска, а на шпилка челно също има фаска/кръг/. При възможност ще ги снимам.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Популярно за болтовете и гайките

                              За нагряване с оксижен не съм чувал,но на корабните двигатели има два начина на стягане на шпилки по двигателите.При първия,и по малко разпространен,шпилките са кухи,и при монтаж или демонтаж се поставя вътре специален нагревател,който нагрява до еди колко си градуса за еди колко си време и след това гайката се развива със съвсем малко услилие.Стягането по обратния ред.При втория начин,много по разпространен,на свободния край на шпилката се монтира хидравличен крик,към който се подава масло с вискоко налягане / 650 bar /,ПРи което шпилката се разпъва,и гаъката се развива на ръка.При стягането,пак по обратния ред се стяга на ръка!Това са шпилки с големи диаметри,носещи доста сериозни натоварвания!Все пак диаметър на буталото по 600мм и мощност на целия двигател 15 000к.с!
                              А за левите резби,няколко пъти ми се е случвало,на главата на болта ,наред с якоста да има и щампа "L".До колкото си спомням,и по БДС така се маркират леви резби!
                              TLC 120 Prado
                              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                              Коментар


                              • #30
                                От: Популярно за болтовете и гайките

                                Първоначално публикуван от michu Преглед на мнение
                                никога не се престаравайте и не смазвайте болтове или гайки за джанти!
                                ЩЕ ГИ ЗАГУБИТЕ.
                                Винаги съм ги смазвал с графитна грес. Никакви следи от развиване - и това не е учудващо. При характерните натоварвания на колесните гайки, ако изобщо са тръгнали да се саморазвиват, ще се саморазвият, ако ще и с лепило.

                                Това, което не трябва да се използва, е литиева или калциева грес. Тя, заедно с въздуха и водата, зловещо ги запича и после нямат развиване. Освен, ако поради лошо пасване не се развият сами.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X