Обява

Свий
Няма добавени обяви.

И най-доброто не е достатъчно добро

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • И най-доброто не е достатъчно добро

    Колеги,започнах четвъртата година като собственик на HDJ-81 VX,right hand drive,automatic,1HD-T по не съвсем достоен за този емблематичен офроудър начин.
    Преди месец на излизане от канала за смяна на масло на съвсем бавен заден ход почувствах удар и колата "закова"на място.Уплаших се да се съм блъснал някой друг автомобил и доси слязох да погледна-нищо.Дадох малко напред и след това назад-всичко си е точно.Цял месец разкарвах джипа по разни смесени терени-асфалт,макадам.средно тежък оффроуд-върви си танка като обикновено.Да ама не,преди седмица ,отново на "заден'-"чукна" леко 2-3 пъти а след 500 метра на едно кръстовище просто спря и не пожела да тръгне.Изприщих се от напрежение,слушам скоростите се натоварват на вклщчено ,но не тръгва,поразръчках лостовете на авомата и на бавните-пак си тръгна след 300 ме "поудари"още 2 пъти и нито лук яла...отидох да си свърша работата,но вече с 5 наум.Карам я на един крик,дигаме и въртим колелата на скорост -напред-добре,на включен блокаж на раздтката(само такъв имам)-пак добре,хайде на заден-бам-бам-2 пъти спират колелата с удар,бреееее-пълен шаш.Звъня на Кинекса-"бат' Любо,нещо ти МЕЛИ в раздатката-спирай,свааляй и прави"Качваме камиончето и точим маслото от раздадъчната кутия-красота-прилича на черносив металик боя-по магнитната пробка още по-красиви тънки стружки,след лапароскопията с един тънък магнит-все по дълги и тънки стружки и парчетии."Край-дотук бях"казвам си,"изгорях" и почвам да дрънча на приятели по Англия за раздатка.Давам я свалената кутия на един набор,който дълго работи в полицията по уазки и ниви да я цепи .Обажда се и ми заръчва да му занеса от моя дестилат-ухилен ме посреща и дърдори-пак се размина с дявола-еди кой си щифт на блокажа според него бил на резба и се ряазвил като забърсва отражателната ламарина за маслото заедно с конзолите за които е занитена за корпуса и всичко това на хубави парчета изкарано на тезгяха,също и едната реглажна стоманена шайба-по дебелата-счупена и наранена.При щателния оглед на зъби,муфи и лагери-никакви забележки.Измихме кутията на пароструйка,изработиха ми закалена на 50 твърдост и шлайфана шайба,сглобихме чарколяците и затворихме с малко силикон всичко,налях дори и 1.7 л масло 75/90.Въпроса ми е-ще работи ли кутията без едната отражателна ламарина,понеже не бихме могли да я имитираме.Какви препоръки бихте ми дали,колеги,понеже смятам и да Ви посрещна на рок купона на 22-23 именно с този камион.Благодаря Ви искрено за всички коментари.

  • #2
    От: И най-доброто не е достатъчно добро

    Аз имах подобни симптоми, но проблема беше коренно различен. При мен се отлепи феродото на едната челюст на задно ляво колело( колата е ТЛК 70 с барабани отзад). Получава се точно "спиране с удар" в момента в който пипнеш спирачките.
    Toyota Land Cruiser BJ70 1985
    Lexus LS430

    Коментар


    • #3
      От: И най-доброто не е достатъчно добро

      Тая отражателна ламарина едва ли струва милиони. Можеше просто да си купиш и сложиш една такава. Ще работи и без нея, За да я има със сигурност има защо, вероятно насочва поток от масло към някой лагер или зъбно колело или спомага за полесното му отичане в картера.

      А и "най-доброто не е достатъчно добро ще пише някой който/ако стане собственик на автомобила след теб и по някаква причина отвори раздатката след подобен ремонт. Приликата между това да ремонтираш качествено уазка,нива и камионче като твоето , е колкото между това да вадеш трънче от пръста и мозъчна операция.
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

      Коментар


      • #4
        Re: От: И най-доброто не е достатъчно добро

        Такаааа,Джамбазе,съгласен съм с теб за трънчето и трепанациите,обаче освен ниви и уазки набора ми е "опаткал" поне 15 "висшиста"-Паджеро,Патрул,Исузу-Трупър,Форд-Мавериик,Терано,Дайхатцу-ФЕРОЗА и РОКИ,дори преди дни оправи и едно Дюранго-дифовете и раздатките както и мануалните трансмисии ги е научил а и покрай 80-тката вече има и поглед върху нея.Ти си спомняш,когато ми беше изтървал семеринг на предния диф преди 2 години на път към морето и маслото оплеска целия корем на джипа,но изтече до нивото на семеринга и -толкова,поне 2 литра си останаха-та същия човек предложи нетрадиционно решение-освободена бронзова втулка за "трета точка"на дългата полуоска.Човека чете и се занимава,само от мен е получил ремонтна документация поне за 6 модела джипни.Лошото на този дефлектор е ,че беше "забърсан"барабар с двете конзоли на алуминиевия капак за който е занитен и практически няма къде да го сложим,дори и да го купим.Колкото до набора ми,убеден съм ,че всички специализирани сервизи биха желали да имат такъв човек като него.Все пак не сме София да си имаме Фулдата и Джемини,не сме в Русе да си имаме Благо Банев,не сме и Бургас да си имаме Джамбазов.Колкото до следващ собственик-лично аз не виждам какъв друг автомобил освен 80-тката може да покрие личния ми комплекс от критерии .Така ,че не се притеснявай-няма да се продава,поне докато съм на крака.

        Коментар


        • #5
          Re: И най-доброто не е достатъчно добро

          Уважаеми колеги,днес окончателно завършихме монтажа на раздатката и направихме пробите,камиона върви без каквито и да е проблеми,няма ручене,мелене и паразитни шумове от ремонтираната кутия,няма течове,всички почитатели на рока и офф-разходките ще ги посрещна лично с ТЛК-80-тката на 22-23 в Кърджали.

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X