Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

    Колеги,

    Имам нужда от съвет по следния казус:

    Тия дни прехвърлихме при дядо Владо окачването от един покойник 4-Рънър 1-ва серия на новия му заместник (цялата история тук: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102083). Окачването е +2 инча, с усилени торсиони Desert Fox (= OME Dakar) отпред и съответните амортисьори на Pro Comp. Всичко е пазарувано преди година в комплект и карано на стария Рънър (монтаж при Фулдата) около 6-7 хиляди км on & off без никакъв проблем.

    На новия стар Рънър (100% идентичен с предишния) след около 70-80 км градско каране и шосе почна да се чува леко потропване отпред, но не му обърнах внимание. На около 100-тния километър похлопването стана особено отчетливо, и се оказа, че шпилката на предния десен амортисьор е изскочила от гнездото си на шасито и целият ам хлопа и се блъска в носачите и рамата. Гайката и горният тампон, естествено, са хванали пътя, а резбата на шпилката е смачкана напълно. Последва псувня, демонтаж на амортисьора от ухото долу с камионджийски инструмент, и продължаване по трасето без амортисьор.

    Въпросът е: какво е накарало амортисьора да се изтръгне от гнездото, та чак и резбата да си скъса? (Странното е, че шпилката беше излязла от гнездото, а колкото и да се мъчих, посмъртно не можах да свия амортисьора толкова, че да го вкарам обратно.)

    Засега мисля да нарежем нова резба на шпилката и да монтираме амортисьора, ако още е жив, обратно - но какво трябва да се промени, за да не къса наново? За момента единственото предположение е, че са натегнати прекалено много торсионите. Други идеи от патилите?
    Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

    TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

  • #2
    От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

    Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
    ... На новия стар Рънър (100% идентичен с предишния) след около 70-80 км градско каране и шосе почна да се чува леко потропване отпред, но не му обърнах внимание. На около 100-тния километър похлопването стана особено отчетливо, и се оказа, че шпилката на предния десен амортисьор е изскочила от гнездото си на шасито и целият ам хлопа и се блъска в носачите и рамата. Гайката и горният тампон, естествено, са хванали пътя, а резбата на шпилката е смачкана напълно. ...
    Сигурен ли си, че гайката е била завита на мястото си? Че и аз преди 2 години имах едно такова странно чупене на чисто нов, сменен предния ден, амортисьор след само 10-на км каране (без да е имало каквито и било екстремни подскоци, удари и т.п.) ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

      Дай някоя снимка. Не можа да го свиеш защото нямаше достатъчно сила или ама нямаше повече ход надолу?
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

      Коментар


      • #4
        От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

        Ето картинка. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:am.jpg
Прегледи:1
Размер:54.1 КБ
ID:5216950
        Преди три дена, като се занимавах с обезвъздушаване на амовете преди монтаж, навивахме гайка на шпилката, за да е по-лесно да ги свивам на ръка, и резбата беше наред. В момента половината резба я няма. Ако гайката е липсвала или изпаднала, няма как да се износи резбата толкова равномерно от триене в гнездото, и то точно от средата нагоре.

        За свиването на място - мисля, че нямаше ход. Доста тренирах да ги свивам на ръка при обезвъздушаването, и усещам, кога опира. Не му стигаше точно дължината на четвъртития край на стъблото (10-12 мм), за да влезе на място. (Мостът вдигнат на крик, естествено ) Как е излязъл - идея нямам.

        Е*а си мистерията...
        Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

        TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

        Коментар


        • #5
          От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

          10% недозатягане на резбовото съединение, скъсява живота му шест пъти.
          Нататък смятай.

          Коментар


          • #6
            От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

            Недозатегнато, според мен. Там май се стяга до откат, тоест до свършека на резбата. Като гледам не е стегнато до там.

            А иначе - износва си се безгрижно дори само от триене в дупката Няма нищо чудно в това износване.


            Накратко - според мен не е бил стегнат.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

              Да не бъркам, ама там няма ли и гумени тампони? Ако се е скъсал тампона, останалото е лесно.
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #8
                От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

                Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                Да не бъркам, ама там няма ли и гумени тампони? Ако се е скъсал тампона, останалото е лесно.
                Сега остава да кажеш и как може да се скъса тампон, работещ на мачкане... Аз поне не виждам как ще стане.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

                  Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                  10% недозатягане на резбовото съединение, скъсява живота му шест пъти.
                  Нататък смятай.
                  Ъхъ. Ама в каква прогресия да смятам - геометрична, аритметична...?

                  Гумени тампони си имаше, и то здрави.

                  Ясно, де - ако повечето гласове са за недозатегната гайка, ще пробваме да навиваме нова резба и да монтираме обратно. Притеснявах се да няма нещо друго сбъркано, което пак да откъсне ама. Като идеята за пренатегнатите торсиони - но стойката на камиончето е горе-долу същата като преди, и не ми изглежда логично торсионът да дава чак такова моментно усилие при развиване, че да къса резба още преди да е опрял носачът в ограничителя.
                  Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                  TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                  Коментар


                  • #10
                    От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

                    Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
                    Ъхъ. Ама в каква прогресия да смятам - геометрична, аритметична...?

                    Гумени тампони си имаше, и то здрави.

                    Ясно, де - ако повечето гласове са за недозатегната гайка, ще пробваме да навиваме нова резба и да монтираме обратно. Притеснявах се да няма нещо друго сбъркано, което пак да откъсне ама. Като идеята за пренатегнатите торсиони - но стойката на камиончето е горе-долу същата като преди, и не ми изглежда логично торсионът да дава чак такова моментно усилие при развиване, че да къса резба още преди да е опрял носачът в ограничителя.
                    И мойто терано е с натегнати торсиони. Нямам и помен от такъв проблем. Вземи самозаконтрящи се гайки, ама не тия с пластмасата, а чисто метални.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

                      Едва ли се е саморазвила, дори и да не била затегната. Не съм и убеден че там се стяга докрай. Няма ограничител.
                      Няма и въртене което да развие гайката. Развиват се от към страната на фтулките. Там има ограничител на болта и се стяга до край. Има и въртене на фтулката и ако не се стегне се развива.
                      Възможно е да сте навили гайка с друга стъпка, която е замазала резбата.
                      Странно е, че и сгънат амортесьора не може да влезе!? Има някакъв проблем.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Сега остава да кажеш и как може да се скъса тампон, работещ на мачкане... Аз поне не виждам как ще стане.
                        Като имаш път насам, мини да ти покажа. Викат му "майстора много бързаше "
                        Предвид следващия пост обаче, проблема явно не е от това.

                        Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
                        ...Гумени тампони си имаше, и то здрави. ..
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

                          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                          Едва ли се е саморазвила, дори и да не била затегната. Не съм и убеден че там се стяга докрай. Няма ограничител.
                          Края на резбата малък ограничител ли е? Мойте оригинално бяха завити докрай. След мяната с TrailMaster, пак бяха завити докрай. Сега с монрото - отново. Никога не е имало проблем със саморазвиване.

                          Трябва да се отбележи че продават амове с различна резба там. Например TrailMaster-a беше с метрична, а Монрото е с някаква инчова, по-ситна. FOX-овете пак са с метрична. Та наистина ако са ползвали гайки от други амове, нищо чудно да се е намазала от това, само дето не ми прилича на замазана от гайка резба.

                          А въртене, дето да я развие - от мачкането при смяна на няклона на ама спрамо захвата, по време на движение, има някакъв шанс да се развие, но само еко не е стегната, и не е самозаконтряща се.

                          А за да влязат - оставете моста на земята и вдигнете джипката за шасито. Тогава ще влезе. Хода на ама на независимо окачване (в случая) е половината от хода на предницата. Изобщо не е за чудене че не влиза. Аз свивам на ръка докрай, и докато сам се опъва, бързо го набутвам на мястото му. Приготвам си долния болт (отдолу мойте са с уши), и в момента, в който се опъне така че да влезе му бутвам и болта. Вече даже съм се натренирал.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Края на резбата малък ограничител ли е...
                            Ограничител е, но не е правилния. Според мен.
                            Правилния е с фтулка, която фиксира стягането и държи гайката натегната. Тоест, фтулката се нанизва на "шпилката", в нея влизат подложна шайба, тампон, затваряща шайба и цялото това влиза през дупката на конзолата. Отгоре тампон и шайба, но вече с размера на шпилката и стягане до откат. Нещо такова, мога и да го снимам, ако е интересно.
                            Тук, може с края на резбата да е предвидено стягането на цялата тая група, но пак казвам - не е правилния, което може и да значи, че не е предвидено стягане до край. Ако е така, значи пристягане, което също е лошо - тампоните не работят.
                            Според мен, в тоя случай трябва стягане по усет на мачкане на тампоните, ако пък се получи край на резбата - още по добре.
                            Това, че амортесьора не влиза не е добре. Значи, че е дълъг, което пък значи че играе буфер. Тоест, ограничителния тампон на сгъване не работи.
                            Може да се помисли, дали това не е причината да се товари тая връзка и да развива, или искубва гайката от резбата. При всички положения тая връзка не е предвидена да работи като "буфер".

                            Коментар


                            • #15
                              От: Скъсана резба на амортисьор - как станà таа работа??

                              На такова място се саморазвива главно от вибрациите. А край на резбата, без нарочен упор, е ограничител само в приборостроенето. В силовите истории е лют враг на самозаконтрянето.
                              Недосвиването на амортисьора, ми се струва само проявление на нещо друго. Може да е отказал той, а може да има някоя засада и в кинематиката. Левите и десните, предните и задните, като правило не са в еднакви условия. На тая кола - хич.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X