Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

    Пък и пропана си мирише и бутилките са обемисти.И като свърши трябва да търсиш къде да го заредиш.А какъв е разхода на петромакса?
    M.P.

    Коментар


    • #17
      Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

      Първоначално публикуван от Chico Преглед на мнение
      Пък и пропана си мирише и бутилките са обемисти.И като свърши трябва да търсиш къде да го заредиш.А какъв е разхода на петромакса?
      Никога не съм засичал колко точно харчи моя петромакс. Винаги когато тръгваме на палатки купувам четири бутилки с газ. Не си спомням да не са стигали. Средно седим по десет дни. Петромакса се пали всяка вечер. Последния "оцелял" около лагерния огън го гаси. :-)))))))
      Между другото винаги ходим с два /тъй като сме голяма компания/. Единият е до шатрата, където е масата за хранене и където се готви, а другия се закача на едно дърво максимално високо за да свети на цялата поляна.
      Прикачени файлове
      Only after the last tree has been cut down,
      Only after the last river has been poisoned,
      Only after the last fish has been caught,
      Only then will you find that money cannot be eaten.

      Коментар


      • #18
        Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

        В паленето на петромакса само на пръв поглед има сложности. Реално няма никаква разлика от паленето на бензинова лампа /предварително се подгрява/ Освен това осветлението с петромакс има неочакван страничен ефект - инсектициден - спектъра на светлината ли е, някакво шумово или друго излъчване ли... но е факт. До голяма степен точно за това този източник на светлина е много използван и до днес в тропиците, дори на съвсем цивилизовани места с достатъчен избор на алтернативи.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

          От всичко което прочетох оставам с впечатление че на мен са ми необходими две лампи. Една Примус на която вече съм собственик и една петромаксова лампа. Примуса който си купих наистина работи съвършено тихо, въобще не мирише и спокойно може да се ползва на закрито.

          Ето го:

          Избрах варианта със стъкло - повече ми хареса, вътре е еднакъв с другия а със сигурност ще свети малко по-добре. Металния е по-здрав но пък стъкления идва с кутия която от фирмата Примус твърдят че го защитава включително и от хвърляне от няколко метра върху камъни...


          А петромаксовата лампа си има своите предимства които бяха описани по-горе. Дайте сега ако някой има препоръки за конкретни модели петромаксови лампи и какви са разликите между тях?
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #20
            Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

            Двата вида осветление са с различно предназначение ...

            Петромакса е перфектен за няколко дневен (статичен) палатков лагер и няма алтернатива!
            Недостатъците са обем, газ (туба), спирт .. резервни части - чорапчета, "фасунка", гумички за помпата, игла ....
            Имат си "ритуал" по паленето ... получаваш светлина след около 5 минути .... понягога и повече ............
            От кранчето НЕ СЕ РЕГУЛИРА СВЕТЛИНАТА !! Това е само една игла, която като движиш нагоре-надолу почистваш дюзата.
            Силата на светене се регулира единсвенно и само с налягането!
            Не на последно място създава не малко ядове.


            Газовите лампи са за динамичен бивак -
            "днес съм тук - утре там", светят много по-слабо, но за сметка на това ВЕДАГА, не създават никакви грижи ... или почти - много рядко чорапче и евенуално дюза.
            Много малък обем, а бутилките винаги напъхвам някъде между другите неща.

            Всяко от двата вида осветление си има своето място в експедиционната машина.
            Всичко това от собствен опит ..... имало е години когато сме прекарвали до 35 нощи годишно на открито.
            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

            Коментар


            • #21
              Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

              А по въпроса за петромакса .... видове?
              Има немски лампи от 40-те години на миналия век, но вече са антикварна ценност. Страхотни!
              Виждал съм руски ..... не останах с добро впечатление от работата им.
              Другите са китайски .... не не са менте .... просто това са масовите.
              Работят добре - виждал китайска лампа на над 30 години .... с малко любов - тръгна перфектно!

              За мен най-важното е да има резервни части ... стъкла, чорапи, "фасунки", тръби, дюза, помпички или части за тях.

              Имаме тука един от компанията за излети, който изкупи всички петромакси из родината .... и от 4-5 год. почна да ги колекционира ....
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар


              • #22
                Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                От всичко което прочетох оставам с впечатление че на мен са ми необходими две лампи. Една Примус на която вече съм собственик и една петромаксова лампа. Примуса който си купих наистина работи съвършено тихо, въобще не мирише и спокойно може да се ползва на закрито.

                Ето го:

                Избрах варианта със стъкло - повече ми хареса, вътре е еднакъв с другия а със сигурност ще свети малко по-добре. Металния е по-здрав но пък стъкления идва с кутия която от фирмата Примус твърдят че го защитава включително и от хвърляне от няколко метра върху камъни...


                А петромаксовата лампа си има своите предимства които бяха описани по-горе. Дайте сега ако някой има препоръки за конкретни модели петромаксови лампи и какви са разликите между тях?

                Няма какво да се чудиш за марки и т.н. Отиваш на Илиенци купуваш един китайски за 45-50 лева и си свиркаш. Работят перфектно, а и са добре направени. Като са китайски не са ментета, както написа един колега има такива на 30 и повече години. Купуваш няколко резервни чорапчета на първо време и това е всичко. После спирт, газ и палиш. Ще останеш доволен. Гарантирам ти.
                Only after the last tree has been cut down,
                Only after the last river has been poisoned,
                Only after the last fish has been caught,
                Only then will you find that money cannot be eaten.

                Коментар


                • #23
                  Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                  Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                  Двата вида осветление са с различно предназначение ...

                  Петромакса е перфектен за няколко дневен (статичен) палатков лагер и няма алтернатива!
                  Недостатъците са обем, газ (туба), спирт .. резервни части - чорапчета, "фасунка", гумички за помпата, игла ....
                  Имат си "ритуал" по паленето ... получаваш светлина след около 5 минути .... понягога и повече ............
                  От кранчето НЕ СЕ РЕГУЛИРА СВЕТЛИНАТА !! Това е само една игла, която като движиш нагоре-надолу почистваш дюзата.
                  Силата на светене се регулира единсвенно и само с налягането!
                  Не на последно място създава не малко ядове.


                  Газовите лампи са за динамичен бивак -
                  "днес съм тук - утре там", светят много по-слабо, но за сметка на това ВЕДАГА, не създават никакви грижи ... или почти - много рядко чорапче и евенуално дюза.
                  Много малък обем, а бутилките винаги напъхвам някъде между другите неща.

                  Всяко от двата вида осветление си има своето място в експедиционната машина.
                  Всичко това от собствен опит ..... имало е години когато сме прекарвали до 35 нощи годишно на открито.
                  Малко не съм съгласен, че СВЕТЛИНАТА НЕ СЕ РЕГУЛИРА ОТ КРАНЧЕТО А САМО ТО НАЛЯГАНЕТО. Перомакса се напомпва до червената линия на манометъра и след като се запали налягането започва да пада чак след няколко часа, тъй като и горивото намалява. Разбира се тогава ще се наложи да се донапомпа, но чак като падне доста. Тогава и светлината намалява. С кранчето се регулира колко гориво да пропуска въпросната игла, а от тук и силата на светене.
                  Паленето въобще не е сложно. Който иска мога да му покажа.
                  До момента с моя петромакс не съм имал никакви проблеми. Освен чорапчета нищо друго не е подменяно или ремонтирано. Той е китайски купен от една железария. Към комплекта влиза, фунийка с мрежеста цедка, едно приспособление с което се налива спирта, чорпчета, някакво ключе и няколко гумички за тръбичките и гьонено уплътнение за помпичката. Хубаво е това гьонено уплътнение да се напои с фино машинно масло. Не е хубаво да бъде сухо. Има и една "чиния", която върви с петромакса. Тя се слага отгоре за да разпръсква светлината на долу. Ами май написах всичко. :-))
                  Последно редактирано от blackfirefly; 26-03-07, 08:07.
                  Only after the last tree has been cut down,
                  Only after the last river has been poisoned,
                  Only after the last fish has been caught,
                  Only then will you find that money cannot be eaten.

                  Коментар


                  • #24
                    Re: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                    в билата продаваха такива газови бутилки за отопление и осветление

                    Коментар


                    • #25
                      До: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                      Някой може ли да каже как се съхранява чорапчето на Петромакса след като вече е обгоряло(светило)?До колкот знам след първия път когато работи то става по крехко и се чупи,как стой въпроса с превоза именно след този първи път?
                      ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                      тел.088четири 9едно9 4нула4
                      -------------------------------------------------------

                      Коментар


                      • #26
                        До: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                        Нищо не може да се направи освен да се държи в кутия и евентуално на място с по-малки сътресения... И да се купят достатъчно резервни чорапчета... не струват нищо особено...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #27
                          До: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                          Parvo me izvinete za latinicata.
                          Значи проблема е когато работилото вече чорапче се скъса. Тогава трябва да се замени с ново иначе не може да работи петромакса. работилото чорапче е фино като криле на пеперуда и ако се докосне или ако се опре в нещо тогава може да се скъса. Разбира се е хубаво петромакса да се транспортира в кутия и заради стъклото. Моят петромакс работи вече 4 години с едно и също чорапче. Разбира се като ходим някде на открито. Просто късмет. Иначе чорапчета има навсякъде и не са скъпи
                          Only after the last tree has been cut down,
                          Only after the last river has been poisoned,
                          Only after the last fish has been caught,
                          Only then will you find that money cannot be eaten.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                            Благодаря за отговорите задавам тези въпроси защото очаквам другата седмица да ме донесът стар немски петромакс които е чисто нов не е ползван никога и даже почти не е излизал от кутията си с него си има всичко даже две резервни чорапчета само да го взема ще се пробвам до сега не съм палил такова чудо
                            ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                            тел.088четири 9едно9 4нула4
                            -------------------------------------------------------

                            Коментар


                            • #29
                              До: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                              Bravo. Tova e gotina pridobivka. Oshte poveche shtom e Germany.
                              da go polzvash sas zdrave
                              Only after the last tree has been cut down,
                              Only after the last river has been poisoned,
                              Only after the last fish has been caught,
                              Only then will you find that money cannot be eaten.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Лампа на газ. Плюсове, минуси и лични впечатления?

                                Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                                Bravo. Tova e gotina pridobivka. Oshte poveche shtom e Germany.
                                da go polzvash sas zdrave
                                Благодаря и аз смятам че е ценна придобивка ще се ползва за осветяване на палатковите лагери които се очертава да правим с компанията през изтичащите летни месеци мисля че е подходящ по точно убеден съм защото съм виждал ефекта му само малко ме притеснява първото палене до сега не съм палил такова чудо както и самата поддръжка четох нещо за запушване на дюзи смяна на някаква фасонка ама да видим!
                                ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                                тел.088четири 9едно9 4нула4
                                -------------------------------------------------------

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X