Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

    Незнам ама днес докато въртехме разни гуми в сервиза на мой приятел на гумаджииските машини и се заговорихме как карахме едно време виденки и как произшествията бяха в пъти по-редки от сега....... (и не става дума за брой автомобили а за хорска психика). А за онова по светофарите дали се заглеждам... И аз се забавлявах миналата зима да гледам всякакви "лъскачки" със гуми сложени в завода ей така колко да продадат колата пък кой мислел и за зима. Ама нали колата им е его на някой, па сигурността кучета я яли . Аз си имам една практика последните години - вземам си късна есен някакви олл терейн със м+с и си изкарвам зимата екстра. После ги съсипвам качествено през лятото и наесен пак нови (за старите винаги има някой да спонсорира едната нова). Така спестявам двойната смяна на гуми и винаги са "пресен" дот. И все едно си зимам 3 нови гуми. Работи засега схемата . А сигурността цена няма. Някой като ревнат колко скъпи били гумите а на едно излизане в края на седмицата харчат по една гума. Па не сменяме гуми толкова често. Иначе в много държави е забранена продажбата на гуми със ДОТ по-стар от 5 години. Покрай сухото гори и суровото. А колко държави имат (даже мисля вече и Югославия) изискване - зимата само с зимни гуми или м+с.... А у нас още дълбочина на грайфери се гледат (май и това не се гледа). Сори отплеснах се .
    висете отпуснато

    Коментар


    • #32
      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

      М+S е доста разтегливо понятие.Летни гуми на Мишлен(Synchron) със същото обозначение съм ги пробвал на сняг...приключение...С такива карам само лятно време!Зимни сандали няма!
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от бат'Марто; 07-10-10, 23:49. Причина: снимка
      Виден столичен ихтиолог

      Коментар


      • #33
        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

        Е ама на кал със чисто зимни как? А за S маркировка винаги има ламели. Има и многкомппонентни гуми все пак .
        висете отпуснато

        Коментар


        • #34
          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

          Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
          Е ама на кал със чисто зимни как? А за S маркировка винаги има ламели. Има и многкомппонентни гуми все пак .
          Все така зле!Затова има гуми за кал!В момента карам с General Grabber AT2.Справят се,но са АТ, нямат нищо общо с М+S ките от горната снимкаВъпреки еднаквото обозначение!
          Виден столичен ихтиолог

          Коментар


          • #35
            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

            Е то май верно некой вече си пишат кой каквото си реши. То и на чисто кални регенерати го пишат вече........ Ето това за мен е AT М+S . Ламел някой да има все пак....
            Прикачени файлове
            висете отпуснато

            Коментар


            • #36
              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

              За азота да знаете - голям майтап. Особено това за температурната му независимост.

              Наистина, кислородът прониква малко по-бързо през гумата, но ако тя успее да спадне забележимо и да я донапомпате 1-2 пъти, вътре има почти чист азот - защото изобщо въздухът е 80% азот. После ще спада по-бавно. Все едно, читава гума с каквото и да я надуеш, не изисква донапомпване повече от веднъж годишно.

              Пак наистина, при просмукването си навън газът някак "напоява" гумата и кислородът донякъде допринася за накъсването и омрежването на каучуковите молекули, но ежедневното придвижване практически опреснява въздуха в порите на гумата до най-дълбокия (херметизиращ) слой, а че азотът опазил точно този слой от стареене - той и без това ни е последна грижа. Него нито слънце го грее, нито е особено горещ. Той винаги надживява гумата.

              Петте години също не са светая светих - полимерът, каквото и да го прави човек (гумата не е само полимер, но това не е важно) преди всичко спазва елементарни закони в химията. На всеки 10 градуса температура надолу, всички химични процеси се забавят 2-5 пъти. Във фризер гумата може да изкара и 20 години и ще е като нова по всички показатели. На пряко слънчево греене ще се напука за месец. Ключът за всичко е температурата. Пак заради нея с 50км/ч гумата може да мине примерно 4 пъти повече, отколкото със 100км/ч.

              Коментар


              • #37
                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                Съгласен съм,
                но сега рискуваш да ти представят сметката за гуми от фризера еле ако и е по-мощен, че -30 може да им се види малко
                Последно редактирано от DBRS; 08-10-10, 09:12.
                байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                Суперспам - спама на суперите

                Коментар


                • #38
                  От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                  В Германия не можеш да минещ на TUV, ако гумите са на 10/или повече/ години.
                  Препоръчителната възраст за смяна е 8, ако разбира се не дефектират по-рано.
                  Интересно е също така, че не се препоръчва каране със зимни гуми с грайфер под 4мм. /изглежда логично/.
                  Тази седмица отново не беше постигнато единодушно мнение дали ползването на зимни гуми законодателно да бъде определено като задължително/отново думата е за Гервания/.
                  В анкетата съм попълнил 2-3 години, като изхвърлих на 8 тези на леката кола, която се кара само лятото, в състояние за българските разбирания - "като нови".
                  Забравих - да допълня, че т.нар. "всесезонни" гуми минават откровено като лоши за всички сезони.
                  Life is too short to drive dull cars!

                  Fight global warming !
                  ... turn on your A/С !

                  Коментар


                  • #39
                    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                    Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                    Съгласен съм,
                    но сега рискуваш да ти представят сметката за гуми от фризера
                    Зависи къде. Има места, където фризерът е без пари и се простира от входната врата до умерения климатичен пояс.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                      Първоначално публикуван от mitkochanev Преглед на мнение
                      ...
                      Забравих - да допълня, че т.нар. "всесезонни" гуми минават откровено като лоши за всички сезони.
                      Формула 1 ли караш ?
                      На мен по често ми се е случвало от +30 до -15 да карам отколкото в строго летни/зимни условия
                      Значи ли че по пътя трябваше да сменям гуми ?
                      Вярно е че всесезонните гуми се правят най-трудно.

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Зависи къде. Има места, където фризерът е без пари и се простира от входната врата до умерения климатичен пояс.
                      От фенове на температурно незасисимия азот не очакваш ли изненади Те са доста изобретателни.
                      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                      Суперспам - спама на суперите

                      Коментар


                      • #41
                        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                        Ти с'я к'во ? Беше във фризера туй лято и му стана агент ли ?
                        подаръци за мъже от FACOM
                        промоция на читави инструменти

                        и на хоби такива

                        тел. О879 Ч8Ч 2З5

                        Коментар


                        • #42
                          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                          Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                          Формула 1 ли караш ?
                          На мен по често ми се е случвало от +30 до -15 да карам отколкото в строго летни/зимни условия
                          Значи ли че по пътя трябваше да сменям гуми ?
                          Вярно е че всесезонните гуми се правят най-трудно.


                          От фенове на температурно незасисимия азот не очакваш ли изненади Те са доста изобретателни.
                          Брей! Къде са тези температурни амплитуди!?
                          Иначе - да , препоръчително би било - на някои места е и задължително/или вериги/.
                          Life is too short to drive dull cars!

                          Fight global warming !
                          ... turn on your A/С !

                          Коментар


                          • #43
                            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                            Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                            Ти с'я к'во ? Беше във фризера туй лято и му стана агент ли ?
                            хихи, той беше почти изключен, ама да, агент съм му

                            Първоначално публикуван от mitkochanev Преглед на мнение
                            Брей! Къде са тези температурни амплитуди!?
                            Иначе - да , препоръчително би било - на някои места е и задължително/или вериги/.
                            Ми в момента е точно такова време, Ако тръгнеш от Англия, там сега е към +20 в Алпите -15 не са невероятни.

                            Та даже и тук от +20 в София и след два дни на Широка лъка бяхме в сняг по-висок от колата... но вериги не слагах

                            виж задължителни вериги не обсъждаме
                            при +20 и слънце асфалта е към +35-45

                            всъщност правещите истински всесезонни гуми(за автомобили) са по-малко от 5 фирми : холандска и финландска аз мен са фаворити за цена/качество
                            Последно редактирано от DBRS; 08-10-10, 13:24.
                            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                            Суперспам - спама на суперите

                            Коментар


                            • #44
                              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                              Истината е простичка. След 3-4 години каучукът в гумата се втвърдява и губи голяма част от полезните си свойства. Това означава, че сцеплението с пътното платно вече е влошено. От този момент нататък всеки трябва да си преценява сам. Всичко друго си е 'бла бла'.

                              За офроуд си има разбирачи. Те да кажат.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                                Днес, засрамен от старите галоши и видял се в пари, отидох да сменя предните гуми. Направих едно позабравено откритие: никоя гума не спира по-лошо от чисто нова с мустаци.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X