Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фотоволтаични системи, размишления по темата....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Фотоволтаични системи, размишления по темата....

    Здравейте колеги.Напоследък се запалих на тема фотоволтаик.Та каква ми е идеята-искам да си инсталирам такава система и произвежданият ток да го продавам на ЧЕЗ.Има ли как да стане това, тъй като от това което чета е само, за да се осигури автономно електрозахранване на база батерии бе зпродажба на еди-кой си?Ами ако искам да го продавам на енергото?Имате ли опит с подобно нещо и ако да, то какви са стъпките, за да се осъществи един такъв замисъл (проекти, кредитиране, изпълнение)?Колко може да струва? Каква част ви се е възвърнала до момента от инвестицията? и може би най-важният въпрос: Заслужава ли си?
    Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

  • #2
    От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

    http://www.segabg.com/online/new/art...21700040001201
    Последно редактирано от Rabin; 02-10-10, 20:47.

    Коментар


    • #3
      От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

      Не. Както и да го погледнеш не излизат сметките.
      Пролетта писах дипломна работа точно за проектиране на такава система.
      Дори теоретично за да го продаваш ти трябва голяма площ да ги разположиш, панелите от своя страна са доста скъпи и срока на действие им е макс 10 год.
      Така че се откажи от тези еко идеи.
      Това има смисъл ако имаш виличка високо в планината където няма друг ток.
      Иначе сега е "модно" да правят соларни паркове зер усвояват пари от ЕС, пък и Нек уж го купувал по скъпо, но там идеята е само да приберат парите от уж екологичния проект
      Ники

      Коментар


      • #4
        От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

        Освен казаните горе аргументи "против" има и други. Тази седмица при обсъждане на топлинни и енергийни системи на панаира в Пловдив,специалисти от водещи в областта фирми беше изказано мнението,че климата в България не е подходящ за фотоволтаици поради факта,че високите летни температури качват температурата на панелите доволно много и КПД-то им пада драстично (над 40 тмп.гр.),което абсолютно обезсмисля ползването им за половината година. На запад решение има-с монтиране на съответните чилъри...,но инвестицията става сериозна. Говорим за промишлени системи,а не за 1,или 2 панела по 160 W за домашни цели,където пък парите изобщо не се вързват.

        Коментар


        • #5
          От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

          "Обещаваща" тема!
          http://www.youtube.com/watch?v=k9wsDZflz5A

          Коментар


          • #6
            От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

            Хм, жалко.Прочетох, че и еврофинансирането по тази мярка било спряно, което е много лошо.....за нас.Искаше ми се и аз да правя нещо подобно, но след като периода им на действие е само 10 години, както се казваше кел-файда.Благодаря на всички за мненията ви.Ще се радвам ако има още колеги споделили опита си.Колега Rabin колко ти излезна а лична употреба инсталацията?
            Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

            Коментар


            • #7
              От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

              Един телевизор струва 80 лв, и работи читаво вече година и нещо.
              Един вакуумен панел - над 500 лева. За малка консумация се губи ефектът от инвестицията.
              Айде нЕма нужда. Искам по 200 и по-малко. В Силистра май вече има завод.

              Коментар


              • #8
                От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                Един телевизор струва 80 лв, и работи читаво вече година и нещо.
                Един вакуумен панел - над 500 лева. За малка консумация се губи ефектът от инвестицията.
                Айде нЕма нужда. Искам по 200 и по-малко. В Силистра май вече има завод.
                А какъв е ефектът от инвестицията в телевизор?
                В Силистра има... комари! Дано скоро пуснат и панели, че от две години им се моля да ми продадат - поне един!
                Последно редактирано от Kamen13; 03-10-10, 09:18.

                Коментар


                • #9
                  От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                  Мисълта ми беше, че термопанел не е по - високотехнологична джаджа от един телевизор. Пък им искат 10 пъти повече пари.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                    Мисълта ми беше, че термопанел не е по - високотехнологична джаджа от един телевизор. Пък им искат 10 пъти повече пари.
                    Производителите го обясняват с високата първоначална инвестиция за производството на вакуумни тръби, но основният фактор си остава търсене/предлагане. Ето ти идея да изкараш едни 100-150 милиона евро и да направиш завод за вакуумни тръби в България. Още се чудя, ШишеДжам къде спят! Алоо, събудете се бре !

                    Коментар


                    • #11
                      От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                      Първоначално публикуван от Kamen13 Преглед на мнение
                      Производителите го обясняват с високата първоначална инвестиция за производството на вакуумни тръби, но основният фактор си остава търсене/предлагане. Ето ти идея да изкараш едни 100-150 милиона евро и да направиш завод за вакуумни тръби в България. Още се чудя, ШишеДжам къде спят! Алоо, събудете се бре !
                      E, ако имах пари за инвестиция - вероятно точно в тази област щях да се насоча. Тия панели все още остават в областта на промишлената техника. Там една платка колкото видеокарта струва от порядъка на 1500, до 3 000 евро. Една машина колкото фризер отива и над 120 000. Щото е в малки серии.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                        Поръчах си фотоволтаична инсталация 4,95Кв, срокът за изпълнение е три месеца, гаранция 5+25 години, с ЕОН нещата приключиха за една седмица. Директно ще продавам на ЕОН цялата произведена енергия, а ще си плащам консумираната!
                        --------------------------------------------------
                        [FONT=Courier New]понякога седя и си мисля, а понякога само си седя......

                        Toyota Yaris 1.0 VVTI :)
                        [/FONT]

                        Коментар


                        • #13
                          От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                          Първоначално публикуван от kolio33 Преглед на мнение
                          Поръчах си фотоволтаична инсталация 4,95Кв, срокът за изпълнение е три месеца, гаранция 5+25 години, с ЕОН нещата приключиха за една седмица. Директно ще продавам на ЕОН цялата произведена енергия, а ще си плащам консумираната!
                          А колко е инвестицията и колко средно ще ти плаща ЕОН ако не е тайна

                          Коментар


                          • #14
                            От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                            Първоначално публикуван от kolio33 Преглед на мнение
                            Поръчах си фотоволтаична инсталация 4,95Кв, срокът за изпълнение е три месеца, гаранция 5+25 години, с ЕОН нещата приключиха за една седмица. Директно ще продавам на ЕОН цялата произведена енергия, а ще си плащам консумираната!
                            А аз,доколкото знам,имаше миза от 10 МВт за да ти го изкупуват,а и замисли се-с тези 5 КВт,дали ще им задвижиш уредите.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                              Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                              А аз,доколкото знам,имаше миза от 10 МВт за да ти го изкупуват,а и замисли се-с тези 5 КВт,дали ще им задвижиш уредите.
                              Напротив! Не само, че няма такава "миза", но и изкупната цена до 5кВт е по-висока. Идеята на подобни преференции не е да се правят "соларни паркове", а да се създаде "потребителска култура". Навремето са трябвали 50г. да се заменят газовите фенери с електрически крушки, не защото е нямало ток, а защото хората са им нямали вяра, а и за тогавашните стандарти е било супер скъпо и нерентабилно.
                              Изобщо, нещата в тази сфера са много динамични и трябва да се следят изкъсо. "Откачените" хипари, които преди година-две се "откачиха" от монополистите, в голямата си част в момента се радват на доста добро качество на живот, но те пък и преди не са дирили сметка, ще им купува ли някой тока, защото си го ползват сами.
                              А дали петте киловата ще им задвижат уредите...? Те ще ги задвижат, ама дали бюрократите ще се задвижат да те "присъединят" е въпрос на други качества и умения. Аз лично не бих се занимавал. Имам си два панела и един акумулатор на балкона за "зор заман". Даже не съм ги застопорил, ами само съм ги подпрял под наклон, за да мога да си ги разнасям. Живот и здраве, до края на годината, токът ще ми е от панели, топлата вода от колектори, отоплението и готвенето на твърдо гориво. То и сега е ми е частично изпълнено, пък и аз съм лесен, на мен това ми е работата

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X