Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

    Още с влизането в ЕС се видя , че ситуацията с пушенето отива към зле. И всичкото това заради грижата за данъкоплатеца?

    Ама аз искам да си пуша - имам си моите причини. За това ще помоля предварително в темата да не се включват съвети от типа - спри да пушиш.

    Не съм наясно дали има такава тема /търсих/ и темата трябва ли да е в този раздел и също така дали е подходяща за този форум. Моля модераторите да преценят.

    Та по същество - условието на задачата - искам да пуша сравнително качествен тютюн , не ми се плаща акциз и печалба на концерните.

    До тук съм си осигурил 15-20 кг. ориенталски тютюн от горната част на растението /малки листа с незначителни жилки и голяма наситеност на смоли и никотин/ сушен на слънце. Наближава момента за ферментация.

    Поприпомних си някои неща от уроците по стокознание , изпопорочетох за ден два повечето общодостъпна информация в нета. До тук съм достигнал до това , че методите за естествено ферментиране не стават за нашия случай.

    Остава да ползвам така наречения "метод" Кавендиш. Той носи името на английски капитан с явно сходен на моя характер. За да си осигури максимално количество тютюн превозен на един курс , човека го пресовал в бъчви от ром /който возел към америка и там продавал/. При пристигането в Европа се оказало , че ефекта е двоен и тютюна бил по-качествен и мек с непознат дотогава букет. Естествено в последствие се понаучили да добавят още аромати пък и ферментацията била усъвършенствана. Изхитрили са се също да подлагат тютюна на вторична ферментация , пропарване и т.н. за допълнително омекотяване. Така се е получил "black cavendish". За прилагането на тази технология се ползват предимно сортове Вирджиния и Бърлей. Аз обаче имам само ориенталски.

    Не мога обаче да изровя от никъде точни параметри- а именно влажност , температура, време и други подробности от технологията. Та ако някой се чувства подготвен теоретично , нека се чувства поканен в експеримента целящ добруването на пушещото братство във форума.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

  • #2
    От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

    С голям интерес ще следя темата. Абсолютно същите въпроси ме вълнуват много живо.
    А защо не споделиш и това, което знаеш за тази естествена ферментация?
    Някакси като за компромис говориш за Ориенталския тютюн, а според мен (и световният пазар май), по-добро от Джебел-басма няма.

    П. П. Този морски вълк, явно е имал доста широки интереси - и сорта банани, които ядем, също са Кавендиш.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

      Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
      ...
      Не съм наясно дали има такава тема /търсих/ и темата трябва ли да е в този раздел и също така дали е подходяща за този форум. Моля модераторите да преценят.
      ...
      Има подобна, която касае повече самия процес на пушенето на лули, но в нея приготвянето на тютюн е слабо засегнато.

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      ... по-добро от Джебел-басма няма...
      Преди много години, в Златоград, се запознах с един специалист по тютюните, който работеше в някакъв институт. Доколкото си спомням, беше създал първите български пури. Когато го попитах защо не правят цигари, или пури от Джебел-басма, той ми отговори, че този тютюн е като черния пипер, който служи за подправка на ястията, но от него ястие не става.
      Последно редактирано от giorgio; 30-09-10, 17:40.
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • #4
        От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        А защо не споделиш и това, което знаеш за тази естествена ферментация?
        Някакси като за компромис говориш за Ориенталския тютюн, а според мен (и световният пазар май), по-добро от Джебел-басма няма.
        Естествената ферментация не ни устройва по няколко причини - изисква минимум година за единична и две години за двойна ферментация. Освен това предвижда определена големина на балите и постоянна грижа за температура и най-вече влажност в помещението , преобръщане , разресване ......

        Ориенталския тютюн си става за директно пушене сушен. Старците на село тъпчеха качаците едно време с такъв. Обаче е отровно лют, много силен и отвратно смрадлив. Тук се включва ферментацията. При нея повечето дразнещи вещества се "оферментирват" на други вещества. Не ми се преписват сега от нета точните наименования - захари ..... та в крайна сметка повече ферментация по-добре. За най-качествените пури се стигало до 6-торна ферментация. Чрез "метода" на кап. Кавендиш и особено при втората ферментация и получаването на black cavendish тютюна се омекотявал съвсем. Откъслечни информации има и за това че при вторичната ферментация има място и пропарването /вероятно иде реч за парна баня/. Никъде не открих обаче защо не ползват ориенталски тютюни за целта.

        Явно ще се наложи да си отговарям по опитен път. За сега планирам да залагам в стиропорова кутия снабдена с нагревател за аквариум и влагомер по 1-2 кила предварително ароматизиран с мед и ванилия пресован тютюн и да наблюдавам и пробвам какво се случва.

        Впрочем трябва да се конструира или намери из мазетата и някаква машинка за нарязване. Ако някой има за даване под наем или за снимане ..... че иначе ще трябва да се дялка примитивно с нож и говарската дъска на жената , а това крие рискове.

        Още не стигам до сигурни цифри. Според някои източници ферментацията трябва да протича при темп. около 45С. и влажност на въздуха около 80% за няколко дни до няколко седмици. Обаче влажността на самия тютюн някак си трябвало да е под 20% за да не го налетят гъбички и друга гад. Аз заради това ще му хакна медец - знам че той е силен антибактериално и прочее анти... агент. Обаче и тук количествата са тера инкогнита , както и това дали може да се ползва обикновенна говарска ванилия например.

        Продължаваме търсенето.
        Последно редактирано от Жоро Нешев; 01-10-10, 09:20.
        0888932647

        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

        Коментар


        • #5
          От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

          Ами колега ако от горните листа тютюна е прекалено тежък за пушене защо не пробвате от долните листа.Те съдържа по-малко катрани и мисля,че ще е по-добър за пушене.
          0885719173-Красимир

          Коментар


          • #6
            От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

            Първоначално публикуван от Красимир Канев Преглед на мнение
            Ами колега ако от горните листа тютюна е прекалено тежък за пушене защо не пробвате от долните листа.Те съдържа по-малко катрани и мисля,че ще е по-добър за пушене.
            Там опираме в труден процес - обезжилване. Жилите на листата са груби и трябва да се махат. Това става машинно. На ръка ще е страшно гърбене. По-лесно ще е да се добавя купен готов български тютюн , той и без това си е слама.

            За сега се придържам към максимата - качествена суровина = качествен продукт.

            За мен лично впрочем силата на тютюна не е проблем. Обичах да пуша Житан , Монте Кристо и прочеее , докато ги имаше и не ги забраниха в ЕС. Проблем е по скоро лютия вкус в устата и миризмата на дима.
            Последно редактирано от Жоро Нешев; 01-10-10, 09:52.
            0888932647

            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

            Коментар


            • #7
              От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

              В последно време от няколко места чувам, че хората просто го варят, но това ми се струва голяма глупост. Всичките тези ванилии, мед и чубрица малко ме смущават, никога не съм харесвал прекалено изкуствено ароматизираните тютюни.
              За тази ферментация, дали се засаждат принудително някакви дрожди, или пр. животинки, или тях си ги има и просто трябва да им се осигурят условия.
              Колкото до нарязването, виждал съм едни ножове, с които се кълца фураж (сено, слама) на много ситно, общо взето представляват нещо като гилотините за обрязване на фотоснимки (ако си ходил на този кръжок навремето, непременно ще се сетиш).
              А Ориенталският тютюн наистина е много ценен. Пури от него не могат да се правят, защото е много дребен, също, изобщо не подлежи на механизирана обработка, затова и все повече изчезва като асортимент.
              Суров тютюн съм пушил, ей така, да видя за какво става въпрос - е, не си е работа.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                В последно време от няколко места чувам, че хората просто го варят, но това ми се струва голяма глупост. Всичките тези ванилии, мед и чубрица малко ме смущават, никога не съм харесвал прекалено изкуствено ароматизираните тютюни.
                За тази ферментация, дали се засаждат принудително някакви дрожди, или пр. животинки, или тях си ги има и просто трябва да им се осигурят условия.
                Колкото до нарязването, виждал съм едни ножове, с които се кълца фураж (сено, слама) на много ситно, общо взето представляват нещо като гилотините за обрязване на фотоснимки (ако си ходил на този кръжок навремето, непременно ще се сетиш).
                А Ориенталският тютюн наистина е много ценен. Пури от него не могат да се правят, защото е много дребен, също, изобщо не подлежи на механизирана обработка, затова и все повече изчезва като асортимент.
                Суров тютюн съм пушил, ей така, да видя за какво става въпрос - е, не си е работа.
                Ферментацията - доколкото схващам не е като при джибрите от микроорганизми , а естествен процес на екзотермично саморазграждане на някои не много устойчиви и приятни при пушене молекули до други такива.

                За ароматизаторите - въпрос на вкус. Аз обичам черешка! Но мед , сироп от канадски клен или някаква друга сладост се добавя за да убие лютивината. Аз заради това съм се спрял на меда.

                За нарязването - преса за снимки имам. Тънкия момент е че трябва да се постигнат равномерни ивички с ширина 1.8 - 2мм. за лула и 0.5-0.8мм за цигара. Нарязването на тютюна за лула обаче е цял раздел в "науката" за пушенето. Щото се реже на ивички на квадратченца на люспички и на какво ли още не. Е аз съм свикнал с ивичките , пък и ми се вижда най-лесно постижимо с някаква ротационна резачка от типа на тия за колбасите. Очаква се готовия ферментирал тютюн да излезе под формата на 2-3см дебела "плоча". След нарязването вече ще се раздробяват получените фитили с пръсти. Така се правело с този тип тютюн.
                0888932647

                Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                Коментар


                • #9
                  От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

                  Бе, няма ли в този форум някой от ВИХВП-то!
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

                    Интересна тема!
                    За съжаление не разполагам с полезна информация, но четейки се зачудих няма ли да може да се реже с машинка за смилане на месо...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

                      Първоначално публикуван от magician Преглед на мнение
                      Интересна тема!
                      За съжаление не разполагам с полезна информация, но четейки се зачудих няма ли да може да се реже с машинка за смилане на месо...
                      Дори и да мине през машинката , което е съмнително , ще го надроби много на ситно и ще запушва каналите на лулата. Аз между другото изпуших няколко лулички с неферментирал и нарязан с обикновенна ножица тютюн. Не е толкова отвратително , колкото си мислих че ще е. Пушил съм бая по-гадни неща купени от магазина , с претенции за качество. Органолептичния анализ показва , че по-гадни са всички продавани в пликове български тютюни. По моя преценка наличните в търговската мрежа Мак-берен , Хоум ролл и още една камара са по-кофти също /кашлям от тях/.

                      Купих малко ванилия от магазина и не ми остана време да я разтворя във вода с мед та да омешам малко и да пробвам така. Пък и не съм сигурен дали това е правилната ванилия за ароматизиране на тютюн.

                      Експримента продължава
                      0888932647

                      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                      Коментар


                      • #12
                        От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

                        Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                        Дори и да мине през машинката , което е съмнително , ще го надроби много на ситно и ще запушва каналите на лулата. Аз между другото изпуших няколко лулички с неферментирал и нарязан с обикновенна ножица тютюн. Не е толкова отвратително , колкото си мислих че ще е. Пушил съм бая по-гадни неща купени от магазина , с претенции за качество. Органолептичния анализ показва , че по-гадни са всички продавани в пликове български тютюни. По моя преценка наличните в търговската мрежа Мак-берен , Хоум ролл и още една камара са по-кофти също /кашлям от тях/.

                        Купих малко ванилия от магазина и не ми остана време да я разтворя във вода с мед та да омешам малко и да пробвам така. Пък и не съм сигурен дали това е правилната ванилия за ароматизиране на тютюн.

                        Експримента продължава
                        Интересна тема. Ако може споделяй резултатите от експеримента, че мен също ме интересува. Към момента никой от предлаганите на пазара български тютюни не ми харесва. А вносните (тези които ми харесват) са доста скъпи.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

                          Не знам до колко ще съм полезен. Дядо ми във времето назад си правеше сам тютюна за лула, но не го оставяше да ферментира дълго време. За съжаление не съм запомнил много но...
                          Накисваше го във вода с дървена пепел но от какво дърво точно не знам. Така стоеше няколко дни, от 3 нагоре ще да са били. След това го изплакваше и го вареше заедно със някаква дървесна гъба като тези от които се прави прахан. После го оставяше да се отцеди и просъхне и след това ,докато е още влажен ни караше да го редим в едни правоъгълни дървени съндъчета. Затваряхме ги пак с дървени капачета и отгоре камък да притиска. Така се получаваше баличка с дебелина около 2-3 см. доста плътна. Режеше ги с гилотина която наподобяваше тези за рязане на фотоснимките,само че ножът влизаше между две метални шини. Така обработеният тютюн имаше аромата на този на КЛАН, демек на шоколад но много по-силен. Да де ама тогава бяхме малки и не съм се интересувал точно от съставките които използва. След един нелегален опит с лулата, заради този аромат разбира се, повече и н погледнахме към тютюна. Поне докато не пораснахме де.
                          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                          Коментар


                          • #14
                            От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

                            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                            Не знам до колко ще съм полезен. Дядо ми във времето назад си правеше сам тютюна за лула, но не го оставяше да ферментира дълго време. За съжаление не съм запомнил много но...
                            Накисваше го във вода с дървена пепел но от какво дърво точно не знам. Така стоеше няколко дни, от 3 нагоре ще да са били. След това го изплакваше и го вареше заедно със някаква дървесна гъба като тези от които се прави прахан. После го оставяше да се отцеди и просъхне и след това ,докато е още влажен ни караше да го редим в едни правоъгълни дървени съндъчета. Затваряхме ги пак с дървени капачета и отгоре камък да притиска. Така се получаваше баличка с дебелина около 2-3 см. доста плътна. Режеше ги с гилотина която наподобяваше тези за рязане на фотоснимките,само че ножът влизаше между две метални шини. Така обработеният тютюн имаше аромата на този на КЛАН, демек на шоколад но много по-силен. Да де ама тогава бяхме малки и не съм се интересувал точно от съставките които използва. След един нелегален опит с лулата, заради този аромат разбира се, повече и н погледнахме към тютюна. Поне докато не пораснахме де.
                            Ха , това с гъбите е интересно! Я си поприпомни малко по-добре за ефектите от нелегалното пушене.

                            Тъжното е , че все повече стари рецепти за "оцеляване" се губят между поколенията. А както е тръгнало може и да ни потрябват.
                            0888932647

                            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                            Коментар


                            • #15
                              От: Тютюн за лула /качак/ - домашно приготвен

                              Ъъъъъъ не.За гъбата де. Според мен от нея идваше този неземен аромат. Понеже бяхме дребосъци ефекта от пушенето беше здраво кашляне и огромно разочарование. Е...си, вместо шоколад нещо люто и гадно. Пък и като човек берящ гъби си знам че няма дървесна с така търсените ефекти.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X