Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С какво да боядисам стара дървена дограма?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • С какво да боядисам стара дървена дограма?

    Това лято усилено се занимавам с несвойствени за мен занимания. Налага се да се смени боята на дървените дограми в една къща. Мисля, че е бор (чам). Попрочетох някои неща, но повече се обърках.
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=90486&page=1
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=34309&page=1

    Доколкото разбирам - правилно е под лака да се нанесе импрегнант, над него - боя на водна основа. Трябва ли да е на водна основа? Питам по принцип как е правилно да се направи, че като знам какво чудо е смъкването на старата боя... иска ми се да изкара повечко. Дограмата е изключено да се смъква - каквото се прави ще е с четката.

    Ей така изглеждат:
    http://rabin.snimka.bg/daily/dograma.537272.20797776
    http://rabin.snimka.bg/daily/dograma.537272.20797787
    http://rabin.snimka.bg/daily/dograma.537272.20797797
    http://rabin.snimka.bg/daily/dograma.537272.20797765
    По никакъв начин не успях да ги накарам да излязат като картинка в поста. Май е крайно време да се регна в тукашното FTP.

    п.с. забравих да питам за UV устойчивостта - май е много проблемен момент и е важно да я има?
    Последно редактирано от Rabin; 27-09-10, 21:50.

  • #2
    От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

    Моите ги боядисвам с безцветен лазурен лак на водна основа, разреден 1:1 с вода, за грунд. Лака е български, май на лакпром. AQUA или AQUIS беше. Отгоре с боя на Селт пак на водна основа (просто на лакпром няма), а отгоре профилактично неразреден безцветен лак от същия, дето съм ползвал за грунд

    Между другото, тия лакове са страхотни и за импрегниране на стени. Мокрото помещение вкъщи, до сега налепено с тапети, импрегнирах пак така, а отгоре пак с боя на Селт. Хвана толкова здраво, че чак да не повярва човек. Боята хваща дори и върху лъскав теракот. Където капна, видях зор додето я махна.

    И в други теми съм споменавал - имам боядисана ограда със същия лазурен лак - трета година не е мръднала, а е чам, и е на открито.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

      Аз боядисах една дограма на вилата в с русенски оцветен лак и издържаха 4 години до смяната им с пвц дограма. Оттогава си лежи дограмата зад къщата изложена на какво ли не влияние и не е мръднала. А както каза и Спарки аз напук на всички строителни специалисти съм боядисвал и с алкидна боя стена поемаща много влага и оттогава незнам къде избяга тая влага ама спря да се рони и варовата мазилка която преди падаше на 2 месеца. А да си призная пак напук на всички съм си боядисал и пвц дограмата с алкидна боя и резултата е повече от добър (и евтин) .
      висете отпуснато

      Коментар


      • #4
        От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

        Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
        Аз боядисах една дограма на вилата в с русенски оцветен лак и издържаха 4 години до смяната им с пвц дограма. Оттогава си лежи дограмата зад къщата изложена на какво ли не влияние и не е мръднала. А както каза и Спарки аз напук на всички строителни специалисти съм боядисвал и с алкидна боя стена поемаща много влага и оттогава незнам къде избяга тая влага ама спря да се рони и варовата мазилка която преди падаше на 2 месеца. А да си призная пак напук на всички съм си боядисал и пвц дограмата с алкидна боя и резултата е повече от добър (и евтин) .
        Алкидната си е добра, но мирише и съхне бавно. Водната е по-подходяща в много отношения, особено за интериор, и особено като в моя случай, дето в същото жилище се и живее по време на ремонта. PVC тръбата на канала съм боядисал със същото. Хвана здраво. Единствено върху полипропиленовоте водопроводни тръби не държи и се лющи лесно, ама това се очакваше. То върху тая гадост без специалне грунд нищо не хваща.

        А поне според опита ми с оградата, лазурен лак на водна основа държи по-добре от едновремешния такъв. Мазал съм преди години ограда и с обикновния, някогашен, български. След 3 години се наложи отново мазане. Поизфиряса. А тоя на намазаната с такъв на водна основа си седи все още еластичен, точно както беше на следващия ден след мазането.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

          Aлкидната си е добра, но мирише и съхне бавно.
          Това ми е последната грижа.
          Съгласен, че има хубави марки бои и лакове. Понеже писаха за импрегниране и специална обработка преди UV боята, та затова ми се видя цяла наука и пуснах тема. Ще направя всичко възможно да стане здраво.
          Преди години правих подобно упражнение. Стъргах като каторжник. После безиросах обилно, после с бяла блажна боя. Падна барабар с все безирите и маджуна около стъклата! Жалка картинка! Та се зарекох вече да питам как е правилно.
          Последно редактирано от Rabin; 27-09-10, 22:22.

          Коментар


          • #6
            От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

            Това му е хубавото на воднистия (на водна основа). Като го разредиш, прониква в дървото. Стария не се справяше така. Имам и прозорец, дето това ще му е втора зима. Напролет ще оценявам. Засега няма нищо обезпокоително и нищо не се е олющило.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

              Мдаа разредеността и според мен е ключа към бараката. Виж алкидна на дърво не държи добре. Лак си трябва там и то рядък.
              висете отпуснато

              Коментар


              • #8
                От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                На този етап, гледам, си свалил старите бои. Първото, което следва е да шлайфаш повърхностите, а след това да китваш. Ако ще боядисваш с покриваща боя, китвай с автокитове, ако ще слагаш пигментиращи покрития - с кит, в цвета на дървото. Импрегнатори, лакове и бои, има всевъзможни и много от тях достатъчно качествени. Най-важното за добър резултат е точното спазване на инструкциите за нанасяне. UV-защита имат болшинствто предлагани лакове на пазара. Алкидни, или на водна основа - водните май са по-технологични, иначе приказките за екологичност са "бла-бла". Нещо, което не пише по упътванетата, а има значение е, между отделните нансяния (ръце), на каквито и да е покрития да минаваш със много ситна шкурка (400-500).
                Това, дето ти е паднало е заради безира. Няма по-непригодно за каквото и да било покритие от безира. Зарежи приказките за разните топли безири и бягай далеч.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  ... Няма по-непригодно за каквото и да било покритие от безира. Зарежи приказките за разните топли безири и бягай далеч.
                  Това по принцип ли е, или само по отношение на безира като грунд?

                  Защото вилата ми е с дървена обшивка, изложена е на доста влага и ниски температури зиме - 1550м н.в., и преди две лета я безиросах. Цялата.
                  Нишо лошо не и стана на къщичката, и догодина мисля да повторя упражнението, освен ако няма някакъв по-добър вариант.
                  Всъщност, с какво ще е по-добър по-добрия вариант?

                  Естествено, изшкуркването като предварителна подготовка отпада от само себе си.

                  Коментар


                  • #10
                    От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                    Това по принцип ли е, или само по отношение на безира като грунд?

                    Защото вилата ми е с дървена обшивка, изложена е на доста влага и ниски температури зиме - 1550м н.в., и преди две лета я безиросах. Цялата.
                    Нишо лошо не и стана на къщичката, и догодина мисля да повторя упражнението, освен ако няма някакъв по-добър вариант.
                    Всъщност, с какво ще е по-добър по-добрия вариант?

                    Естествено, изшкуркването като предварителна подготовка отпада от само себе си.
                    Вени, опитай лазурния лак на водна основа. Гарантирано няма да съжаляваш. Безира изветрява. Лака - не, или мноооого по-бавно. Ако не искаш да и сменяш цвета, има съвсем безцветен, който след изсъхване дори не се вижда по друго, освен леко матовия блясък. Една ръка обилно с разреден, и после една или 2 ръце с неразреден, и ще забравиш за тая дървения поне 3-4 години. Ако се сетя днес ще снимам оградката, да видиш за какво иде реч. И аз не очаквах, ама с нищо друго не съм постигал тоя ефект - трето лято все едно вчера е лакирана. А е без нищо да я пази отгоре - съвсем открита. Дъжд, сняг, слънце - постоянно.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                      На ранчото боядисах с нашенски автоемайл лак преди 15г. Не е мръднал.

                      Коментар


                      • #12
                        От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                        И аз съм се отказал от безира като средство за обработка на дърво. Лошото е, че дърво веднъж безиросано и като прокълнато, безира е проникнал навътре не можеш да го свалиш освен ако не изциклиш повърхността, не дава и на други лакове, грундове и тям подобни да се захванат за дървото.
                        Трябва да се търси лак който да хване върху безира или да се продължи с "безиросването". Преди години имах подобен проблем при новозакупен апартамент, бяха буквално оляли дограмата с безир и даже бяха горди с постижението си. Стъргах на ръка (нямах тогава виброшлайф) то стърготините са буквална с консистенцията на маджун, стъргах след това с метална шпатула, хеле посвалих и после намазах с един туски лак ДИО яхтен на алкидна основа. Ами хвана се добре, стои и до ден днешен само там където го вали дъжда има нужда от освежаване. Сега този лак не го виждам по магазините, освен с нещо българско пак на алкидна основа не виждам какво друго да препоръчам.
                        Не бързай ако искаш да стигнеш
                        __________________________________
                        Discovery II TD5 10P

                        Коментар


                        • #13
                          От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                          Вени, опитай лазурния лак на водна основа. Гарантирано няма да съжаляваш. Безира изветрява.
                          Не, аз цвета няма да сменям - тя си е дървена на цвят.

                          Ама предишния и собственик я е безиросвал многократно, и от мен един път..
                          Да би това да докара нежеланите ефекти, описани по-горе - обелване, олющване...?

                          май докато го напиша, и отговорите вече ги има - благодаря!

                          Коментар


                          • #14
                            От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                            Ако можеш свали (извади) прозорчетата от рамките, почисти ги добре или си поръчай нови(това си зависи от теб). Безиросай и след това постави две ръце яхтен лак, След като всичко изсъхне постави прозорчетата и ги хвани с маджун или силикон.Според мен ще стане доста красиво. успех с начинанието
                            Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                            Dacia Duster 4WD

                            Коментар


                            • #15
                              От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                              Безира по принцип става въпрос.
                              Той разбира се няма как да навреди на "къщичката" ти. Просто не може да и помогне, което е целта. Ако нямаш нищо против през две години да сваляш полуолюпено покритие и да нанасяш ново - всичко е наред и безира е твоят материал.
                              "По-доброто" и всъщност търсеното по принцип като ефект от разните покрития е защита от атмосферни влияния, защита от вредители, UV-защита, дълготрайност, декоративен ефект и т. н. Та в покриването на всички тези изисквания, всичко друго е по-добро от безира.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X