Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

    Здравейте съфорумци. Миналата седмица се сдобих с тази машина и реших да пусна тази тема, защото рано или късно ще ми притрябва помощ. Накратко за това как стигнах до джипа и избора.
    Фен съм на леките коли и в частност на ауди. Реших преди няколко месеца, че е време за джипка с цел лек (туристически) офроуд и нови авто изживявания, но тъй като не искам да се разделям с аудито отпадна възможността да се сдобия с по-добър и нов джип. Реших да взимам такъв като втора кола, но тъй като в момента не е разумно да се харчат пари си ограничих бюджета до 3-4хил.лв. От коли разбирам, но от джипове доскоро хич. Първоначално обмислях вариант за Лада Нива или Сузуки Витара, впоследствие минах на Фероза и Опел Фронтера. Запалих се по Фронтерите заради обемистото купе и евтината цена. В последствие минах и през Ленд Ровер Дискавъри и Митсубиши Паджеро 2. За два месеца усилено търсене, тестване и пазарене прегледах 18 джипа. Набързо разбрах, че до 4000лв читав джип почти няма. Всъщност открих само един - Фронтера, при това я спазарих за 3400лв. Имаше само един проблем - течащ заден диф иначе нито ръжда, нито технически проблеми. Перфектна боя и салон. Всички други джипове не ми харесаха. От нивата ме отказаха рано, рано, а и цените на хубавите се доближават до 5000лв. Витарите внезапно ми се струва, че са поскъпнали, няма хубава витарка до 4500лв. Ферози също неизгнили много трудна работа да се открият. Не ми хареса и ситуацията с частите и се отказах. Много ми харесаха Дискаверито и Паджеро 2. Просто за митсубишито 6000лв са нищо и не си заслужават тия по-надолу, а Дискавери просто не си харесах. То и няма много избор. Или са ръждиви и с течове или са от Италия с технически проблеми. Прсото не рискувах и се отказах. Въпреки, че бях вдигнал бюджета до 6000лв това не ми помагаше кой знае колко. Не и до мига в който намерих това Чероки. Отидох една вечер, видях го, запалих го, покарах го и вече вътрешно знаех, че това е моята кола. На следващият ден го закарах на един човек тук във форума, който има сервиз за джипове , той го одобри, след което по негов съвет отидох и го покарах по магистралата до Ихтиман за да видя дали загрява. Тествах го и в полето малко, а след това и на голям асфалтов полигон. На следващият ден го купих и сега съм много доволен. Благодаря и на този форум, който ми даде доста информация и най вече на руския jeep форум, който има не малък принос за увереността за покупката ми. Запознах се набързо (за една вечер) кой двигател, с коя трансмисия да бъдат и бях вече готов. В крайна сметка седнах с химикалка и един лист и нахвърлях какво всъщност ми трябва от един джип:
    -Да има място за 5 човека и багажник (без компанияи бягаж закъде в планината?)
    - Да има full time задвижване (аудито ми е с постоянно такова без да ми трябва толкова, а джипа който ще ме кара в планината да е без!?)
    - Да е с мощен двигател (за какво ми е икономичен мотор, при положение че ще го карам само в планината, където и слабият двигател харчи и се натоварва много)
    - Да е ремонтопригоден и с евтини части (в час съм с колите и мога доста неща да си свърша сам, а като цени на части по-евтини са единствено на руските и на Ленд Ровер частите)
    Това отговаря на моите изисквания:

    Jeep Cherokee (XJ) 1993

    Произведен в USA за немския пазар, откъдето преди години е купен.

    Двигател: 4.0 High Output - 190 коня и 305 Нм

    Трансмисия: автоматична AW-4

    Задвижване: Selec Trac (раздатка 242NP)

    Заден дифф с LSD (работещ)

    Други екстри: преден булбар с халогени, ел.стъкла, централно заключване, рейки за багажник ,аларма и газов инжекцион BRC с 80л. бутилка. Климатик нямам, но по начало не държа на тази екстра още повече за планинаски джип. Важното е да има яко парно!

    Състояние: няма нито един теч, няма и ръжда. Това беше единственият джип от тези 18, който няма поне една от тези "екстри". Технически е ОК. Има нужда от подмяна на задни амове, един накрайник отпред и касетофонче. Гуми си има с доста приличен грайфер - дота 2008-ма, марка Lassa Competus 235/75 15. Двигателят работи супер, салонът е доста запазен. Боята като изключиме преден капак мисля е оригиналната. Кафяв металик. Ламарините са прави. Всяка една функция работи.

    Последните 6 месеца не е бил каран. Раздвижвам го когато мога и сега го обслужвам по-малко, защото съм доста зает и време имам само събота или неделя, а и основано си карам аудито.
    Направих му и застраховка да ми е мирна главата.

    Назряха ми няколко въпроса, но преди да ги задам ще потърся още тук, че много се карат модераторите, ако питаш нещо вече обсъждано.

    Ето малко снимки на машината и поздрави от мен!





































    Направил съм си голяма листа с допълнително оборудване. Засега търся багажник за тавана. Искам да си изнеса резервната гума там, да закрепя хай-джек крик , а също така и лопата, кирка и брадва. Трябва ми голоям багажник. Дали някой си е решил този въпрос????
    Не откривам и с какъв антифриз трябва да се кара. Сега промивам охладителната система и ми предстои избор на антифриз. Мисля, че трябва да е G11 ???
    Двигателното масло - гледам, че руснаците препоръчват 10W30, но познати ми препоръчват за България 10W40 (с такова е каран и досега) .Ако може и някой друг съвет по този важен въпрос. На лепенката пред двигателя видях, че маслоспецификацията не трябва да е по-ниска от SG/CD , затова ще избера масовата SL. Обаче за вискозитета имам колебания. За дифове и раздатки ми е ясно какво масло, обаче най-елементраното за двигателя и антифриза малко ме затрудняват. Моля за инфо!
    Имам още доста въпроси, но ще търся преди това....

    Най-вече бих помолил някои отзивчиви колеги с джипове от София да си размениме телефоните на лично, че ако някой ден закъсам някъде да има на кого да разчитам за помощ. Естествено аз също бих се притекал ,ако се наложи!
    Последно редактирано от verter; 26-09-10, 09:44.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

    Честито колега, със здраве да си караш машината и само радости и безаварийни километри.
    А случайно да си от люлин ?
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

    Коментар


    • #3
      От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

      Честита придобивка.
      Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

      Коментар


      • #4
        От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

        Честито и добре дошъл в отбора на Jeep!
        Американките са капризни кам маслото!
        Карай 10W30 да ти е мирна главата!
        ________________________________________________________________________________________
        Grand Cherokee WJ 3.1TD 1999
        HARLEY DAVIDSON - HARITADGE SOFTAIL CLASIC 2006

        Коментар


        • #5
          От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

          Със здраве да се кара!
          А защо 10/30? За зимата по добре 5/30, така го дават и в каталозите.

          Коментар


          • #6
            От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

            чудесен избор, честито! от снимките изглежда доста запазен, смени му всички чорби, без да забравяш да погледнеш и спирачната течност, както и гресиране. двигателя не е толкоз капризен, все пак е 64-та година концепция, моя го карам с 10/40 полусинтетика, по книгите му дават 5/30 но не знам дали още в Бс има американско такова.

            за антифриза, доколкото знам, зеления е за чугунен блок, червения за алуминиев.
            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • #7
              От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

              Честито за Jeep-a и много да те радва. Моя беше зареден с 10W40 и го смених с 5W40 и засега съм много доволен. Имах притеснения да не харчи масло след смяната, но за 5000 км такива признаци няма (поне видими). Успех
              Jeep Cherokee Liberty 2.8 CRD

              Коментар


              • #8
                От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

                Айде наш'те! Братче, много хубави емоций и здраве от мен!
                Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                Само DIESEL !!!

                Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                Коментар


                • #9
                  От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

                  Честито и от мен .Да те радва много и да се чупи по малко

                  Коментар


                  • #10
                    От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

                    Честито, колега! Хиляди безаварийни!
                    edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                    Коментар


                    • #11
                      От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

                      Честито, колега!Да не ти дава много ядове и да те слуша повече!
                      0899278323-0877500798

                      Коментар


                      • #12
                        От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

                        Добре дошъл в отбора! Страхотна машина е това, и е красавец . Хиляди безаварийни! Да имаш само хубави емоции с него и главно извън пътя! Този "хубостник" няма да те остави в гората.
                        JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

                        Манол Денев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

                          Още веднъж честито и много весели емоции.Гледам че е с газов инжекцион,какъв разход дава/взима е по правилно/?Настройката над бензина ли е или под?Маслото на автоматика e важно. Виж и една тема на колегата CIKLON-за висок разход на Чероки.Не че си се оплакал
                          Mercedes-Benz - M-class (W164) - ML 550 (388 Hp) 2008
                          Mercedes-Benz - Е-class (W211) - 4matic (224 Hp) 2008

                          Коментар


                          • #14
                            От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

                            Чудесна машина! Честито! със здраве да си я караш, много да те слуша и ядове да не прави!
                            не бързам за никъде...
                            XJ 2.5TD '98

                            Коментар


                            • #15
                              От: Jeep Cherokee (XJ) 4.0 - ново попълнение.

                              Благодаря за пожеланията.
                              Звъннах в Балканстар за масла и филтри. Ето каква информация ми дадоха оттам:

                              Двигателно масло: 1 галон 10W-30 = 68лева. 1/4 галона = 24лв.
                              Антифриз: 1 галон = 40лв . Казаха че галон концентрат стига за цялата система.
                              Масло автоматик и раздатка: 2 галона = 180лв
                              Заден диф: 1,8литра = 80лв литъра + 20лв добавка за LSD
                              Преден диф: 1,2 литра може същото като в задния или по евтино
                              Спирачна течност: 1 литър = 32лв

                              Филтри:
                              маслен = 26лв
                              Горивен = 41лв
                              въздушен = 40лв

                              За двигателното масло знам, че ще ми трябват 5,7 литра. Исках и да ми остане 1 литър. Излиза по изгодно да си купя 2x1 галона = 68 + 68лв = 136лв.
                              Иначе излиза, че трябва да си взема 1 галон опаковка + три по 1/4 галона, което излиза като цена 140лв.

                              Ще си взема оригиналните течности и филтри. С аудито така практикувам и нямам никакви проблеми. Звъннах на познати, които предлагат масла и части и получих като отговор гадаене и предлагане на сходни продукти, което не ме удовлетворява. Звъннах и на представителството на Texaco. Реших за американски джип - америкаснко масло. Оттам вместо точни отговори получих въпроси "с какво масло е каран досега?" предлагам ви червен антифриз, много е добър".....
                              "Извинявайте, това е за Гранд чероки..." и т.н. Castrol и Motul не предлагат такова масло. Мобил предлагат,но не и в България, защото не се търсело. Ужас!
                              Антифризът пък въобще не разбрах какъв трябва да бъде. Руснаците го дават 11,4 литра, а в Texaco ми казаха 9,6л. В Балканстар незнаят какъв е, само знаят, че е оригиналният.
                              Последно редактирано от verter; 27-09-10, 14:55.
                              Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                              0888/00-55-37

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X