Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Димилев има на впредвид че фрезата може да захапе по голяма стружка от луфтовете винт гайка и от там да измести повече масата и става мазило - счупен инструмент и не дай си боже уронени зъбни колелана и много други поразий. Затова е препоръчително грубо (с голяма стружка и подаване) да се кара срещу подаването и фино с подаването.Старите фрезисти навремето само така работеха.Нищо че инстументариума беше държавен!Аз винаги спазвам това правило и си щадя и фрезата и инструмента.А ти както си прецениш.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
    Ат.Буров.

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
      Димилев има на впредвид че фрезата може да захапе по голяма стружка от луфтовете винт гайка
      Е как ще захапе по-голяма стружка, като въпросния луфт е обран с нарочния за целта механизъм и то точно в посоката, в която трябва? DIMILIEV споменава че въпросния механизъм не винаги си върши работата - далеч съм от мисълта да пренебрегвам съвети на стари железари видяли какво ли не, просто искам да си изясня механизма на случването на подобни неприятности.

      Казваш - щадиш си инструмента - производителя на въпросния инструмент на много места казва че инструмента се щади именно при такова фрезоване и съветва такова фрезоване да се ползва винаги, когато е възможно. Това ме и накара фрезовам така. До момента не съм фрезовал така, но и не съм фрезовал с такъв инструмент. Пак според писания, някои материали изискват такова струговане, например доста от неръждаемите стомани, заради повърностното закаляване от натиска на инструмента, който именно при такова фрезоване е сведен до минимум.

      Иначе, ясно е че при неизправност на машината в единия случай почти задължително става мазало, а в другия случай вероятността за такова е почти никаква.

      Изобщо - не споря за нищо. Просто си изяснявам защо се случват някои неща. От мижавия ми опит сам съм разбрал че поне с по-новите инструменти нещата не се получават докато не ги вкараш в правилния режим. Иначе за 1250 оборота например не бих си и помислил. Ама при по-малко се трошат пластини.

      Ама, от стар стругар съм чувал например че със заводска пластина никога не можеш да постигнеш финиша, който можеш със собственоръчно заточен нож - еми с това категорично не съм съгласен, защото ми го е показала практиката, макар и кратка такава - просто трябва да си купиш пластината,предвидена за конкретното приложение и да я ползваш в режима, за който е проектирана - тогава и финиша е перфектен, отбиването практически нулево, вибрации няма, стружките са натрошени равномерно и се трупат на купчинка, производителността е голяма, и на всичкото отгоре пластината живее повече. Ако поразгледаш и клипчета из интернет за работата на подобни инструменти (конкретно за фрези), и там ше забележиш че в 90% от тях се ползва именно такова фрезоване.

      Та, изниква въпроса, защо, аджеба, други го правят така, производителя казва че трябва така, пък аз да го правя наобратно? Нали затова сме тук - ако имах 20 години стаж като фрезист, нямаше да питам - след втората потрошена фреза щях да знам какво става.
      Последно редактирано от sparkybg; 16-01-16, 22:22.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        Спарки механизма обира само луфта на гайката луфта в клиновете на масата са толкова колкото са . Освен това при тоя тип фрези обикновено захапва от луфта във винта на напречното подаване ако не си затегнал двата фиксатора . То за това на лоста за затягане на гайката на масата има схематично показано на къде да се подава при определените посоки на въртене на шпиндела .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Ккина е регулиран по-миналата седмица. Оправих му и тръбичките за смазване и преди работа го смазвам през помпичката, заедно с винта. Двете болтчетата на клина отпред ги притегнах леко преди да започна работа. Лагерите на винта и те са регулирани и гресирани преди 2 седмици. Масата при зверско напъване има максимум 3 стотни поддаване, и то само в едното крайно положение - това е кажи-речи дебелината на масления филм. Ръчките отдолу също ги стягам при такива операции. Общо взето мен си ме е шубе и преди работа отделям минута-две да огледам всичко за което се сетя. Общо взето само вертикалите не съм гледал в какво състояние са. Лагерите на главата и те са регулирани и гресирани преди 3 седмици, главата е пълна с LSD масло 75W140, скоростната кутия с 15 литра 10W40. Подавателната кутия още преди 2-3 години е извадена, почистена и със сменено масло. Помпата и работи. Лагерите на напречния винт също са регулирани отдавна.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Имах предвид не използвай капацитета на съответния инструмент в случая, той не е проектиран за този вид фрези. С цялото ми уважение към БГ машините.
            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
              Имах предвид не използвай капацитета на съответния инструмент в случая, той не е проектиран за този вид фрези. С цялото ми уважение към БГ машините.
              Използвам му минимума, даже под минимума за конкретната пластина - при ри 155-200m/min скорост на рязане за тая стомана го ползвам на 120, при минимална дебелина на стружка 0.8 го ползвам на 0.64-0.8, при максимална ширина на стружка 8мм го ползвам на 2-2.5. Съществена разлика в шума и вибрациите между попътно и насрещно фрезоване не забелязах - днес пробвах и двете. Вадих клинове, регулирах луфтове, гресирах де що има лагер, дето се гресира, пак, работих със всичко стегнато.

              Ето, с уговорката че на 80мм фреза хич не и е работа да фрезова 20мм ширина. Малката работи на порядък по-тихо:


              500об/мин, 400мм/мин подаване (0.067мм на пластина), 2.5мм дълбочина. Ако сваля пластините и ги върна в кутийката мога да ги продам за нови - работят с невероятна лекота.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Добре че се отказа от дялкането с "царевицата". Напролет тъкмо щеше да привършваш...
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                  Добре че се отказа от дялкането с "царевицата". Напролет тъкмо щеше да привършваш...
                  Остави това, ами за двата изрязани участъка от клипа щях да ползвам минимум 2 фрези, а от другата страна има за копане още толкова, демек още 2 фрези. Като цена щеше да го докара почти колкото държача + пластините, ако си купувам фрези ново производство, а не стари запаси по някой склад, купувани на килограм от някой фалирал завод. И това за голямата. Малката (32мм) с 5-те пластини струва 60 кинта със все пластините.

                  Сега належащ стана проблема със събирането на стружките. Като мина 2 такива участъка и в радиус от метър и половина около фрезата пода е почти плътно покрит. Ако я пусна да копа 5-6 часа просто не ми се мисли. Добре поне че е без охлаждане, че щеше да е страшно.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Спарки, внимавай да не те излъже това закрепване на фи-то в менгеметата. Изкача изведнъж и най-малкия проблем са потрошените пластини.

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Първоначално публикуван от i208 Преглед на мнение
                      Спарки, внимавай да не те излъже това закрепване на фи-то в менгеметата. Изкача изведнъж и най-малкия проблем са потрошените пластини.
                      Внимавам, до колкото ми е възможно. Царевицата го буташе бая повече. Менгеметата са стягани с около метър лост и всичко е сухо на барут (с изключение на винтовете им). В момента кръглото е захванато над диаметъра си, а челюстите от едната страна са махнати и натиска е от ръбчето на чугуна, отново над центъра на кръга.

                      Ама то се приключи с това захващане. Като правя клина захвата ще е именно за фрезованата част дето се вижда от клипа. Ама клина ще се прави на по-малко стъпки та и усилието няма да е велико.

                      ПП: Преди да ме питаш що не съм взел квадрат вместо кръгло - 3 пъти взимам квадрат и все е с пукнатини и дефекти вътре. На пукнатини в кръгло до сега не съм попадал. Иначе примерно нещо като 50x40 щеше да ми пасне екстра.
                      Последно редактирано от sparkybg; 18-01-16, 12:13.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        @sek.1: За ония фрези за неръждавейка по-горе, от които не си доволен - тия дни попрочетох, та значи:
                        - Не трябва охлаждане - скъсява им живота. При това колкото по-голяма температура се развива при режещия ръб, толкова е по-вредно охлаждането. Режещото ръбче се напуква от охлаждането, защото изпитва термичен шок.
                        - За неръждавейка насрещното струговане е особено вредно - всяка следваща пластина трябва да се вреже в повърхностно закаления от предишната слой, който слой си и е основна характеристика на неръждавейката - от това идва "жилавостта" и. Покрай това врязване има триене и още по-висока температура, което още повече влошава нещата при охлаждане.
                        - Изход от разреза при голяма стружка (отново при насрещно фрезоване). В края на среза стружката се огъва и напъва със себе си ръбчето на инструмента навън, което също води то преждевременното му изхабяване. Това се посочва като главния виновник за преждевременно износване въобще.

                        С 2 думи - пробвайте я в други режими и без охлаждане. Трябва да работи по-добре дори от мойте - геометрията и е по-добра.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          ПП: Преди да ме питаш що не съм взел квадрат вместо кръгло - 3 пъти взимам квадрат и все е с пукнатини и дефекти вътре. На пукнатини в кръгло до сега не съм попадал. Иначе примерно нещо като 50x40 щеше да ми пасне екстра.[/QUOTE] Пукнатини в краищата има и на Ф-тата понякога, затова когато купуваш материал от склад ако е крайно парче зависи от Ф-то винаги ти оставят допуск от 50 до 100мм. дължина за тяхна сметка. Поне така работят в Ангел Стоилов, от които пазарувам често.
                          При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
                            Пукнатини в краищата има и на Ф-тата понякога, затова когато купуваш материал от склад ако е крайно парче зависи от Ф-то винаги ти оставят допуск от 50 до 100мм. дължина за тяхна сметка. Поне така работят в Ангел Стоилов, от които пазарувам често.
                            Точно от ангел стоилов съм взимал, последно 100x60, стомана 45, 2 парчета по 15 сантиметра. Не бяха крайни - отрез от ножовка си имаха и от двете страни. Пълни бяха с пукнатини, и то точно в определена равнина и посока. Обяснявам си го с нефелно валцоване (или на по-малко стъпки, или нещо с температурата) - то си личеше че пукнатините са от натиска. Съобразих детайла, за който ги взех, с посоката на пукнатините и ми свърши работа, ама ако ги бях взел за клин просто трябваше да ги оставя да отлежават за нещо друго някога.

                            Конкретното е от едни други (Метал-М), дето са ми по-близо. Пак голяма фирма. Цялото го престъргах преди фрезата (най-тежкото нещо, дето съм качвал на струг ) Не забелязах нередности. И при фрезовенето не забелязах дефекти.

                            ...сега като се замисля, по-добре да си бях направил вал с канал като за нож на абрихт, в който да се закрепва парче примерно 10x30 и да можеш да си го връткаш в менгеметата под какъвто ъгъл ти е кеф. После можеше да пусна клинове серийно .
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              ...Сега належащ стана проблема със събирането на стружките. Като мина 2 такива участъка и в радиус от метър и половина около фрезата пода е почти плътно покрит. Ако я пусна да копа 5-6 часа просто не ми се мисли. Добре поне че е без охлаждане, че щеше да е страшно.
                              Традиционно, около машините се слагат дървени скари, за да падат стружките между дъските и да не се газят и разнасят. Имат и други функции де.
                              Навремето доста се чудех дали да се занимавам правя подобни, че съм леко резервиран към тях. От една страна, дървото попива мазнотиите и постепенно става мизерно. От друга, дъските са относително широки и някаква част от стружките пак се газят и разнасят.
                              За временно решение сложих от пластмасовите "скари" които се използват за оформяне на "зелени места за паркиране".
                              Както става ясно, временното решение се позадържа. Но пък работи без забележка. За няколко години експлоатация има леки щети по скарите, но са все от някаква форма на вандализъм...
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                И на мен тоя проблем със стружките ми е много сериозен, особено когато фрезовам (шлайфам) автомобилни глави. Става матреш около и по фрезата но тоя проблем с алуминиевите стружки съм го решил с една стара Руска прахосмукачка. Те са и по дребни и по тоя начин се изчиства бързо и много качествено, даже посягам и по струга, под шмиргела и общо взето става много добре. Та ако имате такава или подобна прахосмукачка която сте я отжалили тотално, това е начина.
                                При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X