Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газ в лодка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Газ в лодка

    Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
    Като подкараш автомобил по язовира тогава ще се смята така. ~300г/ч бензин на конска сила разход.
    Специфичната консумация на един двигател не се интересува от това дали е качен на лодка или автомобил. Добре де, като изключим атмосферното налягане и влажността на въздуха. 4-тактовите бензинови двигатели си харчат 300-350 г/kWh в зависимост от режима на работа. По- съвременните падат и до 270 г/kWh.
    Дизелите падат и под 200 g/kWh но май само 2'тактовите.

    Коментар


    • #47
      От: Газ в лодка

      Може и така да е, но аз малко не съм те разбрал и имах предвид, че едно е да засилиш автомобил по магистралата на колелета, друго е да преодоляваш челното съпротивление на водата. И както потвърждава Ясен явно при 100км/ч ако гори 10/100 ще ползва само 20кс - никакъв проблем, стига му да поддържа инерцията. При лодката това не може да се получи.

      /edit - не са 20, а ~30кс при 300г/ч.
      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

      Коментар


      • #48
        От: Газ в лодка

        Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
        Може и така да е, но аз малко не съм те разбрал и имах предвид, че едно е да засилиш автомобил по магистралата на колелета, друго е да преодоляваш челното съпротивление на водата. И както потвърждава Ясен явно при 100км/ч ако гори 10/100 ще ползва само 20кс - никакъв проблем, стига му да поддържа инерцията. При лодката това не може да се получи.

        /edit - не са 20, а ~30кс при 300г/ч.
        Ясен каза:
        Литър газ на час е около 1.5 киловата или 2 конски сили
        което си значи точно каква е специфичната консумация на бензинов двигател на газ. Аз за газта не знаех, и дори сега не знам какво означава "1 литър газ".
        Специфичната консумация на двигателя указва колко "плащаш" за единица отдадена механична работа за единица време - това което наричаме мощност на двигателя и то на изходния му вал (да речем - маховика). От там нататък, как ще използваш тази мощност си е твоя работа. Дали ще мачкаш гума и ще разгонваш въздух, или пък ще помпиш вода и ще разгонваш вода и въздух или пък ще въртиш генератор с нея и въобще колко полезна работа ще свършиш с тази мощност си е съвсем друг въпрос и това двигателя не го интересува. За нас има "полезна работа" но за двигателя дори това което за нас е загуба, за него си е бачкане и си иска горивото за това. Ако ти трябва повече мощност за единица полезна работа, той ти я дава но на цена примерно от 300 г/kWh.

        /edit - не са 20, а ~30кс при 300г/ч.
        300г/kWh = 220.6 г/к.с./ч
        10 л / 0.2206 л = 45.33 к.с.

        Ако приемем че 300 г дават 1 к.с. (а не kW) на час, то тогава:
        10 л / 0.3 л = 33.33 к.с.

        а по цитата на Ясен
        Литър газ на час е около 1.5 киловата или 2 конски сили
        излиза: 1 л газ за 1 час дават 2 к.с. за 1 час. Като ги ударим по 10 прави = 10 л газ за 1 час дават 20 к.с. за 1 час.
        Последно редактирано от MAP; 28-10-10, 20:57. Причина: допълване на сметките

        Коментар


        • #49
          От: Газ в лодка

          До колегата Charki91:Отиди и провери какви са изискванията за монтиране на газови уредби на плавателни съдове в България и тогава да говорим.Много мнения,но никой не цитира закон(точки,алинеи).
          Помогни си сам,за да могат и другите да ти помогнат.
          АСК Ален Мак

          Коментар


          • #50
            От: Газ в лодка

            Тогава защо Mercury-то на лодката ми 115кс харчи 40л/ч, а джипа ми 126кс харчи 10? Джипа е 126кс при 5200 оборота. При 2000 оборота нито развива такава мощност, нито му трябва толкова гориво. Ако пориш водата ти трябва гориво и максимална мощност. Ако тръгнеш да катериш баир пак ти трябва мощност и гориво, но едва ли ще го докараш до 40л/ч, нито пък Mercury-то ще го смъкнеш до 10.
            Последно редактирано от silverfox; 28-10-10, 21:11.
            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

            Коментар


            • #51
              От: Газ в лодка

              Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
              Тогава защо Mercury-то на лодката ми 115кс харчи 40л/ч, а джипа ми 126кс харчи 10?
              Използваи всичките 126 к.с на джипа си за 1 час и виж колко ще изхарчи.

              Коментар


              • #52
                От: Газ в лодка

                Може. Но затова казах
                И както потвърждава Ясен явно при 100км/ч ако гори 10/100 ще ползва само 20кс - никакъв проблем, стига му да поддържа инерцията. При лодката това не може да се получи.
                Но нека са 40кс, ако за това пишем
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #53
                  От: Газ в лодка

                  1 литър газ е около половин килограм. Калоричен е колкото примерно 0.7кг бензин, което е примерно пак 1 литър или малко по-малко. Много груба сметка, разбира се.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Газ в лодка

                    Май и тая тема се разДвои...
                    Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                    Към модераторите-А изтрийте го сега.
                    Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                    Коментар


                    • #55
                      От: Газ в лодка

                      Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                      Май и тая тема се разДвои...
                      Ако мрънкаш, Венци ще те направи модератор.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Газ в лодка

                        Двигател на лодка и двигател на джип /кола, влак, камион/ са съвсем различни неща като начин на натоварване!
                        В случая говорим за глисираща лодка /скутер/ - първо трябва голяма мощност за да излезе на глисаж, второ трябва постоянна мощност за да глисира /обикновено поне 3000об/м/. Слагането на дизелов мотор е решение само, ако моторът е турбо-дизел с повечко кончета иначе не става - много е тежък за глисаж. На лодката върнеш ли газта за 20м "пада" от глисаж и почти спира - при колата веднъж набрала скорост, моторът работи само за преодоляване на възд. съпротивление и триенето - оттам и малкото конски сили /малък разход/ при шосейна скорост. Подкарайте с пълна газ и пак ще си говорим за разход...
                        Във водоизместващ режим същият тоя скутер тежащ /поне/ 1 тон може да се задвижва и от 6кс моторче докъм 8-9кмч - по аналогия огромните кораби /движещи се в глисиращ режим/ се нуждаят от /сравнително/ малка мощност - например най-големият контейнеровоз в света 193000 тона се движи с някакви си 83000кс двутактов дизел при това с Vмах 42кмч... Това е всеедно 1 тон лодка с по-малко от 0.5кс В тази връзка един "помощен" мотор от 8-10кс е напълно достатъчен и с него типичният разходът е до 1л/час /4-тактов мотор/

                        Да се върнем на въпросния Бейлайнер - фабрично си има вентилатор, защото не само газта гори, но и бензиновите пари в моторния отсек... Ловя се на бас, че има бутонче с табелка над него от сорта "преди стартиране на двигателя, включете вентилацията за мин. 90сек"... Може да се сложи обикновена газова уредба, но с 1 битова бутилка няма да може да стигне от единия край на язовира до другия...
                        Доскоро имах подобна лодка с бордови мотор 205кс V6 4.3л и разходът при пълна газ беше почти точно 1л/минута... Този V8 188кс очевидно няма да е по-икономичен... С битова бутилка ще кара 15 мин. на мах или около 1час със 3500-4000 оборота /с по-малко няма да глисира/...
                        помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                        Коментар


                        • #57
                          От: Газ в лодка

                          Wikipedia ми казва, че най-големият танкер със само 50 000кс задвижва умопомрачителните 646 000 тона до 30км/ч - над 12 тона с 1кс!!!
                          помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                          Коментар


                          • #58
                            От: Газ в лодка

                            колкото повече усложняваш една система толкова по-големи проблеми може да имаш
                            в морето няма сервизи и пътна помощ, ако мотора спре, трябва да си го оправиш сам

                            Коментар


                            • #59
                              От: Газ в лодка

                              На моита /Glastron 5.6m - 2.5l-120hp/ съм и поставил две бутилки по 50 литра. Вече трета година я карам само на газ. На бензин макс.обороти е 4500 - на газ 4300. Има малка разлика за времето на глисаж. Когато са пълни бутилките все пак отзад има 120 кг. Тази година и сложих чисто нов Lovato и работата и разхода се подобри. За 3 дена средно каране , и тролене и бърза разходка ми стига. Правихме засичане по GPS с пълна газ гори 100 литра на 100 км. газ с около 50км/ч.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Газ в лодка

                                "Правихме засичане по GPS с пълна газ гори 100 литра на 100 км. газ с около 50км/ч."
                                Има ли полза от всичко това?! Излиза,че за час изгаряш 50 литра?! За 2,5 литров мотор и тегло около 1200 кг.на лодката разхода на бензин би трябвало да не надхвърля 25-30 литра на час!С колесар ли я караш на всяко зареждане с газ?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X