Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4D56 течове на масло...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: 4D56 течове на масло...

    Здравейте, доста масло отнесох по себе си. Между другото, това което казва Паджеровод е съвсем правилно. При положение че е запушена картертерната вентилация, няма семеринг или уплътнение което да задържи налягането, но пък от друга страна трябваше да си търся пръчката някъде вън от мотора :-). Няма да си кривя душата, джипа е каран, поддържан отвратително от старите му собственици в япония, няма как да знам на колко километри е двигателя. Още повече че докато се мъчих с жилото на скоростомера видях колко лесно се пренавиват километражи и т н т. Като цяло не съм му мерил компресията, но поддържа скорост до 135-140 км. в час, пали нормално и засега нямам някакви съществени оплаквания. Та като си е стар един мотор е нормално да "духа" нещо през сегментите и да връща в картера някакво налягане, което отива горе под капака на клапаните и се освобождава през отдушника. Проверих вентилацията му- работи нормално и няма задържане на налягане в картера. Това което обаче ми убягна от пръв поглед, и не защото не е логично ами просто не сме го коментирали никога досега е много... много банално. Имаме си някаква база знания за проблемите на този тип коли, и почваме от нея. При мен се събраха много течове, от различни места и в един момент проблемите ме заляха лавинообразно и донякъде се смесиха.
    Та днес застанах на една естекада, извадих си инструментите и започнах да свалям всички ламарини и неща които пречат. Видях и датчика къде се намира, и дренажа на вакуумната помпа. Прегледах и масления филтър долу. Направи ми впечатление че маслото от дясно на двигателя (по посока на движението) е по-запрашено и няма вид на прясно, докато отляво е доста по-прясно овлажнено, даже на едно място метала на блока се белееше. Та........бърша докъдето ми стигат ръцете и каквото видя наред, паля двигателя за да ревизирам на включен мотор. Светлината на фенерчето следи всеки възел внимателно.....и изведнъж на светлината проблясна прясна капчица масло която се стече от....... тръбата на пръчката за масло :-) и то точно в основата и. Загледах внимателно, както си работи двигателя и пак се появи прясна капка и се стече по блока......изгасих, и само докато сляза долу се беше оформила вадичка.
    Монтажа на тръбата е следния:
    Върху тръбичката е запоена планка, която фиксира тръбата към блока на двигателя - там където излизат горивопроводите от ГНП. Като се отвие болта, който държи планката тя просто излиза от леглото си в блока. Края и е скосен и влиза конусовидно в него. На конуса има нещо подобно на уплътнение от някакъв друг материал. Направи ми впечатление друго - планката която я държи към главата като че ли дърпа с около милиметър самата тръбичка нагоре и по този начин нарушава херметизацията на конусовидното съединение.
    Все още не съм отстранил проблема, но вероятно ще разпробия отвора на планката с около 2 мм нагоре, така че тръбата да влезе плътно в конуса. Може да сложа и херметик някакъв. Та това бе моята одисея. Не знам към какъв случай да се отнесе този проблем, дали към производствен дефект или като слабо място, но като чета колегите по другите форуми и при нас, не виждам да е коментирано това като слабо място. Така че май по-добре към графа - дефект.
    А колкото до стария собственик.... намерих прилежно оформена капачка от кока-кола, която беше натикал в един от отворите на напречната греда. Така че да не протича маслото през дупката и, ами първо да пълни нея (междинен резервоар) и да се разлива бавно по цялата повърхност и да не се вижда теча. :-) Не си е направил труда да види откъде идва теча, ами просто го е маскирал. Сега когато теча се е увеличил, капачката от кока-кола беше спряла да изпълнява функцията си.

    Продължавам с останалата част от ремонта - ходовата част. Имам да сменям вътрешни маншони на каретата (единия се е разпрал) шарнири - почва да почуква при пропадане на гумите. Кормилни накрайници - при тях уплътненията също са се разпаднали, доста важно е да сменя и втулките на носачите, и евентуално биалетки, макар че не съм убеден дали новите няма да сдадат багажа преди да свършат съвсем тези. Регулиране на сходимостта и торсионното окачаване. Някой да има идея откъде мога да намеря близки до оригинала части? Или да търся по-доброто от лошото? :-)
    KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

    Коментар


    • #17
      От: 4D56 течове на масло...

      Първоначално публикуван от George Takev Преглед на мнение
      Продължавам с останалата част от ремонта - ходовата част. Имам да сменям вътрешни маншони на каретата (единия се е разпрал) шарнири - почва да почуква при пропадане на гумите. Кормилни накрайници - при тях уплътненията също са се разпаднали, доста важно е да сменя и втулките на носачите, и евентуално биалетки, макар че не съм убеден дали новите няма да сдадат багажа преди да свършат съвсем тези. Регулиране на сходимостта и торсионното окачаване. Някой да има идея откъде мога да намеря близки до оригинала части? Или да търся по-доброто от лошото? :-)
      Първо - поздравления за добре проведеното "разследване" на масления проблем - радвам се да виждам мислещи хора във форума!
      На последните въпроси: оригинални части могат да се намерят в Ратола, Балканстар и евентуално Рубин. Навсякъде другаде, дори и да купуваш познати като име марки, рискуваш да налетиш на зверски ментета, повечето от които с мъка изкарват и 5000км. Моят съвет е да купуваш оригинални или да рециклираш каквото може от оригиналните части, които са ти на колата, специално що се отнася до шарнири и кормилни накрайници. По отношение на тампони и втулки - аз съм прижърженик на полиуретана, но ако това не е твоето решение, пак купувай само оригинални. Не е лошо да провериш състоянието и на паразитния хебел, както и на самата кормилна кутия и каретата на кормилния прът - често луфтовете в управлението се дължат по-скоро на тяхното износване, отколкото на това на накрайниците.
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • #18
        От: 4D56 течове на масло...

        Нищо няма да разпробиваш и да местиш! Намери си подходящ О-пръстен и го надени на тръбата на пръчката, както си е било оригинално.
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • #19
          От: 4D56 течове на масло...

          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
          Нищо няма да разпробиваш и да местиш! Намери си подходящ О-пръстен и го надени на тръбата на пръчката, както си е било оригинално.
          Трябва да снимам тръбата. В средата на конусчето и има нещо подобно на О пръстен, но не е гума. Не ми се вярва да се е превърнала в такава вкаменелост, че да се държи като метал. Мисълта ми е, че когато се постави болта цялата тръба се вдига нагоре с 1 мми се нарушава плътността. Но все пак ще я сваля и ще прегледам дали това не е вкаменял О пръстен или както мисля метал. :-)
          KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

          Коментар


          • #20
            От: 4D56 течове на масло...

            О-пръстен е, вервай ми .... както викаше и царчето ....
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #21
              От: 4D56 течове на масло...

              Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
              О-пръстен е, вервай ми .... както викаше и царчето ....
              ОК :-)
              това ще улесни ремонта
              KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

              Коментар


              • #22
                От: 4D56 течове на масло...

                Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                Първо - поздравления за добре проведеното "разследване" на масления проблем - радвам се да виждам мислещи хора във форума!
                На последните въпроси: оригинални части могат да се намерят в Ратола, Балканстар и евентуално Рубин. Навсякъде другаде, дори и да купуваш познати като име марки, рискуваш да налетиш на зверски ментета, повечето от които с мъка изкарват и 5000км. Моят съвет е да купуваш оригинални или да рециклираш каквото може от оригиналните части, които са ти на колата, специално що се отнася до шарнири и кормилни накрайници. По отношение на тампони и втулки - аз съм прижърженик на полиуретана, но ако това не е твоето решение, пак купувай само оригинални. Не е лошо да провериш състоянието и на паразитния хебел, както и на самата кормилна кутия и каретата на кормилния прът - често луфтовете в управлението се дължат по-скоро на тяхното износване, отколкото на това на накрайниците.
                Благодаря! :-)
                Камък ми падна от сърцето че се реши проблема за момента.
                Ще направя справка в балканстар на какви цени вървят частите там. Човек като сложи на кантар времето загубено в чести ремонти, определено излиза по-добре да инвестира в по-качествени части. Джиповете са определено по-тежки и натоварени от нормалните автомобили и няма смисъл да се правят експерименти с лошо направени части. Интересен е момента с рециклирането на оригналните части. Към кого мога да се обърна за подобен вид услуга?
                KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

                Коментар


                • #23
                  От: 4D56 течове на масло...

                  Побързах да се зарадвам, но проблемите пак се появиха и то в нов порядък. Както каза паджеровод по-горе за картерната вентилация, там определено има проблем защото от известно време намирам пръчката за маслото сантиметър-два навън изскочила, при положение, че картерът се вентилира добе от отдушника. Освен ако няма още някой клапан за вентилация ?! Протече ЕГР клапана, след второ промиване ще видим дали ще продължи да тече. Новите проблеми са че започна да избълва бели пушеци при студен старт сутрин, доста повече от нормално, като освен това започна да мирише и на недоизгоряла нафта. Дали дюзи, дали износване на сегментите и недостатъчна компресия в някой от цилиндрите, май отивам на сериозен ремонт. Маслата пак си прокапаха, и вече съвсем нямам идея какво става и от къде. Много е вероятно заради износване на буталната група да се получава картерното налягане, което провокира течове на "по-слаби" места. Интересното е че тяга има и със паленето на студено няма особени проблеми, и това ме навежда на мисълта, че ако има яд то той е свързан с един от цилиндрите. Мирисът на недоизгоряла нафта може да идва и от проблем с някоя от дюзите. Омасляването на турбото пък говори че може да има проблем с уплътненията там.

                  И понеже въпросът вече стана доста сложен от гледна точка на симптомите, аз реално нямам сили и възможност да справям със ситуацията. За случая май е добре да се спре колата и да се вади двигател. Някой да може да препоръча сервиз или механик, който да познава добре 4D56 и да има желание да се заеме?
                  Другото питане е към хората които са минавали през основен ремонт е каква е приблизително цената на диагностиката, резервните части, и труда?
                  Благодаря предварително.
                  KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

                  Коментар


                  • #24
                    От: 4D56 течове на масло...

                    Първоначално публикуван от George Takev Преглед на мнение
                    Побързах да се зарадвам...
                    Опитваш се да решиш проблемите, но правиш маса грешки!
                    Не може да сменяш едва ли не всички гарнитури и семеринги, без да си сигурен има ли повишено под-картерно налягане, или не. Не може да се съмняваш в дюзи и липса на компресия, без да си сигурен в пусковата система. ЕГР-а протекъл!? Някакви проблеми с турбото и т.н.
                    Почни първо с "пушека" при студен старт, който може да има нещо общо с течовете на масло, а може и да няма. Почва се от най елементарното - свещи. После компресия - тя ще ни даде отговор за състоянието на КММ и ГРМ. От там вече имаме насока за "пушека" и "течовете" - свещи ли, КММ ли, ГРМ ли, горивна система ли.
                    Турбото и ЕГР-а се тестват също сравнително просто.
                    Бих помогнал с коректна диагностика, щото ми е мъка да гледам как се луташ.

                    Коментар


                    • #25
                      От: 4D56 течове на масло...

                      Със сигурност допускам маса грешки, все пак това ми е първия джип, първият дизелов двигател и първия двигател с турбо-компресор. Досега съм карал само бензинови автомобили. По отношение на част от течовете, те бяха наистина проблеми, които се отстраниха. Сега обаче се появиха и други. Определено има някаква етапност на диагностиката. Но само с интернет не стават нещата. Каквото мога да направя в условията, които имам го правя. Но все пак има и неща за които е нужно мнението на специалист с опит в областта на ДВГ и прочие. Лично за мен най-трудното е да намериш човек на място, който да вземе проблемът ти присърце и да ти даде най-подходящия съвет или решение.
                      KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

                      Коментар


                      • #26
                        От: 4D56 течове на масло...

                        Първоначално публикуван от George Takev Преглед на мнение
                        Лично за мен най-трудното е да намериш човек на място, който да вземе проблемът ти присърце и да ти даде най-подходящия съвет или решение.
                        Той се опитва да ти помогне. Подписът му е с текст и телефон, прочети ги.

                        Коментар


                        • #27
                          От: 4D56 течове на масло...

                          Разбира се, даже се уговорихме да погледне този автомобил. :-)
                          KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

                          Коментар


                          • #28
                            От: 4D56 течове на масло...

                            ... и не само да погледне, но и започнахме капитален ремонт на двигателя. Андро установи компресия между 24-25 атм. на 3 от цилиндрите. Само един устиска 29. Повишеното картерно налягане обаче ни принуди да отваряме двигателя. Отначало концепцията беше да сменяме само сегментите, но след като свали главата се оказа че луфтовете са дошли на ниво за основен ремонт, което налага смяната на бутала лагери, шлайфане на цилиндри и прочие. Освен това се оказа, че течът не е масло, ами нафта - пропускал е семеринга на оста на помпата, както и от друго място. Помпата отива за смяна на уплътнения. Просто съм се лъгал дълго с това, че е масло. Нафтата е събирала масла по двигателя и е ставала черна докато прокапе. Понеже обонянието ми е влошено не съм я усещал.
                            Андро констатира и интересни моменти около сегментите, ако има време ще качи снимка за какво иде реч.
                            KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

                            Коментар


                            • #29
                              От: 4D56 течове на масло...

                              Да, за съжаление се очертава тежък ремонт, за който меренето на компресия не даде категорични заключения. Причината е в разликите между справочниците и тази сравнителна таблица пусната от Румен:
                              Степен сгъстяване <-> Компресия - Сравнителна таблица
                              В нея се вижда че, при степен на сгъстяване 1:21 минимума е 24,3 бара, което и ние приблизително измерихме. От друга страна пък, в Аутодата дават минимум 18,8 бара, което е много малко за двигател с такава степен на сгъстяване.
                              И се почна едно яко двуумене "какво да се прави", от моя страна. Двууменето единственно доведе до няколко консултации с опитни колеги и накрая надделя мнението че, двигателя трябва да се отваря. Тук трябва да добавя и малката подробност, че при леко имъкване на щеката маслото просто бълваше. Тоя факт надделя в крайна сметка.
                              Сега резултатите са демонтирана глава, помпа, турбина и бутала. На външен вид работите не изглеждаха добре - ръб на цилиндъра и ключ на сегмента 6-7 мм. После се направиха и измервания - износването на първи цилиндър е 0,21мм. Буталото 0,09 мм.
                              Помпата тече здраво. Турбото е с луфт.
                              Утре ще гледаме обстойно и главата.
                              Забравих - успокоителното е че шийките на вала, капаците и леглата на биелите изглеждат много добре.
                              Последно редактирано от Аndro 160; 04-11-10, 20:44.

                              Коментар


                              • #30
                                От: 4D56 течове на масло...

                                На друго място дават 26.5 bar номинално налягане в цилиндъра
                                19.2 bar минимално. Ако турбото е с водно охлаждане цифрите са с 3-4 нагоре. Разлика между цилиндрите до 3 bar.
                                0.8 мм. максимален ключ на сегмента. Тези 6-7 мм. са

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X