Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Соларни зарядни

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Соларни зарядни

    Да финализирам темата с този панел.
    Оказа се, че на слънце направо си работи.
    Определено има значение колко е силно слънцето, дали е ориентиран правило и така нататък.
    И накрая прозрях, че нямам ама никаква нужда от USB изход, особено пък в планината...
    Тия дена ще мина да взема един Goal Zero Nomad 13.
    Днес си поиграх да събера малко статистики с този панел пък и да го наснимам за борсата:






    Първата част от графиката за първите 30мин е зареждане на някакво галаски S2.
    Вторите 30мин до 60-тата минута са заряд на соним.
    Клатенето на тока (червената графика) е нормална за модела - той така си зарежда навсякъде
    Последните 30мин са на товарно съпротивление но взеха точно тогава да минават и облаци та пак накъдриха правите

    Като цяло, ако трябва да се обобщи: за час и половина днес това нещо отдаде около 850mAh.
    Максималният ток, който извади на днешното слънце под пернишкият смог беше към 800mA.
    Струва ми се, че е ОК.
    Преди няколко месеца питах онзи жултият льольо верно ли това е водоустойчиво...
    Закле се гадината (май в децата на кварталният) че рекламният клип бил 100% истина но аз не мисля да го тествам в леген с вода.
    Освен това при реална експлоатация най-много да се наложи да го понавали малко, което не е същото... Приемаме го за истина.

    Интересна работа... Аз бях предубеден към тези джаджи но се оказва, че за малки неща като телефон, зарядно за няколко батарейки и изобщо дреболии ще свърши добра работа.
    Ще видим като дойде номада как ще се представи.
    Май ще има продължение
    Враг усраине

    Коментар


    • #47
      Да посъживим темата.

      Ето моята самоделка, с която си осигурявам захранване на телефон, GPS и фотоапарат, докато се моткам из планината.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2047.JPG
Прегледи:192
Размер:253.5 КБ
ID:6537611
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2048.JPG
Прегледи:198
Размер:241.8 КБ
ID:6537612

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:panel.JPG
Прегледи:187
Размер:84.0 КБ
ID:6537613

      Избрах 9 волтови панели, защото предвид мястото, от което идват, исках да съм сигурен, че ще дават реално поне 6 :-).
      Оказаха се читави и наистина си покриват показаните параметри.
      Четирите панела са вързани в паралел, като на всеки от тях е закачен по един Шотки диод, за да съм сигурен, че няма да си препращат ток един на друг.
      Стабилизатор 7805 за някакви стотинки, не помня точно колко, два кондензатора също за стотинки, универсална платка за около лев и USB за 1-2 лв.
      Схемата на свързване на стабилизатора е възможно най-елементарната и съм убеден, че всеки, който знае от коя страна се държи поялник, може да я налепи.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7805.JPG
Прегледи:193
Размер:13.7 КБ
ID:6537614
      Залепих панелите на картон, защото след няколко опита с подложки от плексиглас и разни други красиви пластмаси, установих, че картона е най-лек, което ми е особено важно, защото всичко се носи на гръб в раницата и не ми се влачат ненужни естетики.

      Това, дето го виждате, дава реални 5V и 600 mA, поради което се принудих да му сложа радиаторчето, ако може така да се нарече парчето крива алуминива ламарина :-)
      Докато тествах, чипа без радиатор се нагряваше до степен да не може да се пипа, така че радиатора беше задължителен.

      Сглобих два такива и сега със сина ми докат се помайваме из Пирин, те кротко си висят на раницата и вечерта си имаме всеки по една пълна банка ток :-)

      Коментар


    • #48
      Я дайте някакво предложение.
      Понеже установих, че когато ми е нужна слънчевата енергия , обикновено ползвам консуматорите и не мога да ги зареждам. Та имам една външна батерия за лаптоп и от скоро батерията на лидъл за подаване на ток на автомобили.
      Препоръчайте някакво соларно, което да може да ги зарежда през деня , а вечер аз от тях да зареждам каквото ми трябва
      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

      A1+

      Коментар


      • metalgiar
        metalgiar коментира
        Редактиране на коментар
        Първо напиши какви са ти консуматорите за да ти кажем какво ти трябва.

    • #49
      Да ти пратя един 30W панел? Нещо като 50/65см. Че и контролер излишен ми се мотае някъде. При хубаво време ще зареди лидълското за 2-3 часа напълно.

      Коментар


      • #50
        Пращай, що да не пратиш.
        Ако става за носене в раница ще е идеално , ако ли не ще стои при палатката
        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

        A1+

        Коментар


        • #51
          Първоначално публикуван от denislav Преглед на мнение
          ...Стабилизатор 7805 за някакви стотинки, не помня точно колко, два кондензатора също за стотинки, универсална платка за около лев и USB за 1-2 лв...
          Използването на линеен стабилизатор е прахосване на енергия, която излита във вид на топлина през радиатора.
          Харесай си някой импулсен стабилизатор, и тоя порблем ще бъде решен на 90 - 95%...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #52
            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение

            Използването на линеен стабилизатор е прахосване на енергия, която излита във вид на топлина през радиатора.
            Харесай си някой импулсен стабилизатор, и тоя порблем ще бъде решен на 90 - 95%...
            Хммм, напълно съм съгласен.
            Мене ми трябва зарядно, не котлон :-)
            Ще попрочета по темата.
            Аз от Алиекспрес взех и някакви DIY платки с претенции за "solar charger controller" и т.н, но като ги вържеш на панелите и закачиш мултицета - греда. Все нещо не беше както трябва.
            И се вбесих и се обърнах към добре познатата аналогова схемотехника.
            Но ще прочета и ще се опитам да вляза в 21-и век :-)

            Коментар


            • #53
              Като насоки за търсене "step down converter", "buck converter". Когато избираш какво да вземеш, обърни внимание на параметъра "минимално входно напрежение". Да е под минималното което се очаква да дава панела.
              А най-добре като харесаш нещо, метни линк да го огледаме и да се прецени дали е подходящ за твоите цели.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #54
                Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                Пращай, що да не пратиш.
                Ако става за носене в раница ще е идеално , ако ли не ще стои при палатката
                За в раница НЕ става, освен ако много насилим дефиницията за раница. Сега го измерих - 45х55х3см, като тия 3см са кухи, всъщност е нещо като тава. С някакви сгодни крачета може да го играе и масичка, когато не се ползва по предназначение. За седене до палатката е супер - подпрян по съответния начин.

                Дълго време пътуваше на капака на УАЗа ама там ползата от него е маргинална защото колата се кара всеки ден.

                Аз пък ще си взема за кемпера по-семеен размер маса.

                Пиши данни за пращане.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X