Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървени покриви и покривни и конструкции

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Търси се книга за дървени покриви и покривни и конструкции

    Ами ако искате, така и така темата е започната, да я доразвием в тази насока.
    И ако е възможно да се коригира заглавието на "Дървени покриви и покривни конструкции" ще е по-точно.
    Аз от своя страна ще се опитам да намеря и кача въпросната литература.
    Добре се повдигна въпроса и за старите конструкци. За тях силно ме интересува и избора на материала. За много от тях е използвана широколистна дървесина. Това от какво е наложено. От преобладаващите дървесни видове в региона на строителството, или от различните качества на широколистната и иглолистна дървесина. И въобще допустима ли е замяната на широколистен с иглолистен материал при реновация на подобни на горната дървени конструкции, а и скелети на сгради?

    Коментар


    • #17
      От: Дървени покриви и покривни и конструкции

      Заглавието е коригирано, който с каквато информация и литература може, да допълва темата.

      Коментар


      • #18
        От: Дървени покриви и покривни и конструкции

        Благодаря, за да не се губи време да направя сефтето с нещо макар и на Английски. Малко по обем, но добре илюстровано с активни препратки към схемите. Показани са както покривни конструкции, така и стенни ферми и облицовки, а и дренажи на основи. Досадното е че са използвани много специфични термини
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от ctef; 22-09-10, 09:47.

        Коментар


        • #19
          От: Дървени покриви и покривни и конструкции

          за знаещите руски, ето една богата библиотека

          ето за пример по-долу някои от книгите, има на всякаква тематика, не само за строителство





          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image001.jpg
Прегледи:1
Размер:20.4 КБ
ID:5210162

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image001.jpg
Прегледи:1
Размер:23.0 КБ
ID:5210164
          Прикачени файлове
          ________________________________________________
          Subaru OUTBACK 2,5
          Hyundai TUCSON 2.0

          Коментар


          • #20
            От: Дървени покриви и покривни и конструкции

            Мойто скромно мнение е, че може да се чете по въпроса от интерес и за обща култура, но за реален обект, по-добре е да се доверим на подходящият проектант.
            То и калпави доктори има, това означава ли, като се разболеем да не ходим на лекар?

            Коментар


            • #21
              От: Дървени покриви и покривни и конструкции

              За подбора на материал са ми го обяснявали, но пусто, като не ми беше интересно тогава....
              Единственото, което ми е останало в главата е малко куриозно на пръв поглед - дърветата трябвало да се режат през някакъв определен сезон (не, че помня кога точно). Обяснението беше свързано с развъждането на дървояди и прочее гадинки и беше смислено. Понякога наистина много, много съжалявам, че не слушах внимателно какво ми говори дядо ми

              @Артефакт: Ако знаеш читав проектант, по-добре драсни едно лично на адаша, щото иначе ще вземе да се натресе на някой недоучил серсемин (или серсемка, все тая). Забелязал съм, че хората, които са в час с дървените конструкции, ама наистина в час, са изненадващо малко.
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #22
                От: Търси се книга за дървени покриви и покривни и конструкции

                Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                Варианта да се довериш на конструкторите, е да те вкарат не с 50 а със 150%. ....
                Тези старите покриви имай предвид, че дядовците ни са подбирали специален материал, не като сега суров чам къде изсушен къде не... Не случайно в старите къщи можеш да видиш 30 см челна дъска, която не се е изметнала и милиметър. А за конструкторите - мен ми се наложи да си тегля една програма за смятане на ферми за да им покажа как да си я направят - толкова бяха зле. И вместо да зарязват реброто, зарязали столицата (това в чертежа им) и реброто да се ковяло с пирон. Казвам да гледат като схема тези от учебника - много са смислени даже - но материала сега е много по-слаб (с изключение на слепените дървени греди на "Нортоп", ама те струват скъпо).
                Колеги - при такива сериозни неща като покрив на къща, в която живеят хора - доверете се на Архитект+конструктор или поне на доказан строител, проверен от няколко места и с изпълнени покриви, които можете да разгледате. Все едно аз сам да си правя спирачките на колата...
                Александър

                Коментар


                • #23
                  От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                  За сезона на сечене. Препоръчва се да е рано на пролет, когато дървото е все още заспало. Тогава имало най-малко сокове в ствола и дървесината била най-сбита. Във фолклора си има даже дадени точни дати кога с какви качества дървесина се добива, като дори и цикъла на луната се взимал под внимание. Все пак да не се вманиачаваме, но в тези неща има голяма доза истина. Въпроса ми за избора на дървесина обаче още е в сила
                  Колкото до зарязване на столицата, виждал съм го и ми направи впечатление при старинна къща на най-долната опорна столица Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5471.JPG
Прегледи:1
Размер:25.3 КБ
ID:5210212 ,ако въобще е правилно тази греда да се нарече столица.

                  А колкото до темата като такава. Да, правилно е че покрива, а и строителството като цяло са сложна и отговорна работа. Но каквото и да си говорим, винаги ще има хора които ще имат желание сами да се захванат ако не със строеж то поне с ремонтни дейности или подобни. За това ще е много по-добре преди да започнат да имат източник на вярна информация и знания, а не да започват на сляпо. Или пък ако щете даже, да могат да разбират това което им се предлага от проектанта или да контролират това което извършва някой "майстор"

                  Коментар


                  • #24
                    От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                    Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                    ............Колкото до зарязване на столицата, виждал съм го и ми направи впечатление при старинна къща на най-долната опорна столица [ATTACH]249720[/ATTACH] ,ако въобще е правилно тази греда да се нарече столица.
                    .........
                    Това на снимката не е столица и няма такава функция.Столица не би трябвало да се зарязва , освен по конкретни архитектурни изисквания , но тогава ефективното сечение се увеличава предварително.
                    За материалите:За нуждите на практиката е достатъчен предлаганият изсушен /по норма/ и импрегниран иглолистен материал-за София проверен производител.Разбира се импрегнирането може и самостоятелно да се извърши, в процеса на заготовката на обекта.Слепеният материал е доста по-скъп,предлага се и лакиран,но много рядко са го предписвали за видими елементи, на собственици със значителни възможности.
                    Важно!!!Имайте предвид и покривното покритие върху конструкцията-то трябва да осигурява вентилиране на елементите.Т.е. въпроса е комплексен.
                    Опитни проектанти също има, с рационално мислене.Поздрави и успех!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                      Столицата НЕ СЕ зарязва, затова го дадох като лош пример. Това на снимката не мога да го определя какво е, но като нищо е столица, стига да стъпва върху някакви колони (попове). Зарязано е за красота, и защото носи по-малък товар (предпазва стрехата от провисване). Ето и за каква дървена ферма говорих - харесахме я по снимка - преодолява близо 10 метра отвор.

                      Добре ще е да посъбереш и снимков материал от интернет и от готови обекти, и като започнете с проектантите ще знаеш какво искаш. По принцип има два типа конструкции - традиционни (тези, които разискваме) и модерни. Вторите третират дървото по-скоро като метал, и там се използват много свързващи елементи от стомана - планки, болтове и т.н. В традиционните конструкции почти не се ползват такива (освен пирони).
                      Александър

                      Коментар


                      • #26
                        От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                        Така е, но в тази конструкция за която писах по горе, не видях пирон Или поне не като днешните Ако може да се сравни, ковали са метални четириъгълни такива /страна почти 1 см/, заострени, и после подвити! Отделно металните скоби, по-масивни от сегашните, а и ковани допълнително с "пирони' Ще приложа още малко снимки.
                        Навремето материалът за покрив е бил подбиран и подготвян отрано! Сега за съжаление обикаляме борсите да съберем необходимият материал, а той е суров...
                        Прикачени файлове
                        Николай
                        VITARA 1.6, 93 къса кабр
                        КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

                        Коментар


                        • #27
                          От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                          Първоначално публикуван от vuk varna Преглед на мнение
                          Така е, но в тази конструкция за която писах по горе, не видях пирон Или поне не като днешните Ако може да се сравни, ковали са метални четириъгълни такива /страна почти 1 см/, заострени, и после подвити! Отделно металните скоби, по-масивни от сегашните, а и ковани допълнително с "пирони' Ще приложа още малко снимки.
                          Навремето материалът за покрив е бил подбиран и подготвян отрано! Сега за съжаление обикаляме борсите да съберем необходимият материал, а той е суров...
                          Е и аз това казвам - няма пирони в класическите конструкции, има цигански скоби, дървени дюбели и тези железните , незнам как трябва да се нарекат, но не са пирони. Идеята на модерните конструкции е яко коване с много на брой пирони и планки, така че дървото и метала работят заедно. Има и смесени сечения от нагъната ламарина и дърво. Това на втората снимка е зарязване "лястовича опашка" май или нещо такова. Мене си ме кефят висящите конструкции - много елегантно решение за преодоляване на неподозирани подпорни разстояния с много малък разход на материал и много разход на мисловен такъв.
                          Александър

                          Коментар


                          • #28
                            От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                            Някакси много лесно се минава и почти не се споменава избора и подготовката на материала. И не правете аналогии между иглолистен и широколистен материал. Нямат база за сравнение, още повече в това приложение. При качествено подготвен материал остава по-лесното - да се сметне и най-лесното - да се изпълни като хората покрива. При кофти материал и гении да ти го монтират скоро ще се берат ядове...
                            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                              Най-сетне ето нещо на български!
                              Сградостроителството за технукимите го видях само по сергиите и го разгледах, но не ми се купуваше.
                              Остана варианта с градската библиотека на "Славейков". Там го нямаха, но ми предложиха "Архитектурни конструкции" за Вузовете. От него ми копираха интересуващата ме част, но на доста ниско качество. Заради това ми трябваше доста време за да обработя и кача материала. Но за сметка на това вече в нета ще може да се намери нещо черно на бяло за "Дървени покривни конструкции". Направи ми впечатление, че старото издание на учебника беше по-подробно, например таблицата за пироните в новото липсва. Но все пак и в двата учебника нямаше якостни изчисления.
                              Друго, което разбрах е, че първите 2 снимки които публикувах тук, не са от книгата "Домашен майстор" , или поне не са от тази която видях в библотеката, от някакъв чужд автор.
                              И още нещо. Търсенето на руски дава също голямо количество резултати. Просто пишете "деревянная крыша" или просто " крыша".
                              А подробности ще коментираме по-нататък
                              Прикачени файлове

                              Коментар


                              • #30
                                От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                                Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                                Най-сетне ето нещо на български!.........
                                Поздравления за труда!Ако продължаваш търсенията и за статическите изчисления, имай предвид, че това е краен продукт от няколко предмета и няма как да са синтезирани като това горното.Остави малко работа и за инженерите......

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X