Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървени покриви и покривни и конструкции

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

    Първоначално публикуван от Momch Преглед на мнение
    ...Вижте приложените файлове – чертечета и скица...
    Аз лично нищо не виждам, а не ми се регистрира...

    Коментар


    • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.JPG
Прегледи:1
Размер:56.3 КБ
ID:5254605

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.JPG
Прегледи:1
Размер:46.9 КБ
ID:5254606

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение5.jpg
Прегледи:1
Размер:48.0 КБ
ID:5254607

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение15.jpg
Прегледи:1
Размер:53.3 КБ
ID:5254608

      За онези който не могат да отворят прикачените файлове.

      Коментар


      • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

        Най-малкото, което може да се каже е, че със сигурност ще има провисване в зоната на междуколонните пространства, заради пропуски в конструкцията. Ако се размине само с провисване - добре.
        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

        Коментар


        • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

          Паянтите трябва да опират, в случая, на една трета от дължината на столицата. А столицата е добре да е двойна - две греди една над друга свързани.

          Коментар


          • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

            Както и третия ред да е фиксиран към стената.

            Коментар


            • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

              Не е безнадеждна идеята.
              Междуосията са големи, това е вярно, но не са неизпълними. Каменният зид, доголяма степен може да реши въпроса със напречната устойчивост по късата ос, при положение, че е част от конструкцията, а не е просто ограда отстрани. Столиците, трябва да не са просто греди, а ферми. При това положение, спокойно може да отпаднат подкосите, които в този си вид, така и така не са особено функционални. Също така, трябва да се предвиди голям резерв откъм сеченията на елементите - ако се ползва иглолистен материал (не виждам проблем да се определя като чам) колоните трябва да са 16х16-20х20см, а бичметата за фермите поне 10х5см. Не съм правил конкретни сметки, говоря по принцип и на основание практиката. Също така, ако няма някакви особени причини, не слагай керамични (резонно и бетонни) керемиди.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                Маждуосията са изпълними, но не при посочената конструкция.
                Каменния зид решава устойчивостта само в равнината си, но не и в успоредните равнини. Напречната я решава донякъде.
                Монолитни сечения над 140/140 мм са много капризни на тема неконтролирано поемане и отдаване на влага, като резултата са големи надлъжни пукнатини, които от своя страна отслабват много конструкцията и ефекта от голямото сечение изчезва.
                Керемидите не са основен фактор при натоварването на тази конструкция, а снега и вятъра.
                Дерзайте...
                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                Коментар


                • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                  Напречната устойчивост по дългата ос трябва да се осигури от фермите. Това за големите сечения е вярно, но не е от голямо значение напрактика, а и ще стане неособено естетично, ако и колоните са решетъчни. Разликата по тегло, между 50-ина кг (взависимост от конкретният тип керемиди) срещу 5кг за битумни, на квадратен метър не мисля че може да се определи като пренебрежима.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    ...а и ще стане неособено естетично, ако и колоните са решетъчни. ..
                    Добре де - решението се нарича слепени греди.
                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    ...Разликата по тегло, между 50-ина кг (взависимост от конкретният тип керемиди) срещу 5кг за битумни, на квадратен метър не мисля че може да се определи като пренебрежима.
                    Така е, но само и единствено като абсолютна стойност. На тази конструкция не е от решаващо значение, в сравнение с вятъра и снега, както вече бях писал.
                    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                    Коментар


                    • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                      На тези "капители" правилното име е възглавници...Колко нещо се изписа за един навес - наемете един конструктор да Ви го сметне и да се спре с догадките. После може да публикувате идейното решение на конструкцията преди да премине към подробни изчисления и правене на детайли и със сигурност ще има какво да се коментира.
                      Последно редактирано от axlastro; 23-02-11, 17:10.
                      Александър

                      Коментар


                      • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                        Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                        Добре де - решението се нарича слепени греди.
                        А-а, не съм разбрал, че това имаш предвид - разбира се - приемливо решение е.

                        п. п. И още нещо: Трябва да се разположат диагонали, или "хиксове" някъде в хоризонтална равнина - между клещите, над, или под фермите и пр.
                        Последно редактирано от davc; 23-02-11, 17:40. Причина: допълнение
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                          Благодаря на всички Ви….. все Старши участник и Утвърден участник -
                          CAESAR ,Пенчо, davc ,axlastro, evtimovi, artefekt
                          Удоволствие е човек да чуе мненията Ви. От всеки се научава по малко.
                          “….Колко нещо се изписа за един навес - наемете един конструктор да Ви го сметне и да се спре с догадките.”

                          По този начин и с този пример всеки се учи на нещо. А иначе ще стигнем и до крайния резултат и ще го обявя...... но трябва да съм сигурен, че конструктора не го е смятал на няколко ракйи

                          И като продължение.... наколко снимки с подобни на желания от мен навес... Не изглеждат толкова страшни и невъзможни нещата...

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:phoca_thumb_l_chn6.jpg
Прегледи:1
Размер:35.3 КБ
ID:5254690

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:phoca_thumb_l_bo3.jpg
Прегледи:1
Размер:39.3 КБ
ID:5254689

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:phoca_thumb_l_chn7.jpg
Прегледи:1
Размер:57.1 КБ
ID:5254691

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled-2.jpg
Прегледи:1
Размер:10.1 КБ
ID:5254692

                          И май чак толкова дебели греди (16/16 дори 20/20) каквито някои ми препоръчват не са необходими.Убеден съм вече, че размерите на които съм се спрял са оптималния вариант. И никакви ферми davc мисля, че си се объркал с тези ферми..."Столиците, трябва да не са просто греди, а ферми" - даже логика няма. (Столиците ще бъдат дълги -290 см.)
                          "диагонали, или "хиксове" някъде в хоризонтална равнина "- ще сложа.
                          Ще се вслушам "третия ред да е фиксиран към стената."
                          Д Р У Г О ???
                          Казвайте и други добри, с опит и практика хора.

                          Коментар


                          • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                            Впрочем ето едно мнение на практик ..... без намеса на архитект и инженер...

                            Изграждане и оразмеряване на покриви - теория
                            от манката на Пет Фев 18, 2011 12:08 pm


                            От личен опит ще ти дам съвет-имам идентиче навес като този дето си замислил:Вече 7 година го ползвам не е мръднал,имам чуството че и две коли да качиш отгоре ще издържи!Правил съм го лично аз и жена ми (съвсем сериозно).Моят е вързан в задната част към съществуващ покрив-доколкото разбирам при теб ще е вързан изцяло към някъкав фундамент-плоча или?Според мен за стълбове ползвай 12/12 см(продават ги груби нешлайфани ,след като ги изшлайфаш може и сам да го сториш с флексито и подходящ накрайник,стават перфектно глатки-щкурка 80 после180,зависи какво гониш!)
                            манката
                            Активен потребител

                            Мнения: 75
                            Регистриран на: Чет Яну 27, 2011 6:27 pm
                            Местоположение: София

                            За носещите стълбове 12/12см- във бетона предварително заложи планки в който да ги набиеш.(железар може да ти ги направи от профил 1000мм/1000мм x 3мм-ще се наложи да намалиш материала за да ги набиеш-не е сложно


                            а ребра вземи поне 8/12см като лягат на 8см- мицата.За разстоянието между ребрата мисля че на тези 6м и 20см трябва да е най-много 50см.Имай в предвид дължината на съчака отгоре(или с каквото ще го покриваш)на коя греда ще се застъпи!Според мен действай с винтове а не с пирони Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3_16.jpg
Прегледи:1
Размер:77.6 КБ
ID:5254711Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00429.JPG
Прегледи:1
Размер:156.4 КБ
ID:5254712

                            Коментар


                            • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                              Виж сега Momch(може би Момчил?), строителството действително е относително проста и логична работа. Образованието не дава готови решения, но помага много и предпазва(не винаги) от груби грешки.
                              Ако си решил да се пробваш сам, трябва да знаеш някои неща. Пиша ти ги възможно(за мен) най-разбираемо.
                              1.Конструкциите се оразмеряват на най-НЕблагоприятното съчетание от натоварвания. Следствие: Това че нещо не е паднало не означава, че това няма да се случи на друг етап, когато всички неблагоприятни въздействия се случат едновременно.
                              2.Освен, че всеки елемент трябва да носи себе си и падащото му се натоварване, конструктивната схема не трябва да се променя от натоварванията. В такъв случай усилията ще се преразпределят и ще отидат в един или няколко по-малко елемента и ще се "счупят", въпреки че са били достатъчно "яки".
                              Пример: Представи си едно П(бесилка) сковано от дървени греди и в основата укрепено по-стандартният начин. Ако го натовариш право надолу, то ще понесе голям товар, разпределен върху горната греда и "изтичащ" по двете колони. Сега си представи, че го буташ лекинко(примерно вятър) в една от двете посоки. Какво би станало. Ако напречната сила е достатъчно по сила, П-то от квадрат ще се превърне в ромб, усилията ще се преразпределят, вече не по-равно между двете колони, а едната ще почне да поема все повече докато не издържи...
                              За да не се случи така с твойто навесче...Разглеждаш пространствено конструкцията, мислено или ако трябва направи си макет. Почваш да го буташ(натоварваш) от всички страни и наблюдавай къде са и слабите места.
                              Ако имаш нюх и късмет, ще се справиш.
                              Самото оразмеряване на сечението, ако го вземеш от някоя подобна конструкция, може и да ти свърши работа.
                              Разбира се, добрия конструктор ще спести пари от материала, защото първо ще измисли удачната конструктивна схема за конкретният случай и второ,няма да преоразмери ненужно елементите. Да не говорим за красотата на една "стройна" конструкция....Но това няма връзка с твоя случай.
                              И примера, който си показал няма почти нищо общо с теб. Навесът е свързан с масивна сграда. Конструктрукцията работи по друга схема.
                              Разбира се твоя случай не е чак толкова отговорен, но не го и подценявай толкова.
                              Добре, не се доверяваш напълно на училите хора, но и не пренебрегвай напълно съветите им.
                              Желая ти съвсем искрено успех с начинанието, както и да решиш да постъпиш.
                              Последно редактирано от artefekt; 24-02-11, 17:41.

                              Коментар


                              • От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                                Съжалаяам за малко късния отговор.Благодаря artefekt за съвсем искренното пожелание за начинанието.Прав си във всичко което казваш.И нюх и късмет мисля, че не ми липсват.Искам да добавя, че аз съм мъж на 52 г. възраст.Това сами по себе си говори за понатрупан житейски опит /дори в подобни начинания/ .Не ми липсват теоретични познания.На всичкото отгоре съм си инженер…..макар и не стройтелен.Мога и знам сам да си сметна конструкцията.Това не ми е проблем.Просто съм от поколението „Направи си сам”.Бивш авиомоделист съм.Имам републикански участия и медали в клас „Комбат” и клас „Планери”.Някога сам си правех самолетчета и пределно ми е ясно кага какви сили действат на даден обект.А този навес ще ми е елементарно житейско начинание.Освен тава както сам казваш случая не е толова отговорен…. Което не значи, че аз ще подходя безотговорно.
                                Тук съм защото исках „да сверя мерника си” .Ни най малко искам да обиждам и засагам професионалистите в този бранш.Благодаря им.Мойте уважения към тях.Винаги човек се учи на нещо.Освен това се надявам търсещите опит и познания да понаучат нещо от подхванатата темичка (дискусйика) и практическото примерче с което си позволих да занимая аудиторията.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X