Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървени покриви и покривни и конструкции

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Дървени покриви и покривни и конструкции

    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    Това дето сега дървесината не била като едновремешната са врели-некипели. ..
    Точно така! Хиляди пъти съм казвал, че едно време са ползвали широколистна дървесина, а сега се ползва иглолистна, при това техническа (кофражна) - няма как да са с еднакви, даже подобно физико-механични свойства. Ако сега се ползват широколистни греди - дъб, бук и т.н. ще откават още стотици години почти без поддръжка.
    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

    Коментар


    • #47
      От: Дървени покриви и покривни и конструкции

      Намерих задодоволителен визуален отговор на въпроса за сглобката на мертеците с маиите Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Сглобката.jpg
Прегледи:1
Размер:84.4 КБ
ID:5217687
      Остава неясно дали трябва да се изравни нивото на маиите с това на мертеците, за да са на едно ниво покривните дъски, но вероятно с подлагане ще се получи.
      И като лаик в тази област, но и неравнодушен към старите къщи ми се иска да ви покажа един снимков материал по възстановяването на една къща в Габровско, на който се натъкнах търсейки отговори на интерсуващи ме въпроси. http://venciev.snimka.bg/architectur...32636.15426819
      Не знам... мисля че дози труд заслужава внимание и адмирации.
      А за любопитните ето и текстовия материал по този проект http://forum.imoti.net/read.php?17,240484,page=1
      И както се вижда, използвания материал е чам, въпреки тажките каменни покриви.

      Коментар


      • #48
        От: Дървени покриви и покривни и конструкции

        Ето малко снимки на дървена покривна конструкция с дъски, вместо с греди. Покритото разстояние е 6 м и вече 5 години и повече не е провиснала или променила.
        Прикачени файлове

        Коментар


        • #49
          От: Дървени покриви и покривни и конструкции

          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
          Ето малко снимки на дървена покривна конструкция с дъски, вместо с греди. Покритото разстояние е 6 м и вече 5 години и повече не е провиснала или променила.
          Виждам, че е с талпи. При правилен подход нещата стават много прилични.
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • #50
            От: Дървени покриви и покривни и конструкции

            Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
            Виждам, че е с талпи. При правилен подход нещата стават много прилични.
            Не знам дебелината на дъските- ще ги измеря допълнително. Това си беше експеримент и се оказа, че сдвоени и тройни дъски(талпи) носят по-голяма тежест от греда със същата дебелина. Оказа се, че и провисване няма, което е характерно за гредите при такова разстояние между опорите.
            Все пак трябва да си правим собствени експерименти и проучвания (макар, че те отдавна са направени ... )
            Ти си по дървесината - коя е най-здравата за дървени покриви ?

            Коментар


            • #51
              От: Дървени покриви и покривни и конструкции

              И в крайна сметка каква е идеята на темата? Просто си разискваме или искаш да направиш нещо сам? Честно казано съм се нагледал на какви ли не глупости от интелигентни хора (доктори, адвокати и т.н.). Ако искаш да направиш нещо, се обърни към проектанти, хем няма да е незаконно това което си направил

              п.п. За дървени ферми наистина е несериозно да се мисли.

              Коментар


              • #52
                От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                За да бъде направена една дървена конструкция от проектант , то същият трябва да бъде и добър дърводелец. Има значение даден материал от къде е добит , северен или южен склон , през кой сезон и месец , състояние на дървото , болно или здраво , начин на съхранение и сушене , разполужение на жилите след разбичване. Всичко това са фактори които променят здравината на материала в пъти. При правилна обработка дървото е по здраво и по трайно от желязото.
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • #53
                  От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                  Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                  ...Ти си по дървесината - коя е най-здравата за дървени покриви ?
                  Няма да се впускам в дълги писания относно качествена вносна дървесина. Варианти много.
                  Нека разделим дървесината (както си е разделена по принцип - широколистна и иглолистна. Първата е по-здрава (естествено) но и по-скъпа. Аз лично разделям иглолистната дървесина на две групи, ако мога така да се изразя - българска и сибирска. Ако не е сибирска, то и с българска могат да се постигнат задоволителни резултати, стига да се спазва съответната технология за предварителна обработка на иглолистната дървесина, което не е никакво ноу-хау отдавна и няма за какво да се открива топлата вода отново. Тънкия момент е да се следи влажността на дървесината внимателно и съответно от това да се прилага съответна технология внимателно и точно. Резултатът ще ви служи дълги години.
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #54
                    От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                    Първоначално публикуван от madeinbg Преглед на мнение
                    ...п.п. За дървени ферми наистина е несериозно да се мисли.
                    Това пък откъде-накъде?...
                    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                    Коментар


                    • #55
                      От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                      Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                      За да бъде направена една дървена конструкция от проектант , то същият трябва да бъде и добър дърводелец. Има значение даден материал от къде е добит , северен или южен склон , през кой сезон и месец , състояние на дървото , болно или здраво , начин на съхранение и сушене , разполужение на жилите след разбичване. Всичко това са фактори които променят здравината на материала в пъти. При правилна обработка дървото е по здраво и по трайно от желязото.
                      Да не обединяваме всичко в едно. Нека проектанта да си проектира, конструктора и технолога да си вършат тяхната работа. Ето какво се получава, когато се работи в екип, например -


                      или това




                      А покривни ферми? Воала:

                      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                      Коментар


                      • #56
                        От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                        Точно за това говоря , трябва да знае , че един елемент със сечение 6см. на 30см , изработен от хубав материал е по-здрав от този със сечение 25 на 25 см.
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • #57
                          От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                          Елемента сам по себе си не е база за сравнение. Важна е системата, в която се влага. Аз също съм привърженик на системата от талпи за покривна конструкция, защото ми дава много повече свобода за действие, както и доста вариативност в моделите на покривите. Освен това процеса на сушене на талпите е с по-предвидим резултат от гредите, особено с голямо сечение. Там аз сам си правя слепени греди. Все пак съм наясно с технологията.
                          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                          Коментар


                          • #58
                            От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                            Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                            широколистна и иглолистна. Първата е по-здрава (естествено) но и по-скъпа. Аз лично разделям иглолистната дървесина на две групи, ако мога така да се изразя - българска и сибирска. Ако не е сибирска, то и с българска могат да се постигнат задоволителни резултати,
                            Явно митовете са едно, а реалността е друга. Всеобщо е схващането, че дървен материал от Коми е по-лош от наш български. И до днес просто го бях приел за вярно....без да се замислям.
                            Правилно ли те разбрах - сибирски дървен материал е по-добър от нашия български ? Ако е така - научих нещо ново, коренно противоположно на досегашните твърдения .

                            Коментар


                            • #59
                              От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                              При едно наше посещение на панаира в Хановер ни се отдаде възможността да заснемем следната дървено-метална конструкция, която определено изглеждаше внушително. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:C~000027.jpg
Прегледи:1
Размер:204.5 КБ
ID:5218234Натиснете снимката за да я уголемите

Име:C~000026.jpg
Прегледи:1
Размер:125.9 КБ
ID:5218235Натиснете снимката за да я уголемите

Име:C~000025.jpg
Прегледи:1
Размер:98.2 КБ
ID:5218236
                              [COLOR=blue][B][SIZE=3]le Roi-Soleil[/SIZE][/B][/COLOR]

                              Коментар


                              • #60
                                От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                                Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                                Няма да се впускам в дълги писания относно качествена вносна дървесина. Варианти много.
                                Нека разделим дървесината (както си е разделена по принцип - широколистна и иглолистна. Първата е по-здрава (естествено) но и по-скъпа. Аз лично разделям иглолистната дървесина на две групи, ако мога така да се изразя - българска и сибирска. Ако не е сибирска, то и с българска могат да се постигнат задоволителни резултати, стига да се спазва съответната технология за предварителна обработка на иглолистната дървесина, което не е никакво ноу-хау отдавна и няма за какво да се открива топлата вода отново. Тънкия момент е да се следи влажността на дървесината внимателно и съответно от това да се прилага съответна технология внимателно и точно. Резултатът ще ви служи дълги години.
                                Дайте малко повече инфо за "технологиите", моля
                                LZ1DWW

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X