Страница 2 от 7 ПървиПърви 123456 ... ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 123

Тема: Дървени покриви и покривни и конструкции

Място
    Стара Загора
    Публикации
    4,040
    Точки (при гласуване)
    16

По подразбиране От: Дървени покриви и покривни и конструкции

За подбора на материал са ми го обяснявали, но пусто, като не ми беше интересно тогава....
    Единственото, което ми е останало в главата е малко куриозно на пръв поглед - дърветата трябвало да се режат през някакъв определен сезон (не, че помня кога точно). Обяснението беше свързано с развъждането на дървояди и прочее гадинки и беше смислено. Понякога наистина много, много съжалявам, че не слушах внимателно какво ми говори дядо ми

@Артефакт: Ако знаеш читав проектант, по-добре драсни едно лично на адаша, щото иначе ще вземе да се натресе на някой недоучил серсемин (или серсемка, все тая). Забелязал съм, че хората, които са в час с дървените конструкции, ама наистина в час, са изненадващо малко.
    Понякога ми идват такива идеи, че бръмбарите в главата ми стават на крака и ръкопляскат...

Място
    София
    Публикации
    2,849
    Точки (при гласуване)
    10

По подразбиране От: Търси се книга за дървени покриви и покривни и конструкции

Цитат Мнение на tef4o Преглед на публикациите
    Варианта да се довериш на конструкторите, е да те вкарат не с 50 а със 150%. ....
    Тези старите покриви имай предвид, че дядовците ни са подбирали специален материал, не като сега суров чам къде изсушен къде не... Не случайно в старите къщи можеш да видиш 30 см челна дъска, която не се е изметнала и милиметър. А за конструкторите - мен ми се наложи да си тегля една програма за смятане на ферми за да им покажа как да си я направят - толкова бяха зле. И вместо да зарязват реброто, зарязали столицата (това в чертежа им) и реброто да се ковяло с пирон. Казвам да гледат като схема тези от учебника - много са смислени даже - но материала сега е много по-слаб (с изключение на слепените дървени греди на "Нортоп", ама те струват скъпо).
    Колеги - при такива сериозни неща като покрив на къща, в която живеят хора - доверете се на Архитект+конструктор или поне на доказан строител, проверен от няколко места и с изпълнени покриви, които можете да разгледате. Все едно аз сам да си правя спирачките на колата...
    Александър

Място
    Sofia
    Публикации
    1,503
    Точки (при гласуване)
    8

За сезона на сечене. Препоръчва се да е рано на пролет, когато дървото е все още заспало. Тогава имало най-малко сокове в ствола и дървесината била най-сбита. Във фолклора си има даже дадени точни дати кога с какви качества дървесина се добива, като дори и цикъла на луната се взимал под внимание. Все пак да не се вманиачаваме, но в тези неща има голяма доза истина. Въпроса ми за избора на дървесина обаче още е в сила
    Колкото до зарязване на столицата, виждал съм го и ми направи впечатление при старинна къща на най-долната опорна столица IMG_5471.JPG ,ако въобще е правилно тази греда да се нарече столица.

А колкото до темата като такава. Да, правилно е че покрива, а и строителството като цяло са сложна и отговорна работа. Но каквото и да си говорим, винаги ще има хора които ще имат желание сами да се захванат ако не със строеж то поне с ремонтни дейности или подобни. За това ще е много по-добре преди да започнат да имат източник на вярна информация и знания, а не да започват на сляпо. Или пък ако щете даже, да могат да разбират това което им се предлага от проектанта или да контролират това което извършва някой "майстор"

Място
    София
    Публикации
    909
    Точки (при гласуване)
    8

Цитат Мнение на ctef Преглед на публикациите
    ............Колкото до зарязване на столицата, виждал съм го и ми направи впечатление при старинна къща на най-долната опорна столица IMG_5471.JPG ,ако въобще е правилно тази греда да се нарече столица.
    .........
    Това на снимката не е столица и няма такава функция.Столица не би трябвало да се зарязва , освен по конкретни архитектурни изисквания , но тогава ефективното сечение се увеличава предварително.
    За материалите:За нуждите на практиката е достатъчен предлаганият изсушен /по норма/ и импрегниран иглолистен материал-за София проверен производител.Разбира се импрегнирането може и самостоятелно да се извърши, в процеса на заготовката на обекта.Слепеният материал е доста по-скъп,предлага се и лакиран,но много рядко са го предписвали за видими елементи, на собственици със значителни възможности.
    Важно!!!Имайте предвид и покривното покритие върху конструкцията-то трябва да осигурява вентилиране на елементите.Т.е. въпроса е комплексен.
    Опитни проектанти също има, с рационално мислене.Поздрави и успех!

Място
    София
    Публикации
    2,849
    Точки (при гласуване)
    10

Столицата НЕ СЕ зарязва, затова го дадох като лош пример. Това на снимката не мога да го определя какво е, но като нищо е столица, стига да стъпва върху някакви колони (попове). Зарязано е за красота, и защото носи по-малък товар (предпазва стрехата от провисване). Ето и за каква дървена ферма говорих - харесахме я по снимка - преодолява близо 10 метра отвор.

Добре ще е да посъбереш и снимков материал от интернет и от готови обекти, и като започнете с проектантите ще знаеш какво искаш. По принцип има два типа конструкции - традиционни (тези, които разискваме) и модерни. Вторите третират дървото по-скоро като метал, и там се използват много свързващи елементи от стомана - планки, болтове и т.н. В традиционните конструкции почти не се ползват такива (освен пирони).
    Александър

Място
    Варна
    Публикации
    324
    Точки (при гласуване)
    7

Така е, но в тази конструкция за която писах по горе, не видях пирон Или поне не като днешните Ако може да се сравни, ковали са метални четириъгълни такива /страна почти 1 см/, заострени, и после подвити! Отделно металните скоби, по-масивни от сегашните, а и ковани допълнително с "пирони' Ще приложа още малко снимки.
    Навремето материалът за покрив е бил подбиран и подготвян отрано! Сега за съжаление обикаляме борсите да съберем необходимият материал, а той е суров...
    Прикачени картинки Прикачени картинки
    Николай
    VITARA 1.6, 93 къса кабр
    КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

Място
    София
    Публикации
    2,849
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на vuk varna Преглед на публикациите
    Така е, но в тази конструкция за която писах по горе, не видях пирон Или поне не като днешните Ако може да се сравни, ковали са метални четириъгълни такива /страна почти 1 см/, заострени, и после подвити! Отделно металните скоби, по-масивни от сегашните, а и ковани допълнително с "пирони' Ще приложа още малко снимки.
    Навремето материалът за покрив е бил подбиран и подготвян отрано! Сега за съжаление обикаляме борсите да съберем необходимият материал, а той е суров...
    Е и аз това казвам - няма пирони в класическите конструкции, има цигански скоби, дървени дюбели и тези железните , незнам как трябва да се нарекат, но не са пирони. Идеята на модерните конструкции е яко коване с много на брой пирони и планки, така че дървото и метала работят заедно. Има и смесени сечения от нагъната ламарина и дърво. Това на втората снимка е зарязване "лястовича опашка" май или нещо такова. Мене си ме кефят висящите конструкции - много елегантно решение за преодоляване на неподозирани подпорни разстояния с много малък разход на материал и много разход на мисловен такъв.
    Александър

Място
    София
    Публикации
    5,049
    Точки (при гласуване)
    17

Някакси много лесно се минава и почти не се споменава избора и подготовката на материала. И не правете аналогии между иглолистен и широколистен материал. Нямат база за сравнение, още повече в това приложение. При качествено подготвен материал остава по-лесното - да се сметне и най-лесното - да се изпълни като хората покрива. При кофти материал и гении да ти го монтират скоро ще се берат ядове...
    "Войната е пътя на измамата." Сун Дзъ.

Място
    Sofia
    Публикации
    1,503
    Точки (при гласуване)
    8

Най-сетне ето нещо на български!
    Сградостроителството за технукимите го видях само по сергиите и го разгледах, но не ми се купуваше.
    Остана варианта с градската библиотека на "Славейков". Там го нямаха, но ми предложиха "Архитектурни конструкции" за Вузовете. От него ми копираха интересуващата ме част, но на доста ниско качество. Заради това ми трябваше доста време за да обработя и кача материала. Но за сметка на това вече в нета ще може да се намери нещо черно на бяло за "Дървени покривни конструкции". Направи ми впечатление, че старото издание на учебника беше по-подробно, например таблицата за пироните в новото липсва. Но все пак и в двата учебника нямаше якостни изчисления.
    Друго, което разбрах е, че първите 2 снимки които публикувах тук, не са от книгата "Домашен майстор" , или поне не са от тази която видях в библотеката, от някакъв чужд автор.
    И още нещо. Търсенето на руски дава също голямо количество резултати. Просто пишете "деревянная крыша" или просто " крыша".
    А подробности ще коментираме по-нататък
    Прикачени файлове Прикачени файлове

Място
    София
    Публикации
    909
    Точки (при гласуване)
    8

Цитат Мнение на ctef Преглед на публикациите
    Най-сетне ето нещо на български!.........
    Поздравления за труда!Ако продължаваш търсенията и за статическите изчисления, имай предвид, че това е краен продукт от няколко предмета и няма как да са синтезирани като това горното.Остави малко работа и за инженерите......

Място
    София
    Публикации
    2,849
    Точки (при гласуване)
    10

Колега, поздравления за труда! Влиза в личната библиотека веднага Сега, като избираш проектант, му покажи онази ферма, висящата, дето преодолява 14 метра и ако ти каже, че е невъзможно, продължавай с търсенето.
    Александър

Място
    Своге
    Публикации
    636
    Точки (при гласуване)
    9

Цитат Мнение на axlastro Преглед на публикациите
    Сега, като избираш проектант, му покажи онази ферма, висящата, дето преодолява 14 метра и ако ти каже, че е невъзможно...
    Как ще е невъзможно ?? Лично съм мерил преди време . 18 метра, покрити с дървени ферми. Понеже наскоро и аз ще правя покривна конструкция (5.70/5.20) хол , елементарна , едноскатна ,а проектанта е заложил колона в средата :-)) ...та смятам да я елиминирам. Но ще комбинирам с много здрава метална ферма. Ако стигна до там ще снимам..
    Ето нещо от мрежата ..http://www.youtube.com/watch?v=CVAXPNkis6I
    Уморените коне не ги убиват , нали ??

Място
    София
    Публикации
    2,849
    Точки (при гласуване)
    10

Да де... Аз затова ти казах, че може да го използваш като отсявка за страхливи проектанти
    Александър

Място
    Бургас
    Публикации
    128
    Точки (при гласуване)
    5

Не препоръчвам на никой да строи покрив по книга или наръчник.Посочената литература може да се ползва само за обща култура.Ползвайте услугите на проектант!
    Ние си знаем , че в затворите има отделни крила за нас...
    След като започнаха да падат покриви в Москва и в Германия се приеха нови норми за изчисляване на покриви.
    За София / например / нормативното натоварване от сняг е 142 кг/м2.
    Тръгва се от статически изчисления и инерционни характеристики на материала / независимо дали е стомана или дърво/
    А 18-метрова дървена ферма е глупост , която не искам да коментирам....
    животът е магия !
    X5 3.0d

Място
    Своге
    Публикации
    636
    Точки (при гласуване)
    9

Цитат Мнение на manQK78 Преглед на публикациите
    А 18-метрова дървена ферма е глупост , която не искам да коментирам....
    Глупост , не глупост , но е факт че е работила и държала години наред.. сградата е строена около `60 , фермата е "изчислена " и реализирана от някъкъв незнаен майстор с молив зад ухото..Не познавам много пректанти , всъщност само един , бегло .. и съм склонен да вярвам повече на стария майстор .
    Някой да знае къде е учил Кольо Фичето ? Гледам че неговите мостове още държат ....
    Уморените коне не ги убиват , нали ??

Място
    София
    Публикации
    2,364
    Точки (при гласуване)
    12

Ако говорим за сложни конструкции, добър конструктор се става с много учене и 10-15г практика. За мостоваците повече. Затова и държавата не може да си позволи да загуби такъв ресурс. Голяма част от мостовете по Тракия, моста на 4-и км. са проектирани от проектантската организация на Софийският Затвор.
    Понятие като страхлив проектант(конструктор) няма. Има по-подготвени и не.
    Относно фермата-всяка конструкция си има статистическа схема. Не е съвсем лесно непрофесионалист да я види каква е.

П.П.Забравих за Кольо Фичето. Един он малцината самоуки гении. Благодарение такива като него я има настоящата наука за строителството...

Място
    Sofia
    Публикации
    1,503
    Точки (при гласуване)
    8

Започнат ли се спорове в тази насока, темата задължително ще се оспами яко
    Нека задваме конкретни въпроси, а който има желание да отговаря.
    И в този дух, ми се иска да попитам. Интерсуват ме в частност 4-скатните конструкци.
    При 2-скатните нещата са по-ясни, защото там силитеса симетрични и се балансират.
    Интерсува ме захващането на ребрата към наклонените билни диагонали? Това обикновенно се осъществява с пирони като на тази снимкаDiagonali.jpg Виждал съм и с метални планки.
    Но това достатъчно надеждно ли е при покриви с тежки покрития? Занам, че пиронни съединения не подлежат на много точни инженерни изчисления, но все пак има ли някакви "тайни"за тази сглобка.
    Ето и още един материал на английски. Доброто в него е, че доста от чертежите са в аксонометрия и се получава по-добра нагледна представа за конструкцията. Другото добро че текста подлежи на копиране и може лесно да се ползва речник. На стр. 23/24 има и английската терминология за елементите.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

Място
    София
    Публикации
    2,849
    Точки (при гласуване)
    10

Проблема с пироните е, че силата на срязване на пирона е по-голяма от тази на дървото. Затова са и планките. Какво те притеснява четирискатния покрив? Той си е също така стабилна пространствено конструкция - всъщност всичко с формата на триъгълник или съставен от такива многостен е такава. Относно проектантите - не пренебрегвай техните познания, аз съм имал щастието да работя с няколко много добри проектанти по част строителни конструкции и съм научил много от тях. 18 метровата ферма не е глупост, но няма и кой-знае какъв смисъл от такива изсилвания - все пак няма да правиш зала.
    Тази книжка е много интересна. Много пъти съм си говорил с конструктори, и все ми обясняват, че в БГ е трудно да се докаже статически и защити при земетръс конструкция от дърво и метал. Не ми е много ясно - норми ли липсват у нас за такива, какъв е проблема ?
    Александър

Място
    София
    Публикации
    5,049
    Точки (при гласуване)
    17

Дърво и метал казваш...

"Войната е пътя на измамата." Сун Дзъ.

Място
    Sofia
    Публикации
    1,503
    Точки (при гласуване)
    8

Да, няма да се прави зала
    Разбирам че и четирискатния и двускатния симетричени покриви са пространствено балансирани. Оставяме на страна натоварването от неравномерното натрупване на сняг, вятъра и т.н.
    Въпроса ми беше конкретно за сглобката оградена в червено. Там силата на тежеста ще се опитва да раздели дървените елменти, да сцепи дървото или да измъкне пироните. За тази сглобка ми е питането?
    Докато при двускатнатния в сглобката на билото не е така.
    Прикачени картинки Прикачени картинки

Страница 2 от 7 ПървиПърви 123456 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Дървени къщи?
    От Volk във форум Ремонт, майстори и материали
    Отговори: 103
    Последно мнение: 23-10-11, 13:25
  2. Дървени ламели за легло??
    От bg2001 във форум За дома и семейството
    Отговори: 12
    Последно мнение: 08-04-10, 10:14
  3. Меки покриви за джип