Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

    Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
    Когато окачването е с ресьори или пет точково извъртането на задния мост при свиване или разтягане на едната страна е около точката, където стъпва на асфалта другата страна. Един вид там е опорната точка. При три точковото окачване опорната точка е шарнира и когато амортизира едното колело шарнира изтласква купето на страни. Помислете и ще се светнете какво имам в предвид.
    Освен това има още едно много важно нещо! Надлъжните щанги не са хоризонтални. Когато автомобила завива и от центробежната сила се накланя към външната страна на завоя и външните колелета се свиват, а вътрешните се разпъват. При свитата страна надлъжната щанга се доближава до хоризонтала, което избутва моста назад. Аналогично от другата страна моста се измества напред.
    Всъщност, извъртането на моста се случва при всяко едно окачване, на което опорите (шанга или ресор), поне в предната си част (за ресорите), не са хоризонтални. Фероза с ресорно окачване, поне докато е във форма, а не с изправени ресори, не е изключение. За панхарда си прав че държи моста по друг начин, но само тогава, когато в нормално положение е хоризонтален (панхарда), или близко до това, а такива случаи са крайно малко, еле пък на лифтвана джипка. Дори по-лошото е че панхарда се държи различно, когато се прибира едното колело (намиращо се откъм захвата към рамата), и когато се прибира другото (намиращо се откъм захвата към моста). Изобщо и 4-те вида окачвания (3 линк, 4 линк, 5 линк и ресорно) си имат своите кусури, но и предимства. Мен панхарда ме дразни неистово, ама предимството му е че е захванат където трябва - в задната част на возилото, докато 4 линка е хванат по-към средата, и по отношение на странични натоварвания, каквото и да правиш, има повече склонност към станични вибрации и люлеенета, понеже всичко зад захватите на шангите към шасито играе като махало, а всяко мръдване в някой от тампоните по окачването (независимо дали просто луфт, или смачкване при натоварване) се усилва като вибрация и клатене, което се чувства от купето. При това колкото по-дълги са щангите, толкова повече се усилва.
    Последно редактирано от sparkybg; 17-09-10, 22:48.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #32
      От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

      Корекция:
      Както предсказа @saporro, наложи се да удължавам кардана. Горкия работеше толкова издърпан назад, че се виждаше шийката на вала. Принудих се да направя фланец. Между другото, чак след като пробих отворите се сетих, че четерите отвора на някой коли не са на 90 градуса. Е, на Феро са! Купих болтове 8.8, поцинковани, имбусни, с 36мм калибрирана част. Болтовете са 8.8 защото нямаше 10.9 с точно толкова дълга шийка. Имбусни защото на оригиналните болтове шестстена е N14, а болтовете, които се продават с М10 са с N17 и нестават. Шийката е 36мм защото пакета от трите фланеца е 37мм. Наложи се да използвам оригиналните федершайби заради точния им размер. Има едно изпразване от задната страна на фланеца, където те точно пасват. Гайките също представляват интерес! Стандартна по размер гайка М10 с три миниатюрни деформации през 120 градуса я правят самозаконтряща. Няма пластмаса и валцовка, няма посока. По амортисьорите често се срещат самозаконтрящи гайки със запресовки, но те са с посока, а тези не са.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27092010388.jpg
Прегледи:1
Размер:112.6 КБ
ID:5212849 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27092010389.jpg
Прегледи:1
Размер:115.1 КБ
ID:5212851

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27092010391.jpg
Прегледи:1
Размер:124.1 КБ
ID:5212848 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27092010390.jpg
Прегледи:1
Размер:114.2 КБ
ID:5212850

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27092010392.jpg
Прегледи:1
Размер:116.4 КБ
ID:5212852 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27092010393.jpg
Прегледи:1
Размер:96.7 КБ
ID:5212847
      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

      Коментар


      • #33
        От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

        Гайките - правят се самозаконтрящи се със секач или отвертка и чук, ако си забравил да вземеш от магазина. Откак и аз видях така направвена гайка, практически не съм изпитвал недостиг от самозаконтрящи се, стига изобщо да имам гайка с нужния размер.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #34
          От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

          Корекция:
          След много разсъждения стигнах до итересен извод. Още като направих промените по задницата ми направи впечатление, че предницата стана по-твърда.Нямам предвид, че по-лошо амортизира, а че посреща препядствията с удър. Тогава реших, че се заблуждавам от това, че задницата е станала много мека, но с времето се убедих в друго. Понеже задницата беше с 12 см по-висока от предницата реших да вдигна и отпред колкото може. Религията ми позволи да вдигна само 2 см. Следствието беше 10 см разлика между предницата и задницата. Твърдото возене идва от това, че като е вдигната задницата посоката на амортизация на предницата става вертикална или дори напред. Наложи се да подрежа малко пружинките и още веднъж да преместя долните уши на амортисьорите. Смалих разликата на половина и возията на предницата се оправи.

          Днес си намерих едно трасенце за заигравка и вижте какво снимах

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:07012011498.jpg
Прегледи:1
Размер:308.9 КБ
ID:5241729Натиснете снимката за да я уголемите

Име:07012011499.jpg
Прегледи:1
Размер:330.1 КБ
ID:5241730Натиснете снимката за да я уголемите

Име:07012011501.jpg
Прегледи:1
Размер:439.1 КБ
ID:5241731Натиснете снимката за да я уголемите

Име:07012011500.jpg
Прегледи:1
Размер:407.5 КБ
ID:5241728
          Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
          Най-добрите ми спомени са предстоящите!

          Коментар


          • #35
            От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

            Освен в разликата във височините, надлъжния ъгъл (castor) на предницата е отишъл на кино и се е променило поведението на предницата при неравности.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #36
              От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

              Точно де, това имам в предвид
              Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
              Най-добрите ми спомени са предстоящите!

              Коментар


              • #37
                От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                Помисли за ограничаване на ходовете отзад. При мен на два пъти се случва пружината да излезе от чашката след яки шпагати.
                Някакви колани ще решат този проблем, но нещо не ми се занимава.
                Георги Тонев

                Коментар


                • #38
                  От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                  Въртят ми се някакви еретични мисли за предницата, но ще пиша в темата за шантавите идеи...
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                    Росене, мога ли да те помоля за малко информация относно тампоните, които си използвал.
                    От какво са? Приблизителен диаметър? Колко допуск остави за набиването? На ръка ли ги набива или на преса?
                    Имам предвид тампоните на носачите.
                    Фланеца на кардана колко е широк в мм?
                    Паджеровите пружини какви размери имат горе-долу като дължина и диаметър?
                    Благодаря!
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                      Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                      Росене, мога ли да те помоля за малко информация относно тампоните, които си използвал.
                      От какво са? Приблизителен диаметър? Колко допуск остави за набиването? На ръка ли ги набива или на преса?
                      Имам предвид тампоните на носачите.
                      Фланеца на кардана колко е широк в мм?
                      Паджеровите пружини какви размери имат горе-долу като дължина и диаметър?
                      Благодаря!
                      Тампоните незнам от какво са. Сдобих се с тях от евро07. Влязох в склада с един шублер и си ги избрах. Ако ми е останала документацията мога да им намеря каталожния номер в еврото, но не разчитай много на това. Ако ходиш да си избираш гледай да са изпразнени странично за да могат да се усукват безпроблемно. Втулките ги изработих след като имах тампоните. Не е нужно да имат голям натяг понеже нямат аксиално усилие. При мен е 0.05мм. Набиването го направих на преса в един автосервиз. Там хората са се приспособили към такъв вид набивания и избивания и ще ти ги направят със затворени очи.
                      За фланеца под ширина диаметъра ли имаш в предвид? Диаметъра е колкото този на дифовия. Дължината на фланеца се определя индивидуално. Зависи от това колко ще сгрешиш при реализирането на взетите мерки. Аз мислех, че съм взел напълно точни мерки за да не се налага да правя фланец, но се оказа друго.
                      Пружините от късо Паджеро 2 разпънати в свободно състояние са 42 см. Сложени на Феро между моста и шасито стават 24-25 до колкото си спомням. Диаметъра им е неудобно голям, не помня двеста и колко си мм. В крайна сметка реших, че са дълги и ги отрядах една витка с което на практика си смалих ходовете. Пак са по-големи от ресьорите, но по-важното е, че возията е супер. Ако сега започна да правя ресьорно окачване на пружини ще ги монтирам от вътрешната страна на шасито. Филма е много по-голям, понеже бензиновата помпа и аспуха са първите неща, които изхвърчат, а може и резервоара да пречи.

                      Мисли хубаво, питай и пак мисли! Ако мога ще помагам!
                      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                        Благодаря!
                        Мисля бавно и отдалече, че искам да слагам и мост от Роки отпред.
                        Пружините ми се струва, че е по-добре да са с по-малък диаметър, но дали ще се намерят дълги, незнам...
                        Не ми харесва идеята за пружините вътре в шасито. Прекалено близо ще са, но ти си знаеш.

                        ПП: Резервоара е по-назад и няма да пречи...
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                          Отвътре на шасито не става пробвал съм.Аз направих метални чаши с диаметъра на пружините и ги вгредих в шасито и така не се наложи да режа пружините.Моите пружини са задни от пасат.За шасито несе притеснявайте ,карам само на хард разхдки и проблеми няма.Мост от Роки според мен нее удачен защото е тесен и е много по бърз като предавателно число.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                            Аз,съм свидетел,Ферозата се кара само по разходки и вече може би повече от година никакви проблеми.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                              Дай някоя снимчица, колега.
                              Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                              Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Feroza - Замяна на ресьорите с пружини

                                Новобранец съм в тоя сайт и немога да гледам и качвам всичко ,затова ферозата може да я видите в теми хард разходки-разходки в Рила и в разходки -разходки около София.Имам снимки и на окачването и ще хвана някой да ги качи в тази тема.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X