Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Теч от съседите - какво да правя?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Теч от съседите - какво да правя?

    Надявам се това да е правилният раздел ...

    В тоалетната ми има теч от банята на съседа над мен. Течът е от около година. В началото се появяваше мокро петно, което после изчезваше. Постепенно започна да се появява все по-често и да е все по-голямо. Вече взе да ми пада мазилката от тавана на тоалетната и имам голямо петно и в коридора

    Многократно съм говорил със съседа да си оправи теча. Той все обещава, но не предприема нищо. Първо беше наистина малко петно и не съм настоявал толкова много. После съседът обеща че напролет ще си ремонтира основно банята и ще оправи проблема. Пролетта се мина - пак говорихме. Оплака ми се че не му давали заплатата. Викам си айде - хора сме да не го притеснявам ...

    Да ама вече положението при мен става наистина сериозно.
    Попринцип с него не сме в лоши отношения, но след всичките му оплаквания и обещания, не е направил нищо.

    Мисля си да отправя нещо като нотариална покана и после ... може би да говоря с адвокат ... Чудя се как точно да сане

    Ако някой е решил подобен проблем - нека каже как?
    Nissan Terrano 2,7 TDI

  • #2
    От: Теч от съседите - какво да правя?

    Мислил ли си за застраховка на жилището. Обикновенно има клаузи, касаещи различни "наводнявания"?
    Нотариалната покана задължително трябва да е съставена от нотариус! За изготвянето и се плаща. Най-правилно се консултирай с адвокат.
    Писмо с обратна разписка също се признава в съда, че си уведомил някого за нещо.
    Гледай да не се караш с комшията, понеже после става още по-зле. Комшията трябва да ти е като роднина - живеете под един покрив.

    Успех!
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • #3
      От: Теч от съседите - какво да правя?

      И аз имам подобен проблем, дори е в резултат на незаконно преправяне на апартамента с избиване на стени и преместване на банята в коридора... След проучване се оказа, че не можеш да направиш нищо, освен да говориш и с останалите съседи и ако са съгласни, да го принудите да напусне жилището си според закона за етажната собственост От тук следва и логичното заключение, че и той не може да ти направи нищо, ако му направиш проблем, но въпроса е да не пречиш и на останалите. Ако си на предпоследен етаж например, спокойно можеш да изгаднееш и да му спреш водата или да му затапиш канала... При мен уви става въпрос за наводняване от апартамента по диагонал
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • #4
        От: Теч от съседите - какво да правя?

        В подобен случай, аз наех майстори да оправят проблема, с уговорката, да връща парите на месечни вноски.
        Дано е разбран човек и да не ти върже тенекия.

        Коментар


        • #5
          От: Теч от съседите - какво да правя?

          Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
          И аз имам подобен проблем, дори е в резултат на незаконно преправяне на апартамента с избиване на стени и преместване на банята в коридора... След проучване се оказа, че не можеш да направиш нищо, освен да говориш и с останалите съседи и ако са съгласни, да го принудите да напусне жилището си според закона за етажната собственост От тук следва и логичното заключение, че и той не може да ти направи нищо, ако му направиш проблем, но въпроса е да не пречиш и на останалите. Ако си на предпоследен етаж например, спокойно можеш да изгаднееш и да му спреш водата или да му затапиш канала... При мен уви става въпрос за наводняване от апартамента по диагонал
          Явно не ти е минавал подобен проблем (със запушени НАРОЧНО кенефи), че предлагаш типично БеГе-подхода - направи му мръсно, той ще се усети, ще се поправи и ще ти е благодарен даже... Не става така!
          Ами ако съседа се окаже от ония гадни ко**лета и викне двама негови авери и се наговорят да те съдят, че си го псувал... Ами даже ако единия авер на съседа го бошунира и се наговорят да изкарат 5000 лв на твой гръб, като ти скалъпят дело... Извода е прост: диалог и взаимно разбирателство, понеже всичко друго може (хипотетично) да доведе до години наред съдилища, дразги и разправии... Това със запушените тоалетни ...(Боже мой, какъв "съвет"!!! Чувал съм го и от милиционери !!)... директно попада извършитела в хипотезата за самоуправство... Има закони - пише какво е предвидено...

          Нека първо се пробва с добро, а после да се спазва закона...
          Публикувайте отговор

          Коментар


          • #6
            От: Теч от съседите - какво да правя?

            Както го описваш случая , най-добрия вариант за всички ви е да му предложиш пари да си оправи проблема, пък да ти ги върне , когато може. И то без да го обиждаш човека.
            Изобщо не си струва нервите да се занимаваш със съд, застрахователи и скандали, когато става дума за няколкостотин лева и отношения на хора живеещи стена до стена. Късмет.
            Пък и има малка вероятност да е от още по горен етаж теча и да си върви по стените, избива само на произволни места и когато иска. При мен беше така.

            Коментар


            • #7
              От: Теч от съседите - какво да правя?

              Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
              Има закони - пише какво е предвидено...

              Нека първо се пробва с добро, а после да се спазва закона...
              При мен с добро е пробвано с години. И проблема му не е финансов, а че не му се занимавало с ремонти на "банята". С такъв нормални начини няма. Законът в този случай не е предвидил нищо. Могат да напишат акт, ако той доброволно ги пусне в имота си, за да видят проблема. Което познай как ще се случи... т.е. за това и на теб не могат да ти кажат нищо за самоуправството, няма как да го докажат. За другото си прав, но той също е наясно, че такива неща могат да се връщат... та по-скоро два дена без вода, могат да се смятат за подкана и предупреждение, а не за проблем.

              В крайна сметка май ще се случи това с етажната собственост и гоненето от жилището му. Това поне го предвижда закона. Теча стигна и до долния апартамент, който е на домоуправителя, който пък е рода с половината блок. Арматурата на носещата стена взе да изгнива, та става страшно...
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #8
                От: Теч от съседите - какво да правя?

                Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
                При мен с добро е пробвано с години. И проблема му не е финансов, а че не му се занимавало с ремонти на "банята". С такъв нормални начини няма. Законът в този случай не е предвидил нищо. Могат да напишат акт, ако той доброволно ги пусне в имота си, за да видят проблема. Което познай как ще се случи... т.е. за това и на теб не могат да ти кажат нищо за самоуправството, няма как да го докажат. За другото си прав, но той също е наясно, че такива неща могат да се връщат... та по-скоро два дена без вода, могат да се смятат за подкана и предупреждение, а не за проблем.
                Една правилна подкана, ако не върви диалога и имаш право (след обсъждане с адвокат/юрист), се казва "Нотариална покана" със всичките и атрибути...
                Другите коментирани неща могат да се тълкуват като "самоуправство" и всеки първокурсник в юредически факултет може да го докаже в съда... Не се заяждам, просто съм патил...
                Публикувайте отговор

                Коментар


                • #9
                  От: Теч от съседите - какво да правя?

                  Съвета ми - опитай всичко нормално и човешко. Дай му срок да си оправи проблема. Ако не вдява, му кажи че ще запушиш канала, та "хубавините" от тия над него ще потекат из канала му. С такива нефелници оправията е трудна.

                  Брал съм ядове и съм търпял с години. Бях се и застраховал. Направих ремонт, и 2 години по-късно ме наводниха. Аз затова и се бях застраховал - щото го очаквах. После му пратих писмо и на него, и на застрахователите го посочих като виновник. В последствие друг купи апартамента и заопчна ремонт. Отидох и бях решил да поставя въпроса ребром, ама се оказа що-годе разбран човек, и сменихме щрангове и едната тръба за мръсния канал (от която беше теча).

                  Та тъй. Доброволно проблема няма да се реши. Трябва нещо лично него да го притесни, иначе няма да си мръсне гъза. Е, говната на комшиите над него ще свършат тая работа, ама не вярвам да се стигне до там.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Теч от съседите - какво да правя?

                    Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                    Една правилна подкана, ако не върви диалога и имаш право (след обсъждане с адвокат/юрист), се казва "Нотариална покана" със всичките и атрибути...
                    Консултирал съм се. Докато не ги пусне доброволно, за да видят, че е от него, нищо не могат да му направят. За такива неща заповед да влязат в имота му не се издава. Според плана на апартамента му там въобще няма баня или каквито и да е тръби... т.е. няма как да докажа, че теча е от него.
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Теч от съседите - какво да правя?

                      Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
                      Консултирал съм се. Докато не ги пусне доброволно, за да видят, че е от него, нищо не могат да му направят. За такива неща заповед да влязат в имота му не се издава. Според плана на апартамента му там въобще няма баня или каквито и да е тръби... т.е. няма как да докажа, че теча е от него.
                      Не съм юрист и не мога да ти отговоря, но при едно дело може да се направи експертиза и да се констатира причината за теча (респективно и преустройството на помещенията, а от там - дупе да е ако ако няма "кетапи")... А преди това проверки могат да правят и отдели към Общината (поне за строителството, дето е извършено). Квартални полицейски отговорници - също могат да направят проверка (от опит знам). Но при всички тези варианти взаимоотношенията със съседа вече няма да са същите както преди и няма да са за добро...
                      Не знам обаче дали може да се "измисли" нещо със застраховка на жилище... Застраховката според мое мнение е първата крачка към париране на всякакви ненужни случайни проблеми и ядове...
                      Публикувайте отговор

                      Коментар


                      • #12
                        От: Теч от съседите - какво да правя?

                        Питал съм. Без негово съгласие, никой не може да влиза. Общината със сигурност не може да влиза ей така (питал съм и познати там дори), кварталните отговорници може и да могат, но само в определени случаи, а този не е от тях.
                        Всички разчитат на блъфа, а този тип, когато го заплаших накрая, че ще пусна жалба в общината или полицията, ми се изсмя, че вече е проверявал, че не мога да го направя. После и аз проверих и думите му се потвърдиха. Как да действаш нормално с такъв инат, та той беше проверил дали мога да го съдя, още преди на мен да ми е минало през ума?!

                        Застрахователите не вършат работа, като им се оплачеш два пъти за едно и също, им е по-изгодно да спрат да те застраховат, отколкото да се занимават с него. При тези ниски премии по имуществено застраховане, няма и как да е иначе. Да не говорим, че тръгнат ли да се заяждат с теб, могат да направят експертиза и да те осъдят, че си прикрил проблема в момента на застраховката.
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Теч от съседите - какво да правя?

                          най - добрият вариант е застраховка на жилището, застраховаш всичко срещу наводнения, пожари и т.н., съседа ти те наводнява, викаш застрахователите и въобще не се занимаваш със съседи, застрахователите ти плащат щетата и след това завеждат регресен иск срещу виновният съсед за платените от тях на теб пари, и повече съседът ти едва ли ще те наводнява, това е правилното решение ( в твоя случай не важи вече, защото шетата е настъпила преди да го застраховаш ), всичко друго са приказки от хоремага

                          Коментар


                          • #14
                            От: Теч от съседите - какво да правя?

                            Аз съм в същата ситуация. Нормални разговори не доведоха до нищо. Дори не благоволиха да слязат да видят какво е при мен.
                            Имам застраховка, обаждах се да ги питам. Посъветваха ме, да изчакам да станело "наистина много зле" и тогава да ги викна. Защото те изплащали само за ремонта на моите щети, а истинският проблем при съседа не ги интересувал и нямали право да му се месят. И понеже еднократно само се изплащало за едно и също нещо, беше и съвета им да почакам...
                            Та така в нашата родина. И застраховката не е решение.
                            Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                            Seat Leon 2007 1.9 TDI

                            Коментар


                            • #15
                              От: Теч от съседите - какво да правя?

                              застрахователите те заблуждават, викай ги да ти платят щетета каквато е до момента, после я отстраняваш, викаш ги пак, ако пък се опъват много прекратяваш застраховката и правиш нова, няма такъв филм, че за едно и също нещо не се плаща два пъти, плаща се когато е отстранено, ама пробват ако мине номера, те и откраднати огледала не плащат, ама по принцип, иначе ако знаеш как и каво да направиш си плащат всичко

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X