Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разработка на НИВА (Найлучшее Изделие Вазовского Автозавода)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разработка на НИВА (Найлучшее Изделие Вазовского Автозавода)

    Здравейте!

    В най-близко бъдеще ми предстои да стана щастлив собственик на нова Лада Нива и искам да ви попитам за най-важния период от живота на автомобила - разработката.

    Какво може и какво е забранено? А какво обезателно трябва и какво не е задължително да се прави?

    Предварително благодаря!

  • #2
    1.Препоръчвам първо лично да огледате всички болтове, съединения и гайки и да проверите дали са правилно затегнати. Внимавайте да не прекалявате, за всичко с мярка и най-добре с динамометричен ключ.
    2. Прегледайте и водните съединения но там също не прекалявайте със стягането за да не се пререже гумата.
    3. Внимателно огледайте всички места където гумени съединения или кабели се трият и не са поставени на точното място. Поправете или добавете нещо за да ги предпазите от протъркване.
    4. Ще е идеално ако си купите антикорозионна защита на спрей (има два вида – за външни части и за скрити кухини) и да напръскате навсякъде където ви хрумне докато всичко е ново и чисто.
    5. Добре ще е да си купите и малко грес на спрей или най-добре медно съдържащ високотемпературен спрей и да напръскате всички триещи се съединения – все пак мислете като пръскате и внимавайте къде.
    6. Отстранете всички малки дразнещи проблеми от рода на скърцането на сенника (поправя се с малко изолационна лента около оста). Не казвам че вашия сенник непременно скърца...
    7. Карайте колата първите 1000 км само на дълъг път, спокойно и я дръжте на оптималните обороти мажду 2500 и 3500. Не забравяйте че новия двигател се съсипва както от много високи така и от каране на прекалено ниски обороти, Най-добре карайте плавно и без резки маневри.
    8. След като стане време за първа смяна на маслото си сложете полусинтетика или синтетика и недейте слуша разните псевдо разбирачи които ще ви разправят че хубавите масла не са за тази кола.
    9. Внимавайте къде ще ходите на сервиз. Все още има (за съжаление много) измислени сервизи където не са чували че на новите двигатели на ВАЗ главата не се пристяга!
    10. Сменете си кабелите за свещи със силиконови такива, има достатъчно евтини и качествени от порядъка на 25 лв., да не вземете да си дадете парите за разните които са по 150лв.
    11. Сменете си свещите с по-добри от рода на NGK и т.н.
    12. Винаги когато нещо не знаете по-добре прочетете и питайте отколкото да се доверите на някой „майстор” който да ви донесе сериозни проблеми.
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      Не забравяйте също така да проверите налягането на гумите,
      дали има заредени всички течности в агрегатите ( масло двигател, антифриз, масло във скорости, раздатка и мостове) добре е и да гресирате всички предвидени места (основно кардан) проверете и ако е необходимо регулирайте хода на съединителя. Следете дали ремъците са правилно обтегнати и дали няма загряване на спирачката на някое от колелата. След първите ~1500 км регулирайте на стенд и сходимостта на предния мост.
      Успех !

      Коментар


      • #4
        има едни спейове с една мазна течност, която е измислена за анти корозионна защита на гредите отвътре. вземи си достатъчно от това и пръскай по повечко във всички технологични отвори на купето, най - вече роговете и носещатата конструкция, иначе след някоя година ще си имаш купчина ръжда вместо кола
        drive alive

        Коментар


        • #5
          Плашите ме, момчета!

          Аз си мислех, че като е чисто нова кола само трябва да се внимава с шофирането при разработката, а то излезе, че трябва да изучавам дзен или изкуството да поддържам Нива...
          А аз дори гаечни ключове нямам!

          Много благодаря за отговорите!
          Започвам да се подготвям психически за срещата с Нивата. Засега събрах доста смут в душата, но се надявам, че с повечко питане и консултации с вас, ще натрупам необходимите знания.
          Дали можете да ме насочите към някакъв адрес с онлайн ръководство за експлоатация на НИВА, че така и не успях сам да открия, за да се подготвя теоретично.

          Ще ви бъда и много благодарен, ако ме насочите откъде мога да купя такива квалитетни, но не скъпи кабели, свещи, дистрибуторни капачки, спрейове и пр.
          Започвам с лесното, а по-нататък са наред гуми за кал и ръчна лебедка. Постепенно след това ще идват и другите ъпгрейди докато я опозная и направя офроуд-царица!

          Стискайте палци!

          Коментар


          • #6
            щом ще караш нива, трябват ти и инструменти, това е кола, която обича да и се обръща внимание

            гаечни лючове, отвертки, клещи и чук са най важните
            drive alive

            Коментар


            • #7
              Подкрепям go go go с допълнението че на всеки сериозен офроудер му трябват инструменти, без значение какво кара, освен това хладен ум и сръчни ръце. Само белите ръкавици може да си остави в къщи...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                Ще ви бъда и много благодарен, ако ме насочите откъде мога да купя такива квалитетни, но не скъпи кабели, свещи, дистрибуторни капачки, спрейове и пр.

                Най-добре елате на някоя сбирка и там ще се поразговорим, че иначе рискувам да хвана тендовагинит от писане на клавиатура...Например сега в събота на екологичното събитие...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  Първоначално публикуван от go go go
                  щом ще караш нива, трябват ти и инструменти, това е кола, която обича да и се обръща внимание

                  гаечни лючове, отвертки, клещи и чук са най важните
                  Лелеее! И ЧУК?!

                  Чета темата на Алекс Марков "Лада Нива" по няколко пъти на ден (като Отче наш ) и там той споменава за някакви готини огледала. Къде, как?
                  Използвам случая задочно да му благодаря за хубавата тема!
                  Ставаше дума, че се очакват в магазина на оф-роуд бг самоблокиращи се диференциали за Нива.
                  Дали скоро ще пристигнат? Някакви цени?

                  Ще стане моята Нивка най-сериозният извънпътен, безпътен и пр. звяр!
                  Само да пристига по-скоро!

                  А климатик обещаха да доставят и монтират от НАР за 1600 лв с ДДС (това е с монтажа).

                  Коментар


                  • #10
                    Например сега в събота на екологичното събитие...
                    Благодаря за доброто отношение и за поканата, но се намирам чак в Стара Загора...

                    Иначе по-нататък, като пристигне Синята стрела и я разработя внимателно на равното, с радост ще се включвам в по-леките екшъни... а като ми помогнете със съвети при ъпгрейда и в по-сериозните!

                    Отново благодаря!

                    Коментар


                    • #11
                      внимавай с тунинга защото някои неща много ще зарадват гаранционния сервиз, защото няма да ти признаят гаранцията

                      всяко отклонение от заводската сглобка го консултирай с дилъра, защото гаранцията си е важно нещо, никой незнае какво са объркали в завода, мисля че на нивата гаранцията е 6 месеца или някакви километри май 20000
                      drive alive

                      Коментар


                      • #12
                        Ииии, вярно бе!

                        Значи наистина отначало само гумите, огледалата и кабелите... Климатикът ще си е монтиран от тях, значи ще е и той гаранционен.

                        Иначе гаранцията звучи гордо - 35 ХИЛЯДИ, ехее км или цели ДВЕ години!

                        Коментар


                        • #13
                          за какво са ти нови огледала, така или иначе ще ги строшиш в гората

                          аз съм строшил една кофа най - различни, по - важно е да имаш каско та да има кой да ти купува нови
                          drive alive

                          Коментар


                          • #14
                            Антикорозионна защита

                            Я разкажете нещо повече за тези шпрейове за антикорозионна защита. Интересува ме къде се продават каква марка са и всичко останало. Благодаря предварително!
                            Only after the last tree has been cut down,
                            Only after the last river has been poisoned,
                            Only after the last fish has been caught,
                            Only then will you find that money cannot be eaten.

                            Коментар


                            • #15
                              Препоръчвам на Valvoline, тествал съм ги. Те са два вида черен и бял. Черния е за елементи по пода (външни) и части на окачването. Белия е за скрити кухини и представлява восъкo-образна, мазна течност която прилепва добре и има свойството да се разлива на кавитачен принцип по близките повърхности. Мисля че серията се казва Tectyl...
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X