Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Iberia 2010

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Iberia 2010

    май най- други са инвеститорите, с финансовия и интелектуалния им капацитет
    Зима иде

    Коментар


    • #17
      От: Iberia 2010

      Знаех си аз, че трипа е тематичен!
      Поздравления за прекрасното пътуване!
      You'll never find out - I got no key hole....

      Коментар


      • #18
        От: Iberia 2010

        Браво, страхотно пътешествие
        Супер снимки

        Коментар


        • #19
          От: Iberia 2010

          скоро сме на моторите и летим към Лисабон
          някъде по пътя се отбиваме за малко да погледнем какви ги твори атлантика по тия брегове

















          по някое време достигаме Лисабон и бързо се озоваваме из малките улички на старата част, където ни сервират това



          и ей такива прибори за консумация



          следва
          the road goes ever on and on...

          Коментар


          • #20
            От: Iberia 2010

            29.08.2010

            случайни снимки из Лисабон















            град Лисабон, столицата на бившата покровителка на моретата, начално пристанище на Вашку да Гама и Магелан… живее в миналото; из него витае атмосфера на носталгия по отминало величие; хората, които го обитават, са се вкопчили в депресивното си състояние и сякаш времето тече някъде в страни от тях.

            Лисабон (лишбОа, на португалски) е огромно морско пристанище на Атлантика, разположено на стръмни хълмове, спускащи се почти тържествено към водата; градът, обаче, няма отношение към нея, тя не се вижда от почти никъде, освен едно единствено място; до водата, където човек естествено очаква да намери най-живата част, почти не може да се стигне, защото тя е запречена по цялото си протежение от железницата, която по някаква причина никой дори не се е опитал да премести; не съществува и място, от което да се видят величествените му хълмове.

            толкова престъпна липса на градоустройство, без мисъл, без поглед в бъдещето не съм очаквала да видя в европейска столица…. но е факт; в Лисабон!

            единственото място с гледка и целенасочено градоустройство (от преди 200 години)



            денят е неделя, ние безцелно се шляем нагоре-надолу, но подтиснатото и угнетено усещане, което висне над този слънчев град, просто не иска да ни напусне; градовете се правят от хората – а хората тук, освен че са неприлично грозни, нискостеблени и кривокраки, имат не по-лоши шансове от всяка друга европейска нация; но за времето на нашия престой нито един човек не ни сервира кафе с усмивка, нито един не ни заговори от любопитство…

            трябва да вдигнат паметник на Ремарк, за дето все още градът им е претъпкан с туристи

            дори в новата част на града, където е било световното изложение 1998, атмосферата не е по-различна, въпреки доста по-европейския облик, освободения waterfront и атракциите, пълни с хора в неделя;

            е, Сиза и великият Сесил Белмонд са се постарали









            но дори под сянката на това изумително бетонно платно има празнота някаква…

            най-приятните за очите местни са обикновено от тази раса



            следва
            the road goes ever on and on...

            Коментар


            • #21
              От: Iberia 2010

              30.08.2010

              понеделник е заветният ден, в който се надяваме да намерим отворен сервиз на Сузуки; озоваваме се на малка тясна павирана уличка и Стром-а е вкаран в питстопа



              (усещате ли драматизма в погледа...)





              готови сме за нула време; снабдени с ново електрическо сърце за белия красавец, нямаме търпение да напуснем града поне за малко

              няколко приятни завойчета на запад; после още малко на запад; после път с Дупки още на запад; едно-две хълмчета на запад и:



              от тук по-на запад е само Атлантика



              най-западната точка на континентална Европа – Cabo da Roca



              следва
              Прикачени файлове
              the road goes ever on and on...

              Коментар


              • #22
                От: Iberia 2010

                31.08.2010

                преди да си тръгнем от земите на грозните малки намръщени хора, все пак успяваме да се доберем до водата за по кафе





                в Бразилия се говори португалски, ако се чудите нещо… всъшност мемориалът е построен и подарен на църквата за това, че е помогнала Португалия да остане незасегната от втората световна война.

                потегляме на изток; караме през хълмисти земи, покрити с ръкотворни горски насъждения докъдето ти стига погредът





                първоначално мислех, че са маслини, но нещо зеленото не ми пасваше савсем; ето ги отблизо



                дървото е корк, а Португалия е единственият световен износител на ценния матерял



                коркът всъшност е кората на дръвчето, а то незнайно как успява да оцелее и след като му я вземат; при това многократно



                датата на последното обелване е надлежно регистрирана



                това, че пресякохме границата, може да се познае само по цената на горивото



                подминаваме Севиля на ход (да ме прощават любителите на исторически места); след целодневно каране в пустиноподобните земи на Андалусия привечер пред нас на хоризонта се извисява Сиера Невада; градът, сгушен в подножието й, е Гранада

                следва
                the road goes ever on and on...

                Коментар


                • #23
                  От: Iberia 2010

                  Прекрасен пътепис и чудесни снимки.Благодаря.
                  Чакам продължението.
                  0осем9осем7шест0осем7едно
                  Миро

                  Коментар


                  • #24
                    От: Iberia 2010

                    01.09.2010

                    за първото утро на семтември имаме предвидено културно мероприятие с мавърското име Alhambra

                    станали сме нечовешки рано и още в 8.00 сме се измъкнали от хотела и крачим по тесните стръмни улички нагоре





                    билетите за комплекса са разпродадени предварително, понякога със седмици напред; хората са определили капацитет и пускат посетителите на малки групи из комплекса, под час - преди два дни едва успяхме да резервираме места за тази сутрин, 8,30, единствените останали…

                    с изкачването нагоре тук-там между къщите започват да се разкриват гледки надолу, към града







                    утрото ни е фантастично; приятен хлад е слязъл от планината през нощта и въздухът и свеж и прозрачен; докато се лутаме из зигзазите на стръмните улички успяваме да се загубим, намираме се, закъсняваме и накрая, почти подтичвайки и без audio-гид, успяваме да се вмъкнем в Nasrid Palaces минутки преди края на времето на билетите ни; отпред вече чака групата за 9…





                    мястото е безкраен низ от открити и закрити пространства, от хлад и припек, от ромолене на поточета и водни огледала





                    всяка гледка, всеки утринен слънчев лъч, всяка перспектива е умело режисирана и подредена така, че от нея да лъха хармония





                    вниманието към детайла и украсата е типично арабско и само местата, засегнати от намесата или неханието на владетелите на тия земи в по-късни години, не носят усърдието на мавърските каменоделци, ваятели, дърводелци и керамици



                    не е нужно да те бива с фотоапарата - наоколо всичко е изкусно аранжирана сцена



















                    мистика някаква витае наоколо



















                    (мисля, че прозорчето, което гледаше към тия куполи, също беше целенасочено поставено там…)

                    на места от терасите и покритити пасажи, свързващи отделните части на комплекса, се разкриваше такава панорама





























                    не си падам особено по снимането на цветя, но тук не се сдържах



























                    изглежда ли ви огромна? тя е! и местата, на които дъхът ти спира от поредната режисирана гледка и ти се иска просто да постоиш там за малко, са неизброими… приказка от 1001 нощ.

                    следва
                    the road goes ever on and on...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Iberia 2010

                      За да добиете що-годе идея за мащаба на Алхамбра цък
                      the road goes ever on and on...

                      Коментар


                      • #26
                        От: Iberia 2010

                        Гери,
                        вече професионален профил мога да ти спретна )... Определено имаш уклон към по-модерните решения в архитектурата. Имам въпрос...имаше ли списък по който да ги обикаляте ?
                        Беше ми много интересно да чета написаното...справяш се чудесно...или поне на мен много ми хареса. А професионалното изкривяване на пътеписа му придава силен характер.
                        Добре дошли !

                        Коментар


                        • #27
                          От: Iberia 2010

                          Първоначално публикуван от mitkosto Преглед на мнение
                          Гери,
                          вече професионален профил мога да ти спретна )... Определено имаш уклон към по-модерните решения в архитектурата. Имам въпрос...имаше ли списък по който да ги обикаляте ?
                          Беше ми много интересно да чета написаното...справяш се чудесно...или поне на мен много ми хареса. А професионалното изкривяване на пътеписа му придава силен характер.
                          Добре дошли !
                          добре заварили!
                          както някъде по-горе написах - всяка архитектура трябва да си идва с времето и мястото; годината е 2010 - няма начин просто, иначе рискувам да стана като лисабонци. (не би ви харесало - много са грозни, наистина!!!

                          разбира се, че имаше план, иначе има опасност да минем на 200 метра от Casa Musica и да не я видим; по-добрите неща се търсят като игла в купа сено предварително, посредствени има навсякъде

                          което не значи, че маврите от преди 600 години не ми спряха дъха в подножието на Сиера Невада; там бих се върнала...
                          the road goes ever on and on...

                          Коментар


                          • #28
                            От: Iberia 2010

                            Милушева, след тези снимки от Ал Хамбра вече съжалявам много, че преди две години нямах търпението да изчакам няколко часа за билети Комплекса отвътре е наистина нещо изключително както и самата Гранада

                            P.S. С нетърпение чакам последните части от пътеписа и натискам "refresh" тук и в блога, така че не ни мъчи дълго.
                            Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Iberia 2010

                              Казвате, че в Алхамбра "не е нужно да те бива с фотоапарата - наоколо всичко е изкусно аранжирана сцена", ама не сте права! Така подробно и добре заснет двореца го виждам за първи път. Гледките от двореца също. Може да е било късмет с часът и облачността, но има значение и кой гледа през визьора на фотоапарата. Определено биете по качество снимките на рекламните проспекти и тези от официалният сайт. А повярвайте ми, гледал съм доста снимки на Алхамбра. Просто не ми се очертава скоро да мога да стигна до там, а мястото ме тегли. Задоволявам се с гледане на снимки.

                              Така че - не омаловажавайте собственото си умение с фотоапарата.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Iberia 2010

                                01.09.2010 Гранада

                                остана ни само да покорим Сиера Невада



                                пътят на обратно и малко still images - утре
                                the road goes ever on and on...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X