Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

    Здравейте,
    във форума на БФРЛ се заформи дискусия/предложение да се разреши работа
    на КВ за лицензираните радиолюбители с клас 2.
    http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=2&t=590
    Целта е да се популяризира работата на КВ,сред младите радиолюбители,притежаващи клас 2.
    Става дума за работа на 3,5 и 28 МХц или 3,5 и 7 МХц със допустима мощност 100 Вата.
    Моето лично мнение е че 28 е по-подходящ банд-антените са с малки габарити,обхвата
    е широк и много популярен а и през следващите няколко години се очаква прохождението
    да се отвори и далечните връзки да са ежедневие.Отделно и факта че се предлагат
    доста евтини монобандови станции на 28МХц в любителския обхват.
    Ако се постигне консенсус по въпроса , БФРЛ може да излезе с предложение до КРС
    за необходимите нормативни промени.
    Пускам темата със молба за вашето мнение,искате ли да работите на КВ и нужна ли е
    подобна промяна.
    73, Наско
    На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

  • #2
    От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

    Намирам идеята за разумна, разбира се при условие, че работата на КВ ще бъде разрешена в един диапазон и при намалени мощности... И това наистина ще е добър начин за популяризиране на КВ...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

      Добро предложение. Аз там си написах мнението, но ми е интересно да видя мнението на колегите в този форум. Доколкото виждам повечето хора тук работят с мобилни и носими станции на УКВ - съвсем разбираемо. Въпроса е дали повечето от вас имат идея и желание да работят на КВ... И дали някой който е започнал с УКВ станции се е замислял и е проявил интерес "какви са тия КВ? какво правят хората там?" Щото все си мисля, че основния проблем е не законов (липсата на клас 1). Който иска да работи на КВ ще работи. Вземането на клас 1 в момента не е особен проблем.
      LZ2NKM

      Коментар


      • #4
        От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

        Знам че аргумента звучи глупаво, но като изхождам от авторитета на предложителя - напълно го подкрепям. Сам за съжаление нямам опит, доколкото ми е известен опита на LZ3YY, то проблеми няма да възникнат, а полза - много. Най-малкото - ще поевтинее апаратурата. А то аз също нямам. Пък като слушам новините и си мисля какво ни чака ... Това и ще е интернета на утрето ...(((

        Коментар


        • #5
          От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

          Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
          Вземането на клас 1 в момента не е особен проблем.
          Това обезмисля предложението. Ако някой наистстина има нужда от къси вълни за 2-3 вечери може да назубри конспекта. Следващата стъпка каква ще е? Втори клас само къси, ако искаш да говориш с токито - трябва ти първи клас
          За протокола, аз имам само втори клас. Някой ден живот и здраве, като си намеря станция, антена, морзов ключ ... ще се явя на изпита и ще почна да "мачкам" австралийците.

          Коментар


          • #6
            От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

            Да,вземането на клас 1 не е проблем,но това не прави притежателя му оператор,способен да работи безпроблемно на КВ.Работата с токито на УКВ и работата на КВ където в най-лошия случай те чува половин Европа са съвсем
            различни неща.Идеята е и да се осигури възможност за малко опит на КВ на 1 или 2 новобрански обхвата,
            където ще се разбере как се работи с ДХ , как се работи на сплит , какви са процедурите за радиовръзка и т.н.
            Тези неща могат да се научат и по трудния начин,като те наругае глутницата на която пречиш и като те пуснат
            в пакет клъстера че си лош оператор,но от това никой няма полза.Назубрянето на темите за клас 1 не дава ни
            най-малка практическа представа за нещата.
            73, Наско
            На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

            Коментар


            • #7
              От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

              Първоначално публикуван от LZ3YY Преглед на мнение
              Да,вземането на клас 1 не е проблем,но това не прави притежателя му оператор,способен да работи безпроблемно на КВ.Работата с токито на УКВ и работата на КВ където в най-лошия случай те чува половин Европа са съвсем
              различни неща.Идеята е и да се осигури възможност за малко опит на КВ на 1 или 2 новобрански обхвата,
              където ще се разбере как се работи с ДХ , как се работи на сплит , какви са процедурите за радиовръзка и т.н.
              Тези неща могат да се научат и по трудния начин,като те наругае глутницата на която пречиш и като те пуснат
              в пакет клъстера че си лош оператор,но от това никой няма полза.Назубрянето на темите за клас 1 не дава ни
              най-малка практическа представа за нещата.
              73, Наско

              Съгласен съм. Въпроса е че дори законното разрешение да работиш няма да роди много КВ активност от оператори клас 2. Точно поради причините които си описал горе. Другото нещо е че за работа на КВ е важно първо да слушаш много и чак тогава да работиш. Пък и в интернет не е като да няма информация относно процедурите за работа, а и никой не ти пречи да слушаш дори и да нямаш клас 2 - всички тия неща могат да се научат и само от слушане. После си готов - стъкмяваш апаратура, вземаш лиценз и работиш. Не вярвам да са много хората, които си купуват апаратура и веднага да започват да работят или да искат да работят на къси вълни. Примерно аз слушах КВ по времето когато апаратурата ми беше едно токи Алинко. После си взех КВ трансивър и пак слушах няколко месеца (даже съм участвал като SWL на контести) и когато вече имах и някаква антена знаех какво се прави и не ми беше особено трудно. Липсата на клас 1 тогава не ме спря нито да слушам, нито да си купя трансивър.
              Та пак стигам до моето мнение - да, ок, не е лоша идеята да се разреши за клас 2 работа на КВ или 6м, но това никак не вярвам да доведе много нова активност по КВ банда. А и ти си прав, че работата на УКВ по симплекси и репитри е коренно различна. Част от хората си искат само това. Иначе радиолюбителството е необятно - има толкова много интересни неща. И всеки си намира нещо за себе си.

              73, LZ2NKM
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

                А, нЕма нужда .
                Който иска да говори на късите вълни, какво ще го спре? Един клас1 е най-малкия проблем, но поне е някаква теоретична гаранция, че като излизаш в ефир, поне 6 месеца ще си се поуслушал как се говори в радиолюбителските обхвати и щом след 6 месеца си все още мераклия, тогава имаш право да се пробваш. Някак си не си го представям да ти дадат право да се развикаш над половината свят, щото днес си си взел як предавател и без да имаш представа к'во пра'иш да окнеш в ефира. Не, че не се случва, ама поне е по-ограничено, като не е разрешено.
                Абе де да знам ... хайде да дадем право да се кара ТИР с В категория - това със сигурност ще намали цените на превозите и ще се отрази благотворно на икономиката .... ама тира ще може да си го кара само унас и простотията ще си остане локална, а вълните на границата надали някой ще ги спре (поне в началото ).
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #9
                  От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

                  Наско, който иска да работи на КВ, съвсем лесно ще си вземе 1-ви клас. Сега условията за придобиването му се либерализираха достатъчно, да не кажа, че стана почти формално придобиването на клас. Знаеш как беше навремето и пак, който имаше желание, го взимаше... Като ходиш в София, послушай надвечер репитера на 430 и сам ще си отговориш на въпроса, дали тези имат работа на КВ.
                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Предложение да се разреши работа на КВ за клас 2

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Знам че аргумента звучи глупаво, но като изхождам от авторитета на предложителя - напълно го подкрепям. Сам за съжаление нямам опит, доколкото ми е известен опита на LZ3YY, то проблеми няма да възникнат, а полза - много. Най-малкото - ще поевтинее апаратурата. А то аз също нямам. Пък като слушам новините и си мисля какво ни чака ... Това и ще е интернета на утрето ...(((
                    Еий Стефан не говори така... Рдиото е хубаво но защо ще губим интернета
                    LZ2DRD

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X