Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зимнинки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зимнинки

    След щателно разглеждане видях, че нямаме специална тема за приготвяне на зимнина, а само
    тук-там разхвърляни рецепти. Тъкмо сега е сезонът да сложим нещо в някй буркан - не защото няма в магазина, но защото домашното е неповторимо и като вкус, и като усещане, и като спомен за килерите на баба, и като емоция за нещо, направено от нашите ръце. Предлагам да споделим любими рецепти за разни пикантерии, с които разкрасяваме зимната си трапеза, а защо не, когато завали снежецът - да си спретнем кулинарен фест с домашни специалитети. Харесвам прости и непретенциозни рецепти, без специални грамажи и префърцунени продукти, написани така, че да се изпълняват леко - тоест - една ч.ч. вместо 254 грама еди какво си. Започвам с мариновани чушки, царска туршия и краставички без варене.

    ЦАРСКА ТРУШИЯ
    5 кг. камби
    250 гр. сол
    500 гр. захар
    карфиол, моркови, кервиз - кой колкото предпочита
    Смесват се сол и захар и се поръсват изчистените и нарязани камби. След 7-8 часа се изсипва сока + 1 л. оцет + 0,5 л. олио. Завира и се заливат смесените зеленчуци. По желание се стерилизира за капачка.

    МАРИНОВАНИ ЧУШКИ
    2 ч.ч. оцет, 1 ч.ч. вода, 2 ч.ч. захар, 8 с.л. сол, 1 дафинов лист, черен пипер, ¾ ч.ч. олио
    Всичко завира. Във врящата марината се пускат по малко 5-6 кг. Чушки за по 2-3 минути. Нареждат се в буркани, между тях магданоз и чесън, заливат се с марината, стерилизират се 5 минути

    КИСЕЛИ КРАСТАВИЧКИ /без варене/
    на 2 л. вода, 6 с.л. сол, 200 мл. оцет, за 10 кг. краставички – 10-12 л. саламура
    Завира водата със солта и като изстине се добавя оцета, заливат се и стоят на хладно. Когато са готови се прехвърлят в буркани, заливат се със саламурата, запечатват се с найлонови капаци, предварително потопени в гореща вода.

  • #2
    От: Зимнинки

    Маринована бамя

    Хубавото, на тазя бамя е, че може да се яде няколко дни след като се приготви - до 5-6 дни след направата и, както и през есента и зимата. Тогава в буркана се поставя по 1щипка натриев бензоат, или по 1 аспирин. Ако са на достатъчно студено място - и двете са напълно излишни.

    Продукти:
    Дозата е в зависимост от буркана - за 1 буркан от 800мл (за по-малки буркани-дели се пропорционално)

    бамя - събира около 350-400 гр., зависи колко е голяма и колко добре ще бъде подредена в буркана. Май тук е мястото да спомена, че най-вкусната и крехка е дребната, свежо-зелена, без черни ръбчета.
    до ръбчето оцет
    1 равна супена лъжица сол
    2 равни супени лъжици захар (или 1 с.л., тогава не сладни)
    освен това: няколко зърна черен пипер, няколко скилидки чесън и няколко стръка целина или магданоз, или няколко лозови листа - тези зелените се поставят най-отгоре върху бамята в буркана, за да не остава на сухо, когато поеме от течността.

    Приготвяне:
    Оцета, солта, захарта и други подправки ако има се поставят на дъното на буркана.
    Той се накланя леко и в него се нареждат бамите, добре уплътнявайки ги.
    Между тях може да се поставят още скилидки чесън, а най-отгоре се поставят зелените листа- целина, магданоз или лозови. Тук е мястото на аспирина или натриевия бензоат да се прибави.
    Запечатват се бурканите с метален капак и поставят на сянка; обръщат се два пъти на ден, или само разклаща буркана.
    След 5-6 дни имаме хрупкави, мариновани бами .

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3782062114sn.jpg
Прегледи:1
Размер:59.2 КБ
ID:5206276

    Коментар


    • #3
      От: Зимнинки

      Колеги, нека не превръщаме в раздумка полезната тема.
      Ако имате да добавите рецепта или корекция в съотношението на вече написаната, моля.
      Всичко останало ще трия наред!

      Коментар


      • #4
        От: Зимнинки

        Люти чушлета ))

        Рецептата е с бабешки пропорции...

        Продукти:
        люти чушлета
        моркови
        чесън
        пресен копър
        ябълков оцет
        сол
        олио

        Начин на приготвяне:
        Чушлетата се запичат леко и се подреждат плътно в буркани от 800г, като между тях се слага по малко нарязан копър, чесън и кръгчета моркови. На един такъв буркан се добавя ябълков оцет до половината на буркана, с.л. сол, 1,5 супена лъжица мед, малко вода и накрая около един пръст олио. Затваря се здраво и поне веднъж на ден се разклащат до разтопяване на меда и солта. Не се стерилизират...

        Същата рецепта може да се приготви с чорбаджийски чушлета.
        Да ви е сладко

        Коментар


        • #5
          От: Зимнинки

          Може ли някой да предложи рецепта за шипков мармалад ? Dan7 ?

          Коментар


          • #6
            От: Зимнинки

            Първоначално публикуван от mimi77 Преглед на мнение
            Може ли някой да предложи рецепта за шипков мармалад ? Dan7 ?
            Мимка, много е труден пустия! Сваряват се шипките, после се претриват през сито, после пюрето се прецежда през тензух, за да се отделят онези власинки, дето боцкат като стъклена вата и после се вари със захар 2 към 1, тоест 2 кг. пюре - 1 кг захар до желаната гъстота. аз слагах 700 г, захар, но отдавна вече не го правя...голяма плесканица е!

            Коментар


            • #7
              От: Зимнинки

              Сърдечно ти благодаря! Мисля да опитам пък да видим какво ще излезе...

              Коментар


              • #8
                От: Зимнинки

                Първоначално публикуван от mimi77 Преглед на мнение
                Сърдечно ти благодаря! Мисля да опитам пък да видим какво ще излезе...
                Съветвам те да работиш с хирургични ръкавици, за да се отървеш от власинките.

                Коментар


                • #9
                  От: Зимнинки

                  СУРОВА ТУРШИЯ
                  Аз към средата на ноември си купувам корнишони, малки морковчета, зелени доматчета, карфиол -всичко по около седем килограма, две-три дюли, две глави целина с много шума, бутвам зарзавата в бидонче 40 л. (с канелка) смесен с нарязаните дюли и кубчета(или резени) целина, и покривам отгоре с навитата шума от целината. След това застопорявам цялото със сухи лозови пръчки за не плува и пълня с чешмяна вода. После водата се точи, като при това се измерва колко литра е. На всеки литър се слага по 50 гр. морска сол и цялата смес в тенджери, тигани и всичката посуда, която се намира в къщи се вари до кипване. След това се изнася на балкона да изстива. Като добие стайна температура бидона заедно със зарзавата се поставя на удобно за претакане място и се пълни със саламурата. Първите три-четири дни се претака по веднъж на ден. За който го мързи-може да се надухва и с маркуч. В зависимост от времето туршията става от 15 дни до месец. Ако е застудяло, яжте си я така. Ако е още топло, добре е да се пресече, като вкуса лееееко се променя. Това аз го правя с натриев бензоат, грам на килограм го препоръчват, аз слагам по-малко и го смятам на литър. Наздраве!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зимнинки

                    Апетитка с маслини
                    3 кг. сиврии се нарязват на парчета, изпържват се леко и се отделят настрани. В мазнината се изсипват 2 буркана доматено пюре + 2 шепи черни маслини и се добавят на вкус сол, захар, магданоз, люта чушка и чесън по желание. Когато заври се прибавят сивриите и така повира около 10 минути. Насипва се в буркани и се стерилизира 15 минути.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Зимнинки

                      Грип ме налегна и цяла седмица в къщи. Пощурях от скука и докато боледувах направих ей тези зимнинки.

                      Бобена салата

                      1 кг сварен бял боб
                      1 буркан грах
                      1 кутия царевица
                      2 кг.печен пипер нарязан /аз го замених с 2 кг. сурова капия, нарязана и маринована в традиционна марината- захар, сол, оцет, вода, олио и дафинов лист/
                      2-3 люти чушки,изпечени инарязани
                      2 буркана големи лютеница
                      2 буркана кис. краставички,нарязани на кубчета
                      1 кт. сварени и нарязани моркови

                      марината
                      100 мл. олио
                      100 мл. оцет
                      сол на вкус
                      100 г. захар
                      чер пипер на зърна, даф. лист, магданоз
                      Маринатата се кипва ,заливат се продуктите,объркват се и се пълнят в буркани.
                      Варят се 20 мин.

                      Ето резултата:/извинявам се за лошите снимки - с GSM и на тъмно/

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021202482.jpg
Прегледи:1
Размер:45.5 КБ
ID:5221882

                      После спретнах една лесна туршия - без варене

                      Нарязвам зеленчуците - каквито имам - чушки зелени и червени, карфиол, морковче, краставичка, задължително обикновено зеле - повечко. малко червено цвекло, за да стане розова туршията и кервиз. В компотен буркан се сипва до ръбчето оцет, 1 с.л. сол и 1 с.л. захар, тъпчат се зеленчуците, отгоре един аспирин и се налива с вряла вода. Капачка и се обръща обратно. Една седмица се въртят бурканите и после - в килера.Така няма да мислите за количество марината - а според както дойде. Туршията е много трайна и хрупкава дори през лятото.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021202486.jpg
Прегледи:1
Размер:44.3 КБ
ID:5221883

                      Малките бурканчета отпред са със сладко от дюли.

                      Обелват се и се изчистват от семето 5-6 едри дюли. Обелките и семенниците се сваряват в литър и половина вода. Парчетата дюли се настъргват и се заливат с вода, за да не потъмнеят. Прецежда се - в получената отвара се добавят изцедените от водата дюли и 1 кг. захар. Вари се до желеобразна смес и се добавя 1 п. лимонена киселина.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Зимнинки

                        След димитровден не ми са сладки късните неузрели домати. Затова преминах на туршии. Всяка година правя с променлив успех царска туршия (пост 1 и 2), но докато не е втасала си купувам
                        1.Туршия в пластикови пакети по 400 грама. Има голямо разнообразие: винаги камби жълти и червени, карфиол, бамя,корнишони, зелени бадеми, и джанки, моркови(разбира се). Понеже не мога да изям един пакет наведнъж и жената не бива да узнае с какво се "тровя", отцеждам саламурата и пъхвам пакета в камерата.

                        Така ми се услажда повече бобената чорба.

                        2. Другата зимна салата, която обичам е бяло зеле,ситно нарязано,скълцани листа кервиз, настъргани на едро моркови настъргана бяла ряпа,(трябва да се изстиска сокът й). Олио на вкус и оцет балсамико венчаят края. Често я разнообразявам с червено цвекло (панджар), като гледам да не цапам покривката.

                        3. Гледах кулинарно предаване от Грузия. Готвеха някаква супа с месо. Заедно с месото пуснаха да врят три ябълки антонавки (айвания). Те си отдадоха аромата на супата, а като поизстинаха, станаха чудесно мезе за аперитев.
                        Вдъхновен от постигнатото, реших да пробвам в микровълновата печка. И тук с глезотии: в издълбаната трапчинка сипвам мед или захар, може и счукани орехи. Нещо като щрудел за четири минути.

                        4. В родопите ме гостиха с маринован зелен фасул. От оня жълтия крехък, който расте само там. Хубаво мезе.
                        Последно редактирано от Симеон; 28-10-10, 20:49. Причина: п.п.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Зимнинки

                          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                          В родопите ме гостиха с маринован зелен фасул. От оня жълтия крехък, който расте само там. Хубаво мезе.
                          Днес специално ще потърся рецепти за маринован зелен фасул - заинтригува ме. А при нас не се маринова, но от стерилизирания в буркани зелен фасул, зимата също се приготвя салата - изцежда се фасулът и се нарязва на две по дължина, залива се със зехтин, счукан чесън, шепа смлени орехи, скълцан копър, сол и оцет. Майка ми затваря в буркани смесено жълт и зелен фасул и тогава салатата става, освен вкусна - и доста ефектна.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Зимнинки

                            Първоначално публикуван от Dan7 Преглед на мнение
                            Грип ме налегна и цяла седмица в къщи. Пощурях от скука и докато боледувах направих ей тези зимнинки.

                            Бобена салата

                            1 кг сварен бял боб
                            1 буркан грах
                            1 кутия царевица
                            2 кг.печен пипер нарязан /аз го замених с 2 кг. сурова капия, нарязана и маринована в традиционна марината- захар, сол, оцет, вода, олио и дафинов лист/
                            2-3 люти чушки,изпечени инарязани
                            2 буркана големи лютеница
                            2 буркана кис. краставички,нарязани на кубчета
                            1 кт. сварени и нарязани моркови

                            марината
                            100 мл. олио
                            100 мл. оцет
                            сол на вкус
                            100 г. захар
                            чер пипер на зърна, даф. лист, магданоз
                            Маринатата се кипва ,заливат се продуктите,объркват се и се пълнят в буркани.
                            Варят се 20 мин.
                            Салата ,,Ропотамо,, и казва майка ми.. ужсно вкусна е И аз правя една бърза, лесна и вкусна туршия. Може да пробвате. 5кг зеленчуци(зеле, карфиол,моркови и червени чушки) Съотношението е както ви харесва, аз слагам повечко зеле и карфиол. Нарязва се всичко и се слага в бидонче, кофа или голям буркан. За маринатата са нужни- 2л вода, 300мл олио, 400гр захар, 200гр сол и 700мл оцет завира се всичкото това и се залива. Оставя се захлупена туршията за час и се разбърква. След ден-два е готова за консумация. Слагам и черен пипер и стрък целина(но това по желание). Добър апетит!
                            Последно редактирано от Gallka; 29-10-10, 12:24.
                            В българският език няма дума, която в множествено число завършва на Й

                            Коментар


                            • #15
                              От: Зимнинки

                              Това "Ропотамо" го правя, като към тези количества зеленчуци слагам 2-3 килограма почистена и нарязана на шайби риба, сварена за 30 мин. в тенджера под налягане.Половината лютеница при мен е доматено пюре/след месец престой, заедно с оцета и киселите краставички помага да се стопят всички дребни костици, остава само гръбнака/.Ако рибата е разнородна, още по-добре за вкуса, няма никакво значение дали е "кокалява" или не, правил съм с распер, мряна, платика и таранка/и четирите могат да ти скъсат нервите, чистейки ги от дребни и едри кости при консумация/.
                              Варя бурканите 20 минути.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X