Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зимнинки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Зимнинки

    Снощи спретнах една импровизация, защото мама ми изпрати куп зеленчук и...ме засърбяха ръцете. Първо нарязах на едро морковите и обелих най-ситните глави червен лук. Посварих ги до полуомекване в традиционната марината - оцет, сол, захар, малко олио и вода.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021224013.jpg
Прегледи:1
Размер:44.3 КБ
ID:5222094

    добавих половин пакет ким.

    После досварих няколко едри глави чесън, 3 зелени ябълки на парчета, 4-5 чушки - рибки и стеблата на една китка целина. Нарязах морковите на парчета и разбърках с другите зарзавати внимателно, за да не се деформират.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021224025.jpg
Прегледи:1
Размер:35.6 КБ
ID:5222095

    Напълних в буркани.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021224027.jpg
Прегледи:1
Размер:14.9 КБ
ID:5222096

    Заврях останалата марината, добавих и една щипка натриев бензоат и долях пълнежа. Получи се ей тази красота.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021224026.jpg
Прегледи:1
Размер:23.2 КБ
ID:5222097

    /както винаги - извинявам се за лошите GSM снимки/

    Коментар


    • #17
      От: Зимнинки

      Станало е нещо интересно, но вкуса как ще е?
      Като вземеш да консумираш ще пишеш!
      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

      Коментар


      • #18
        От: Зимнинки

        Еко как научихме колегата Дочев да прави Паламуд консерва.
        Първо трябва риба охлаждаш и режеш на шайби почистваш всички вътрешности.
        Приготвяш марината от вода едра сол д.лист чер .пипер и бахар.
        Като заври бланшираш за малко и вадиш да се охлади.
        Почистваш всички кости и започва редене.
        Ред д.пюре краставички черно пиперче олио рибка може и бобец.
        Затваряш бурканите и вариш два часа.











        Коментар


        • #19
          От: Зимнинки

          Колеги,мисля да правя паламуд по горната рецепта.Моля някой запознат да каже има ли проблем ако паламуда е замразен.Благодаря.

          Коментар


          • #20
            От: Зимнинки

            И на мен ще ми бъде интересно.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #21
              От: Зимнинки

              Никакъв проблем.
              Консервата става невероятна, а и рибата преди да се сложи в бурканите може да се консумира, пак е невероятно вкусна!!

              П.П. Малко подробности: рибата се реже замръзнала, за да може да се чисти лесно. От кръгчето риба с натискане се отстранява кръгчето с вътрешности. Костите се чистят след бланширането!
              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

              Коментар


              • #22
                От: Зимнинки

                Благодаря!
                Хубаво е да се знае, че скоро попадах на хубав, едър замразен паламуд.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • #23
                  От: Зимнинки

                  Благодаря за информацията.Притеснението ми идваше от факта,че рибата не е прясна,купувал съм я преди три месеца(на кашона пишеше Мароко) и я взех на супер смешна цена,та не се знае от колко време е замразена.Като я направя ще пиша за резултата.Живи и здрави.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Зимнинки

                    Стана перфектно,само малко икономисах олиото,но за другия път ще знам.Наздраве

                    Коментар


                    • #25
                      От: Зимнинки

                      Ехей, забравихме се, а и хубавата темичка също. Да ви кажа "Здравейте!" с една рецепта, която направих преди няколко дни и се оказа изключително сполучлива. Дори смятам да направя още веднъж, защото е страхотно мезе за ракийката през дългата зима.

                      МАРИНОВАНИ ПАТЛАДЖАНИ

                      3 кг. патладжани
                      300-350 мл. винен оцет
                      200 мл. олио
                      200 г. захар
                      100 г. сол
                      чер пипер на зърна, бахар, дафинови листа - 3-4
                      2 китки магданоз и копър
                      2 глави чесън

                      Патладжаните се обелват и нарязват на дебели шайби. Поставят се в солена вода да престоят и пуснат горчивия сок - една нощ. След това се измиват с чиста студена вода. От оцета, олиото, солта и захарта + чер пипер, бахар и дафинов лист се кипва марината. В нея на порции се бланшират патладжаните за по 4-5 минути. Вадят се с решетъчна лъжица в съд. Когато са готови всичките, се посипват със ситно нарязаните магданоз и копър + нарязаният на филийки чесън. Разбърква се внимателно, за да не се накъсат прекалено шайбите. Поставят се в буркани и ако има останала марината се долива, ако не ви е останала, не е проблем - те са си поели каквото им трябва. Бурканите се стерилизират 10 минути и се обръщат с капачката надолу, докато изстинат. После - хайде в килера. Супер вкусни са, дори колежките помислиха, че са мариновани гъби. Имам ги фотнати, но съм забравила как се качват тук снимки. Ако някой ме подсети - ще ви ги покажа.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Зимнинки

                        А може ли да покажа моите? До преди 2-3 години си произвеждах патладжана и правехме повечко буркани. Напоследък ги правим предимно комбинация с чушки. Стават някак си... по-универсални

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161007_181609[1].jpg
Прегледи:1
Размер:112.0 КБ
ID:5730567

                        Коментар


                        • #27
                          От: Зимнинки

                          Красотичка!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Зимнинки

                            Някой може ли да ми даде изпитана рецепта за царска туршия?

                            Коментар


                            • #29
                              От: Зимнинки

                              Вчера и днеска вкъщи се занимаваме с една интересна зимнина - нар (ние му викаме калинка).
                              Сироп от нар:
                              Оронват се зърната на наровете. Това е трудоемка операция и аз го правя като с връхчето на криво ножче цепна околовръст кората на нара, след което с усукване на двете половини една спрямо друга нара се разчупва на две. Двете половини вече по лесно се начупват на малки парчета, от които зрънцата се оронват по-лесно. И да попаднат парченца от бялата ципа сред отделените зърна не е проблем.
                              Оронените зърна могат да се изстискат по два начина - със сокоизстисквачка, аз имам кувинкс и не съм доволен от резултата защото в сока попадат и доста твърди частици. Предпочитам метода на баба ми - завивам зърната на порции в няколко слоя марля и яко мачкам и усуквам за да изцедя максимално количество сок.
                              От около 25 кг нашенски нарове успях да изцедя около 5 л сок. На всеки литър сок добавих и сока от 2 лимона и по 1 кг захар. Сместа се разбърква и се слага на котлона. Продължава бъркането докато захарта се разтвори напълно. След като заври се намаля котлона и се оставя да ври на слаб огън около 50 мин. Докато ври се обира пяната излизаща отгоре. След като се поохлади готовия сироп се разлива в подходящи шишета или бурканчета, които вече се изваряват за стерилизация.

                              Освен под формата на сироп нара може да се съхранява за зимата и по 2 други начина.
                              Оронените зърна се разстилат в плитка тавичка и се замразяват за няколко часа във фризера, после се прибират в найлонови кисийки на порции за фреш във фризера.
                              Цели нарове също издържат дълго време ако са наредени на сухо, без пряка слънчева светлина място. Ако са набрани с част от клончето с листенца, могат да бъдат окачени на конец и издържат по дълго.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20161025_182245-1080x1920.jpg
Прегледи:1
Размер:42.3 КБ
ID:5732343

                              П. П. По-светлия сироп (в бутилката) се получи след изстискване на зрънцата със сокоизстисквачката ( не ми харесва резултата), а по-тъмния сироп (в буркана) се получи при изстискването на ръка през марля (супер)!
                              Последно редактирано от sl.daskalov; 25-10-16, 17:50.
                              "Do not correct a fool, for he will hate you;
                              Correct a wise man, for he will appreciate you."

                              Коментар


                              • #30
                                От: Зимнинки

                                Домашна едросмляна лютеница, без варене:

                                10 кг червени чушки;
                                3 кг патладжан;
                                2 кг моркови;
                                1 водна чаша обелени скилидки български стар чесън;
                                3 връзки пресен магданоз;
                                0,5 л олио;
                                2 кг доматено пюре;
                                Сол и смлян черен пипер на вкус.

                                Чушките и патладжана се опичат и обелват, морковите се сваряват. Мелят се като се редуват на машинка за мелене на месо периодично при меленето в машинката се добавят магданоз и чесън. Смляните чушки, патладжан, магданоз и чесън се изсипват в подходящ съд и се бъркат докато се омешат равномерно. Добавя се доматеното пюре и пак се бърка до равномерно смесване. Олиото се нагрява докато заври и врящо се излива върху сместа като се бърка енергично едновременно за да се смеси врящото олио със сместа. Добавят се сол и млян черен пипер на вкус. Така приготвената лютеница се разсипва по буркани и се изваряват около 20 мин за стерилизация.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20161025_201329-1080x1920.jpg
Прегледи:1
Размер:29.7 КБ
ID:5732347
                                Последно редактирано от sl.daskalov; 25-10-16, 19:16.
                                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X