Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

    Става дума за "домашна"рекичка.Искам да си направя рекичка в градината,но за да си взема помпа,която да ми върти водата трябва да знам какъв дебит ми трябва.Има помпи за еди колко си литра на час.Питането е как да си сметна колко литра ще е на час!!!

  • #2
    От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

    Тази тема твоя ли е: http://aquariumbg.com/forum/gradinsk...opadi-v-ezero/
    Дай размерите на "рекичката" и аз ще направя експеримент у дома.
    Ще скова едно коритце от три талпи и ще сложа в него фолио. За моите езерца съм купил 3 помпи-едната е с дебит 2 кубика за час, другата с 6, а третата с 8. Ще да пусна водата и ще видим струята каква плътност ще има?
    "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
    А+
    LZ1DRZ

    Коментар


    • #3
      От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

      Евгени не е моя:-)
      Нямам още размери.Мислех,че ако има някаква формула ще мога да си направя каквато си искам рекичка.

      Коментар


      • #4
        От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

        Ами аз също съм в проект за една такава рекичка и мисля да я инсталирам някъде тук:



        Мисля си обаче, че за хубава, мощна струя ще има и солена сметка за ток. Колко ще е широка вадичката и с каква дълбочина ще искаш да е рЯката? Измисли го и мисля, че лесно може да се направи опит до получаване на желан резултат. Иначе съм чел много по въпроса за езерата и поточетата, но никога не съм попадал на подобна формула. Може и да има........
        Последно редактирано от Evgeni Enduro; 06-09-10, 20:43.
        "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
        А+
        LZ1DRZ

        Коментар


        • #5
          От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

          Няма да е дълбока примерно там 10см,а широчина сигурно около метър.

          Коментар


          • #6
            От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

            http://www.convertworld.com/bg/volumetric-flow-rate/

            Коментар


            • #7
              От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

              Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
              Няма да е дълбока примерно там 10см,а широчина сигурно около метър.
              Охо, метър! МИсля си, че с икономична фонтанна помпа няма да се справиш в случай, че не те устройва плитичка струя. Но пък от друга страна, ако дъното на коритото не е нивелирано, водата от помпа с малък дебит ще си намери най-ниската точка и няма да покрие цялата ширина на каскадата. /Мои разсъждения са това/
              Форумът от линка по-горе е запълнен с доста информация. Лошото е че в сферата на градинските езера и каскади няма много посветени. Броят се на пръсти.
              Ако тръгнеш да правиш нещо мога да помагам със снимки на различни езерца,поточета алпинеуми и скални кътчета. Поне в моя район съм издирил хората с това хоби и съм обменил опит с тях.
              "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
              А+
              LZ1DRZ

              Коментар


              • #8
                От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                Абе то в ю-туб има много готини клипчета "от до" как да си направим рекичката ама ако казват какъв е дебита аз с моя перфектен английски не мога да разбера:-)))

                Коментар


                • #9
                  От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                  Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                  Абе то в ю-туб има много готини клипчета "от до" как да си направим рекичката ама ако казват какъв е дебита аз с моя перфектен английски не мога да разбера:-)))
                  Щом си намерил инфо е лесно, намери сега някой да ти ги преведе и хващай лопатата.
                  Усилията и средствата си струват. Една на пръв поглед нищо и никаква локва преобразува целия двор и внася уют. Успех в начинанието
                  "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                  А+
                  LZ1DRZ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                    Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                    Абе то в ю-туб има много готини клипчета "от до" как да си направим рекичката ама ако казват какъв е дебита аз с моя перфектен английски не мога да разбера:-)))
                    Направи коритцето на рекичката която искаш да имаш. Вземи една 10 литрова кофа с вода и сипвай в горния край на коритцето така, че да ти хареса рекичката. Някой да ти засече за колко време свършва кофата и нататък са прости сметки. Примерно 10 литра за 3 секунди ще е равно на 10*3600/3000= 12 кубика за час.
                    Ако с 10 литра не става значи ти трябва много сериозен дебит.
                    2010 CRF 250 R

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                      Метър на 10 сантиметра при скорост примерно 10см/с (а ми се струва, че от там надолу ще стане езерце) излиза 10 литра в секунда или 36 кубика на час. Като се поразсъня, ще погледна в учебника как точно се смяташе скоростта спрямо денивелацията, стига да подскажеш колко ти е денивелацията всъщност.
                      Ако излезе някакъв зверски дебит, може би не е лоша идея да спретнеш една преграда накрая на "рекичката", може да се оформи като водопадче, хем ще е красиво (въпрос на вкус де), хем може да намалиш нужния дебит.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                        36 кубика верно си е сериозен дебит.От постовете Ви взе да ми се изяснява малко картинката за което Ви благодаря.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                          Необходимият дебит зависи най-общо от напречното сечение, наклона и грапавината на коритото. При малък наклон ще има ниска скорост на водата и необходимото водно количество ще е по-малко. За пример - бетонно трапецовидно корито широко 1 метър и с дълбочина 8 сантиметра, при наклон 0,5% провежда около 16 л/сек, като скороста на водата е 0,1 м/сек. Тоест, необходимият дебит на помпата е поне 56 кубични метра/час. Единственият възможен (според мен) вариант за намаляване на дебита - е намаляване на напречнато сечение на потока, тъй като наклони по-малки от 1% се изпълняват трудно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                            И пред мен стои такъв проблем. Моите водни канали ще са около 30 см широки и 10 см дълбоки.Смятам да са хоризонтални , с преливници от един към друг, поради естествената денивелация на терена.Тогава дебита ще е минимален.Мисля, че практическия експеримент ще е най точен за определяне на дебита.
                            Ще ми е интересно да видя снимки от строежа на "рекичката"...
                            Успех !
                            животът е магия !
                            X5 3.0d

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                              Явно ще трябва да намаля ширината или ще се наложи да слагам алтернативен източник на енергия да захранвам помпата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X