Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предно ляво колело блокира - моля за помощ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

    От каквото всеки път блокира - разбит лагер. А щом е станало на излизане от работилницата - значи е заради пренатягане.

    Коментар


    • #32
      От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

      Първоначално публикуван от Пламен М Преглед на мнение
      Колега, едно е лагера да си има нужната хлабина още при изработката и съвсем друго е да му оставиш ти хлабината.
      Мисълта ми е, че едни и същи лагери се стягат по два различни начина според зависи, защото по-горе бе заявено друго.
      А относно стягането, ако отворим техническата спецификация на даден автомобил, ще се окаже, че трябва да си носим динамометричен ключ и гума ако спукаме.
      Не отричам, че е по-добре да се стегнат лагерите на килограмите, които трябва, но твърдя, че и с "голямата тръба", всеки по-опитен и технически грамотен човек, би се справил не по-малко зле.
      "не по-малко зле" го приемам за правописна грешка
      Да, така е. Ключовата дума е "технически грамотен". Което, като гледам не важи за сервиза, от който е излезнал колегата, пуснал темата.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #33
        От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

        Колеги, имам малък проблем с едната главина. Доста е широка явно, не знам как е станала така, и лагера не влиза плавно ами направо трябва да се начука. Може ли да се обере на струг така, че да влиза мазно лагера или трябва да се взима нова?

        Коментар


        • #34
          От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

          Първоначално публикуван от toni188 Преглед на мнение
          Колеги, имам малък проблем с едната главина. Доста е широка явно, не знам как е станала така, и лагера не влиза плавно ами направо трябва да се начука. Може ли да се обере на струг така, че да влиза мазно лагера или трябва да се взима нова?
          Радвай се-значи още е читава.Лагера,ако влиза мазно на ръка значи,че ще превърта в нея,а това не трябва да е така.

          Коментар


          • #35
            От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

            Странно, защото другата главина е така, т.е. нея си я вадя на ръка съвсем спокойно. Незнам сега коя е здравата!

            Коментар


            • #36
              От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

              Първоначално публикуван от toni188 Преглед на мнение
              Странно, защото другата главина е така, т.е. нея си я вадя на ръка съвсем спокойно. Незнам сега коя е здравата!
              На здрава главина лагерите НЕ излизат на ръка.Ако излизат значи са превъртели в главината-често срещано явление при Нива,УАЗ.

              Коментар


              • #37
                От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                Някой знаели с какви кг или nm се затяга гайката на главината ?

                Коментар


                • #38
                  От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                  Първоначално публикуван от cernia.1977 Преглед на мнение
                  Някой знаели с какви кг или nm се затяга гайката на главината ?
                  Чети...чети първата страница на тази тема. Пост 10,11 ....за да не пускаш нова с такова заглавие.
                  Гайката на предната главина на НИВА не се натяга .Или ако се натяга, то е с 0,01кг . Казваме ти го от опит и много сменени лагери със знания от западни автомобили.
                  И моля , колеги - не разводнявайте темата с фордове и др. марки за да не се повтарят такива питания ! Тук е за ВАЗ и НИВА.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                    Напротив! Темата не се разводнява, а става по ясна.
                    По-горе беше заявено категорично, че при стягане на конусни лагери, винаги се оставя хлабина. Ако беше написано, че се отнася само за Нива и сродните ѝ братя и сестри - да. Явно човека просто е пропуснал да го уточни и дадохме пример с Форд.
                    Така избягваме да подведем някой друг с "Форд"... примерно.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                      И така - за да не си спорим с усмивки- ето какво пише в книгите:
                      Лагерите на предната главина се затягат с 2 кгс/м до обиране на цялата хлабина. Затягането с такова усилие се извършва на няколко пъти - затягаме, малко връщаме и пак затягаме.
                      Когато сме притегнали лагера - гайката се разхлабва и се затяга с усилие 0,7 кгс/м. Това е краят на затягането. Законтряме гайката и ..... ето какво пише нататък.
                      Това - моля превод (ЗАЗОР )
                      Та:" зазора" в лагерите след регулирането им трябва да бъде в границите 0,02-0,08 мм. В процеса на експлоатация се допуска (зазора) да бъде 0,15 мм.
                      Този "зазор" се проверява на 1500-2000 км и после през 20 000 км пробег.
                      Няма какво повече да цитирам за натягане на лагери на предна главина на Нива.Това пишат братушките .
                      Последно редактирано от bgbul; 20-09-10, 14:38.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                        Точно тези лагери СА грешка в конструирането на Нива. Живеят неоправдано кратко, колкото и прецизно да им се контролира хлабината, смазката и чистотата. И да, краткият им живот и честата поддръжка са четливо разписани в експлоатационното ръководство, което означава, че е така по проект, а не поради недостатъци в използването и поддръжката. И да, тези лагери са конусни, цилиндрични са им само монтажните повърхности на черупките. И да, темата е изчерпана преди една страница.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                          Много благодаря сега вече всичко ми е ясно . Взимам динамометричния и отивам да затягам . Майтап . Ако модератора сметне , че това е объркващо да го изтрие .

                          Коментар


                          • #43
                            От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                            Здравейте, от седмица имам УАЗ-469В и вече имам проблем. Затова моля помагайте, защото изчетах цялата тема, но не срещнах точно моя проблем! И така, както си карах из поляната изведнъж нещо отпред изчатка и ми извъртя рязко волана на ляво, слязах да видя нещо да не е изпаднало, но не беше. След това установих, че предно дясно колело е блокирало и не пуска нито напред, нито назад. По чаткащият звук който издаде, реших че е задрал някой лагер на главината, затова ги замених с нови, както пише в книжката на Братужките! Но уви когато събрах главината, изминах 2 метра и пак същото, ЧАТ и на място. Когато вдигна колелото с крика за ресора, колелото се върти на ръка без проблем, но като го пусна на земята не помръдва колата на никъде. Кажете къде да търся проблема. Благодаря на отзовалите се!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                              Първоначално публикуван от nikii1982 Преглед на мнение
                              Здравейте, от седмица имам УАЗ-469В и вече имам проблем. Затова моля помагайте, защото изчетах цялата тема, но не срещнах точно моя проблем! И така, както си карах из поляната изведнъж нещо отпред изчатка и ми извъртя рязко волана на ляво, слязах да видя нещо да не е изпаднало, но не беше. След това установих, че предно дясно колело е блокирало и не пуска нито напред, нито назад. По чаткащият звук който издаде, реших че е задрал някой лагер на главината, затова ги замених с нови, както пише в книжката на Братужките! Но уви когато събрах главината, изминах 2 метра и пак същото, ЧАТ и на място. Когато вдигна колелото с крика за ресора, колелото се върти на ръка без проблем, но като го пусна на земята не помръдва колата на никъде. Кажете къде да търся проблема. Благодаря на отзовалите се!
                              То хубаво питаш, ама защо в тема за Лада? Предният мост на УАЗ е устроен доста различно, Лада Нива отпред е като лека кола. За да ти отговорим за УАЗ, не е зле да го пробваш как върви с отвинтени муфи на полуосите отпред. А аз после ще разделя темата.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Предно ляво колело блокира - моля за помощ

                                Почти съм сигурен че си разпилял полуоска.В такъв случаи и отвита капачка няма да ти помогне,трябва си разглобяване.
                                Калин Владов,09РСПБЗН

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X