От няколко дни имам желание да поставя този въпрос, задача, на който не мога да намеря решение. Не знам дали има решение. Ще се радвам на идеи и предложения. Задачата е проста. Както е известно цивилните GPS приемници имат приблизително хоризонтално позициониране на точка в рамките между 3-5м, тоест кръг с радиус 3-5м. При добри обстоятелства и под 3м. Даже на някои GPS приемници е възможно да се види обсегът на определяне на координатите на точката. Въпросът е следният, възможно ли е повишаване на точността на определяне на координати на дадена точка (точки) снети с цивилен GPS чрез съчетанието на бусола и ролетка. Идеята е примерно определяне на приблизителните координати на няколко точки с GPS, измерване на разстоянието между тях с ролетка и магниятният им азимут с бусола.
Обява
Свий
Няма добавени обяви.
Геодезическа задача
Свий
X
-
От: Геодезическа задача
При всички случаи имаш неопределеност на задачата, както би казал Tuono, не знаеш от къде идваш пак едва ли ще ознаеш къде отиваш. Само може да предпложиш предполагаемия обхват на района на дадените точки. Нищо повече. От източник с грешни координати, колкото и точни да ти са бусолата и рулетката ще имаш последващи грешни координати на трасираните точки. Най-добрия вариант при грешка от три метра на първата точка, да се намира на 45 deg спрямо севера и да бъде във вътрешната част на контура описан от точките, ще имаш грешка на останалите точки около 1.5 м. Вижда се че колкото по-точни са координатите на изходната точка, толкова координатите на останалите точки са с по-малка грешка при положение, че имаш по точни уреди от туристическите GPS.
Единствения вариант е да имаш наблизо репер с точно определени координати. Например грешка от порядъка на 2 см.Последно редактирано от tabak; 23-08-10, 10:45.
-
От: Геодезическа задача
И понеже реперите с фиксирани координати са достатъчно отдалечени - изхвърляй ролетката , замени армейската бусола с тотална геодезическа станция.Обхвата на стандартното замерване / лазерен лъч с отражателна пластина / е до около 500 м с точност до 2 - 3 мм .Тая схема се прилага масово в строителството и проектирането.Продукта на станцията е 3-d файл в dwg - формат със заснетите точки , от който можеш да си замериш всички интересуващи те размери.Последно редактирано от manQK78; 23-08-10, 13:06.животът е магия !
X5 3.0d
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Е то, че ако смени любителския GPS с тотална станция работата става като лафа за "Киро от наше село, дето спечелил волга от тоторо" - "вярно е ама не е баш тъй" (предполагам ввички я знаят, та няма да я разказвам).
Та на въпросът - както каза вече tabak в никой случай с любителска техника неможеш да получиш професионална точност, но можеш да направиш следното:
1. Вземаш GPSът и го оставяш известно време да прави измервания и да осреднява
2. Разхождаш се нанякъде към 2 часа за да се променят условията на измерването довели до грешката и повтаряш стъпка 1
3. Повтаряш стъпка 2 докато ти писне
4. Подреждаш си коодинатите от поне 10ина измервания в екселска таблица, махаш тези с най-голям и най-малък Х, и тези с най-голям и най-малък У (ако 2 точки са с много близки координати може да не ги триеш).
5. От останалите точки намираш средните стойности за Х и У
Ето това е един често ползван начин, когато източника на данните е несигурен статистиката е голямо нещо . Естествено тук пак не говорим за точност от милиметров порядък, но при липса на други уреди върши работа. Ако няма какво да правиш може да си направиш експеримент на някоя ТТ
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Нали земеразделянето на горите се направи с такива GPS и държавата го позволи, та гражданите си мислят защо не и ние. ( Но това е друга тема.)
Тhe sandman от многото измервания най-много да се докаже средната стойност на точността на конкретния GPS да е около 3 м. спрямо точно измерената такава. Пример: Не може уред с точност на делението дециметър да искаш да се постигне измерване с точност до сантиметър. Статистически могат да се използват данни, ако точността на уреда е минимум един порядък по-точен. Искаш точност до милиметър значи уреда трябва да има способност на уреда да измерва параметъра с точност 0.1 мм. Тогава наистина ще докажеш и точността на уреда и способността на процеса на измерване. Статистически ако имаш една мишена при измерване с професионален уред попаденията от измерванията ще са в кръговете със стойности 0 и единица, при диференциалните GPS, попаденията ще се намират в кръговете означени с цифри от 2 до 5, а при туристическите в кръговете със стойности между 6 и 10.Последно редактирано от tabak; 23-08-10, 14:09.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Е то, че ако смени любителския GPS с тотална станция работата става като лафа за "Киро от наше село, дето спечелил волга от тоторо" - "вярно е ама не е баш тъй" (предполагам ввички я знаят, та няма да я разказвам).
Та на въпросът - както каза вече tabak в никой случай с любителска техника неможеш да получиш професионална точност, но можеш да направиш следното:
1. Вземаш GPSът и го оставяш известно време да прави измервания и да осреднява
2. Разхождаш се нанякъде към 2 часа за да се променят условията на измерването довели до грешката и повтаряш стъпка 1
3. Повтаряш стъпка 2 докато ти писне
4. Подреждаш си коодинатите от поне 10ина измервания в екселска таблица, махаш тези с най-голям и най-малък Х, и тези с най-голям и най-малък У (ако 2 точки са с много близки координати може да не ги триеш).
5. От останалите точки намираш средните стойности за Х и У
Ето това е един често ползван начин, когато източника на данните е несигурен статистиката е голямо нещо . Естествено тук пак не говорим за точност от милиметров порядък, но при липса на други уреди върши работа. Ако няма какво да правиш може да си направиш експеримент на някоя ТТ
П.П.Благодаря на tabak и manQK78 за отговорите.Последно редактирано от asterix85; 23-08-10, 13:44.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнениеТhe sandman от многото измервания най-много да се докаже средната стойност на точността на конкретния GPS да е около 3 м. спрямо точно измерената такава.
Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнениеТози виц не го знам, ама може някой ден да ми го разкажеш .
- Бай Пенчо-о, вярно ли, че Киро от нашето село спечелил волга от лотарията?
Пенчо отговорил:
-Абе, какво да ти кажа Ганчо, вярно е ама не е баш тъй, щото не е Киро, ами е Драган и не е от нащо село, ми от съседното, колата не е волга ами е е москвич и не го спечели, ам го блъсна"
Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнениеНе може ли по някакъв начин да се повиши точността (диапазона) на снетите от GPS-а координати, посредством точно определяне на разстоянието между точките и азимутът им (посоката). Не може ли примерно за целта да се ползва затворен полигон. Примерно затворен полигон от 10 точки всяка на разстояние 20м една от друга. Може още даже да си опростим задачата като направим полигона вписан в кръг.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Такаааааа. От принципите на работа на GPS имаме следствията:
От статистическа обработка на множество измервания в една точка в различни моменти (часове, дни) с обикновен 3-метров приемник можем да постигнем доста по-добър от 3-метровия резултат. Има си формулки по които се смята колко измервания трябват за примерно 60см точност и те са няколко десетки (не ми се смята). Разпределението на тази грешка е нормално и най-простите формули от стъкмистиката вършат работа.
Второ: тази грешка е хомогенна в малки области (пример - в радиус 10км, за определен момент от времето всички точки ще са се отместили с 1.7м на север-североизток). Тази грешка, обаче, се мени в рамките на части от минутата и за да разчитаме на нея, измерванията трябва да се правят с еднотипни приемници на всички интересуващи ни места едновременно - синхронизирано в рамките на секунди. При така направено измерване, разстоянията ще са доста по-точни от 3-те метра, а ъглите, получени от това измерване - всъщност завидно точни. Ако завържем всичко това към някоя геодезична опора, ще получим сантиметрови точности (ако изчоплим от приемника значещите цифри, де - това може да е или да не е тривиално).
Развитие на този метод е да се постави единият приемник на опората, а другият да се разходи из местността и да се снемат интересните точки. После двата "трака" да се срещнат по време - докато подвижният е мерил, неподвижният ще е събрал корекции.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Сефте чувам че е разрешено земеразделянето с навигационни гпс-и. Освен ако не са променили закона, но би било смешно и скъпо. Другите струват други пари, и затова ги имат други кантори. Казано беше - търси Туоно.
А още по-висока точност се постига по триангулачните точки. Обаче това е изобщо трета история, и в нея няма други битови прибори, освен кафеварки.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнениеСефте чувам че е разрешено земеразделянето с навигационни гпс-и.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
А тогава за какво изобщо е темата? Топогеодезичните струват 100 000 долара, тука никой не ги държи в жабката на корейския тоуареге. А навигационните могат да се окажат и по-скъпи, именно в семейни спорове.
Пък който знае къде са триангулациите, изобщо няма такива въпроси. Не и в този сайт.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Мнение на Стефан - Сефте чувам че е разрешено земеразделянето с навигационни гпс-и. Освен ако не са променили закона, но би било смешно и скъпо. Другите струват други пари, и затова ги имат други кантори. Казано беше - търси Туоно.
Говоря за земеразделянето на "горите". Думата "горите" явно сте я прескочили.Та Tuono по този въпрос беше казал, че иначе с професионалните GPS земеразделянето на горите би се извършило за около десетина години, както беше със земеделските земи.
Мнение на Стефан - "Пък който знае къде са триангулациите, изобщо няма такива въпроси. Не и в този сайт."
Ами всеки българин разбира от футбол, компютри, жени, настоящем и от GPS, защо не и от геодезически измервания.
Иначе си има и триангулачна мрежа, и геодезични мрежи с местно предназначение, не до там добре поддържани, които геодезистите си ги използват . Горни измервания(с туристически GPS) службите по кадастар и експертните технически съвети при общините няма да ги приемат никога, защото за това си има нормативни актове, освен когато туристическите GPS постигнат точността на професионалните. И сега се предлагат диференциални GPS например "Trimble" с точост на измерванията под 30 см. и струват около 15000 лв. Китайските са около 5-6 хил лева. Даже геодезистите ги ползват при трасиране на земеделски земи, където е възможно Но професионалистите най-добре си знаят, какво да правят и какъв метод да изберат, за да бъде дейността им ефективна.Последно редактирано от tabak; 24-08-10, 05:02.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнениеТакаааааа. От принципите на работа на GPS имаме следствията:
...
Развитие на този метод е да се постави единият приемник на опората, а другият да се разходи из местността и да се снемат интересните точки. После двата "трака" да се срещнат по време - докато подвижният е мерил, неподвижният ще е събрал корекции.
Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнениеА още по-висока точност се постига по триангулачните точки.
Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнениеА тогава за какво изобщо е темата?
Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнениеПък който знае къде са триангулациите, изобщо няма такива въпроси. Не и в този сайт.
Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнениеГорни измервания(с туристически GPS) службите по кадастар и експертните технически съвети при общините няма да ги приемат никога, защото за това си има нормативни актове, освен когато туристическите GPS постигнат точността на професионалните.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Ако върши работа - ей на триангулацията http://trruenorth1.hit.bg/darjavna_t..._download.html
Иначе начинът, описан по-горе с измерванията на новите точки с един GPS на дадена точка и един идентичен който "ходи" и осреднява измерванията по търсените точки, е подобен и на статичните измервания които се извършват при високоточните определяния на координати. Само че за да се оредели надежно новата точка, тя трябва да бъде част от триъгълник в който две от точките са известни. Демек, същото упражнение трябва да се направи с два навигационни по известни точки и един на новата.Последно редактирано от teodolit; 04-10-10, 21:48.
Коментар
-
От: Геодезическа задача
Първоначално публикуван от teodolit Преглед на мнениесъщото упражнение трябва да се направи с два навигационни по известни точки и един на новата.
Коментар
Активност за темата
Свий
В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.
Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.
Коментар