Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свързване на релерегулатор на алтернатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Свързване на релерегулатор на алтернатор

    На МЗ 251 му сложих реле от 'Лада'. Оригиналното реле има 5 клеми - маса ; възбудителни диоди /от токоизправителя/ ; + диоди /от токоизправителя/ ; + от акумулатор ; и клема за ротора. Ладовото има само 3 - маса ; 15 ; 67.
    Аз направих така: свързах '+диоди' с '+' на акумулатора, възбудителните диоди с 67 и ротора с 15. Не ми светна сигналната лампичка от релето. Когато 67 свързах директно с '+' на акумулатора, лампичката светна. Как е правилното свързване. Не съм пускал двигателя, за да проверя дали зарежда.

  • #2
    От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

    15 с възбудителни диоди и лампичка, 67 с ротор,
    + диоди с + акумулатор
    маса с маса на всичко

    Правилно си тръгнал, само си обърнал релето.

    На ротора, другият край на маса ли е?

    Коментар


    • #3
      От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

      Здравей Ясене .

      Всъщност в първото мнение съм се объркал - бях свързал ротора /DF/ с клема 67 и възбудителните диоди /61/ с клема 15.
      Релерегулатора както споменах е за 'Лада', пък и за всяка машина с алтернатор де. Някакъв руски за 5 лева и нещо, като в него има вградени 2 диода, за следене на работата му /червен и зелен/. Според инструкцията при изключен двигател трябва да свети червения, а по време на работа на двигателя при нормални работни обороти трябва да светят червения и зеления. При правилно свързване /посоченето по-горе/, червения диод не светва. При разкачени възбудителни диоди и подадено на тяхно място /клема 15/ '+' от акумулатора, червения диод светва. Стигнах до заключение, че възбудителните диоди не подават напрежение към клема 15. Каква е възможната повреда? Възможно ли е да е в токоизправителя?
      Ще ти опиша какво съм правил по инсталацията, за да изключим от къде може да е проблема. Първоначално имах проблеми със зареждането на акумулатора и някаква сериозна утечка на ток. Сваляше акумулатора до 0 за 2 дена. В резултат разкачих всички консуматори. Премахнах ги. Оставих само тези, които са необходими за работата на двигателя. Подмених всички кабели между акумулатора, плочката с предпазители, токоизправителя, релерегулатора, бобината. Подмених също така всички маси, като зачистих и всички контактни клеми. Напрактика останаха несменени само кабелите излизащи от двигателя /3 те фази, ротора, масата на ротора, както и кабела на запалването/, но те са в добро състояние. Всички маси са в обща точка. Направих проверка на всички ел. елементи от двигателя, според описаните в сервизната книжка начини. Ето за какво проверих "Проверка на статора за прекъсване и късо съединение" ; "Проверка на релето. Проверка за наличие на минусов потенциал" ; "Проверка за прекъсване на намотките и за късо съединение на маса. Напреженово реле" ; "Токова намотка на шалтера за ограничаване на ток" ; "Проверка на контактите". Мина всички тестове с изключение на "Проверка на контактите" /релерегулатор/. При подмяната му с новото реле, премина и този тест. Тези работи се проверяват с лампа от мигач. Другите тестове изискващи мерене на съпротивление не съм ги правил.
      Евентуално къде може да е проблема?

      Страничен въпрос - как да разбера дали искрата от бобината е достатъчно силна? Има я, видях я, почуствах я.
      Още един - акумулатора в следствие на пълно разреждане, вече не може да стигне нормалните си 13,8 волта, а само до 13 /стига до 13.30-40 но бързо пада и се закрепя стабилно на 13/. Достатъчен ли е за да подаде искра, или да го подменям. Откакто се 'прецака' не мога да пусна двигателя. Възможно ли е да е заради него?

      Прилагам схемата на свързване на генератора, релерегулатора и токоизправителя, заснета директно от сервизната книжка.


      Благодаря .

      Поздрави .
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от T-1000; 16-08-10, 19:32. Причина: Закачане на схемата!

      Коментар


      • #4
        От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

        Нормално е да не свети. При тази схема на свързване ще светне като запалиш мотора.

        Искрата - в свободен въздух трябва да може да прескочи през 5-6мм междина. Ако не може - слаба е.

        Коментар


        • #5
          От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

          Значи всичко е нормално . Благодаря, това ме зарадва .

          Ако не ме лъже паметта, преди бях видял метод за мерене на иска с моливче - отрязва се парченце от горната му страна /създава се междина/ и в единия краи лулата а другия на маса, или има и по-човешки начини? Предложения?
          Неуспешен тест = нов акумулатор =( . Ако оставя инсталацията без консуматори, колко голям акумулатор ще ми е достатъчен? 3Ah? В сервизната книжка е написано, че може да се употребява и без акумулатор /при пуснат в движение двигател разбира се, иначе няма възбуждане алтернатора/. За тази цел се свързва кондензатор паралелно на акумулатора със стойност 2,5мF 50V /на схемата по горе е под номер (5)/. Стойноста му правилна ли е, защото лично на мен ми се струва малка /незнам как се изчислява, затова питам/. При мен кондензатора го няма, но искам да го сложа.
          Съжелявам, че те затрупвам с въпроси и че темата стана малко обща.

          пп закачам картинка на идеята с моливчето.

          Поздрави .
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #6
            От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

            Не бе. Кламер в извода на бобината, така че да стига на 5-6-7мм от единия извод. Няма защо да бастисваш цял молив, пък и не е най-добрия начин.

            Акумулаторът - ако изкара над 10 волта под товар ще имаш искра, после като заработи мотора и напрежението ще се повиши. Кондензаторът - аз бих му дал още, примерно 1000 или нагоре микрофарада на 25 или повече волта. Но, не съм убеден, че с точно това реле фокусът без никакъв акумулатор ще проработи.

            Коментар


            • #7
              От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

              Може би колегата Т- 1000 има това в предвидНатиснете снимката за да я уголемите

Име:tester.jpg
Прегледи:1
Размер:32.0 КБ
ID:5201411

              Коментар


              • #8
                От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

                Знам какво има предвид и е неудачен прибор - няма как да го очисти от частичките графит, които ще направят искрата много лесна, във влажно време дървото ще е електропроводимо, а цялото нещо - чупливо.

                Кламерът си е супер.

                Коментар


                • #9
                  От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WIN_20150328_141202.jpg
Прегледи:2
Размер:54.9 КБ
ID:5650585 На моето ЕТЗ ,с това реле и по този начин на свързване не зарежда акумулатора ! Защо така ???

                  Коментар


                  • #10
                    От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

                    На моето ЕТЗ не зарежда акумулатора по този начин на свързване. Защо ??? Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WIN_20150328_141202.jpg
Прегледи:2
Размер:54.9 КБ
ID:5650586

                    Коментар


                    • #11
                      От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

                      На 61 се свързва един край на контролната лампа. Другият й край е на 15. Напрежение на D+ отива през контакта,
                      По какво съдиш, че не зарежда?
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • #12
                        От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

                        След като пусна фара ( 55W/12V) работи 2-3 минути и мотора гасне

                        Коментар


                        • #13
                          От: Свързване на релерегулатор на алтернатор

                          А пък като го замерих, на акумулатора показваше 17в при 4000 оборота.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X