Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой как и от какво приготвя курбан?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Кой как и от какво приготвя курбан?

    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    Davs, аз съм доверчив човек и не, че не ти вярвам, ама искам да се уверя във вкуса на курбан-чорбата ти, защото и аз съм голям готвач. Ние сме 7 души (2 са бебета). Така че, ако може, кажи кога и как да стане.
    Имаме къща в Копривщица и няма да ти досаждаме след дегустацията.
    Значи, аз откъм курбан-чорба съм много бос. Затова и интереса ми относно рецептите.
    Чорбата от агнешки дреболии, си е агнешка дроб-чорба,та нея много я умея.

    Аз, всъщност, не живея в Копривщица, но ако си от копривщенски род, няма начин да не се сетя кой си, или поне от кои си - Ако искаш на ЛС.

    Първоначално публикуван от Dan7 Преглед на мнение
    Различно е, ако се спрем само до приготвянето и не говорим за теология. Тоест...курбанът е доста различен и като направа и като география. Бях църковен настоятел доста години и къде ли не и какво ли не видях, готвих и ядох. Има места, където курбанът не е чорба, а е печени късове месо с дроб-сърма и това се раздава за здраве по махалата с филия хляб, друг път курбанът си е супа, но в нея има и домат и чушка и ориз и какво ли не...Всеистинският курбан си е месо, вода, лук, сол, малко зеления и много надежди за ...кой каквото има зор! По време на пости сме правили рибен курбан и боб на фурна и сме раздавали килограми от двете ястия за здраве на хората и според канона. Курбанът за мен лично е компилация от духовност и желание да дариш храна, без значение точно от какво, но с надеждата да ти се върне стореното добро. Но...навсякъде си е според традициите и хората.
    Става ясно, че "курбан" си е обред - каквото и да пожертваш за общо добро, все е курбан. В този смисъл и салатка от марулки минава...
    Но, все пак има някаква утвърдена норма за овнешки курбан (в кулинарния смисъл на понятието).
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #17
      От: Кой как и от какво приготвя курбан?

      Ако не сте лубители на много мазните ястия от телешко месе става прекрасен не много мазен курбан.Ние в нашата ловна дружинка на всяко откриване на лова си правим по еднин телешки курбан за слука.
      0885719173-Красимир

      Коментар


      • #18
        От: Кой как и от какво приготвя курбан?

        Аз курбан не ям, всъщност ям го, но след като се затвори в буркани и по-нататък се сготви с бял боб на яхния например
        Ял съм няколко пъти, само за да не обидя домакините, обаче не ми е по вкуса, предполагам, защото не съм научен от малък да ям такива работи.
        По нашия край (Априлци, Троянско) май май курбан не се прави, де да знам
        По края на приятелката ми (между Нова Загора и Ямбол) правят курбана само от овче/агнешко месо и сол, нищо друго.
        Имам една позната от Кюстендилския край, тя веднъж искаше да ни прави курбан (ама в тенджерка, не в казан), ми тя като заизрежда нещата, които ще слага, то си стана истинска манджа

        Един леко хумористичен случай - преди време се возя при един таксиджия, и той ми разправя как навремето бил направил добро на един виетнамец (когато бяха малцинство у нас ) - нещо пак с таксито го возил без пари ли, не помня.
        Ама виентамеца бил много много благодарен, и наред с другите "благословии" и благодарности, накрая изръсил "аз тебе прави курбан от куце, само кази кога"

        Живи и здрави!
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • #19
          От: Кой как и от какво приготвя курбан?

          Абе хора Вие прочетохте ли заглавието на темата и в кой под форум е пусната??
          Пуснах я тук не да чета философски синтезии, а да обменим опит в готвенето.
          Давайте рецепти!
          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

          Коментар


          • #20
            От: Кой как и от какво приготвя курбан?

            А ся, тема точно в десятката!!!!Както казва Жоро курбанджии сме и туито!! А лакардиите дет ги раздува ИЖ120 вятър работа ,в казана е истината! Та слушаите и се облизваите!! След заколването и разфасоването на месото се оставя да престои една нощ в течаща вода за да се обезкърви,което ще благоприятства за бистротата на курбана! На сутринта се сменя водата залива се наново вода ,обелват се около 5,6 глави червен лук плюс едно пакетче немлян пипер Да не направите като Кальо и Кичука да го сложите в син).Вари се на бавен огън като постоянно се препенва,от съседния казан с вряла вода се долива .Когато се свари се посолява на вкус,налива се около 200 300 грама хубава ракия която убива еприятната миризма!!! Охааа сега си сипвам една купа и започвам!!! Ще смимам и ще ви покажа. А наздраве!!!
            Най-добре е да имаш богати приятели!!!
            Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

            Коментар


            • #21
              От: Кой как и от какво приготвя курбан?

              Да не мислите, че Фъра приказва на вятър,а? Ха вижте:



              Най-добре е да имаш богати приятели!!!
              Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

              Коментар


              • #22
                От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                Оспамихме темата, която е как се прави курбан, а не ка се яде.
                С твое разрешение ще покажа част от процеса

                Приготвяне на курбан по енински


                Обърнете внимание на инструментариума и най-вече на черпака
                Последно редактирано от Жоро Йорданов; 26-08-10, 20:37.
                Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                0894328706

                Коментар


                • #23
                  От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                  Приятели,бистър курбан съм ял по Симитли,нейде през 84-та,5-та година.Ходехме по новобрански тогаз и имаше всяка вечер през един незабравим септември месец.С ракията го сервираха домакините,и доста пъти не стигахме до основното ястие...
                  По нашия край,Лудогорието,се отделят парченца месо от агнето,осмянката,хрущялите,по-дребните кокалчета и ребърца и това отива за курбан.Някъде имам пуснати снимки.Курбанът при нас е червен-като рядка яхния или гъста супа.Ама ква ракия пие...
                  А теологично погледнато,това е жертвоприношение,наречено на Бог,или по-висшата сила.За здраве,щастие и плодородие.Неотменимо!Затуй църквата "се е съобразила" с този обичай.Но то си го има и в Библията.
                  Помните ли песента:/карам по памет и усет/
                  Боже ле Боже,Гергьовден,Боже...
                  ....
                  всички имат що да колят,само Георги няма
                  Накрай Георги сина си в пещта метна...
                  ...
                  Кога отвориха пещта,Господа каил не стана!
                  С малък Георги седеше,печено агне,КУРБАН ядеше...

                  Та така.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                    Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
                    Приятели,бистър курбан съм ял по Симитли,нейде през 84-та,5-та година.Ходехме по новобрански тогаз и имаше всяка вечер през един незабравим септември месец.С ракията го сервираха домакините,и доста пъти не стигахме до основното ястие...
                    По нашия край,Лудогорието,се отделят парченца месо от агнето,осмянката,хрущялите,по-дребните кокалчета и ребърца и това отива за курбан.Някъде имам пуснати снимки.Курбанът при нас е червен-като рядка яхния или гъста супа.Ама ква ракия пие...
                    А теологично погледнато,това е жертвоприношение,наречено на Бог,или по-висшата сила.За здраве,щастие и плодородие.Неотменимо!Затуй църквата "се е съобразила" с този обичай.Но то си го има и в Библията.
                    Помните ли песента:/карам по памет и усет/
                    Боже ле Боже,Гергьовден,Боже...
                    ....
                    всички имат що да колят,само Георги няма
                    Накрай Георги сина си в пещта метна...
                    ...
                    Кога отвориха пещта,Господа каил не стана!
                    С малък Георги седеше,печено агне,КУРБАН ядеше...

                    Та така.
                    Рецепта дай , рецептааа!!!
                    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                      Първоначално публикуван от Чичко Фър Преглед на мнение
                      Да не мислите, че Фъра приказва на вятър,а? Ха вижте:



                      Браво, браво, и паничката убава и лъжичката не лъже.
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                        Дочев, аз съм от Ямбол,баща ми е от Тополовград, а иначе техния род са бежанци от Беломорска Тракия. Когато дойдох 1985 год. в София да уча , за първи път в живота си ядох курбан-чорба. Това явно е начина за приготвяне в този район.Със ориз, зеленчуци и накрая тези яйца пресечени. Вкусно. За 5 години най-много десетина пъти да са дали в стола курбан, както го правят по нашия край и го наричаха в менюто бистър курбан.
                        Но по същество, при нас се коли или голямо шиле или овца. Курбана трябва да е с естествена мазнина. Месото ако искаш го обезкостяваш, ако искаш не. Но кокъл трябва да има вътре. В замисимост от животното и месото, вареното е различно по времетраене. От скоро слагат лук и/или подправки за миризмата, но това много зависи от животното от каква порода е. Вари се на бавен огън, наистина месото трябва да се отделя лесно от кокъла , но не трябва да е бърз и силен огън да се преварява. Иначе сол и при сервирането който иска черен пипер. Важно е да се знае , че ако моабета е по - дълъг не бива курбана да се оставя да изстине и след това се топли наново. Вкисва се много бързо и затова казана винаги и на ръба на огъня с постоянно леко подаване на топлина. Алкохола е според времето,настроението и най- вече от наличността.
                        Последно на откриването на лова сега бяха направили курбан от шиле от една френска порода овце. Чудесно месо много вкусно, но няма почти никаква естествена мазнина и поне на мен ми е малко странно, като вкус.
                        Но най- важното , без значение е начина на приготвяне , когато е направено с майсторлък и когато хората с които го споделяш са от твоята кръвна група и на тебе ти е кеф , какво значение има всичко останало.
                        Поздрави и наздраве на всички.
                        Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                        "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                        "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                        Коментар


                        • #27
                          От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                          И аз , като един колега по-горе, съм на мнение, че "курбан" има две значения: едното си е ясно - манджа (по-скоро не) от овче месо, сварено в бистра водица, с малко бахар и чер пипер и много лой, да носи на ракия; второто си е чисто жертвоприношение, и няма нищо общо с овцата и нейниъе роднини, може и риба да е, и петел да е, но се нарича и освещава.
                          подаръци за мъже от FACOM
                          промоция на читави инструменти

                          и на хоби такива

                          тел. О879 Ч8Ч 2З5

                          Коментар


                          • #28
                            От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                            Дочев, нали знаеш курбан от картофи не става, трябва кораво шиленце,вода,лук и сол. Лъжичката да е не с една а повечко дупки, купичката може да не е много голяма, така ще ти се досипва постоянно топло курбанче... Май се накапах
                            ТЛК-120 Николай Колев
                            0898521295

                            Коментар


                            • #29
                              От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                              Абе върти ми се една работа в главата, ама не знам как ще е на връщане.
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                                Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                                Рецепта дай , рецептааа!!!
                                Ще звънна в Симитли и ще я има!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X