Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Филтри за колони?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Филтри за колони?

    Преди доста време се сдобих почти без пари с тези колони:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:85.2 КБ
ID:5898573

    Реставрирах ги визуално. Смених няколкото изгорели говорители и всички кабели, но филтрите им бяха изгорели. Затова в момента са вързани всички говорители ето така:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9.jpg
Прегледи:1
Размер:62.6 КБ
ID:5898572

    Та естетически го докарах:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:left.jpg
Прегледи:1
Размер:61.6 КБ
ID:5898574

    Но звуково има какво да се желае доста. Звукът е много чист и силен, но в общи линии басът не се усеща. Когато го усиля чрез усилвателя на максимум звукът става нормален, както трябва да бъде. С други думи определено не е у ред нещо.

    Колоните са производство ГДР някъде 80те години. 100 вата на 8 ома са.

    Въпрос - ако се сложат въпросните филтри ще се подобри ли положението сериозно или да не се занимавам да търся? Защото алтернативата съм я намерил - да си сложа суббуфер зад телевизора...

    Дайте съвети как най-евтино и откъде да си докарам малко повече бас вкъщи

  • #2
    От: Филтри за колони?

    С буфер, ще е най-добре, но пак ще трябва филтър, да отдели басите, без да меша каналите.

    Коментар


    • #3
      От: Филтри за колони?

      Е, той в случая с това ще се справи усилвателят - ще пусне в режим 2+1... Въпросът е, че суббуферите струват кофа пари, а аз искам ако може да мина тънко

      Коментар


      • #4
        От: Филтри за колони?

        Слагаш не слагаш суб, без филтри няма да се мине. Чудно е как не си изгорил пищялките до сега.
        А филтър се прави конкретно спрямо използваните говорители. Е, може да се мине и с нещо "универсално". Продават се готови филтри за 3 лентови колони.
        Но основното което трябва да знаеш в момента е, че ако са ти вързани 3те говорителя успоредно, товариш усилвателя с много нисък импеданс- около 2,5 Ома.
        На снимката не се вижда какво си рестврилал по колоните, ама при такива огромни "каламбаци" в къщи, само суб ти липсва. При правилна работа би трябвало да изкарат достатъчно бас.
        За суба предполагам знаеш, че трябва да се настрои на някяква честота на срязване до която да работи.

        И нещо много важно за баса! Трябва да провериш дали басовите ти говорители на 2те колони не са в противофаза, защото това самоубива баса!

        Коментар


        • #5
          От: Филтри за колони?

          Всъщност говорителите са четири на брой. На първата снимка единият елипсовиден, който изкарва само средни честоти, липсва.

          Това за "противофазата" нищо не ми говори.

          Въпросното връзване го направих 1:1 с "каквото беше". Сиреч филтрите някога са изгоряли по време на купон и хората са си вързали всичко на кълбо, просто за да свири...

          От къде мога да намеря готови филтри и какви цени да очаквам? Според данните от предишния пост се отказах от суббуфер, поне не преди въпросните "кютуци" да се направят "както трябва" и да видя как е.
          Последно редактирано от Filthy@JvruceR; 12-08-10, 18:19.

          Коментар


          • #6
            От: Филтри за колони?

            Не съм гледал скоро за филтри, но за 2 3-лентови ако те оправят 50тина лева ще е добре.
            Филтри се продават в магазините и Млад техник в бизистените на Пиротска. Но за сега не бързай с тях.
            Филтри не горят току така, преди тях по-често изгарят говорители. Предполагам, че са взети заради бобините.
            Като говорители, ако това са оригиналните RFT, ако се направи добре колоната може да бие доста от колоните по магазините в момента.
            Но без работа няма да стане
            Занимава ли ти се?

            Коментар


            • #7
              От: Филтри за колони?

              Аз говорителите, които не свириха (както и два, които липсваха от едната колона) ги смених с български. Занесох изгорелите като мостра точно в магазин на Пиротска и от там ми намериха еквивалентни. Скоро не съм се заслушвал дали случайно не съм изтърбушил някой, но мисля, че не съм (не съм от хората, които обичат да надупват уредбата яко).

              Да занимава ми се. Пари обаче никак не ми се дават. 50тина лева е поносимо, но повече - не

              Коментар


              • #8
                От: Филтри за колони?

                Значи бая промени има по колоната. До колкото знам оригиналната Vermona L9063 е с 3 говорителя. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Vermona L9063.jpg
Прегледи:1
Размер:140.2 КБ
ID:5200503
                Съвременните български не са най-доброто нещо на свта, но като и да е.
                Трябва да видим до тук какво си направил, Нищо чудно че без филтри всичко е изгоряло. Кои говорители си сменил? Предполагам, че колоните са с 2х2 еднакви говорители?
                Дупките от дръжките сигурно си ги запушил?
                Най-добре направи още някоя снимка.
                И ще трябва да се направи една проба...

                Коментар


                • #9
                  От: Филтри за колони?

                  Няма ли около теб разбиращи? По това което пишеш се разбира, че няма да се справиш. А и с тази сбирщина от говорители, едва ли някой ще се справи. Може да се потърси приемливо решение, но не очаквай нещо особено.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • #10
                    От: Филтри за колони?

                    На мен и сега звука ми харесва, но определено осъзнавам, че може да се направи много по-добре. Не съм претенциозен.

                    Сменени са малките бас говорители и въпросните елипсовидни, които са за средни честоти. Говорителите за ниски и високи честоти са оригиналните. Т.е. и двете колони в момента са идентични.

                    Ето снимки:

                    Преди: http://3.bp.blogspot.com/_5sbln1cM3f.../s1600-h/1.jpg

                    http://3.bp.blogspot.com/_5sbln1cM3f.../s1600-h/5.jpg

                    http://2.bp.blogspot.com/_5sbln1cM3f.../s1600-h/6.jpg

                    Новите кабели: http://3.bp.blogspot.com/_5sbln1cM3f.../s1600-h/7.jpg

                    Двата нови малки бас говорителя: http://3.bp.blogspot.com/_5sbln1cM3f.../s1600-h/8.jpg

                    http://1.bp.blogspot.com/_5sbln1cM3f...s1600-h/10.jpg

                    Външен изглед след облепване с фолио и плат на панела: http://1.bp.blogspot.com/_5sbln1cM3f...s1600-h/11.jpg

                    Коментар


                    • #11
                      От: Филтри за колони?

                      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                      Значи бая промени има по колоната. До колкото знам оригиналната Vermona L9063 е с 3 говорителя. [ATTACH]236977[/ATTACH]
                      Хм де, то и на тази прикачена снимка се виждат четири. Колоната от тази снимка изглежда същата като моите...

                      Кажете откъде и какви точно филтри да търся?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Филтри за колони?

                        Че ще е трудно така, ДА.
                        От снимките се вижда че е имало поне кондензатори, това все пак са филтри.
                        Значи да разбирам че този сивия е сменен с БГ. Но както обясняваш колоната ти е 4 лентова. Това прави филтъра още по сложен и труден за напасване. А и няма да го намериш готов.
                        Има и големи проблеми по конструкцията на колоната, но за това друг път.
                        Колко е диаметъра на големия говорител? 15 инчов ли е?
                        Аз най-горното на оная снимка го виждам като дупка за басрефлекс, ама знам ли...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Филтри за колони?

                          Наистина ли няма стандартни филтри?

                          Мисля, че е 15 инча големия говорител, но все пак трябва да се мери... Оригиналните (изгорелите) филтри са си вътре.

                          На дупката съм сложил мрежичка в момента, за да не е грозно

                          П.С. Не е Vermona L9063 - тази в интернет я пишат 250W, а моите са 100...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Филтри за колони?

                            Да напиша ли груба методика за филтри? Ще си ги сметнеш сам.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Филтри за колони?

                              Ти виж колко е голям басовия, че и 15 и 12 инча са с еднакви лети шасита и така не мога да определя размера.
                              И като начало може да направиш една проба.
                              Казваш че баса ти е малко. Това може да е от 2 неща. Едното да е както ти казах от дефазиране на говорителите. Другото по-лошо е че може да са започнали да се размагнитват магнитите им от старост.
                              За това разкачи всички говорители и свържи само 2та големи баса. Пусни да свири нещо с добре изявен бас. Виж как се чува, има ли бас, нормално силно ли звучат или са глухи. След това размени изводите на свързващия кабел на едната колона + и -. Има ли разлика?

                              Той ще ги сметне ,ама бобини кой ще му навие?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X