Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Машина за цепене на дърва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Машина за цепене на дърва

    Май няма да е лошо да прочетеш една тема http://www.offroad-bulgaria.com/show...EF%F0%E5%F1%E0 .

    Съвсем наскоро гледах на живо в един гараж как си работи чиста проба преса с клин на буталото , като цепачка ....
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • #17
      От: Машина за цепене на дърва

      Темата съм я чел, доста научих от нея, благодаря ти. Целта ми е цепачката да е хоризонтална и с минимални размери и тегло. От въпросната тема взех идеята за пожарогасителя, но искам да е с оптимален размер. Новата ми чуденка е като се разпъне максимално (съответно като се свие) буталото, но ръчката се задържи 1-2-3 секунди, какво ще стане? Разпределителя ще върне ли излишното масло в резервоара, или ще ми трябва голям парцал и горещ душ? Какво ми е необходимо за да няма изненади? Гледам този сайт, но какво точно ми е необходимо??

      Коментар


      • #18
        От: Машина за цепене на дърва

        Тази помпа с този двигател ще има дебит 24 л/мин. и мощността ще стигне за 42 bar-a налягане. Основни параметри на хидроцилиндрите са диаметър на буталото и ход.Нямам наблюдения какво усилие е нужно за цепенето на дърва,но ако примерно имаш х.ц. ф80/400 ,при 42 bar-a ще получиш сила на притискане 2100кг и ще извършваш работния ход 400мм за около 5сек.Разпределителя ще го разгадаеш с продухване-нямам данни за този модел.

        Коментар


        • #19
          От: Машина за цепене на дърва

          Първоначално публикуван от michu Преглед на мнение
          Тази помпа с този двигател ще има дебит 24 л/мин. и мощността ще стигне за 42 bar-a налягане. Основни параметри на хидроцилиндрите са диаметър на буталото и ход.Нямам наблюдения какво усилие е нужно за цепенето на дърва,но ако примерно имаш х.ц. ф80/400 ,при 42 bar-a ще получиш сила на притискане 2100кг и ще извършваш работния ход 400мм за около 5сек.Разпределителя ще го разгадаеш с продухване-нямам данни за този модел.
          защо толкова малко? На помпата пише 17,5 МРа, което не е ли 175bar? Какво трябва да променя за по-голямо налягане? Как се променя силата на притискане спрямо диаметъра на буталото? И съответно скоростта с която се вдижи буталото?

          Коментар


          • #20
            От: Машина за цепене на дърва

            Дано съдбата на твоята машина не е като на тази

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:siberian.jpg
Прегледи:1
Размер:28.5 КБ
ID:5201243
            О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

            Коментар


            • #21
              От: Машина за цепене на дърва

              Дипломната ми работа беше за износването на точно такива помпи (по лиценз на Плеси). Написах си сам рецензията и отидох при рецензента, тогавашния директор на Института по хидравлика, в Казанлък, за единия подпис. Той обаче реши да ми отдели повечко време и взе, че прегледа резултатите от многобройните ми опити, след което ме попита, дали всичко което съм описал е вярно. След утвърдителния ми отговор, каза, че май трябва да си ходи, барабар с екипа си...

              С няколко думи казано, тези помпи работят с номиналното си налягане от 175 атм., но много бързичко се износват при подобен режим и след 3-4 часа работа, едва успяват да вдигнат 60-70 атм. На 50-60 атм. работят дълго и безпроблемно.

              Резервоарът от бутилка ще е малък и няма да има възможност за охлаждане на маслото при интензивна работа.

              Все се каня да напиша една методика за пресмятане на хидросистеми и все не и идва реда.
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • #22
                От: Машина за цепене на дърва

                Първоначално публикуван от Y.Stoqnov Преглед на мнение
                Новата ми чуденка е като се разпъне максимално (съответно като се свие) буталото, но ръчката се задържи 1-2-3 секунди, какво ще стане? Разпределителя ще върне ли излишното масло в резервоара, или ще ми трябва голям парцал и горещ душ? Какво ми е необходимо за да няма изненади? Гледам този сайт, но какво точно ми е необходимо??
                Ще избие семеринга на помпата, защото той й е слабото място, обаче не за секунди, а за десети от секундата. Е, ако има маркучи по веригата до цилиндъра, може да стигне секунда.
                Ще ти трябва примерно първото от линка, който си дал. И калкулатор, за да посмяташ малко

                Коментар


                • #23
                  От: Машина за цепене на дърва

                  Първоначално публикуван от Y.Stoqnov Преглед на мнение
                  защо толкова малко? На помпата пише 17,5 МРа, което не е ли 175bar? Какво трябва да променя за по-голямо налягане? Как се променя силата на притискане спрямо диаметъра на буталото? И съответно скоростта с която се вдижи буталото?
                  Силата на притискане = налягането х площа на буталото. 42bar x 50.2cm2 = 2110kg.
                  По-малък диаметър на буталото = по-малко усилие (при едно и също налягане) и по-висока скорост (при еднакъв дебит).
                  Дотук с "простата" хидравлика. Сложната не я знам, но съм склонен да вярвам на това, което michu u giorgio са написали.

                  P.P. горната калкулация се отнася за самия работен цилиндър. Понеже спомена, че хода му е малък и ще има (предполагам) някакъв лост, силата намаля пропорционално на лоста, тоест от 120 на 400мм, слизаме на 630кг в идеалния случай.
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Машина за цепене на дърва

                    Първоначално публикуван от Y.Stoqnov Преглед на мнение
                    Онзи ден отново ми се наложи да цепя дърва и отново си казах "този път е за последно"
                    Та ми дойде идеята да си направя преса за цепене на дърва.
                    Защо не идеш до няко стар ДАП и да не си намириш една хидро станция барабар с криковете и разпределителите е да направиш само шаси?
                    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                    0878 79 20 61 Борис

                    Коментар


                    • #25
                      От: Машина за цепене на дърва

                      Колега това като го гледам по снимките -всичко е от мотокар.Распределитела ти мисля,че няма клапан-при мотокарите е вграден зад помпата.А за това ако задържиш-нищо няма да стане най много да спреш мотора.По скъпи хидравлични машини имат крайни изключватели.
                      Но си на прав път-успех.Прегледай снимките от моята тема за да не допускаме едни и същи грешки.
                      А точно на тоя распределител съм почти сигурен ,че пише В, И-демек вход /изход. и П-помпа
                      За съд най добре да ползваш радиатор от кола с обем не повече от 8литра.Така ще имаш резервоар и охладител.Ако нямаш дълги маркучи едни 5-6кила масло ще ти стигнат.
                      А въросната хидростанция,която колегата те съветва е с мотор 4кв. и тежи поне 150кила. Незнам кой ще я носи и къде ще цепиш дърва.Хидравличната станция не се отличава с нищо от обикновена помпа/мотор,само има някой друг клапан и манометър.Иначе аз търся такава станция с 4кв.мотора ,за една друга цел,но явно са кът.ДАП одавна нема.

                      Коментар


                      • #26
                        Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                        Защо не идеш до няко стар ДАП и да не си намириш една хидро станция барабар с криковете и разпределителите е да направиш само шаси?
                        намерх една хидростанция, но липсват части от нея и не може да се пробва, дори не се знае дали работи.

                        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                        Силата на притискане = налягането х площа на буталото. 42bar x 50.2cm2 = 2110kg.
                        По-малък диаметър на буталото = по-малко усилие (при едно и също налягане) и по-висока скорост (при еднакъв дебит).
                        Дотук с "простата" хидравлика. Сложната не я знам, но съм склонен да вярвам на това, което michu u giorgio са написали.

                        P.P. горната калкулация се отнася за самия работен цилиндър. Понеже спомена, че хода му е малък и ще има (предполагам) някакъв лост, силата намаля пропорционално на лоста, тоест от 120 на 400мм, слизаме на 630кг в идеалния случай.
                        а защо е 42бар-а?
                        няма да има лостова система, ще намеря друг цилиндър

                        Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                        Колега това като го гледам по снимките -всичко е от мотокар.Распределитела ти мисля,че няма клапан-при мотокарите е вграден зад помпата.А за това ако задържиш-нищо няма да стане най много да спреш мотора.По скъпи хидравлични машини имат крайни изключватели.
                        Но си на прав път-успех.Прегледай снимките от моята тема за да не допускаме едни и същи грешки.
                        А точно на тоя распределител съм почти сигурен ,че пише В, И-демек вход /изход. и П-помпа
                        За съд най добре да ползваш радиатор от кола с обем не повече от 8литра.Така ще имаш резервоар и охладител.Ако нямаш дълги маркучи едни 5-6кила масло ще ти стигнат.
                        А въросната хидростанция,която колегата те съветва е с мотор 4кв. и тежи поне 150кила. Незнам кой ще я носи и къде ще цепиш дърва.Хидравличната станция не се отличава с нищо от обикновена помпа/мотор,само има някой друг клапан и манометър.Иначе аз търся такава станция с 4кв.мотора ,за една друга цел,но явно са кът.ДАП одавна нема.
                        с "духане" (с извинение за израза) открих входа от помпата, изходите за цилиндъра и изхода при нулево положение на лоста. Надписи няма.
                        имам и друг мотор - 3кВ, ако кажете, че е по-подходящ - него ще използвам.
                        Темата ти е много полезна.
                        Дървата ще се цепят на село разбира се там горското са ни приятели

                        П.С. незнам как да вкарам няколко цитата в едно мнение и затова отговарям поотделно. Извинете ме!

                        Модератор: Извинен си!
                        За да вкараш няколко цитата, долу в дясно, под всяко мнение има бутон с правоъгълниче и +. Избираш (маркираш) с това бутонче съответните мнения и когато стигнеш до последното желано, избираш "отговори с цитата".
                        Последно редактирано от giorgio; 19-08-10, 07:41.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Машина за цепене на дърва

                          Я покажи тая станция да я видя и ще ти кажа дали става за нещо.
                          Най добре да ползваш малка помпа като дебит,но с голямо налягане 2-300бара.Лошото е че цилиндъра и распределитела няма да издържат.Другия вариант е ако нямаш клапан на распределитела да сложиш едни външен м/у помпата.И да го настроиш на макс.Все ще изкара тая помпа 150-60атм.Само че иска по як мотор поне 2.2 и 14-500об.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Машина за цепене на дърва

                            Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                            Я покажи тая станция да я видя и ще ти кажа дали става за нещо.
                            Най добре да ползваш малка помпа като дебит,но с голямо налягане 2-300бара.Лошото е че цилиндъра и распределитела няма да издържат.Другия вариант е ако нямаш клапан на распределитела да сложиш едни външен м/у помпата.И да го настроиш на макс.Все ще изкара тая помпа 150-60атм.Само че иска по як мотор поне 2.2 и 14-500об.
                            станцията е в една база за метали втора ръка и не съм я снимал. На разпределителя има клапан за определяне на максималното налягане, което да пусне. Не те разбрах колко оборота да е мотора, но на помпата пише, че номиналната и скорост е 1500об/мин

                            Коментар


                            • #29
                              От: Машина за цепене на дърва

                              М/у 1400 и 1500об. Защото помпата ще стане на дреб ако и пуснеш високи обороти ,а и не ти трябват-ще вади по голям дебит само.
                              Да за този клапан става въпрос.С него регулираш и помпата къкво налягане да дава.
                              Най компактна цепачка ще стане от 1000мм. двойно T или релса.Ако ще слагаш голями пънове правиш едни водачи от двете страни.И повдигаща с-ма от едната страна за по удобно.Най хубаво за цилиндъра понеже е с къс ход.Да му пуснеш една щанга около 400мм. с водачи. на която слагаш клина.Упората за пъна я правиш на болт и заварка!
                              Помпата и всичките компоненти ги слагаш под профила и само правиш една рамка с 4колела за местене насам натам.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Машина за цепене на дърва

                                ще се опитам да намеря двигател на по-ниски обороти (1500 примерно) зада може като е натоварен да работи и на по-ниски, зада удължа леко живота на помпата. Водачи ще има - тръбни. Хода на буталото ще е достатъчен, при положение, че се цепят дърва за огрев (по 25-35см дължина)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X