Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Машина за цепене на дърва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Машина за цепене на дърва

    Здравейте . Не съм много компетентен но от опит знам следното : За такава машина с хидравлика трябват няколко неща :
    помпа хидравлична поне40 куб.см
    цилиндър хидравличен с диаметър на буталото поне 80 мм
    ел. двигател: поне1.5Кв минимални обороти 750 до 3000 все става - това зависи от помпата която се ползва
    и малко железа от вторични - П профили или квадратна тръба по желание може и други - въпрос на вкус
    Моята машина цепи дърва с 1.5 тона товар . Налчгането ми е 35/40 Атм. Един пълен цикъл е 5 секунди .
    Сега я преправям с по-як мотор 3Кв. и с радиатор за маслото - да не загрява ,че е проблем .
    Всичко по мея без маркучите е купено от мен от вторични и не надвишава 300 лева . Само маркучите и са нови от магазина .
    4 кубика аз ги режа цепя и редя за един ден без да съм скапан след това . Тва е .

    Коментар


    • От: Машина за цепене на дърва

      Благодаря ти за споделения опит. Моля те пусни снимки на твоята машина.

      Коментар


      • От: Машина за цепене на дърва

        1 Атм/ 1 Бар са горе долу 1 килограм на квадратен сантиметър . 1 конска сила е да се преместят 75 килограма за 1 секунда на 1 метър височина . Лице на кръг е = на радиуса на квадрат по 3.14 . ипочваш да смяташ после :
        цилиндър с диаметър 80 мм има площ 50.24 Кв/см което значи че при една атмосвера налягане ще ти вдигне около 50 килограма .
        ако е дълъг 45 см има обем 2260 кубични см и ще се напълни с помпа 40кубични см за около 3 секунди ако двигателят ти е 1500об в минута . това е горедолу на теория и по груби сметки . Всичко обаче е относително . Зависи от узносването на помпата от маслото и от диаметрите на маркучите и дължината им . При горният пример секундите са 4 на практика . това е на празен ход . С товар и дърво на машината са макс 5 секунди . Ако нямаш радиатор за маслото е проблем - загрява за 20 тина минути мак и почва по-бавно да работи . Масло задължително западно - българското е пълен боклук ( като загрее много се пени и неработи ) моята машина е с западно втора употреба и е трепач. От начало си взех българско - евтинко и ми идваше да си срежа вените от яд после . Аз ползвам 5 литра масло ( задължително с радиатор) . Ако си с голям съд и няма да я местиш машината моге и без радиатор ( с 20 тина кила масло поне ) . Снимки ще кача възможно най-скоро , че в гаража е пълен хаус .

        Коментар


        • От: Машина за цепене на дърва

          Накратко... Помпа А25х с мотор 2,2кВ на 2400об/мин. Масло 22литра. Разпределител, ППК, барометър, възможно най-къси маркучи с еднакъв вътрешен диаметър по цялата верига.

          Коментар


          • От: Машина за цепене на дърва

            Манометър,не барометър ,барометъра измерва атмосферно налягане
            А този клапан трябва да ти е вграден в разпределитела.

            Коментар


            • От: Машина за цепене на дърва

              Първоначално публикуван от kannnnnnngo Преглед на мнение
              Масло задължително западно - българското е пълен боклук ( като загрее много се пени и неработи ) моята машина е с западно втора употреба и е трепач. От начало си взех българско - евтинко и ми идваше да си срежа вените от яд после
              Само за маслото се включвам - какво "българско" и какво "западно"? Трудно се намира разлика в аналогични продукти на различните фирми.

              Коментар


              • От: Машина за цепене на дърва

                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                Манометър,не барометър ,барометъра измерва атмосферно налягане
                А този клапан трябва да ти е вграден в разпределитела.
                опа, да! манометър...
                колкото до клапана... въпроса е спорен...

                Коментар


                • От: Машина за цепене на дърва

                  За твоята помпа - по принцип трябва ел двигател поне 9 Kw . Това е по принцип а иначе с твоят мотор - 2.2 може да работиш на минимално натоварване . Налягането което ще получиш е около 70 Атм . Напълно са достатъчни да сцепят което и да е дърво с цилиндър поне 80 мм . Добре е да си намериш регулируем клапан на налягането , за да не си изгориш мотора . Нормално клапаните са на поне 150 атм настроени .В твоята помпа няма вграден клапан . Този дето го имаш го разглоби и му смени пружината с по-мека . Няма как да збъркаш мястото и . Максималните обороти на твоята помпа са 2000 . Това може и да е проблем . Налягането и е 140/210 Атм . И това е ако е нова , Та ще ти трябва по готино масло . Иначе ако имаш още някоя помпа можеш да си я смениш . Хидравличните помпи от този вид са с обороти до 1500/1800 об.мин. а почват да работят от около 700- 750 об/мин. И за маркучите в важно да са с максимално голям диаметър . По бързо да стават нещата . Ако има нещо неясно питай , казвам и до седмица две показвам .

                  Коментар


                  • От: Машина за цепене на дърва

                    А ак оискаш да пресметнеш с каква брадва какво дърво да сцепиш : http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%...B8%D0%BD%D0%B0) . Това е твойта страничка . Дедо Нютон всичко е написал и показал , а чичо Гугъл го е побликувал .

                    Коментар


                    • От: Машина за цепене на дърва

                      Джоржо правилно Ви казва прочетете всичко под ред погледнете и какво придставляват хидравличните системи и как се оразмеряват. Това като мощности които искате да поставяте е доста. С голяма хидр. помпа и маркучи с голям вътрешен диаметър се постига единствено по-голяма скорост на буталото не и сила. Тонажа идва от диаметъра на буталото. Имам хидр. преса на която съм поставил НШ10 и при 150ат. дава натоварване от близо 20т. при диаметър на буталото 130мм. Както разбирам всеки от Вас иска да си направи машина за лични нужди. Така, че малко по-бавно ще върви буталото/все пак няма да бъде в пъти/, но мощностите ще са по-малки. До колкото си спомням в характеристеките на помпите пише, че маслото в резервоара дрябва да бъде три пъти по-вече от дебита на помпата в литри за да се усигури нормална работа.

                      Коментар


                      • От: Машина за цепене на дърва

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.003.jpg
Прегледи:1
Размер:96.7 КБ
ID:5257699

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.002.jpg
Прегледи:1
Размер:96.6 КБ
ID:5257698

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.001.jpg
Прегледи:1
Размер:112.9 КБ
ID:5257697

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.000.jpg
Прегледи:1
Размер:103.7 КБ
ID:5257696


                        Това е старата ми цепачка на дърва . Сега я преправям и като стане ще кача снимки ако има интерес . За старт от скрапа направо Кръти мифки .

                        Коментар


                        • От: Машина за цепене на дърва

                          А това ми е ножицата за лозе . Направо фръяът пръсти ако не си внимателен с нея и е абсолютен збирток от скрапа - помпа от жигула клоапан от гладачна маса и ножица лозарска пак от скрапа . 4 мм тел я няма за препятствие . А лозите ги реже като меко сирене . Nise a ? За тиа пари е трепач направо .

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.000.jpg
Прегледи:1
Размер:59.8 КБ
ID:5257738

                          Коментар


                          • От: Машина за цепене на дърва

                            Малко се позабрави тая тема , та да я поизтупаме . Нали наближава сезона.
                            Най ми допада това
                            Бащата му се е наканил, но ще ни трябват и малко подсказки/помощ.
                            Нещо не можем да го разберем дали има редуктур, или просто горното колело е доста по-голямо и съответно играе подобна роля.
                            Клинът сякаш е по-скоро като чук, не се врязва, ами от удъра цепи. Поне така ми изглежда.
                            Мотора незнам трифазен ли да бъде или монофазен.
                            Има ли причина, че ми се вижда задвижващите (поне два ми се виждат) ремъци са доста хлабави.
                            Между задната горна шайба/ролка/колело и това отпред има зъбни колела, така ли трябва да е или може и друг вариант.

                            п.п. Звънях на човека/собственика на машината, та той не давал да се гледа, било тайна .
                            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                            Коментар


                            • От: Машина за цепене на дърва

                              Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                              Малко се позабрави тая тема , та да я поизтупаме . Нали наближава сезона.
                              Най ми допада това
                              Бащата му се е наканил, но ще ни трябват и малко подсказки/помощ.
                              Нещо не можем да го разберем дали има редуктур, или просто горното колело е доста по-голямо и съответно играе подобна роля.
                              Клинът сякаш е по-скоро като чук, не се врязва, ами от удъра цепи. Поне така ми изглежда.
                              Мотора незнам трифазен ли да бъде или монофазен.
                              Има ли причина, че ми се вижда задвижващите (поне два ми се виждат) ремъци са доста хлабави.
                              Между задната горна шайба/ролка/колело и това отпред има зъбни колела, така ли трябва да е или може и друг вариант.

                              п.п. Звънях на човека/собственика на машината, та той не давал да се гледа, било тайна .
                              Харесва ми мангала как им е хванал редъ. А сериозно, задължително се редуцират оборотите със зъбни колела, може направо и затворен редуктор за намаляне на оборотите и увеличаване силата на бабката, кривошипа отпред е направен много просто, и много често простото е най сигурно. В тази тема машини бол, но тази ми харесва и на мен, а за двигатела, може би ще я кара и монофазен бързооборотен, но с по голям и тежък маховик отзад.
                              При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                              Коментар


                              • От: Машина за цепене на дърва

                                Затворен редуктор надали ще е по-добре защото непрекъснато ще се получават удари и ще се разбие доста бързо, или може би при някое по-яко заклинване ще изгори и самият двигател. Най-вероятно ремъците са оставени хлабави точно заради това. Предвите некоя е по-тежко желязце на самия чук отгоре което да генерира енергия при удара... А за собственика дето не давал да се гледа... Явно си мисли, че е изобретил нещо супер секретно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X