Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

    Бях споменал в друга тема ,че искам да си направя бавна раздатка.За целта съм си закупил един комлект ск.кутия +раздатка.Тъй като не бях отварял раздатка,разглобихме я и разгледахме устройството.Идеята ми беше да направим по-бавни не само бавните предавки,но и бързите.За съжаление на първо гледане могат да се тунинговат само бавните,не сме мислили достатъчно задълбочено все пак!Остава другият вариант -да се тунингова ск.кутия.И нея не съм отварял,ще я разгледаме и ще мислим.Дайте инфо има ли разлика при различните модели Витари в ск.кутии и раздатките и естествено пред.им числа!
    0887/400121 Антон Донев

  • #2
    От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

    На 1.6 и 1.6 16в мисля че скоростите и раздатката са еднакви но незнам как стои въпроса с 2.0 и 2.5
    Лудак

    Коментар


    • #3
      От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

      http://www.izook.com/tech/math/gearcalc.htm
      Лудак

      Коментар


      • #4
        От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

        Добре де, а кой ще направи нужните детайли (зъбни колела) достатъчно здрави на достатъчно смислена цена? Това за единични бройки ми се вижда доста разправия, а от там цената става... И пак "проблема" е кой ще ги направи правилно. Тия хора вече не са много, а част от тях рядко са трезвени и рядко им се работи.

        Раздатката ми се струва по-лесна, още повече че го има направено. А принципно като че ли най-правилно е да се увеличи предавателното число на дифовете, стига да има как. Колкото до кутии от по-мощни версии - може и да са еднакви, но най-често някъде по предаването има намалено предавателно число за да се използват напълно възможностите на по-мощния мотор. Ако всичко друго е еднакво, най-често пипат дифовете.

        Например 4-та скорост е директна със сигурност при всичките двигатели, значи остават останалите 4 скорости. Ама пък те за да са адекватни към директната 4-та, вариантите не са твърде много. Раздатката на бързи също е директна - няма предавка, значи няма какво да се тунингова. И за двете (4-та директна и бързи скорости - директни) си има причина, и тя е че загубите в трансмисията са най-малки, когато са най-малко зъбните предавки, а така се получава че между двигателя и дифа(фовете), няма друга предавка.

        За пример ще дам Терано и Паджеро, например. Не помня точните цифри за Паджеро, но при Терано всяко увеличение в мощността на двигателите е съпроводено с намаляване на предавателното число на дифовете (по-бързи). Например 2.7TD до 1996г. е с дифове 4.625. 2.7TDI с едни допълнителни 20-ина кончета е с дифове 4.375, а 3 литовия дизел с още 30 кончета отгоре вече е с дифове 4.11. Разлики в скоростите също има, но те са за скоростите от 1-ва до 3-та, като 4-та и 5-та са еднакви, а 2.7TDI и 3.0TDI са със съвсем еднакви скорости, въпреки доста съществената разлика в двигателите. Раздатките са съвсем еднакви.

        Освен при терано, същото "явление" наблюдавам и при няколко останали джипки от различни марки.

        В същото време, Calmini продават китове и за витара, и за терано, за доста баята смяна на предавателното число при бавни (2 и нещо срещу над 3.5 за терано), като общо взето, поне според информацията, която съм изчел, това се ползва предимно за роккроулинг, където е нужна ниска скорост и голям въртящ момент, и не знам до колко би било удачно за нашия тип кално каране, освен ако например не сложиш гуми 33-ки, или нещо от сорта.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

          П отношение на това ,кой ще ги прави,ще намерим.Въпроса е цената да ни устройва.Знаеш,че вече има Самураи и Джимнита ,които успешно карат с бавни раздатки.Бъзите на Витарата са директни наистина и затова останах малко разочарован,че не могат да се тунинговат.За роккраулинг с Витарата е малко пресилено да се говори,но идеята е да се върне динамиката и въртящия момент на машината с щатните гуми.Всеки знае разликата между195/80/15 и 31-ци ,с каквито карам или по-големи-на сериозни наклони се задъхва.Друг е и въпроса според различните ситуации дали ще помогне по-бавна раздатка или просто ще трябва по-як мотор.
          На Самурая само бавните ли сменяте или неговата конструкция на раздатката е различна?
          Има ли фабрични китове за тунинг на раздатка и ск.кутия?
          Ясно е,че най-добре от дифовете ще решим проблема,ама те са два...и всичко струва по две,а за съжаление по-бавни щатни от моите няма-5,125/1,с изключение на тунинговите!
          Последно редактирано от antiroad; 27-09-10, 06:38.
          0887/400121 Антон Донев

          Коментар


          • #6
            От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

            Още един въпрос-при Витарите на ск.кутия четвъртата е директна,а петата наддиректна ли е?
            0887/400121 Антон Донев

            Коментар


            • #7
              От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

              На Самурая с раздатка 4,16;1 се променя с 12,2% редукцията на бързи и 83,6 % на бавни. http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=88956&page=2
              Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
              New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

              Коментар


              • #8
                От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

                Виждал съм съм монтаж на раздатка от Самурай на Витара като витараскта раздатка се сваля и се прави капак на скоростите с нужния изход,тогава ще можеше да ползваш възможноста да си намаляваш предавателното число с помоща на самурайския кит.Ще се помъча да намеря снимки.
                ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                тел.088четири 9едно9 4нула4
                -------------------------------------------------------

                Коментар


                • #9
                  От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

                  По-добре е да се инвестира в по-мощен двигател, защото когато преодоляваш кал трябва да можеш да развъртиш с определена скорост гумите, така че грайферите да започнат да се чистят в следствие на центробежните сили. И другото нещо, което липсва на витарите е въртящ момент още в ниските обороти. А какво се получава-кара се на бавни и на прекъсвач, защото машината няма мощност и добър въртящ момент под 4000 об/мин.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

                    Това не е точно верния път ще ти кажа защо.По мощния двигател на теория е супер,да ама не особенно при нашите лагерни колички където всички възли и агрегати са значително по-малки,в момента в които се монтира нещо значително по-мощно ще стане мармалад аз за най-мощното при Витара което се сещаме 2,5 V6.И тогава пак колата няма да е достатъчно бавна за да минава препятствята наистина плавно.Друго което ми идва на акъл е че на 1,6 16v двигателя диференциалите са по бързи 4 и нещо докато на 1,6 8v са 5,125:1 може би ще има някакъв успех ако се сложат пиньон и корона от малката Витара.
                    Ето разликите в предавателните числа на Витара:
                    Suzuki Vitara 1.6i 16V – 4.875:1
                    Suzuki Vitara 1.6 8V Mono. – 5.125:1
                    Не е нещо осбенно но като начало може да се пробва за гуми до 31" може и да стане.

                    Последно редактирано от Дявол Коледа; 27-09-10, 08:42.
                    ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                    тел.088четири 9едно9 4нула4
                    -------------------------------------------------------

                    Коментар


                    • #11
                      От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

                      Първоначално публикуван от Дявол Коледа Преглед на мнение
                      Suzuki Vitara 1.6i 16V – 4.875:1
                      Suzuki Vitara 1.6 8V Mono. – 5.125:1
                      Не е нещо осбенно но като начало може да се пробва за гуми до 31" може и да стане.

                      И според мен е най-правилно да се тръгне от тук. Това ще даде, макар и малко, но по-адекватно поведение при нормално асфалтово каране. После може да се мисли за бавните от раздатката. Да тунинговаш скорости според мен е мисия невъзможна, или най-малкото безсмислена - хем е най-трудно, хем с най-неясен резултат.

                      Колкото до динамиката - нея няма да я върнеш като с щатните гуми, каквито и предавателни числа да слагаш. Поне на асфалта де. Големите гуми значат по-големи загуби. Калните такива - още по-големи загуби. Тоест, за да имаш динамика просто трябват повече кончета.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        И според мен е най-правилно да се тръгне от тук. Това ще даде, макар и малко, но по-адекватно поведение при нормално асфалтово каране. После може да се мисли за бавните от раздатката. Да тунинговаш скорости според мен е мисия невъзможна, или най-малкото безсмислена - хем е най-трудно, хем с най-неясен резултат.

                        Колкото до динамиката - нея няма да я върнеш като с щатните гуми, каквито и предавателни числа да слагаш. Поне на асфалта де. Големите гуми значат по-големи загуби. Калните такива - още по-големи загуби. Тоест, за да имаш динамика просто трябват повече кончета.
                        Явно не сте чели внимателно
                        16 вентиловите Витари са с дифове също 5,125 /1.Това сме го коментирали в друга тема за дифове.
                        В момента моите са си такива и съм с 31-ци.Както обясних вече по-бавни заводски няма,има само тунингови.
                        По отношение на мотора съм съгласен с Дявол Коледа,няма да издържат възлите след мотора,като започнеш още от съединителя.
                        Иначе Витара 2,5 V6 с бавни дифове и големи гуми отдавна вече има и собственика го познавате всички-Иван Попов.
                        Другата добра комбинация ,която се сещам е дизеловата Витара 1,9 TDI/всички твърдят,че мотора на Пежо е супер и е по -добрия избор от маздовия/,монтират и се бавните дифове и големите гуми.Върт.момент на дизеловата е с около 1/3 по-голям от бензиновата.Досега никой не ми е отговорил да е пробвал тази комбинация.Имайте предвид,че дизеловата Витара тежи с 300кг повече от бензиновата и това едва ли е само от мотора,защото има по-яки дифове/чугунен корпус на предния/,полуоски,карета.
                        Последните два варианта са можеби най-удачни,но и най-радикални и струват пари,но аз не ги изключвам и скоро може да видите обява на моята в раздел продава
                        0887/400121 Антон Донев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

                          По отношение на мотора съм съгласен с Дявол Коледа,няма да издържат възлите след мотора,като започнеш още от съединителя.

                          Слабото място е съединителя,предните полуоски и каретата,всичко друго е направено много здраво и издържа на много по-яки натоварвания и мотори.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

                            Абе подочу се из форума че думкали преден диф, ако се постараеш достатъчно и си с агресивни гуми. Ама това се случива и на други.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Тунинг на раздатка и скоростна кутия на Витара

                              Първоначално публикуван от kimi77 Преглед на мнение
                              По отношение на мотора съм съгласен с Дявол Коледа,няма да издържат възлите след мотора,като започнеш още от съединителя.

                              Слабото място е съединителя,предните полуоски и каретата,всичко друго е направено много здраво и издържа на много по-яки натоварвания и мотори.
                              Пропускаш нещо много важно-предния диф!
                              Спарки го е написал вече,пълна смешка е ,виж задния и ги сравни!
                              0887/400121 Антон Донев

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X