Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой как и от какво приготвя курбан?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кой как и от какво приготвя курбан?

    Гледам няма такава тема, а е важна!
    В цяла България се приготвят курбани и би следвало да споделиме рецепти.
    Па може и един курбанджииски събор да си направим с дегустация.
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

  • #2
    От: Кой как и от какво приготвя курбан?

    Курбан се прави от овче месо.Овцата се заколва и трупът се нарязва на парченца.Вари се във вода седна-две цели глави лук.Препенва се за да стане бистър курбана.След като се свари хубаво месото се сервира със суха препечена люта чушка.

    Коментар


    • #3
      От: Кой как и от какво приготвя курбан?

      У наше село курбанът го правим от шиле но и от овца сме правили. От шиле не става толкова мазен като овчия. Рецептата: коли се шилето дере се, изтърбушва се. Карантията се дава на жените да я сварят и се консумира по време на варене с вино, бира, ракия кой каквото му душа сака. Трупното месо се реже на порций горе долу да стане парче-порция и се слага да се вари само със сол и черен пипер, като се пени интензивно особенно в началото като заври месото, както е казал колегата за да стане бистър курбан. Вари се доста време 4-5-6 часа зависи от месото, но на финала трябва да се отделя съвсем лесно от кокала почти само да пада. Сервира се с филия хляб и с вилица . Каквото остане в казана се затваря в буркани. Добре сварения курбан като замръзне в бурканите чорбата му се желира. Не се ли желира значи е искал още варене.
      Билките - алтернатива на коктейла от химикали - хапче.

      Коментар


      • #4
        От: Кой как и от какво приготвя курбан?

        Най важното приятели на курбана е мерака и след него идва материала и майсторлъка.
        Събираш вярна дружина и решавате кога да врътнете едно курбанче.
        Взема се една млада и ялова овчица/в краен случай може и шиленце/ и се заколва.
        След отделяне на вътрешностите и измиване месото от трупа се обезкостява, като по костите се оставя част от месото.
        Месото от задните бутове се отделя и се мели на кайма, овкусява се с лук и подправки и се мятат кюфтаците на скарата за да се уплътни времето до сваряване на курбана.
        Другото месо, нарязано на не много големи парчета/5 на 5см./ заедно с пооголените кокали се слага в тенджера и се вари, като се отпенва. Като спре да излиза пяната се слагат около 10глави лук обелени и цели, преди да е готово месото се слага солта.
        Преди да е станал курбана се проверява дали е сварен, като се вадят кокали и се пробва. Това е като мезе един вид преди основното ядене.
        През това време в други две тенджери се варят главата и пинджувишите/дреболиите/.

        След това
        Хващайте по дълбоки купи и лъжиците да са с по една дупка поне.
        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

        Коментар


        • #5
          От: Кой как и от какво приготвя курбан?

          Момчета, възможно ли е това, което пишете! Ми то никакви подправки ли няма в този курбан - само кромид лук...
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Кой как и от какво приготвя курбан?

            Истинският курбан се прави от мъжко, все пак.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Кой как и от какво приготвя курбан?

              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              Истинският курбан се прави от мъжко, все пак.
              Зарежи "теологичността" - темата е тривиално чревоугодническа. Всъщност, ако може да споменеш някакви "треволяци" от церемониално-обреден характер ще е полезно!
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                Точно така.В миналото /още през времемето на "езичеството" от траки прабългари и другите тогавашни не християнски племена/ е имало жертвоприношения.С идването на християнската вяра се забранява жертвоприношението,но народа продължава заедно с християнскитезакони да почита и някои стари езически обичаи.Така на някои християнски празници се нарича здраво животно и един вид се прави жертвоприношение за здраве.Също тово го има и то в много по-силно форма и при мисюлманите.А пък ние си го обръщаме в един хубав разлат моабет!!
                Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                Коментар


                • #9
                  От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                  Агнешко месо, дреболии, кромид лук, сладки и люти чушки, моркови, домати, яйца, ориз, магданоз, джоджен, черен пипер, червен пипер, сол
                  Яйцата се добавят през сита в горещата чорба, за да се пресекат.

                  И малко майсторлък

                  Ами точно това дето му викаш "теологичност" отличава курбана от агнешката чорба
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                    По принцип "курбан" не е самата манджа, а както каза стария ИЖок/много разбират от курбани тези ененци/ принасянето в жертва на дадена животинка. Може да не е овца, шиле/ аз лично го правя от агне, щото не се разбирам/ . Има случаи когато се коли кокошка, а и доста по-едри животни. Интересно е друго. Защо ако християнството отрича жертвоприношенията, винаги при офциални поводи попа освещава курбана.....
                    Иначе не е зле да се сложи чер пипер на зърна, дафинов лист и ако хайванчето е дръгливо - краве масло/поне 50-60гр/
                    Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                    0894328706

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                      Малей-йй, каква чобрба правя от агнешки дреболии!
                      Но в курбана май дреболии не се слагат. Това и на мен ми е ясно, въпреки, че се учудвам от тази тотална липса на подправки.

                      П. П. "Курбан" - в смисъл на приношение в този подраздел е неактуално. Това тълкувание е за "Културата и ..."
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                        В наше село се слагат и дреболиите. После се залива и със леко запържено масло с червен пипер като е готов.

                        Иначе курбан е определен тип чорба (поне в българската традиция), приготвена с определена цел. Т.е. не всяка агнешка чорба е курбан. И не всеки курбан е агнешка чорба, също така. Та въпросът е малко неправилно зададен
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          Малей-йй, каква чорба правя от агнешки дреболии!...
                          Davs, аз съм доверчив човек и не, че не ти вярвам, ама искам да се уверя във вкуса на курбан-чорбата ти, защото и аз съм голям готвач. Ние сме 7 души (2 са бебета). Така че, ако може, кажи кога и как да стане.
                          Имаме къща в Копривщица и няма да ти досаждаме след дегустацията.
                          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                            Аз пък знам,че курбан се прави само с агнешко месоМоже би защото не съм почитателка на тази бистра супа,но понякога хапвам,за да не обидя
                            домакините...а агнешка дроб-чорба....няма да се хваля,но хмх
                            Не казвай "Хоп" преди да си скочил

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кой как и от какво приготвя курбан?

                              Различно е, ако се спрем само до приготвянето и не говорим за теология. Тоест...курбанът е доста различен и като направа и като география. Бях църковен настоятел доста години и къде ли не и какво ли не видях, готвих и ядох. Има места, където курбанът не е чорба, а е печени късове месо с дроб-сърма и това се раздава за здраве по махалата с филия хляб, друг път курбанът си е супа, но в нея има и домат и чушка и ориз и какво ли не...Всеистинският курбан си е месо, вода, лук, сол, малко зеления и много надежди за ...кой каквото има зор! По време на пости сме правили рибен курбан и боб на фурна и сме раздавали килограми от двете ястия за здраве на хората и според канона. Курбанът за мен лично е компилация от духовност и желание да дариш храна, без значение точно от какво, но с надеждата да ти се върне стореното добро. Но...навсякъде си е според традициите и хората.
                              Последно редактирано от Dan7; 22-08-10, 19:28.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X