Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

    Здравейте.
    Понеже упорството ни да направим свестен автомобил от този :http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=130263 продължава,но и разнищването на проблемите не е свършило,се налага да попитам за най-актуалният и направо рецидивиращ проблем.
    Джипката смесва антифриз и масло.Тази година 2 пъти, преди покупката точно,миналата година, също/това , разбира се го разбрахме впоследствие наскоро от хората, занимавали се с поддръжката му/.
    В момента, двигателя е разглобен и чака решение,за което и моля за помощ!
    Малко предистория:
    Първото смесване ,подмяна на гарнитури,промивки и пр. са се случили точно преди продажбата.
    Второто смесване се получи при нас ,преди 4 месеца , след пробег от около 2 000 км.След препоръка от сервиза , се пристъпи към обичайните мерки:проверка на главите/здрави/,шлайфане,нова гарнитура,гумички на клапани, промивка на охладителната система и пр.
    След още около 3 000 км.,в края на август,отново честитка в разширителният съд.Първото ненормално нещо което се забеляза, беше неадекватното поведение на стрелката за температурата.Тъкмо си говорехме в движение , как трябва да отиде на доктор, и гръмна водно съединение и бликна познатата ни гняс.Отново в сервиза и отново по препоръка-обичайните заподозрени-главите.Да,но пак се оказват здрави.
    Този път,задълбаването продължава-съмнение за спукан блок,още стрес,варианти за нов двигател и прочие.Съответно блока се оголва,преодолява се проблема къде да се пробва,тоест клиентите/ние/ се оправят с тази задача,и така.Първоначално инфо-пробван е и топлообменника/маслоохладителя/.Тук се извинявам , че не знам точното наименование, но става въпрос за това: Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P9275283.jpg
Прегледи:1
Размер:114.7 КБ
ID:5985727Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P9275282.jpg
Прегледи:1
Размер:172.9 КБ
ID:5985728
    Сядаме и мислим,къде аджеба е проблема.Ние решаваме повторно да се надуят главите и топлообменника на друго място.Главите пак са здрави/да знаете, незаслужена е лошата слава на тези глави,щом са здрави след толкова изпитания/, но топлообменника на втората проба този път дава дефект.
    Та така.Към момента напират следните въпроси:
    -защо първите заподозрени трябва да са главите, а не топлообменника?Ако се проверява първо той/както трябва/ и е той, няма да се разкулачват глави,гарнитури, блок и пр.,със сериозните съпътстващи разходи.
    -какво още би трябвало да се провери в ситуацията?Ние поне не се сещаме за нищо друго.Не знам казах ли , че двигателя е разглобен, и сега е момента за всякакви проверки.
    - не на последно място, ако някой има изправен излишен топлообменник,сега е момента да каже.Длъжен съм да кажа, че всичко което се закупи и вкара обратно под капака, този път ще бъде щателно проверено/надуто.
    -още нещо много важно в момента-номиналната ширина на ризите в момента също е премерена на две места-показанията са 92,02 и 92,05.Явно и над това трябва ние да се чудим,тоест да проверим за трети път кое е вярното,но по-важното е колко трябва да бъде,защото виси въпроса и за техният ремонт?

    Изключително рядко съм се обръщал тук за помощ, но този път нещата са извън нашите познания,и ще благодаря предварително и лично , на всеки отзовал се с конструктивно мнение.Смятаме да събираме инфо в рамките на 3-4 дни.

  • #2
    От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

    В кои сервиз?
    Мисленето е труден и бавен процес и не се отдава на всеки.....
    Grand 3.1TD
    0898 620 306 Стоян

    Коментар


    • #3
      От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

      Първоначално публикуван от ssspeed Преглед на мнение
      В кои сервиз?
      Кое по-точно? Автомобила е в един, повторните изпитания на глави,топлообменник и блок в друг,предишната поддръжка е в трети.В София са и трите.Но това в момента не е от значение.За да се продължи напред,без да има повече проблеми,са необходими компетентни мнения по въпросите.
      Пропуснал съм да напиша, че блока е изпитан, в работни температурни условия и съмненията че е спукан, отпаднаха.

      Коментар


      • #4
        От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
        .... преди покупката точно,миналата година, също/това , разбира се го разбрахме впоследствие наскоро от хората, занимавали се с поддръжката му/.
        Първото смесване ,подмяна на гарнитури,промивки и пр. са се случили точно преди продажбата.
        Второто смесване .....след пробег от около 2 000 км...... промивка на охладителната система и пр.
        След още около 3 000 км.,........
        От всичко до тук, професионално отстранявате следствията....или един и същи сервиз повтаря една и съща грешка ( може и да не знае че е прави, виж моята борба с "Хамъра")

        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
        че блока е изпитан, .......
        На налягане, но не и на температурно разширение. Случвало ми се е пукнатина в блока да "работи" само ако изгасиш и запалиш мотора в рамкте на 3-5 минути и то загрял (тогава надуваше), иначе безпроблемно возеше до Пловдив и обратно, или 100 км. дневно по софийските улици. Нямаше осезаеми признаци за загуба на вода, нямаше вода в маслото или обратното....но съвсем случайно е открих на 3-то разглобяване на мотора....Челото на блока проверявано ли е за кривини ( т.е. там където ляга главата )
        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

        Коментар


        • #5
          От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

          В моя сервиз е джипа.
          Алекс, не са толкова прости нещата (според мен). В смисъл:
          Тополообменника спукан - факт, добре - приема се , че нито аз съм го надул качествено, нито в строго специализирания и с авторитет в нашите среди сервиз за такива изпитания и ремонти. Това, обаче не обяснява как така вече на два пъти, след 2-3 хил. км., или 3-4 месеца, изведнъж почва да пълни масло във водата. Казвам изведнъж, защото след първия ремонт при мен, заредих джипа с вода и се разбрахме след месец да го заредя с антифриз. Тогава лично аз източих водата и беше бистра като сълза. Как така със спукан топлообменник за един месец не вкара и капчица масло, а на четвъртия месец напълни системата?
          Може ли да се изключи вероятноста топлообменника да е спукан сега - при изпитанията?
          Без да сме избили ризите и премерили блока, може ли да се изключи вероятноста за крив блок?
          Като се избият ризите, може ли да се монтират обратно, при положение, че имат 0,050 mm. износване и тук таме по някоя дълбока деруга? Ако оцелеят въобще при избиването.
          В тая връзка - дали такъв ремонт няма да хвръкне до небесата и дали вярно не е по добре да се търси мотор втора употреба?
          Последно редактирано от Аndro 160; 28-09-12, 01:23.

          Коментар


          • #6
            От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

            Едно време когато БМВ Е34 525 дизел беше нова кола – та тия БМВ редовно пукаха глави ....спомням си че ходехме на някакв уред ,нещо като ренген ...не помня вече как се казва това нещо - От доста време не съм в сервизната деиност- там лъсваше веднага ... то ни беше ясно че главата е пробита но зора беше да се види на колко места ,щото като се завари едно и то се разширява на друго и т.н и т.н ..
            Виж къде има такова нещо в София ,предполагам трябва да има.....
            За такива финни дупки и от сорта това е лечението .......иначе е мъка голяма щото в някои случаи пробоините не се виждат с просто око.
            Другото нещо което бих дал акъл както се казва – от опита ми с авто климатични сиситеми – там заварен алуминии не издрържаше.... при заварка нещо му се променяла структората – не помня детаили вече но имаше някакви проблеми .На тоя топлообменник може би не е такова налягането като при климатичната ситема но може би пак да има проблеми от заваряването на алиминия...Консултираи се с по знаещи по въпроса за алуминия ,аз само правя забележка да се провери.

            Коментар


            • #7
              От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

              Маслото е в антифриза или антифриза е в маслото?
              "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

              Коментар


              • #8
                От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

                Маслото и антифриза нямат много допирни точки в главите.През гарнитурата на главите не минава маслена магистрала под налягане.Ако е от ризите ще вкарва антифриз в маслото.Ризите не са много скъпи-30-40евро бр.Според мен ,смяна на топлообменник , ризи ,сегменти и гарнитури.
                Мисленето е труден и бавен процес и не се отдава на всеки.....
                Grand 3.1TD
                0898 620 306 Стоян

                Коментар


                • #9
                  От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

                  Благодаря на всички за включването,особено на Андро и Дядо Владо,въпреки че дизелите не са му от любимите.

                  За да се изясни максимално ситуацията ,днес събрахме още информация от шлайфиста,където се проведоха повторните изпитания.
                  Дословно:Относно блока-изпитан е на 3 атм. въздух,докато почнат да пропускат О-пръстените отгоре.Андро го е пълнил с нафта и също не е показал проблем.Поради липса на друга информация,приемаме че не е спукан.
                  Явно остава необходимостта от проверка на челото на блока/както писа Дядо Владо/.Това досега не е правено при предишните интервенции.Защо-не знам все още.Ще говорим с Андро.Така или иначе след първата интервенция , проблема рецидивира.
                  Това е свързано с демонтаж на ризите.Ризите са тип "Мокри",държат се от уплътненията горе и долу.Според шлайфиста не би трябвало да е проблем демонтажа.Деруга на една риза очевидно има и подлежи на преценка дали е необходимо да се подменя ризатаАко е необходимо-се сменя.Може би е било необходимо да се измери компресията, за да има възможност за сверка.Това е мое предположение.
                  Допуска на ризата над блока също трябва да е прецизен,за да осигури правилното лягане и деформацията на гарнитурата.Засега знам че трябва да е около 0,01мм.,но нямам точна цифра,нито знам колко е в момента.Подлежи на проучване.
                  Относно топлообменника:изпитан е на 6-7 атм. въздух.На вода-масло, на 10-15 сек. пуска по едно мехурче въздух. Обратното:масло-вода ,изпуска веднага ,буквално "ври". Друго важно:могло е да бъде изолиран с байпас ,колкото за тест.Сега е късно и се търси друг,който също трябва да бъде изпитан.
                  Brpi,аз не виждам смисъл да се отваря този топлообменник и да се прибягва към заварки и още потенциални рискове.Тук втората употреба не са много скъпи, остава проверката.
                  Главите,след толкова изпитания, и най-вече като го карахме през цяла София с тази гняс ,в най-голямата жега до сервиза,всички казват че са Ок. Дори и тогава не сме успяли да ги спукаме.Приемаме , че не са за смяна.

                  Това е, което знаем до момента.Ако нещо пропускаме или грешим,моля да ни коригирате и допълните.

                  Андро,продължаваме да не знаем какъв е бил проблема,защо не е отстранен и рецидивира,и най-вече как точно трябва да се постъпи сега.Както виждаш , се полагат всички възможни усилия за това,дублират се разходи,защото нямаше дефиниране къде е проблема.Най-малкото,което си мисля, че нещата са прости.Пък ти много добре знаеш, че и досега не са спестявани усилия и не сме искали компромисни решения.Изпълнявани са стриктно и указанията ти.За авторитетите-ако беше напълно прав,то продавача си го имаше достатъчен, за да не се налагат досега ремонти за близо 10 хил. лв.Обаче не си .Примери други още бол.
                  Засега търсим топлообменник,като го изпитаме и го носим.Но като се съберем над коша на колата , мисля че е нормално да има ясна идея какво правим и колко е гарантирано.Това е и целта на дискусията.
                  Последно редактирано от ALEX_Z; 28-09-12, 11:43.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

                    Проверката на топлообменник е нещо лесно за сещане, когато другата стъпка е разглобяването на мотора. Защо не разглобите и ремонтирате топлообменника - стане ли поне ще сте сигурни в него повече от друг подобен.
                    Една повърхносттна драскотина на ризата - не бих я правил.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

                      Намерих отговаора на въпроса си в темата. След като маслото отива в антифриза, търсете къде се случва това. Най общо налягането на маслото е около 4атм, на антифриза около 1атм. Проблемът ще е на място на което маслото е с налягане по високо от това на охладителният агент. Не са много тези места.
                      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

                        Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                        Намерих отговаора на въпроса си в темата. След като маслото отива в антифриза, търсете къде се случва това. Най общо налягането на маслото е около 4атм, на антифриза около 1атм. Проблемът ще е на място на което маслото е с налягане по високо от това на охладителният агент. Не са много тези места.
                        Точно!В тази насока е и нашето мислене.Излагам всичко известно,за да се види всъщност за "пробойна" в тезата.Засега заподозрян е топлообменника.Но не съм наясно дали е единствен.Към момента няма получени други идеи.Разбира се, мнението на Андро също е много важно.

                        П.п.Току що един агент докладва, че е намерен друг топлообменник,минал е през проба,надути са на същото място пред него старият и новият.Старият си тече, новият държи.
                        Последно редактирано от ALEX_Z; 28-09-12, 16:09.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

                          При криво чело на блока, изпуснала гарнитура или крива глава, налягането от цилиндъра (горивния процес) може и да гони масло към водата
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #14
                            От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

                            Как да се дефинира проблема, като предишните изпитания не са показали проблем? Андро на боб ли да гледа?
                            Мисленето е труден и бавен процес и не се отдава на всеки.....
                            Grand 3.1TD
                            0898 620 306 Стоян

                            Коментар


                            • #15
                              От: Логистика при смесване на масло с антифриз Гранд WJ 3.1

                              Подръжката на ВМ двигатели е особена форма на мазохизъм. Нормалното им състояние е да са повредени. Проверките не показват нищо защото няма кой да ги направи правилно.
                              "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X