Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на КНО за самоотбрана

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Избор на КНО за самоотбрана

    Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
    Колега piton предполагам си от София ако искаш да продухаме цевите звънни аз по принцип съм свободен . Да си припомня класиката Макаров . ПП Първият пищов ми беше АП.
    Колега Иво, благодаря за поканата. Ще се възползвам, но ще ми трябва малко време за това, понеже ми предстоят доста пътувания извън София Интересно ми е каква марка и колко инча цев ти е револвера? Какво ти е впечатлението от АП-то (знам, че е 7.65х17 и мнооого прилича на Валтер ппк)? Дава ли засечки? (срещал съм доста противоречиви мнения). Не съм стрелял с АП досега.

    Коментар


    • #17
      От: Избор на КНО за самоотбрана

      Револвера е Арминиус 4 инча цев имам го от 15гд. А АП-то не прилича а е копие на Валтер . Интересното му е че предпазителя е обратно на Макаров и може да се зарежда на предпазител . Досега оръжие никога не ми е засичало !!

      Коментар


      • #18
        От: Избор на КНО за самоотбрана

        Бих се радвал, ако повече хора споделят за критериите си за избор на КНО и по-точно какви са им били приоритетите, защото както веднъж казах за мен няма "идеално" оръжие
        Приоритета е свързан с основното предназначение. За какво ще го ползваш, постоянно или не ще го носиш, колко често и по колко мислиш да стреляш с него.
        Универсална рецепта няма, всеки решава сам за себе си съобразно И финансите и харесването на един или друг модел.
        Стопиращото действие на боеприпасите е важен фактор ако ще влизаш често в престрелки или ще ходиш на лов с него за едър дивеч. За самоотбрана спокойно можеш да ползваш и кал. 5,6. С него ще се научиш да стреляш по-точно отколкото с другите. Има едно правило "Оръжие се вади само тогава когато ще го ползваш". След като го извадиш трябва ама много бързо да си отговориш на два въпроса: 1. Наистина ли искам да убия човека пред мен и заслужава ли си. И 2. Какво става след това. Ако си наясно със себе си дали
        ще стреляш с 5,6 в окото или с 11.43 - все тая. Но с по-малкия калибър последствията са по-леки и за двамата. Не случайно полевите агенти на МОСАД
        използват малокалибрена Берета.
        Най-добрите пистолети за мен са произведени в периода 1903-1944 г. След този период слагам само ЧЗ-75/85. Всичко друго, нови технологии, нови материали, реклама и пазари. Все едно,че си ги дялал с теслата.Пистолета и револвера винаги са били лично оръжие за самоотбрана и всичко при тях е измислено.
        И с 30 патрона да ги направят - все тая, за други задачи си има други оръжия.
        Две думи за АП-то. То си има отделна тема за него. Носил съм три, две унгарски и едно белгийско, производство на FN. Хубави пистолети за полицейско ползване. Копия на Валтер ПП, ППК-то е умален модел с по-къса цев, 7 патрона и друг вид чирени на дръжката. Корпуса е от лека сплав което за мен лично е минус. Оригиналния Валтер /макар, че и при него има с "алуминиева дръжка/ е
        по-стабилен и по-точен. Засичането на АП-то идва от пълнителите. Макар, че на вид са еднакви има разлика. АП-то бяха на въоръжение в МВР и в склада пълнителите обикновенно са в насипно състояние. Първото ми АП беше такова, изостанало щото засича. В началото нямаше достатъчно АП-та, състава беше с ТТ и ЧЗ-27, 7,65 мм. Като му намерих оригиналните по номер пълнители, заспа.
        Тези които се продават са такива, били на въоръжение и....
        Много се разписах, ма тая тема е неизчерпаема.
        П.П. Лично мойто предпочитание е да е удобен за носене. Пистолета за да си изпълни предназначението трябва да ти е под ръка. И лека картечница да имаш, като не е в теб когато ти трябва....
        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

        Коментар


        • #19
          От: Избор на КНО за самоотбрана

          Колега Чичо, благодаря за изчерпателния отговор. Съгласен съм с повечето неща. Смятам, че при самоотбраната най-важното е да се спре нападението/нападателят, а не да се убие. В тази връзка, не смяташ ли че .22 (5.5 мм.) при самоотбрана води или до летален изход за нападателя (попадение в глава или сърце) или до невъзпиране на нападателя и нападението овреме. Аз поне доколкото съм чувал .22 калибър е на почит при наемни убийци, а не за самоотбрана. За МОСАД доколкото знам, го ползват именно за разчистване на сметки с враговете на Израел. Какво е твоето мнение?

          Коментар


          • #20
            От: Избор на КНО за самоотбрана

            Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
            Колега Чичо, благодаря за изчерпателния отговор. Съгласен съм с повечето неща. Смятам, че при самоотбраната най-важното е да се спре нападението/нападателят, а не да се убие. В тази връзка, не смяташ ли че .22 (5.5 мм.) при самоотбрана води или до летален изход за нападателя (попадение в глава или сърце) или до невъзпиране на нападателя и нападението овреме. Аз поне доколкото съм чувал .22 калибър е на почит при наемни убийци, а не за самоотбрана. За МОСАД доколкото знам, го ползват именно за разчистване на сметки с враговете на Израел. Какво е твоето мнение?
            Прав си! Тъй като редактирах в движение, темата е много обширна и е от "хобито" и по-голяма част от трудовия ми стаж, а не исках да досаждам, малко съм го "завъртял".
            Мисълта ми е, че оръжие за самоотбрана се вади в най-краен случай когато нещата са "или или". В такъв случай 22 кал. върши същата работа. От друга страна ако попаденията не са в летални точки, последствията ще са по-малки. За съжаление в нашето законодателство не са редки случаите когато защитилия се впоследствие понася по-голяма санкция.
            Големите калибри нанасят по-големи поражения и последствията са по-сериозни. От друга страна психологическото въздействие на "половин метър пламък" както казваше един старшина за ТТ-то също не е за пренебрегване. Много зависи от ситуацията и нападателите. Мисълта ми беше, че всеки един калибър върши работа и не трябва да се фаворизират големите калибри макар, че те дават по-голяма увереност у притежателя си. Сложно е, не знае човек какво може да се случи и дали ще му трябва малък или голям пищов, да не дава Господ.
            Сега относно "възпирането", ако срещу теб има също въоръжен противник няма какво да го възпираш, ако не е въоръжен още като го види и се замисля, дори да не му личи. Възпирането е при реални бойни, терористични или полицейски ситуации когато си се води престрелка и е жизнено важно пръв да го извадиш от строя. Може и в цивилния живот да се наложи, но това са за "застрашени" обекти, а те обикновенно имат охрана. Тя вече трябва да е със сериозен калибър.
            Те по принцип на щатна служба основно вече са 38, 40, 45 кал. другото са за граждански цели.
            А МОСАД затова ги ползват Беретките, точни и като му сложиш заглушител жертвата все едно,че ток я е ударила.
            П.П. Спомням си, че когато вкараха първите ПСМ-и началниците веднага ги взеха за тях, та се наложи да се обяснява, че са за оперативните. После като се разбра, че патроните са кът се "разпределиха" и по другите служби.
            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

            Коментар


            • #21
              От: Избор на КНО за самоотбрана

              Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
              Да добавя нещо за цената на Макаров- нов в магазините в София е около 385 лв., а във ВИП-а, където "не продават руско оръжие" има около 4 бройки за по 299 лв. всеки(твърди се, че с част от тях не било стреляно, но на единия няма никаква останала оксидация на затвора). В друг магазин съм видял Макаров втора ръка за 195 лв. Да не описвам разликите в цените на други марки, за да не тръгнем от темата за избор на КНО в темата за търговците на оръжие и да не обидим някой във форума, което не бих желал

              Всеки сам да си знае с какви пари разполага и за какво точно иска да ги дава



              Уважаеми колега, без ни най-малко да се заяждам, ако може отговор на четири конкретни въпроса: Колко струва бройката на най-евтиния 9х19 от магазин,чие производство е, кой е магазина (град и т.н.) и с какъв пистолет стреляте с тези евтини патрони (марка и модел)?

              Информацията ще ми е полезна, имам приятели които да насоча.
              Уважаеми колега,аз съм от Самоков и в магазина на Ицо Баретата патроните на "Първи партизан " са на цена 0.40ст. за Макаров-0.45ст.Стрелям с "Аркус" и до сега нямам проблеми с патроните дори когато зареждам в пълнителя различни марки.Имам и "Берета"ф-92 но при нея нещата не са само такива.(за мое най-голямо учудване в началото)Отделно че всички охранители от банки,лични охрани,колеги от спец отдели,и други са болшинството с кал9х19 и на всеки който е успял да скатае някой и друг патрон и има желание да вземе някой лев ,никога не го дава за повече от 0.40ст.А хората който ползват Макаров отдавна нямат тази възможност(армия,полиция идр)щото хората които имат тази възможност отдавна са забравили кал.9х18 заради слабия патрон и огромната склонност на рикушети.

              Коментар


              • #22
                От: Избор на КНО за самоотбрана

                Всичко опира до парите-както цената на пистолета така и на боеприпаса.Зависи какво може да си позволиш.
                П.п.иначе вече си достигнал до много важен извод, че........."няма универсален пистолет".......
                Аз лично не съм привърженик на боеприпас под 9х18 за каквото и да се ползва оръжието(не ангажирам никого с това).
                "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                Коментар


                • #23
                  От: Избор на КНО за самоотбрана

                  Благодаря за информацията колега Вардаров. За цена от 40 стотинки на стрелбище за 9х19 бих се замислил да сменя калибъра, за патрон Макаров на стрелбище ВИП цената е около 30-36 стотинки (в предишен пост съм дал линк към цените). Остава въпросът за всеядното оръжие към български, сръбски и др. 9х19 патрони. Поздравление, че си решил този въпрос с Аркус, който е българско производство и добра цена. Не съм стрелял с Аркус, но съм чувал добри отзиви, като на мен лично ми е удобен на хват, но за носене едва ли би ми бил удобен Съгласен съм за пълната липса на разнообразие на типове 9х18 (знам само за двата типа- т.нар. зелени и червени и стоп патрони).

                  Коментар


                  • #24
                    От: Избор на КНО за самоотбрана

                    Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                    След като го извадиш трябва ама много бързо да си отговориш на два въпроса: 1. Наистина ли искам да убия човека пред мен и заслужава ли си. И 2. Какво става след това. ...
                    Колега Чичо, много съм съгласен с теб по горното, но ще се отклоним прекалено много от първоначалната тема, защото ще трябва да започнем поне няколко доста сериозни теми като Неизбежна отбрана и превишаване на пределите на неизбежната отбрана; Наказателна отговорност по НК при превишаване на пределите на неизбежната отбрана, смърт или тежка телесна повреда по непредпазливост. Случайно деяние. Форми на вината; Изтърпяване на наказание лишаване от свобода. Последици от осъждането след изтърпяване на наказанието; Морални и психически аспекти при употреба на огнестрелно оръжие.

                    А човек, който не е мислил поне малко по тези теми, по-добре въобще да не се занимава с общоопасни средства като оръжие

                    Коментар


                    • #25
                      От: Избор на КНО за самоотбрана

                      Пооляхме се малко, вярно е, но щом модератора не ни е щрафосал, значи още ни изтърпява.
                      За да се върнем на темата смятам,че не е коректно да се "противопоставят" едни или други марки и едни или други калибри. Всеки избор Е ДОБЪР за човека който го е направил. В края на крайщата оръжията не се раздават, а се купуват. След като човек е броил пари, той все пак е премислил и се е съобразявал кое е най-добро /изгодно/ за него. Ако пък после не си "паснат" - сменява го. Някои колеги подхвърлиха, че трудно ставало. Доколкото си спомням щом имаш действащо разрешително в рамките на неговия срок с една молба до началника, разчет за ползване на оръжието и таксата си вадиш ново за закупуване. Признавам, че не съм чел последната редакция на закона щото наскоро /лятото/ си поднових моето за 5 год. и не ми и наложително /все се каня/, но чувам от колеги от МВР, че са увеличили патроните до 100 на цев.
                      Поздрави и приятен ден!
                      П.П. Червените за Макаров са със стоманен сърдечник в куршума, прилича на гъбка, а зелените са без и по-малко рикуширали
                      /по спомен/.
                      сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                      dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                      Коментар


                      • #26
                        От: Избор на КНО за самоотбрана

                        Ами аз доколкото последно съм проверявал новия закон за оръжията, .... от септември 2010 г., не видях никаква регламентация за смяна на оръжие, когато имаш разрешение за носене и съхранение с нов 5 год. срок (разрешението за придобиване е с 3-мес срок). Не знам практически как е уредена смяната, но бих се радвал да си прав. А за 100 патрона на цев, това май е само за хора от МВР ))))

                        Мисля, че спомените ти за 9х18 със стоманен сърдечник и 9х18 FMJ са точни. Не знам само защо в КОС ми казаха, че не мога да имам стоппатрони Хубаво са специални, ама предполагам че над 10 м. са доста по-безопасни от бойните FMJ.

                        Поздрави и от мен

                        Коментар


                        • #27
                          От: Избор на КНО за самоотбрана

                          Макаровчето не е лошо оръжие,но да ти стои само под дюшега или в касата,смених два от най добрите макарова,единия беше ювелирен,страхотна комбинация от хром-никел,затъмнена мерна линия,увеличен пълнител,поръчкова анатомична орехова дръжка.
                          Мониция 9x18,доста спорна...,слаба,но с голям откат поради липса на компенсатор,много къса мерна линия,стоманения сърдечник(спряга се за военна мониция)рекушира страшно,оловния(полицейски уж) поради малкия заряд също е под въпрос,но също и ако успее да пробие,показва добър стопиращ ефект.Стоп патроните са табу,но са най доброто което може да се използва на Макарова,за да си спестиш много неприятности,въпреки това са непредсказуени в ситуация,и нищо не гарантират,може да обърнат 100% нещата срещу използващия ги....
                          Това КНО се намира на цена до 150лв в оргинално състояние,моницията за него на "Първи Партизан-Сърбия" е 50-55ст,да кажем че аналог за сравнение е "ТТ",но дефакто е несериозно да ги сравняваме.
                          Токера е 7,62x25 взаимстван от Колт 1911, с 508 джаула дулна скорост,420м/с,това военно чудо правено да стреля с патрони от Шпаген,дупчи бронижилетка клас "А",да ги съпоставяме наистина е смешно,ТТ носи много на ъпгреит,и скоро ще покажа един образец модифициран,патроните му въпреки размера си и завидните си качества се намира на 25 ст.Може да се спомене че за скрито носене е много по удобен и надежден,защото е по плосък и ергономичен от Макаровчето.
                          Въпреки това моето основно оръжие си остава "Зиг Армс" 9x19.
                          LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
                          Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Избор на КНО за самоотбрана

                            Честито колега! Руснаците казват, че ако можеш да стреляш отлично с твоето оръжие значи е най-доброто, а ако не можеш дори и най-скъпия и качествен пистолет не представлява нищо.Така че наблягай на стрелбата и не забравяй, че оръжието си ти, а пистолета е просто едно желязо. Поздрави.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Избор на КНО за самоотбрана

                              Първоначално публикуван от снайпер Преглед на мнение
                              Честито колега! Руснаците казват, че ако можеш да стреляш отлично с твоето оръжие значи е най-доброто, а ако не можеш дори и най-скъпия и качествен пистолет не представлява нищо.Така че наблягай на стрелбата и не забравяй, че оръжието си ти, а пистолета е просто едно желязо. Поздрави.
                              Так точно!
                              LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
                              Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Избор на КНО за самоотбрана

                                Първоначално публикуван от belata Преглед на мнение
                                Макаровчето не е лошо оръжие,но да ти стои само под дюшега или в касата,смених два от най добрите макарова,единия беше ювелирен,страхотна комбинация от хром-никел,затъмнена мерна линия,увеличен пълнител,поръчкова анатомична орехова дръжка.
                                Ами колега, Вие май пратихте КНО на почти цяла охранителна полиция и други служби, както и на цялата армия в дюшека и касата. Кой ли ни пази нас?Добре че си купихме Дезърт Игъл .50 АЕ с компенсатори, дълга мерна линия и поносим откат или ТТ.

                                Мониция 9x18,доста спорна...,слаба,но с голям откат поради липса на компенсатор,много къса мерна линия,стоманения сърдечник(спряга се за военна мониция)рекушира страшно,оловния(полицейски уж) поради малкия заряд също е под въпрос,но също и ако успее да пробие,показва добър стопиращ ефект.
                                Какво му е на 9х18- малка начална скорост, малка дулна енергия, липса на разнообразни боеприпаси? Какво е за Вас голям откат- на Берета, Глок, ЧЗ, Хеклер и КОХ, Зиг Зауер, револверите е малък ли? А ТТ? Куршумите със стоманен сърдечник не се продават по магазини вече отдавна, може да си купите само от военни и полицаи, ако желаете.

                                Стоп патроните са табу,но са най доброто което може да се използва на Макарова,за да си спестиш много неприятности,въпреки това са непредсказуени в ситуация,и нищо не гарантират,може да обърнат 100% нещата срещу използващия ги....
                                Това КНО се намира на цена до 150лв в оргинално състояние,моницията за него на "Първи Партизан-Сърбия" е 50-55ст,да кажем че аналог за сравнение е "ТТ",но дефакто е несериозно да ги сравняваме.
                                Токера е 7,62x25 взаимстван от Колт 1911, с 508 джаула дулна скорост,420м/с,това военно чудо правено да стреля с патрони от Шпаген,дупчи бронижилетка клас "А",да ги съпоставяме наистина е смешно,ТТ носи много на ъпгреит,и скоро ще покажа един образец модифициран,патроните му въпреки размера си и завидните си качества се намира на 25 ст.Може да се спомене че за скрито носене е много по удобен и надежден,защото е по плосък и ергономичен от Макаровчето.
                                Въпреки това моето основно оръжие си остава "Зиг Армс" 9x19.
                                Колега, малко за ТТ. Първо, аз харесвам ТТ- стои ми добре в ръката, стрелям точно с него, харесва ми колко е тънко, харесват ми тунингите му, второ, нови патрони от 25 ст. май се произвеждат само в ПП и самото ТТ не се произвежда от 55 г., което може да повиши цената, трето-за мен ТТ е абсолютно неприемливо за самоотбрана в градски условия- дупчи много неща и може да продупчи нечия глава доста надалеч и когато не трябва, за скрито носене заради дължината му и теглото е неудобен, накратко в града освен за да уплашиш някой в тъмното с вида му или да палиш огън с халосни патрони не бих го ползвал.

                                Лично на мен, ЗиГ Зауер не ми пасва, не стрелям добре с него и не искам да плащам повече за марка, отколкото за качества (мое лично мнение, без да ангажирам никого).

                                Последно, за мощността на боеприпаса. Имаше един стар лаф на най-големите любители на мощните калибри (САЩ)- попадение от .22 калибър е по-добро от пропуск с .357 Магнум Има един американски инструктор по стрелба (с испанско име), който е постнал доста голяма статия по въпроса. В допълнение, ако сте от хората, които не работят високорискова работа и искате да се разхождате с 15 заряден 9х19 пистолет с тегло над 1 кг. всеки ден и резервен пълнител, се замислете за мощността на патроните, далечината на убойната им сила, варианта в екстремна ситуация да изстреляте всички патрони в пълнителя и възможните последствия за Вас и околните.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X